PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα σύνδεσης



qwertius
09-01-05, 00:09
Το πρόβλημά μου είναι αρκετά παράξενο. Έχω DSL κάπου 1 χρόνο (ADSL provider ΟΤΕ και ISP ΟΤΕnet) και εδώ και αρκετό καιρό έχω το γνωστό πρόβλημα χαμηλών ταχυτήτων όταν έχω ανοιχτά προγράμματα p2p, με ένα επιπλέον χαρακτηριστικό: όταν κάνω παράλληλα web browsing (ή χρησιμοποιώ το internet με κάποιο άλλο τρόπο, πχ να τσεκάρω τα mail η να συνδεθώ στο IRC) δεν είναι απλώς ότι σέρνεται και ότι αργεί πολύ η σελίδα κτλ, αλλά συμβαίνει συνολική και έντονη πτώση του bandwidth, κάποιες φορές σε σημείο να διακοπεί τελείως το transfer σε όλα τα προγράμματα (και στο browser και στο p2p), προσωρίνα (για κανα λεπτό, μέχρι να κανει timeout η σελίδα ή o mail client κτλ). Όταν γίνει το timeout ή διακόψω την επιχειρούμενη σύνδεση του browser εγώ, οι συνδέσεις στο p2p και το ολικό bandwidth επανέρχονται, τουλάχιστον μερικώς. Να σημειώσω εδώ ότι το περίεργο αυτό πρόβλημα συμβαίνει όταν τα πράγματα είναι ήδη φορτωμένα (δηλαδή ποτέ δεν έχει συμβεί αυτό όταν το p2p κατεβάζει με 30+ k/sec: συνήθως εκείνη την ώρα κατεβάζει με 5-15 k/sec).

Έχω ψάξει ώρες στο internet και στα forums αυτά για πληροφορίες σχετικά με το πρόβλημα και η πιό ενδιαφέρουσα και λογική εξήγηση για τις χαμηλές ταχύτητες στο p2p ήταν του malakudi (στο sticky post αυτού του forum), ο οποίος λέει το εξής:

