PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με conx



furious_3036
05-09-07, 18:24
Καλησπερα σε ολους!Νεος στο φορουμ και νεος και στο adsl?
Μετα απο 4 μηνες αναμονη στη forthnet αποφασισα να διακοψω και να βαλω to conx στα 4mbit!Πολυ καλη εξυπηρετηση και σε 5 εργασιμες ειχα τον εξοπλισμο και τη γραμμη απο οτι λενε ενεργοποιοημενη.
Συνδεω τον εξοπλισμο (philips) αλλα τιποτα!To λαμπακι adsl δεν αναψε ποτε?Πηρα στον ΟΤΕ για να τους πω οτι εχω προβλημα αλλα... τιποτα ο ενας μου λεει να παρω τηλεφωνο τον αλλον !Το προβλημα υπαρχει 3 μερες και ακρη δεν εχω βγαλει!
Μπορει να με βοηθησει καποιος στο τι μπορει να φταιει???
Μπορω να κανω εγω κατι??

acid_jazz
05-09-07, 20:08
Παρε στο 121 και δηλωσε βλαβη adsl !οχι βλαβη γραμμης τηλεφωνου τονισε το ειναι σημαντικο!αλλο το συνεργειο για τα τηλεφωνα και αλλο για τα adsl!

Jazzer
05-09-07, 20:19
Brother acid_jazz:), υπάρχει περίπτωση να μην έχουν σετάρει σωστά την πόρτα του στο Α/Κ, συμφωνώ πάντως, καλό είναι να δηλώσει βλάβη ο φίλος.

k_koulos
05-09-07, 20:48
δες και πώς προσπαθεί να συνδεθεί το μοντεμ. δοκίμασε PPoE , PPoA , multimode, και διάφορους συνδιασμούς!

furious_3036
05-09-07, 21:54
Εχω παρει το 121 το 1242 το 134 και ακρη δεν εχω βγαλει!
Κ_koulos δυστυχως δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα που λες!!

k_koulos
05-09-07, 22:01
μάλιστα, αυτό δεν είναι κακό [το οτι δεν ξέρεις], αρκεί να έχεις όρεξη να μάθεις όπως και όλοι μας εδώ αλώστε!

κάπου στα χαρτία στο μανυαλ ή στο κουτί του philips [ή κάνωντας search εδώ στο φορουμ] θα σου λέει αν έχει την δυνατότητα να το διαχειρίζεσαι απο κάποιο πρόγραμμα, ή μέσω web interface.
αν βρείς οτι μπορείς να το κάνεις αυτό τότε εκεί που λέει setup βρες τύπο σύνδεσης και δοκίμασε τις διαφόρες επιλογές για να δείς αν ανάβει το λαμπάκι του μοντεμ!

stmour
06-09-07, 09:35
Βασικά επειδή είσαι προφανώς καινούργιος χρήστης τσεκάρισε πάλι την συνδεσμολογία γραμμης τηλεφώνου-modem. Aπο το 134 τι σου λένε ? Βλέπουν κανονικά ενεργοποιημένη τη γραμμή σου?

Lostre
06-09-07, 10:47
Καλημέρα,

έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα με connex στα 2Mb κ router PHILIPS. Βασικά χθές έκανα ενεργοποίηση χρήστη, επέλεξα username k password κ μετά αφού έτρεξα το wizard του router που μου λένε οι οδηγίες ο router έκανε restart αλλά δυστυχώς δεν συνδέεται...στο log του router βλέπω ότι γινεται fail το PPP authentication. (username and password fail). Πήρα τηλέφωνο κ του ζήτησα να ελεγξει τα username k password μήπως έκανα καποιο λάθος κατά την ενεργοποίηση, αλλα με διαβεβαίωσε ότι είναι τα σωστά.

Παρατήρησα επίσης στα ISP Settings του router ότι δεν είχε ορισμένες DNS IPs και έτσι ζήτησα κ αυτές κατα την επικοινωνία μου με την τεχνική υποστήριξη κ τις έβαλα manually. Επίσης βλεπω ότι ο router δεν έχει IP address/subnet mask κ ούτε default Gateway. Δεν εννοώ τα εσωτερικα, αλλά τα ISP settings. Προφανώς δεν πέρνει IP/subnet k default gateway διότι πρέπει να γινει το authentication πρώτα κ εφόσον γινεται fail πως να πάρει...ε?

Το θέμα είναι ότι το λαμπάκι ADSL ανάβει σταθερά, αλλά δεν ανάβει το Online (Προφανώς αφού δεν συνδέεται...).

Τι μπορώ να κάνω πέρα απο το να ξαναπάρω τηλέφωνο (μαρτύριο μέχρι να βγάλω γραμμή...).? Καμμιά ιδέα κανείς?

Ευχαριστώ.

Evi8
06-09-07, 13:39
βαλε ip dns αυτοματα εκτος και αν εχεις δικτυο..
στο philips vpi8 vci35 και οχι vpi0 vci33 οπως ειναι τα defaults ...μπες στο κεντρικο menu sta adsl internet settings και αλλαξε αυτες τις ρυθμισεις στον πινακα ...θα κανει ενα reboot και θα συνδεθει..

papdoux
06-09-07, 14:07
Εχω παρει το 121 το 1242 το 134 και ακρη δεν εχω βγαλει!
Κ_koulos δυστυχως δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα που λες!!
ενωνεις το modem με τη γραμμη κατευθειαν, χωρις φιλτο ή splitter, χωρις τηλεφωνο να ειναι συνδεδεμενο στην πριζα (αμα εχεις περισσοτερα τηλεφωνα στην ιδια γραμμη, βγαλε και αυτα απο την πριζα για να ειναι μονο το modem συνδεδεμενο) και κοιτας να δεις αμα συγχρονιζει (εννοειτε οτι το modem ειναι στην πριζα και ανοικτο).

