PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Ιπποδρόμου - Προβληματα



kpaiss
05-09-07, 15:27
Ημουν απο τους πιο ευχαριστημενους πελατες χωρις κανενα μα κανενα προβλημα εχοντας double play εδω και κατι μηνες τωρα.
Εδω και δυο μερες εχω συνεχεις αποσυνδεσεις. :down:
Το λαμπακι(internet) στον ρουτερ απο πρασινο μετα απο καθε restart γινεται κοκκινο μεσα σε 10 λεπτα και το παραδοξο ειναι οτι εξακολουθω να εχω ιντερνετ αλλα με πολυ χαμηλες ταχυτητες.
Αν το πιεσω φυσικα με κανα τορρεντ πεφτει με την μια η γραμμη.
Το αλλο παραδοξο ειναι οτι το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα.

Δεν θα ανοιγα καινουργιο θεμα αν αυτες τις 2 μερες το σηκωνε κανεις το τηλεφωνο απο την φορθνετ αλλα που τετοια τυχη.
Με εχει αφησει στο αγνωστο και βαρκα την ελπιδα και αυτο ειναι ντροπη τους

Οποτε παλι εδω μετα απο καιρο να γραφω μπας και ξερει κανεις να μου πει τιποτα. :worthy:

Lagman
05-09-07, 16:12
Δε μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούσε να προκαλέσει αυτό το πρόβλημα, πιταριμσένα dlsam forthnet λόγω αυξημένης ζήτησης ; σκόνταψε κανένας τεχνικός και ξεχαρβάλωσαν τα δισύρματα ζεύγη ; κάποιος ποντικός έφαγε τα καλώδια σου γιατί πεινούσε ;
Τι ρούτερ έχεις ; μήπως έχεις :evil:ZyHell:evil: τελευταία παραπονιέται πολύς κόσμος με adsl2+ για disconnect ,ασυμβατότητες με dslam κλπ

Πάντως η 4νετ έχει βγάλει ανακοίνωση

H Forthnet, επιθυμεί να ενημερώσει τους συνδρομητές των υπηρεσιών Forthnet 2play και Forthnet Telephony που λαμβάνουν τις υπηρεσίες μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της, ότι την Τρίτη 11/09/2007 και την Τετάρτη 12/09/2007, μεταξύ των ωρών 05.15 π.μ. – 07.00 π.μ., θα πραγματοποιηθούν προγραμματισμένες τεχνικές εργασίες. Κατά τη διάρκεια των εργασιών, είναι πιθανόν να παρατηρηθεί ολιγόλεπτη δυσλειτουργία των υπηρεσιών σε όσους συνδρομητές υπάγονται στα ακόλουθα A/K: ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=208726

μήπως με κάποιο τρόπο προσπαθούν να βάλουν 2 χρήστες σε μια πόρτα ;:whistle: η κάτι τέτοιο και λένε αν έχει πρόβλημα θα καλέσει...:hmm:

kpaiss
05-09-07, 16:15
Βρε εσυ, εισαι ο γνωστος LAGMAN απο το CSS?

Lagman
05-09-07, 16:23
Ναι εγώ είμαι ορίστε και ένα screenshot από μένα ingame http://users.forthnet.gr/ath/lagman/unsorted/2005_09_11.jpg με forthnet :down:


Τελικά στις μέρες μάς εάν δεν έχεις μέσον στην forthnet και στον οτε δεν βγάζεις άκρη, μήπως έχεις πρόβλημα με την γραμμή σου επειδή ανακαινίζουν τα γραφεία τους στην Καλλιθέα ;:lol::rofl:

kpaiss
05-09-07, 16:24
:worthy: :worthy: :worthy:

kpaiss
05-09-07, 16:50
Παντως Zyxel εχω.
Αλλα λες να ειναι αυτο?
Παντως το zyxelaki αρνειται να κανει αναβαθμιση το firmware του.

Lagman
07-09-07, 13:13
INTERNET Green On The Internet connection is up.
Blinking The ZyXEL Device is sending/receiving data
Red On The ZyXEL Device failed to get an IP address.
Off The Internet connection is down.

Εδώ θα βρεις αρκετά αναπάντητα προβλήματα με zyxel
http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=60

kpaiss
10-09-07, 15:20
Εχει περασει 1 εβδομαδα και ακομη το προβλημα με το κοκκινο λαμπακι στο zyxel εξακολουθει να υπαρχει.
Φυσικα η forthnet δεν μου δινει καμια σημασια ....
Οταν αναβει κοκκινο λαμπακι στο internet του ρουτερ θα πει οτι δεν εχω IP.
Εχω internet κανονικα αλλα με χαμηλες ταχυτητες.

Lagman
11-09-07, 09:15
Πως γίνετε να μην έχεις πρόβλημα για αρκετούς μήνες και ξαφνικά να έχεις πρόβλημα ;
Μήπως πείραξες τίποτα ρυθμίσεις στο ZyHell, αλλά και πάλι ποια ρύθμιση δεν θα άφηνε το ZyHell να μην πάρει ip ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.