PDA

Επιστροφή στο Forum : US ROBOTICS 9107 ANNEX B (ISDN) καλό ??



GEORGEZERV76
06-09-07, 13:03
Παιδια καλημερα!
Μια ερωτηση εχω να κανω........

Αναγκαστηκα και αγορασα το USR 9107, OVER ISDN ΓΙΑΤΙ ΔΕν μου εστελναν εξοπλισμο...Μου ειχαν δωσει ενα κρυπτο χαλια οτανεκανα την αιτηση σε ενα καταστημα και ετσι εσκασ 80 ευρω να το παρω .,...ΜΕτα απο τεραστιες προσπαθειες να βρω το τεχνικο τμημα για να με βοηθησουν να το συνδεσω , το συνεδεσα το πρωι.....Δεν το τσεκαρα γιατι εφευγα για δουλεια...Ειδα μονο οτι εφτανε ως 18-19 Μb/ps το πολυ..
Θελω απλα να ρωτησω αν εκανα βλακεια αγορα η καλη, αν δη΄λαδη επρεπε να πρω καποιο αλλο γιατι δεν γνωριζα, και οταν ρωτησα στη Φορθνετ μου προτειναν αυτο...

Θα θελα τις γνωμες σας......

Και μια ασχετη ερωτηση,......ΕΙναι καλο να το κλεινω αν δεν το χρησιμοποιω η δε παιζει ρολο??

Ευχαριστω

nikoskat
06-09-07, 13:36
μια χαρα ειναι αν δε θες ασυρματο. αστο ανοιχτο, αυτη ειναι η δουλεια τους αλλωστε :)
ps: 18-19; πολυ καλα εισαι..

Tem
06-09-07, 13:45
θα μπορούσες σίγουρα να πάρεις και κάτι καλύτερο , για παράδειγμα το ασυγκρίτως καλύτερο 9108.

RASTAVIPER
07-09-07, 15:46
Μια χαρά είναι και αυτό αλλά καλύτερα να το ρώταγες στο topic για τα usrobotics.
Πάντως πολύ καλή η ταχύτηταπου συνδέεσαι, οπότε μην ανησυχείς για τα χρήματα που έδωσες.

by1084
07-09-07, 15:59
Κατάλαβα καλά..... ο φίλος είναι με 2pray :twisted: και δουλεύει με annexB router ή κάπου κάνω λάθος;

roiy1
07-09-07, 15:59
Μια χαράρδα είναι!!! Λίγη μνήμη και πολλά μπουκώματα, ειδικά αν ασχολείσαι με torrents, μουλάρια κλπ. Θα χρειάζεται τουλάχιστον 1 restart τη μέρα. Μιλάω από προσωπική πείρα. 'Οποιον και να ρωτήσεις όμως - που να το έχει δουλέψει - τα ίδια θα σου πει. Καλή τύχη και προσοχή!!! :cool:

runner70
07-09-07, 19:00
πως γινεται να του προτεινουν και να δουλευει με router για isdn αφου η forthnet δινει συνδεση μονο σε pstn γραμμες ?

rath
07-09-07, 19:00
Επειδή είχα το 9107 (Annex A) για ένα χρόνο τώρα (το έδωσα στον bro και πήρα το 9108) κι επειδή το μηχάνημα έκλεινε 1 φορά στους 4 μήνες για καθάρισμα από σκόνη προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα κι εννοείτε πως κατέβαζα/ανέβαζα torrents αβέρτα.

Το λαμπάκι με την υδρόγειο σημαίνει πως παίρνεις δεδομένα από το internet και το λαμπάκι της γραμμής 1 πως μεταφέρεις δεδομένα (κοινώς παίρνεις/δίνεις από το internet και το pc σου, οπότε μην ανησυχείς.

Προσωπικά σου λέω κράτα το. Απλά να διαβάσεις το οδηγό που έχει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25165) για να είσαι OK με τις ρυθμίσεις.;)

Υ.Γ.: Μην γράφεις κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις...;)

GEORGEZERV76
07-09-07, 19:08
πως γινεται να του προτεινουν και να δουλευει με router για isdn αφου η forthnet δινει συνδεση μονο σε pstn γραμμες ?