[...] O ΟΤΕ έχει λοιπόν χρησιμοποιήσει τεχνικές fair queueing και traffic shaping, δυστυχώς όμως έχει επιλέξει τον λάθος τρόπο. Προφανώς επειδή είναι πιο εύκολο να ρυθμιστεί έτσι στους routers του, αποφάσισε να κάνει traffic shaping εξισορροπώντας όχι τον αριθμό των KB για κάθε χρήστη αλλά τον αριθμό των πακέτων για κάθε χρήστη (είναι προφανές γιατί το πρώτο είναι πολύ δυσκολότερο να υλοποιηθεί και να ρυθμιστεί σε σχέση με το δεύτερο). Έτσι λοιπόν σε μία ώρα αιχμής, ενεργοποιούνται τα όρια και όλοι οι χρήστες παίρνουν τον ίδιο ακριβώς αριθμό πακέτων, ανεξαρτήτως αν αυτό είναι ftp, http, voip, p2p κτλ κτλ. Αυτό οδηγεί σε σοβαρό πρόβλημα σε όλα τα πρωτόκολλα που χρησιμοποιούν εκ των πραγμάτων μικρό packet size (voip, online gaming) αλλά και σε αυτά που λόγω πολλών συνδέσεων το packet size μικραίνει (p2p emule, torrents κτλ). Αν λοιπόν την ώρα αιχμής το όριο είναι 25 πακέτα/sec, αυτός που κατεβάζει από ένα κοντινό ftp με 1 socket θα μεγιστοποιήσει το packet size του και θα πετύχει ταχύτητες 25*1400=35ΚΒ/sec ενώ αυτός που κατεβάζει με emule που το μέσο πακέτο δεν ξεπερνά τα 500 bytes θα κατεβάζει με 25*500=12ΚΒ/sec. Εκτός των παραπάνω, υπάρχει και ένα ακόμα πρόβλημα. Τι γίνονται τα πακέτα που περισσεύουν. Δυστυχώς για άλλη μια φορά οι routers του OTE τα συσσωρεύουν σε buffers, δεν τα κάνουν drop, και αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα τεράστια ping times. Παράδειγμα: όταν σε ώρα αιχμής το όριό σας είναι 25 packets/sec και κάποιος σας στέλνει συνεχώς πακέτα με ρυθμό ας πούμε 35 packets/sec, τα πλεονάζοντα 10 συσσωρεύονται μέχρι να γεμίσει ο buffer του router και θα έρθουν κάποια στιγμή αργότερα. [...]
Το ερώτημά μου εδώ είναι αν αυτή η θεωρία μπορεί να εξηγήσει γιατί η συνολική μου ταχύτητα πέφτει (μέχρι το μηδέν συχνά). Αν δηλαδή τη συγκεκριμένη ώρα της ημέρας το traffic shaping μου επιτρέπει να παίρνω πχ 20 πακέτα/sec, δεν θα έπρεπε να παίρνω τουλάχιστον αυτά; Τα υπόλοιπα πακέτα θα έπρεπε μπουν στο buffer του router του OTE (όσα χωρέσουν). Το αποτέλεσμα θα ήταν λογικά οι χαμηλότερες ταχύτητες στα p2p και στο browsing, όπως και να 'χει όμως, τα συνολικά πακέτα/sec θα έπρεπε να είναι (περίπου) τα ίδια με αυτά που είχα πριν αρχίσω να ανοίγω τη σελίδα ή να παίρνω τα mail μου κτλ, έτσι δεν είναι; Γιατί λοιπόν πέφτει δραματικά η ολική ταχύτητα (και άρα ο αριθμός πακέτα/sec); Μαθηματικά, αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο αν το DSLAM μου υποστήριζε 2-3 χρήστες ή κάτι τέτοιο (οπότε το δικό μου PC να έχει μείζονα επίδραση στο traffic shaping), το οποίο είναι φυσικά παράλογο.

Θα ήμουν υπόχρεος εαν ο malakudi (ή οποιοσδήποτε άλλος ξέρει) μου εξηγούσε γιατί συμβαίνει αυτό ή αν φταίει κάτι άλλο, άσχετο με το shaping/queueing του ΟΤΕ. Παρεμπτιπτόντως, έχω ψάξει διεξοδικά άλλα πράγματα (πχ έχω δοκιμάσει άλλο ADSL modem, έχω τσεκάρει το σύστημά μου για ιούς ή οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να έχει σχέση κτλ κτλ). Είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι το πρόβλημα δεν είναι από μέρους μου αλλά δε μπορώ να φανταστώ τι τρέχει από πλευράς ΟΤΕ.

sdikr
09-01-05, 00:13
τι modem έχεις;

qwertius
09-01-05, 00:22
Jetspeed 500.

Αν σκέφτεσαι αυτό που σκέφτομαι, το όριο συνδέσεων στο edonkey είναι 45 (το default του), το οποίο είναι πολύ κάτω από αυτό που αντέχει το modem (έχω διαβάσει κάτι για 250 max συνδέσεις για το Jetspeed). Άλλωστε δοκίμασα και το Zyxel Prestige 630 (το έφερα απο Ελβετία, όπου το χρησιμοποιεί ο αδερφός μου και μου λέει οτι ποτέ δεν είχε παρόμοιο πρόβλημα, παρ' όλο που χρησιμοποιεί p2p) και συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.

sdikr
09-01-05, 00:27
Αν σκέφτεσαι αυτό που σκέφτομαι, το όριο συνδέσεων στο edonkey είναι 45 (το default του), το οποίο είναι πολύ κάτω από αυτό που αντέχει το modem (έχω διαβάσει κάτι για 250 max συνδέσεις για το Jetspeed). Άλλωστε δοκίμασα και το Zyxel Prestige 630 (το έφερα απο Ελβετία, όπου το χρησιμοποιεί ο αδερφός μου και μου λέει οτι ποτέ δεν είχε παρόμοιο πρόβλημα, παρ' όλο που χρησιμοποιεί p2p) και συμβαίνει ακριβώς το ίδιο πράγμα.