Αμα δε συγχρονιζει (το λαμπακι να αναβει σταθερα) τοτε καλεις στο 121 και κανεις δηλωσεις βλαβη με αιτιολογια οτι ο modem adsl δε συγχρονιζει με τη γραμμη. Αμα σου πουν παρε καποιον αλλο, τοτε πες τους οτι τους εχεις καλεσει ολους και δεν εγινε τιποτα οποτε επιμενεις και δηλωνεις βλαβη.

Lostre
06-09-07, 14:21
βαλε ip dns αυτοματα εκτος και αν εχεις δικτυο..
στο philips vpi8 vci35 και οχι vpi0 vci33 οπως ειναι τα defaults ...μπες στο κεντρικο menu sta adsl internet settings και αλλαξε αυτες τις ρυθμισεις στον πινακα ...θα κανει ενα reboot και θα συνδεθει..

Στον ρούτερ δεν πρέπει να ορίσω DNS χειροκίνητα; Δεν έχει κάπου ρύθμιση για "αυτόματα"...Υπόψιν, όλα τα settings που περιγράφω παραπάνω αφορούν τον ρούτερ κ όχι το εσωτερικό δίκτυο.
(Ο υπολογιστής μου πέρνει IP απο το DHCP server του ρούτερ κ επικοινωνούν μια χαρά. Και για τα DNS που τα έβαλα χειροκίνητα εννοούσα στον ρουτερ όχι στο pc...)

Επίσης τα VPI, VCI νομίζω είναι σωστά, 8 και 35, είμαι δουλειά κ δεν μπορώ να το ελέγξω τώρα, θα το δώ...

Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως ;)

k_koulos
06-09-07, 14:57
το phillips είναι ρούτερ; όπως και να έχει οι ρυθμίσεις στο ρούτερ για dns πρέπει να είναι του Provider σου [ή opendns αν έχει πρόβλημα ο provider σου]

local ip βάλε 192.168.1.1 και subnet 255.255.255.0 και δές αν σου δουλέψει.

μου φαίνεται περιέργο να μην τα έχει κάπου γραμμένα αυτά οι οδηγίες, για δες και στο σιτε μήπως έχει ανεβάσει κάποιο faq

furious_3036
06-09-07, 18:53
Ακομα δεν εχω ιντερνετ!
Κοιταξα αυτα που λετε παραπανω και ειναι σωστα!
Στο 121 μου λενε οτι κατεγραψαν τη βλαβη και θα με παρει ο τεχνικος!!Τωρα το ποτε θα με παρει......

Lostre
07-09-07, 01:26
telika sindethika. Sorry gia ta greeklish alla den exo ellinika apo edo pou grafo afti ti stigmi. Thanx gia opoia voitheia...

Telika eftege to username...Den to egrafa me tin morfi user@isp.gr....Doh!!
Ntropi! :whistle:

furious_3036
07-09-07, 19:42
Σημερα με πηραν τηλ οτι τελικα ειχα βλαβη και αποκατασταθηκε. Εδω και μιση ωρα εχω νετ!!!
Σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση!!

kosskor
16-09-07, 17:36
Φιλαράκο στη θέση του username βάλε username@otenet.gr
και γίνε επιτέλους on-line...










Καλημέρα,

έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα με connex στα 2Mb κ router PHILIPS. Βασικά χθές έκανα ενεργοποίηση χρήστη, επέλεξα username k password κ μετά αφού έτρεξα το wizard του router που μου λένε οι οδηγίες ο router έκανε restart αλλά δυστυχώς δεν συνδέεται...στο log του router βλέπω ότι γινεται fail το PPP authentication. (username and password fail). Πήρα τηλέφωνο κ του ζήτησα να ελεγξει τα username k password μήπως έκανα καποιο λάθος κατά την ενεργοποίηση, αλλα με διαβεβαίωσε ότι είναι τα σωστά.

Παρατήρησα επίσης στα ISP Settings του router ότι δεν είχε ορισμένες DNS IPs και έτσι ζήτησα κ αυτές κατα την επικοινωνία μου με την τεχνική υποστήριξη κ τις έβαλα manually. Επίσης βλεπω ότι ο router δεν έχει IP address/subnet mask κ ούτε default Gateway. Δεν εννοώ τα εσωτερικα, αλλά τα ISP settings. Προφανώς δεν πέρνει IP/subnet k default gateway διότι πρέπει να γινει το authentication πρώτα κ εφόσον γινεται fail πως να πάρει...ε?

Το θέμα είναι ότι το λαμπάκι ADSL ανάβει σταθερά, αλλά δεν ανάβει το Online (Προφανώς αφού δεν συνδέεται...).

Τι μπορώ να κάνω πέρα απο το να ξαναπάρω τηλέφωνο (μαρτύριο μέχρι να βγάλω γραμμή...).? Καμμιά ιδέα κανείς?

Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.