OVER ISDN ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕ Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑΥΤΟ ΠΗΡΑ ΑΝΝΕX B......KAI DEN MΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕ Η ΦΟΡΘΝΕΤ......ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΑ.....ΔΥΣΤΥΧΩΣ......:evil:

runner70
07-09-07, 19:43
Ξεκινησε και η forthnet να δινει και σε isdn τωρα ? :hmm:
Παντως στο site τους στις συχνες ερωτησεις δεν το εχουν αλλαξει


@ φιλε GEORGEZERV76 πατα το caps lock γιατι απαγορευονται τα κεφαλαια ;)

nikoskat
07-09-07, 22:48
ειπε πουθενα και δεν το βλεπω οτι ειναι 2play; δε δινει isdn ακομα.

GEORGEZERV76
07-09-07, 23:00
με την καλοκαιρινη προσφορα των 60 ευρω το πηρα.......δε ξερω.......

κατι ακομα που θελω να ρωτησω.........σε μερικα σαιτ της φωτο δε μου τις εμφανιζει παρα σαν ασπρα παραθυρακια μ ενα κοκκινο Χ........αυτο ειναι ελατωμα του ρουτερ??????? Δε κανει καλη συνδεση???????

(θα με επαιρναν τηλ σημερα να ελεγξουν τις ρυθμισεις στις 10.........Ακομα περιμενω.......)

nikoskat
07-09-07, 23:03
ε, μονο ιντερνετ εχεις. δεν ξερεις βρε συ τι υπηρεσια πληρωσες; :p
κοιταξε τα internet options-control panel.

GEORGEZERV76
09-09-07, 15:18
λοιπον χθες με εφτασε στο αμην το ρουτερ......το ειχα αφησει να κατεβαζει κατι ταινιες τορρεντ.....Γυρναω αργα το βραδυ σπιτι και ειχε σταματησει να κατεβαζει......παω να μπω σε σελιδες...τιποτα! Σα να μην ειχα καν ιντερνετ.......Το βγαζω επιτουπου και βαζω το παλιο μου speedtouch που εχω και αυτη τη στιγμη, πανιοντας μεχρι 8 φυσικα, και ως δια μαγειας, εμπαινα κανονικα στο ιντερνετ...........

Αυριο παω πισω το USR9107 καιθα ζητησω να το αλλαξω με το 9108 αν και δεν εμπιστευομαι τα ασυρματα....Πιστευω να μου το αλλαξουν και να βρω την υγεια μου μ αυτο..........

Τι λετε? ΝΑ το ψαξω εφοσον στο πλαισιο δεν εχουν αλλημαρκα τουλαχιστον να παρω το ασυρματο USR μπας και ηρεμησει???

Τι να πω......Δουλευω με το αλκατελ στα 8 και δε μπορω να δουλεψω με το USR που υποστηριζει και adsl2+

roiy1
09-09-07, 15:25
Φίλε GEORGEZERV76 είδες το ποστ μου λίγο πιο πάνω; Με το 9108 δεν θα έχεις προβλήματα σχεδόν καθόλου έως και καθόλου. Προσωπικά όμως, δεν αγοράζω ξανά προϊόν της USR.

RASTAVIPER
10-09-07, 12:46
λοιπον χθες με εφτασε στο αμην το ρουτερ......το ειχα αφησει να κατεβαζει κατι ταινιες τορρεντ.....Γυρναω αργα το βραδυ σπιτι και ειχε σταματησει να κατεβαζει......παω να μπω σε σελιδες...τιποτα! Σα να μην ειχα καν ιντερνετ.......Το βγαζω επιτουπου και βαζω το παλιο μου speedtouch που εχω και αυτη τη στιγμη, πανιοντας μεχρι 8 φυσικα, και ως δια μαγειας, εμπαινα κανονικα στο ιντερνετ...........

Αυριο παω πισω το USR9107 καιθα ζητησω να το αλλαξω με το 9108 αν και δεν εμπιστευομαι τα ασυρματα....Πιστευω να μου το αλλαξουν και να βρω την υγεια μου μ αυτο..........


