PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet ολο κοβεται



[+=]Neo_Geo{Ech13}
09-01-05, 23:59
απλα να ενημερωσω οσους σκεφτονται να βαλουν Forthnet, οτι και αυτοι δεν ειναι Αγιοι...ναι καλα θα μου πειτε στον ΟΤΕ στηριζονται, πως ξερεις οτι δεν ειναι δικο τους το λαθος...Αυτα ας τα λενε σε σας οσους μασατε απο τετοια, γιατι οταν εχει συμβολαιο με καποιον ο ΟΤΕ και δε το τηρει ειναι δικια τους δουλεια να παει η κυρια Forthnet να κοψει το κεφαλι της να φροντισει να ειναι ενταξει απεναντι τους και τελικα μαζι μου !!! Εχω απογοητευτει πληρως. Και τα πληρωνουμε χρυσα ενω οι ονομαστικες ταχυτητες ειναι κατα πολυ χαμηλοτερες σε σχεση με την Ευρωπη, και ουδε μια σχεση εχουνε οι ταχυτητες με αυτες που αγοραζουμε και τα pings ειναι απλα ελεινα και εμενα απλα κοβεται καθημερινα γυρω στις 10 φορες. Αμα κανεις browsing παει και ερχεται, αμα παιζεις ομως...και ειναι που ειναι αισχως ωρες ωρες και με τους δικους μας Ελληνικους server και σου κοβεται απανωτα...εεεεε fuck it ρε μαγκες το χετε ξεφτιλισει το θεμα πια, ντροπη ρε, ντροπη και αισχος τσογλανια !!! Μαζευτηκαν 3 αερολογοι καναν ενα περιπτερο και σου κανει ελα μορε δωστο οπως οπως, πιο κοιμησης λαος απο τον Ελληνα δεν παιζει, τι να μας κανουνε, εδω τοσο καιρο τους κυβερνανε 2 οικογενειες...αντε γεια σας κουφετα της Forthnet και του ΟΤΕ...ΚΟΛΟΠΑΙΔΑ !!!

ipo
10-01-05, 00:07
Ανέφερες την προσωπική σου άποψη με βάση την εμπειρία σου. Ας αναφέρω κι εγώ τη δική μου.

Είμαι με FORTHnet εδώ και 2-3 μήνες και δεν έχω κανένα παράπονο. Ίσα-ίσα που θέλω να συγχαρώ τους κυρίους και τις κυρίες της τεχνικής υποστήριξης (καθώς και τους υπεύθυνους που τους έβαλαν εκεί) για την άρτια υποστήριξή τους.

Κατεβάζω με πάντα με 40 kbyte/sec από καλούς server, δηλαδή το μέγιστο που επιτρέπει η υποβαθμισμένη από τον ΟΤΕ 384/128 γραμμή μου.

Αν συνεχίσει έτσι η FORTHnet, με το πέρας της συνδρομής μου, πάλι FORTHnet θα προτιμήσω.

WAntilles
10-01-05, 00:10
Neo_Geo{Ech13}]απλα να ενημερωσω οσους σκεφτονται να βαλουν Forthnet, οτι και αυτοι δεν ειναι Αγιοι...ναι καλα θα μου πειτε στον ΟΤΕ στηριζονται, πως ξερεις οτι δεν ειναι δικο τους το λαθος...Αυτα ας τα λενε σε σας οσους μασατε απο τετοια, γιατι οταν εχει συμβολαιο με καποιον ο ΟΤΕ και δε το τηρει ειναι δικια τους δουλεια να παει η κυρια Forthnet να κοψει το κεφαλι της να φροντισει να ειναι ενταξει απεναντι τους και τελικα μαζι μου !!! Εχω απογοητευτει πληρως. Και τα πληρωνουμε χρυσα ενω οι ονομαστικες ταχυτητες ειναι κατα πολυ χαμηλοτερες σε σχεση με την Ευρωπη, και ουδε μια σχεση εχουνε οι ταχυτητες με αυτες που αγοραζουμε και τα pings ειναι απλα ελεινα και εμενα απλα κοβεται καθημερινα γυρω στις 10 φορες. Αμα κανεις browsing παει και ερχεται, αμα παιζεις ομως...και ειναι που ειναι αισχως ωρες ωρες και με τους δικους μας Ελληνικους server και σου κοβεται απανωτα...εεεεε fuck it ρε μαγκες το χετε ξεφτιλισει το θεμα πια, ντροπη ρε, ντροπη και αισχος τσογλανια !!! Μαζευτηκαν 3 αερολογοι καναν ενα περιπτερο και σου κανει ελα μορε δωστο οπως οπως, πιο κοιμησης λαος απο τον Ελληνα δεν παιζει, τι να μας κανουνε, εδω τοσο καιρο τους κυβερνανε 2 οικογενειες...αντε γεια σας κουφετα της Forthnet και του ΟΤΕ...ΚΟΛΟΠΑΙΔΑ !!!