εγώ ξέρω οτι όταν έιχα το jetspeed μουλάρι δεν σήκωνε, μέχρι που έβαλα πάνω το 652r και ηρέμησα!!

το 630 μπορεί να είναι zyxel αλλά είναι και Usb.

καθώς επίσης, αυτά που λένε τα παιδιά έχει να κάνει με τα πακέτα (ασχετα το πόσο το πιστέυω η οχι) όπως θα δείς λένε οτι με http, ftp δεν έχει κανένα πρόβλημα.

qwertius
09-01-05, 01:14
καθώς επίσης, αυτά που λένε τα παιδιά έχει να κάνει με τα πακέτα (ασχετα το πόσο το πιστέυω η οχι) όπως θα δείς λένε οτι με http, ftp δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Ναι, δεν έχω κανένα πρόβλημα με σκέτο http/ftp. To πρόβλημα παρουσιάζεται όταν οτιδήποτε (συμπεριλαμβανομένου του http/ftp) προσπαθήσει να κατεβάσει κάτι ενώ τρέχει το p2p πρόγραμμα και κυρίως όταν αυτό το κάτι δεν είναι 1 και μοναδική σύνδεση (όπως θα ξέρεις, οι σελίδες συνήθως δεν απαιτούν μόνο 1 TCP σύνδεση, γιατι παίζουν οι images κτλ).

coil
14-01-05, 20:55
Ίσως ακουστεί λίγο περίεργο αυτό που θα πω, αλλά έχεις δοκιμάσει άλλο P2P client πρόγραμμα εκτός από το eDonkey?

Είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που ανέφερες.
Αφού έκανα το σχετικό research στο δίκτυο για πιθανή λύση, δεν βρήκα τίποτα και άρχισα να υποψιάζομαι οτι κάποιος ιός "έκλεβε" bandwidth.

Δοκίμασα λοιπόν το eMule, το Azureus και την παλιά εκδοχή του eDonkey, το Overnet.
Σε πληροφορώ οτι όλα έπαιξαν μια χαρά!!!
Το bandwidth δηλαδή ήρθε στα φυσιολογικά επίπεδα. Μπορούσα να κανω άνετα browsing ... και όχι μόνο!

Κάνε μία δοκιμή με άλλον P2P client ...

Takis[/b]

or1onas
18-01-05, 13:07
Έχω (περίπου) το ίδιο πρόβλημα τον τελευταίο μήνα - που τελείως συμπτωματικά είναι κ ο μήνας που ξεκίνησαν τα προβλήματα μου σχετικά με ταχύτητα/lag.
Έχω το Zyxel 650R-31 (over PSTN) και 2-3 φορές τη μέρα ενώ είμαι στο internet, όλα ξαφνικά κόβονται (browsing, mail, games, κλπ.)
Το λαμπάκι της γραμμής DSL και του activity ανάβουν όμως κανονικά!
Όταν συμβαίνει αυτό, προσπαθώ να μπω με telnet στο modem και να δω τι παίζει, αλλά δεν ανοίγει ούτε αυτό....
Πρέπει να κλείσω το Modem τελείως και να το ξανανάψω κ τότε επανέρχεται.
Επειδή έχω LAN στο σπίτι και συνδέομαι μέσω switch, σκέφτομαι μήπως φταίει εκείνο κ δημιουργεί το πρόβλημα, όμως με τα άλλα pc έχω κανονικά σύνδεση και μπορώ να τα δω κανονικά όταν το modem παθαίνει συμπικυτρίλιξη...
Το log του modem δείχνει ένα 'exception occured' κάθε φορά μετά από αυτό το πρόβλημα. Υπάρχει κάποιος που αν κάνω post το full log μπορεί να βγάλει καμμιά άκρη; Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

@ ADSLgr.com All rights reserved.