PDA

Επιστροφή στο Forum : Κακή συμπεριφορά των dslm της Hol



George28K
05-09-07, 09:25
Επειδή μου έχει δημιουργηθεί μια υποψία σε σχέση με την συμπεριφορά των ιδιόκτητων dslam θα σας παρακαλούσα να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας στο παρακάτω ζήτημα.
Όσοι έχουν shared llu ή full llu με Line Attenuation μεγαλύτερο από 30 και παρατηρούν τα παρακάτω ας καταθέσουν την εμπειρία τους

1) Απότομη πτώση του s/n margin κάποιες ώρες
2) Μικρότερο atteniable data rate σε σχέση με το θεωρητικά αναμενόμενο.


Ας μοιραστούν μαζί μας σε ποιο dslam ανήκουν και το είδος της σύνδεσης.
3)Iδιαίτερα με ενδιαφέρουν χρήστες από τα dlam Τερψιθέας, Περιστερίου, Αγ Βαρβάρας


Dslam : Περιστερίου
Σύνδεση : Shared LLU
Συγχρονισμός από 8000/900 εως 2560/760 και από 2100 εως 900 μόνο 2560/576 σε g.dmt
Attainable rate : Aπό 750 εως 8000 ανάλογα το S/N
Attenuation : 36-37
S/N 0 -15

niker12
05-09-07, 11:03
Λοιπόν έχω αναφερει και εγώ σε άλλα νήματα τα προβλήματα που είχα με το S/N και τις πολύ συχνές αποσυνδέσεις τα οποία με οδήγησαν σε υποβιβασμό της γραμμής από 12/1 σε 6/1, οπότε παραθέτω τα νέα στοιχεια της γραμμής.

Dslam : Τερψιθέας
Συνδεση : Full LLU
Συγχρονισμός : 6124/1023
Αttainable rate : 10500-12100 περίπου ανάλογα με το S/N
Αttenuation : 33-34
S/N : 0-14 (η μικρότερες τιμές είναι απογευματινές και βραδυνές ώρες)

Επίπρόσθετα το S/N κάνει "βουτιές" από ότι έχω παρατηρήσει όταν γίνεται χρήση τηλεφωνικής συσκευής

Μόλις σήμερα είχα γραψει στο νήμα του dslam Τερψιθέας ότι μάλλον θα πρέπει να είναι πρόβλημα του dslam και αν ναι γιατί δεν το φτάχνουν αλλιώ δεν μπορώ να κρύψω ότι το μυαλό πάει και σε εσκεμένα προβλήματα ώστε να μς αναγκάσουν να πάμε σε χαμηλότερη ταχύτητα, τα συμπεράσματα δικά σας

paris
06-09-07, 12:57
Μια απορία...
Όσον αφορά το snr και το line att για το θόρυβο τηε γραμμής δεν έχει μερίδιο ο ΟΤΕ? Εκεί δεν στηρίζονται όλα? Αφού ο χαλκός είναι του ΟΤΕ μήπως θα πρέπει να απευθυνθείτε και εκεί?? :hmm:

autokinitakias
06-09-07, 13:07
Μια απορία...
Όσον αφορά το snr και το line att για το θόρυβο τηε γραμμής δεν έχει μερίδιο ο ΟΤΕ? Εκεί δεν στηρίζονται όλα? Αφού ο χαλκός είναι του ΟΤΕ μήπως θα πρέπει να απευθυνθείτε και εκεί?? :hmm:

Όχι φυσικά,αφού πλέον δεν είμαστε πελάτες του (οι ενεργοποιημένοι).
Ο πάροχος είναι ο πελάτης τους και εκείνος πρέπει να ενδιαφερθεί.

Μια βοήθεια.
Πως βλέπω τα στοιχεία που έχετε γράψει;

Tem
06-09-07, 13:10
............Μια βοήθεια.
Πως βλέπω τα στοιχεία που έχετε γράψει;
μπαίνοντας στο web interface του ρούτερ

George28K
06-09-07, 13:16
Μια απορία...
Όσον αφορά το snr και το line att για το θόρυβο τηε γραμμής δεν έχει μερίδιο ο ΟΤΕ? Εκεί δεν στηρίζονται όλα? Αφού ο χαλκός είναι του ΟΤΕ μήπως θα πρέπει να απευθυνθείτε και εκεί?? :hmm:

Για να τελειώνει λίγο η καραμελίτσα των εναλλακτικών οτι για όλα φταίει ο ΟΤΕ μερικές αλήθειες για το snr.