Πήγαινε αλλού, και θα δεις τα ίδια χάλια.

Και τότε θα καταλάβεις ότι ισχύει ότι γράφει η υπογραφή μου.

[+=]Neo_Geo{Ech13}
10-01-05, 00:35
Παιδια πρωτον χαιρομαι για τις πολιτισμενες απαντησεις σας και 2ον θα προσθεσω οτι μεχρι πριν 2 εβδομαδες δεν ειχα προβλημα κανενα. Οντως απο οτι γνωριζω και απο φιλους οι υπολιποι φυσικα δεν ειναι καλυτεροι WAntilles, αλλα ειληκρινα βρε παιδια που παμε?!?!? Και οπως ακριβως σημειωσες παραπανω ipo γιατι να ανεχεται η Forthnet την οπως θα πεις και εσυ ο ιδιος παρανομη, καταχρηστικη και ελεινη συμπεριφορα που διατηρει απο το μονοπωλειο του ο ΟΤΕ και μου πλασαρουνε στο τελος γραμμη 384 kbit που εχει θεωρητικο max 48 k/ps και ποτε μα ποτε δεν βαραει εστω μια 45αρα. To contention ratio για ονομα ναι ειναι 50:1 αλλα σε καμια περιπτωση αυτο δεν δικαιολογη ΜΟΝΙΜΗ υποβαθμιση των ταχυτητων...απλα σε καποιες περιπτωσεις....τεσπα τι κανω τωρα μαθημα? λες και δε τα ξερετε...εγω τον πονο μου προσπαθω να πνιξω, να στε καλα που με ακουσατε !!!

WAntilles
10-01-05, 00:59
Μην ανησυχείς.

Τον ίδιο πόνο έχουμε όλοι εδώ μέσα Νεο-τάδε (δεν προφέρεται αυτό).

mastermind
11-01-05, 00:56
Αυτό το adsl μόνο προβλήματα μας προκαλεί. Αν είναι δυνατόν να δίνεις 50+ ευρώ το μήνα και νάσαι μ'ενα τηλέφωνο στο χέρι για δήλωση βλαβών και όταν "δουλεύει" να γουρλώνεις τα μάτια μήπως και δούμε σταθερά αριθμό της μαθηματικής μορφής 4Χ με Χε{0,1,2,3,4,5,6,7,8)!! Και δεν υπάρχει και εναλλακτική λύση... Μην μου πείται για satnet είναι πανάκριβο και έχει περιορισμό στο κατέβασμα. Κατι ξέχασα??

Κ Α Λ Η Χ Ρ Ο Ν Ι Α

gpan
11-01-05, 01:07
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου [+=]Neo_Geo{Ech13} !!

Προφέσσορας_Χάος
11-01-05, 01:54
δυστηχώς κι εγώ απο την κυριακή έχω πολλά disconnections και μερικές φορές αποσυνχρονισμό της asdl γραμμης..Δεν ξέρω γιατι συμβαίνει.Πριν την κυριακκή όλα τέλεια.Σήμερα το μεσημέρι μου εβγαλε και errors στο diagnostics του F200 (CRC errors και HEC errors..)ενώ δεν είχα ποτέ.Απο σήμερα το βράδυ όμως έχει στρώσει .ουτε disconnections ουτε errors..Γιατι συμβαίνει αυτο εχει κανείς καμιά εξήγηση?