Καλά μας δουλεύεις?
Επειδή μπούκωσε το ρούτερ και δεν τράβαγε δεδομένα και μετά έβαλες άλλο ρούτερ και έπαιξε σημαίνει ότι φταίει το ρούτερ και το πας πίσω??
Έκανες κόπο να βάλεις πρώτα το ίδιο πάλι μόλις το έβγαλες?
Τι μαγείες και ξόρκια νομίζεις ότι έκανε το speedtouch?Απλά μόλις έβγαλες το 9107 πήρες άλλο ip και μόλις έβαλες το speedtouch φυσικά και έπαιξες.Ο,τι και να έβαζες εκείνη τη στιγμή θα έπαιζε...
Ε, μη τα βγάζουμε όλα άχρηστα αν είμαστε προκατειλημένοι...Από την αρχή ρωτούσες με αγωνία αν έκανες καλά που έδωσες τα 70-80€ και να θα λειτουργεί σωστά και τώρα το έβγαλες άχρηστο.Στο κάτω κάτω ας έψαχνες από την αρχή να μάθεις τα κουσούρια του (ότι μπορεί να μπουκώσει αν το φουλάρεις connections) για να μην έχεις και το άγχος μετά.:hmm:

roiy1
10-09-07, 15:25
Καλά μας δουλεύεις?
Επειδή μπούκωσε το ρούτερ και δεν τράβαγε δεδομένα και μετά έβαλες άλλο ρούτερ και έπαιξε σημαίνει ότι φταίει το ρούτερ και το πας πίσω??
Έκανες κόπο να βάλεις πρώτα το ίδιο πάλι μόλις το έβγαλες?
Τι μαγείες και ξόρκια νομίζεις ότι έκανε το speedtouch?Απλά μόλις έβγαλες το 9107 πήρες άλλο ip και μόλις έβαλες το speedtouch φυσικά και έπαιξες.Ο,τι και να έβαζες εκείνη τη στιγμή θα έπαιζε...
Ε, μη τα βγάζουμε όλα άχρηστα αν είμαστε προκατειλημένοι...Από την αρχή ρωτούσες με αγωνία αν έκανες καλά που έδωσες τα 70-80€ και να θα λειτουργεί σωστά και τώρα το έβγαλες άχρηστο.Στο κάτω κάτω ας έψαχνες από την αρχή να μάθεις τα κουσούρια του (ότι μπορεί να μπουκώσει αν το φουλάρεις connections) για να μην έχεις και το άγχος μετά.:hmm:


Φίλε RASTAVIPER με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις που είχα στο utorrent π.χ., ήθελα min 1 restart τη μέρα στο router. Μόλις έβαλα το 585 πάνω, τελείωσε η υπόθεση και δεν ασχολήθηκα πάλι με το θέμα. Επειδή έχω dynamic IP, όπως και οι περισσότεροι, το 585 την αλλάζει μόνο του κανονικά χωρίς προβληματα. Το 9107 έχει πρόβλημα με την ελλειπή μνήμη του με αποτέλεσμα να μπουκώνει και να χρειάζεται να κάνει ο χρήστης restart. Αυτό και μόνο κάνει το router προβληματικό. 'Εχει αναφερθέι και σε ένα σωρό άλλα threads. Φταίει 100% το συγκεκριμένο router. Μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι κάτοχοί του, νυν και πρώην.

RASTAVIPER
10-09-07, 16:54
Φίλε RASTAVIPER με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις που είχα στο utorrent π.χ., ήθελα min 1 restart τη μέρα στο router. Μόλις έβαλα το 585 πάνω, τελείωσε η υπόθεση και δεν ασχολήθηκα πάλι με το θέμα. Επειδή έχω dynamic IP, όπως και οι περισσότεροι, το 585 την αλλάζει μόνο του κανονικά χωρίς προβληματα. Το 9107 έχει πρόβλημα με την ελλειπή μνήμη του με αποτέλεσμα να μπουκώνει και να χρειάζεται να κάνει ο χρήστης restart. Αυτό και μόνο κάνει το router προβληματικό. 'Εχει αναφερθέι και σε ένα σωρό άλλα threads. Φταίει 100% το συγκεκριμένο router. Μπορούν να το επιβεβαιώσουν και οι κάτοχοί του, νυν και πρώην.

Αδερφέ δε χρειάζεται να μου επιβεβαιώσεις εσύ ή άλλοι χρήστες το τι γίνεται με το 9107.Σε πιστεύω και τα ξέρω πολύ καλά τα προβλήματά του εδώ και καιρό.
Απλά το θέμα είναι ότι αυτο το ρούτερ δεν το συνδέεις απλά και αρχίζεις να κατεβάζεις τα κερατά σου όπως κάνεις με άλλα ρούτερ, αλλά πρέπει λίγο να ψαχτείς με τον αριθμό των connections κλπ.
Απλα δεν μπορώ να καταλάβω τη λογική του παληκαριού που το πήρε και μετά το έβγαλε κατευθείαν σκάρτο.