Κακό snr μπορεί να έχουμε

1) Χαμηλής ποιότητας dslam (δεν δίνει ισχυρό signal - αντιληπτό μόνο σε αποστάσεις πάνω από 2km) Ευθύνη του Εναλλακτικού
2) Κακή συνδεσμολογία προς το dslam (OTE-εναλλακτικός)
3) Καλωδίωση προς το ΚΑΦΑΟ (ΟΤΕ)
4) Καλωδίωση ΚΑΦΑΟ προς κατανεμητή (ΟΤΕ)
5) Κατανεμητής σπίτι (δική μας).

Οπως βλέπεις δεν φταίει πάντα ο ΟΤΕ για το snr.
To line attenuation είναι συνάρτησει μόνο της απόστασης και δεν λαμβάνει υπόψη του τις ποιότητες των μέσων.

Για την HOL στα Dslam Περιστερίου, Τερψιθέας ,Αγ Βαρβάρας υπάρχουν υποψίες για το 1 και 2.
Μαζεύουμε στοιχεία από του υπόλοιπους χρήστες και βλέπουμε έαν έχουν βάση οι παραπάνω υποψίες. γιατί ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΠΑΝΤΑ ο ΟΤΕ.

paris
06-09-07, 13:22
Για να τελειώνει λίγο η καραμελίτσα των εναλλακτικών οτι για όλα φταίει ο ΟΤΕ μερικές αλήθειες για το snr.

Κακό snr μπορεί να έχουμε

1) Χαμηλής ποιότητας dslam (δεν δίνει ισχυρό signal - αντιληπτό μόνο σε αποστάσεις πάνω από 2km) Ευθύνη του Εναλλακτικού
2) Κακή συνδεσμολογία προς το dslam (OTE-εναλλακτικός)
3) Καλωδίωση προς το ΚΑΦΑΟ (ΟΤΕ)
4) Καλωδίωση ΚΑΦΑΟ προς κατανεμητή (ΟΤΕ)
5) Κατανεμητής σπίτι (δική μας).

Οπως βλέπεις δεν φταίει πάντα ο ΟΤΕ για το snr.
To line attenuation είναι συνάρτησει μόνο της απόστασης και δεν λαμβάνει υπόψη του τις ποιότητες των μέσων.

Για την HOL στα Dslam Περιστερίου, Τερψιθέας ,Αγ Βαρβάρας υπάρχουν υποψίες για το 1 και 2.
Μαζεύουμε στοιχεία από του υπόλοιπους χρήστες και βλέπουμε έαν έχουν βάση οι παραπάνω υποψίες. γιατί ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΠΑΝΤΑ ο ΟΤΕ.

Αγαπήτε George28K δεν έγραψα πουθενά ότι φταίει ΠΑΝΤΑ ο ΟΤΕ απλά αναρωτήθηκε εάν έχει μερίδιο και αυτός εφόσον ο χαλκός είναι δικός ΤΟΥ.

nm96027
06-09-07, 13:30
Το εχω ξαναγραψει:
Εχω παρατηρησει βυθίσεις του s/n οταν σηκώνεις το ακουστικο. Σε μενα δεν δεν εχει περαιτερω επιπτώσεις, σε φίλους μου όμως (όπως στο DSLAM χολαργου) εχει ως αποτελεσμα κατι ενοχλητικοτατα disconnections που του κοβουν την γραμμη (όπως στον autokinitakias).
Συναδελφοι συμφορουμιτες της HOL ζητάω συγνώμη που εχω εξαφανιστεί απο τα νήματα της τον τελευταιο καιρο και μάλιστα τωρα που υπαρχουν πολλα προβληματα, αλλα δυστυχως δεν προλαβαίνω...

niker12
06-09-07, 14:42
Μια βοήθεια.
Πως βλέπω τα στοιχεία που έχετε γράψει;

Στο interface του router (στον browser πληκτρολογεις fritz.box)

Και μετά πας στις επιλογές:

Inernet/internet Information/DSL

grsaint13
06-09-07, 17:34
Συναδελφοι συμφορουμιτες της HOL ζητάω συγνώμη που εχω εξαφανιστεί απο τα νήματα της τον τελευταιο καιρο και μάλιστα τωρα που υπαρχουν πολλα προβληματα, αλλα δυστυχως δεν προλαβαίνω...

Είπα κι εγώ,τα σιχάθηκες όλα και τα παράτησες;;;:rolleyes:

nm96027
06-09-07, 17:42
Είπα κι εγώ,τα σιχάθηκες όλα και τα παράτησες;;;:rolleyes:

Εχω καταλαβει οτι η κατασταση δεν παλευεται απο περιπτωσεις φίλων (ευτυχως εγω δεν εχω προβληματα). Αλλα τρέχω λογω δουλειας και λογω συνεντευξεων...

@ ADSLgr.com All rights reserved.