[+=]Neo_Geo{Ech13}
11-01-05, 13:19
...και εγω ειμαι Ν.Πεντελη παρεπιπτωντος προφεσσορα χαος...

Υ.Γ. α ρε μαυρη π%^*σα που θελετε !!!

anon6128
11-01-05, 13:46
Είμαι στην Forthnet από τον Φεβρουάριο του 2004 και γενικά δεν έχω παράπονο. Βέβαια μέχρι στιγμής δεν χρειαστηκε να καλέσω την τεχνική τους υποστήριξη, αλλά στην αρχική επαφη που μαζί τους ήταν πολύ εξυπηρετικοί.

Είναι πάντως γεγονός ότι τις τελευταίες μέρες παρατήρησα και έγω κάποια προβλήματα αστάθειας της σύνδεσης. Σε αυτές τις περιπτώσεις κάνω πάντα shut/no shut το atm του 837. Το περίεργο που παρατήρησα είναι ότι στο debugging που μου δίνει ο router, φαίνεται ότι μετά το no shut, αποτυγχάνει την πρώτη φορά το authentication. :(

Πάντως το πρόβλημα εμφανίζεται σχετικά σπάνια (1 φορά στις 2-3 μέρες περίπου) οπότε δεν ενδιαφέρθηκα να το ψάξω περισότερο. Ελπίζω βέβαια να μην χειροτερέψουν τα πράγματα. :)

Προφέσσορας_Χάος
11-01-05, 17:04
Neo_Geo{Ech13}]...και εγω ειμαι Ν.Πεντελη παρεπιπτωντος προφεσσορα χαος...

Υ.Γ. α ρε μαυρη π%^*σα που θελετε !!!
και τα προβλήματα συνεχίζονται disconnections και errors.Τώρα το απογευμα εστρωσε πάλι.Δεν έχω φτάσει σε σημείο να τους πάρω αλλά ετσι και δεν φτιάξουν το πρόβλημα στην Πεντέλη μαυρο φίδι που τους έφαγε..

[+=]Neo_Geo{Ech13}
11-01-05, 19:27
Σημερα: τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου...εχει κοπει τουλαχιστον 5 φορες τωρα που ξυπνησα και ηλπιζα ο ανιδεος οτι θα τουφεκισω...

WAntilles
11-01-05, 19:31
Προς Admins.

Δεν αλλάζετε με το ζόρι και το nick αυτού του κάτι-τις-Neo-Geo-κάτι-άλλο σε ένα πιο pronounceable one;

MrsVanHelsing
11-01-05, 19:34
μην ξεχνατε τα οχι και τοσο μακρινα χαλια του pstn. ανα πεντε λεπτα με πεταγε, για αυτο και εβαλα isdn.

στον οτε βασιζονται ολες οι εταιριες. τι περιμενετε???

Προφέσσορας_Χάος
11-01-05, 20:08
Προς Admins.

Δεν αλλάζετε με το ζόρι και το nick αυτού του κάτι-τις-Neo-Geo-κάτι-άλλο σε ένα πιο pronounceable one;
άσχετο αλλά γιατι να γίνει κάτι τέτοιο;Προτιμότερο θα ήταν πρίν την εγγραφή να μπουν περιορισμοι ως προς το μέγεθος του nick η απαγόρευση ορισμένων συμβόλων..
Τελείως OFF TOPIC

[+=]Neo_Geo{Ech13}
11-01-05, 20:24
...και ασχετο και αγενεστατο θα ελεγα WAntilles εκτος αν αστειευεσαι φυσικα οποτε θα επρεπε να χες βαλει τα απαραιτητα smilies...Το nick ουτως η αλλως copy paste το κανεις δεν το χρειαζεται να το προφερεις, να το απαγγελεις η να το κανεις αναγνωση σε κανεναν...προφανως εχεις φαει καποιο κολλημα γιατι το ανεφερες και παραπανω και το αγνοησα !!!