GEORGEZERV76
18-09-07, 11:40
Λοιπον παιδια θελω τη βοηθεια σας....ΜΕτα απο συνεχομενες αποσυνδεσεις και σπασιμο νευρων και αφου αναγκαστηκα να ζητησω απο την 4θνετ να μου ριξει την ταχυτητα στα 17 μηπως και γινει κατι με τον θορυβο, ειδα κι αποειδα και πηγα σημερα πισω το usr9107 που ειχα παρει, εσκασα αλλα 25 € και πηρα το USR9108 Wi Fi ...
ΛΕνε οτι εχει καλυτερη μνημη και ισως αποφυγω τα μπουκωματα και το φτυσιμο οταν κατεβαζω τορεντς....Ισως με λιγα λογια σταματησουν επιτελους οι αποσυνδεσεις....Θελω μια χαρη......Καποιες ερωτησεις γιατι δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος

1. ΕΙναι καλυτερα να το συνδεσω ενσυρματο παρα ασυρματο (καλυτερη ταχυτητα και μεγαλυτερη σταθεροτητα μου ειπαν....)
2. Οι ρυθμισεις ειναι διαφορετικες στο 9108 απο το 9107 ? Δηλαδη πρεπει παλι να υποστω το μαρτυριο του κεντρου εξυπηρετησης η να βαλω ακριβως αυτες που ειχα βαλει στο αλλο?
3. Πρεπει και αυτο να το εγκαταστησω με το CD για να το "παρουν" τα Windows?
4. Ειναι οντως καλυτερο και με μεγαλυτερη μνημη και σταθεροτητα?
5. Αξιζαν τα 105 που εδωσα??

ΠΑρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει με οδηγιες και συμβουλες θα του ειμαι υποχρεος......Εχω ταλαιπωρηθει απιστευτα ολο αυτο το καιρο...........

Ευχαριστω πολυ!

roiy1
18-09-07, 15:18
Λοιπον παιδια θελω τη βοηθεια σας....ΜΕτα απο συνεχομενες αποσυνδεσεις και σπασιμο νευρων και αφου αναγκαστηκα να ζητησω απο την 4θνετ να μου ριξει την ταχυτητα στα 17 μηπως και γινει κατι με τον θορυβο, ειδα κι αποειδα και πηγα σημερα πισω το usr9107 που ειχα παρει, εσκασα αλλα 25 € και πηρα το USR9108 Wi Fi ...
ΛΕνε οτι εχει καλυτερη μνημη και ισως αποφυγω τα μπουκωματα και το φτυσιμο οταν κατεβαζω τορεντς....Ισως με λιγα λογια σταματησουν επιτελους οι αποσυνδεσεις....Θελω μια χαρη......Καποιες ερωτησεις γιατι δεν ειμαι και ο πλεον ειδικος

1. ΕΙναι καλυτερα να το συνδεσω ενσυρματο παρα ασυρματο (καλυτερη ταχυτητα και μεγαλυτερη σταθεροτητα μου ειπαν....)
2. Οι ρυθμισεις ειναι διαφορετικες στο 9108 απο το 9107 ? Δηλαδη πρεπει παλι να υποστω το μαρτυριο του κεντρου εξυπηρετησης η να βαλω ακριβως αυτες που ειχα βαλει στο αλλο?
3. Πρεπει και αυτο να το εγκαταστησω με το CD για να το "παρουν" τα Windows?
4. Ειναι οντως καλυτερο και με μεγαλυτερη μνημη και σταθεροτητα?
5. Αξιζαν τα 105 που εδωσα??

ΠΑρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει με οδηγιες και συμβουλες θα του ειμαι υποχρεος......Εχω ταλαιπωρηθει απιστευτα ολο αυτο το καιρο...........

Ευχαριστω πολυ!