Αμα επαιζες ποτε σε ευρωπαικες διοργανοσεις παιχνιδια θα καταλαβαινες σε τι χρειαζονται και τα clan tags και τα extra μιας και δεν ειμαστε οι μονοι στον πλανητη που βαλαν NET και τους αρεσει ενα nickname...αλλα οπως και να χει δινω τοπο στην οργη που λενε και ας μην χαλαω και bandwidth =)

WAntilles
11-01-05, 20:31
Neo_Geo{Ech13}]...και ασχετο και αγενεστατο θα ελεγα WAntilles εκτος αν αστειευεσαι φυσικα οποτε θα επρεπε να χες βαλει τα απαραιτητα smilies...Το nick ουτως η αλλως copy paste το κανεις δεν το χρειαζεται να το προφερεις, να το απαγγελεις η να το κανεις αναγνωση σε κανεναν...προφανως εχεις φαει καποιο κολλημα γιατι το ανεφερες και παραπανω και το αγνοησα !!!

Ούτε άσχετο, ούτε αγενέστατο, ούτε αστειεύομαι.

Άλλη δουλειά δεν έχουμε να ψάχνουμε πέρα-δώθε να κάνουμε copy-paste το γορδιο-nick σου.

Και ούτε clans έχουμε εδώ ούτε tribes, ούτε φατρίες, ούτε κλίκες.

Χώρια που και να θέλουμε, copy-paste με τη μία δεν γίνεται, γιατί με δεξί κλικ στο nick και Copy link location βγάζει:

javascript:emoticon('[+=]Neo_Geo{Ech13}, ')

Άλλη δουλειά δεν έχουμε να ψάχνουμε και το πού αρχίζει και τελειώνει αυτό το μακρυνάρι και να χάνουμε συνεχώς χρόνο για την αφεντιά σου.

[+=]Neo_Geo{Ech13}
11-01-05, 20:37
δοκιμασε drug και στο κατω κατω προβλημα σου φιλε και ξεκολα, οταν εκανα register δεν ελεγε τπτ, ακου εδω κολλημα το τυπακι πρωτοφανες!

Υ.Γ. και αν δεν εχετε εδω clans και τα λιπα ξερεις που σε βαζω? Αν εννοεις εσυ τι εγινε δλδ εσυ εισαι το forum? Ασε ρε και παγαινε, αμα σε κανουνε admin να φροντισεις να τις διορθωσεις αυτες τις καταστασεις αλλα αμα κανουνε κομπεξικα τυπακια σαν εσενα admins εδω μεσα το βλεπω να επιηκως να κλεινει το μαγαζι!

Ειχαμε την λογοκρισια στην τεχνη με τα τραγουδια τισ Δομνας θα μας πουνε και τι nick θα βαλουμε, ακου ρε να δεις !!!!

Και να μην βαζεις πληθυντικους, για τα "προβληματα" που αντιμετωπιζεις...

WAntilles
11-01-05, 20:43
Δεν γνωριστήκαμε χθες στο πάρτι για να με αποκαλείς τυπάκι, αγενέστατε. :evil: :evil: :evil:

[+=]Neo_Geo{Ech13}
11-01-05, 20:45
Εσυ εισαι αγενεστατος...διαβασε τι γραφεις και πως το γραφεις και αντε και γεια σου δεν εχω την ορεξη σου...

Υ.Γ. και just for the record εχεις ιδεα ποσα κομματια πουλουσε το Neo_Geo...αλλα και που να καταλαβεις το πως το nick to ετσι και το γιατι...

psyxakias
11-01-05, 20:56
[+=]Neo_Geo{Ech13},

Είναι αυτονόητο πως ξεκινώντας αυτό το thread ήσουν εκνευρισμένος με τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις με την ADSL σου που μπορώ να πω ότι είναι αρκετά δικαιολογημένο και σεβαστό διότι έχουμε περάσει όλοι μας παρόμοια προβλήματα. Αν και δεν νομίζω πως το πρόβλημα είναι της FORTHnet, αλλά του ΟΤΕ καθώς εγώ δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα (ενώ με το παραμικρό συνηθίζω να παραπονιέμαι).

Όπως και να έχει, σε καμμία περίπτωση δεν είναι ο τόπος εδώ για να ξεσπάσεις τα νεύρα σου και ειδικά προσβάλοντας τα μέλη της κοινότητας αυτής που ούτε σου έφταιξαν τίποτα, ούτε έχουν την όρεξη να ακούνε τους χαρακτηρισμούς σου.