1. Ναι, το καλώδιο είναι πάντα πιο σταθερό από τον αέρα.
2. Δεν είχα ποτέ το 9108, αλλά δε βρίσκω κανένα λόγο να έχει διαφορετικές ρυθμίσεις.
3. 'Οχι, από τη στιγμή που το router θα συνδεθεί μέσω ethernet (μέσω της κάρτας δικτύου δηλαδή), δεν απαιτούνται drivers, άρα δεν απαιτείται και το CD.
4. Ναι, το 9108 δεν έχει προβλήματα μνήμης, σε σχέση με το μικρό αδερφάκι του.
5. Προσωπική άποψη : Νομίζω ότι με λιγότερα λεφτά θα μπορούσες να πάρεις κάτι πιο αξιόλογο, αλλά δε νομίζω να σου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα το 9108.
6. Καλή επιτυχία!!! :oneup:

GEORGEZERV76
18-09-07, 15:25
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ! ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΠΙΤΙ! ΑΡΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΩΣΩ ΑΠΛΑ ΑΝΟΙΓΩ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΒΑΖΩ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙς ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.........

roiy1
18-09-07, 15:27
Αν οι ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου στο PC σου είναι ΟΚ, λογικά ναι, δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι άλλο.

GEORGEZERV76
18-09-07, 15:48
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Μ ΑΥΤΕΣ..... ΔΕ ΤΙΣ ΕΧΩ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ...ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 4 ΜΟΝΤΕΜ!

roiy1
18-09-07, 16:15
ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Μ ΑΥΤΕΣ..... ΔΕ ΤΙΣ ΕΧΩ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ...ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 4 ΜΟΝΤΕΜ!

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να δίνεις static ip στην κάρτα δικτύου, από το να παίρνει μόνη της μέσω DHCP. Επίσης για καλύτερη απόκριση στο browsing, είναι απαραίτητο να βάζεις και τους DNS. Στη δική μου περίπτωση, έχω χρησιμοποιήσει τους DNS από open dns, γιατί τους θεωρώ πιο αξιόπιστους από αυτούς της Forthnet. Αν χρειαστείς κάτι πάντως, εδώ είμαστε!

http://i2.photobucket.com/albums/y4/roiy1/lan.jpg

roiy1
18-09-07, 16:16
Και μία άλλη επισήμανση. Αν δε δώσεις static ip στην κάρτα δικτύου σου, δε θα μπορέσεις ποτέ να κάνεις port forwarding, για τα προγράμματα που το απαιτούν!!!

GEORGEZERV76
18-09-07, 18:45
δηλαδη να βαλω ακριβως αυτα τα dnas που δινεις στο screenshot??????

roiy1
18-09-07, 18:52
δηλαδη να βαλω ακριβως αυτα τα dnas που δινεις στο screenshot??????

Ναι φίλε μου, αυτές τις IP προτείνω. Αν απαντήσουν και άλλα παιδιά που έχουν ασχοληθεί με το θέμα, πιστεύω ότι θα συμφωνήσουν.

GEORGEZERV76
18-09-07, 22:18
παιδια αφησα τα dns αυτοματα....... ρυθμισα το 9108 ενσυρματο με απενεργοποιημενο το ασυρματο και εχω αυτα τα στατς (ζητησα να χαμηλωσει η ταχυητα και μπαινω με 17,200 περιπου απο 18.800 που εμπαινα για να μειωσω τον θορυβο)

Mode: ADSL2+
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 7.9 31.8
Attenuation (dB): 18.5 11.6
Output power (dBm): 19.3 12.7
Attainable rate (Kbps): 18448 1334
Rate (Kbps): 17272 509
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 64 13
B (number of bytes in Mux Data Frame): 248 7
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 16
T (Mux Data Frames over sync bytes): 2 7
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 6 16
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.4604 7.8904
L (number of bits in PMD Data Frame): 4431 146
D (interleaver depth): 64 8
Delay (msec): 7 15

Super Frames: 79361 79359
Super Frame Errors: 51 0
RS Words: 11110664 337275
RS Correctable Errors: 9725 0
RS Uncorrectable Errors: 617 N/A

HEC Errors: 39 60
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 52106410 781235703
Data Cells: 46721 68509819
Bit Errors: 0 2657

Total ES: 41 0
Total SES: 0 0
Total UAS: 29 284


ΠΩΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ????????

ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΕΙΜΑΙ ΟΚ?

ΑΥΤΕΣ ΕΚΑΝΑ

VPI/VCI 8/35
ID 1
Category UBR
PPPoE Service name
Interface name ppp_8_35_1
Protocol PPPoE
Encapsulation LLC/SNAP
IGMP Disabled
QoS Enabled
VLAN ID N/A
State Enabled


ΕΙΜΑΙ ΟΚ????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.