Σε θερμοπαρακαλώ λοιπόν να ηρεμίσεις και να από εδώ και στο εξής να φαίρεσαι πολύ πιο κόσμια σε όλους μας, ειδάλλως θα μας αναγκάσεις να εφαρμόσουμε το "όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος".

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

EDIT: Wantilles, αν και το username του είναι αρκετά εκνευριστικό, εφ'όσον δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός/κανόνας, μπορεί να βάλει ότι θέλει αρκεί φυσικά να μην προσβάλλει κάποιον.

WAntilles
11-01-05, 20:58
Σιγά μην έχει το nick σου και ολόκληρην ινδοευρωπαϊκήν ετυμολογίαν Μπαμπινιώτου.

psyxakias
11-01-05, 21:11
Πάντως εγώ ύστερα από 18 μήνες, παραμένω FORTHnet (μάλιστα ανανέωσα πρόσφατα, αν και αρχικά έλεγα να πάω ACN) διότι ούτε ιδιαίτερα προβλήματα έχω με την εταιρεία αλλά και δεν νομίζω πως θα βρω κάτι καλύτερο καθώς όλα τα προβλήματα που αντιμετωπίζω κατά καιρούς οφείλονται αποκλειστικά στον ΟΤΕ.

Εγώ είμαι της άποψης να βελτιώσει πρώτα τις υπηρεσίες του ο ΟΤΕ, να μειώσει το κόστος τους και μετά μπορεί να έρθει η σειρά των ISPs, να τους κοσκινίσουμε και να καταλήξουμε στο ποιος προσφέρει καλές και κακές υπηρεσίες. Εγώ στη παρούσα φάση δεν είμαι καν σε θέση να κρίνω έναν ISP προβληματικό λόγω των κάκιστων υπηρεσιών του ΟΤΕ.

shadowmoon
11-01-05, 21:18
[+=]Neo_Geo{Ech13},

Είναι αυτονόητο πως ξεκινώντας αυτό το thread ήσουν εκνευρισμένος με τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις με την ADSL σου που μπορώ να πω ότι είναι αρκετά δικαιολογημένο και σεβαστό διότι έχουμε περάσει όλοι μας παρόμοια προβλήματα. Αν και δεν νομίζω πως το πρόβλημα είναι της FORTHnet, αλλά του ΟΤΕ καθώς εγώ δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα (ενώ με το παραμικρό συνηθίζω να παραπονιέμαι).

Όπως και να έχει, σε καμμία περίπτωση δεν είναι ο τόπος εδώ για να ξεσπάσεις τα νεύρα σου και ειδικά προσβάλοντας τα μέλη της κοινότητας αυτής που ούτε σου έφταιξαν τίποτα, ούτε έχουν την όρεξη να ακούνε τους χαρακτηρισμούς σου.

Σε θερμοπαρακαλώ λοιπόν να ηρεμίσεις και να από εδώ και στο εξής να φαίρεσαι πολύ πιο κόσμια σε όλους μας, ειδάλλως θα μας αναγκάσεις να εφαρμόσουμε το "όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ράβδος".

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

EDIT: Wantilles, αν και το username του είναι αρκετά εκνευριστικό, εφ'όσον δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός/κανόνας, μπορεί να βάλει ότι θέλει αρκεί φυσικά να μην προσβάλλει κάποιον.

Αν και πιστευω πως ο Neo_Geo-κλπ κλπ ειναι φανερα εκνευρισμενος , δεν νομιζω πως προσβαλε κανεναν χρηστη εδω μεσα , εκτος ισως απο τον WAntilles ο οποιος παρεπιπτοντως ειναι μονιμως σε μια μονιμη και διαρκη κλιμακτηριο , με ολα τα συνοδα συμπτωματα ( ευερεθιστοτητα, υπερβολικη ευθιξια και υφος παλαιου γυμνασιαρχου γενικως ).
Προφανως ο καθενας δικαιουται να τα παρει στο κρανιο ενιοτε ,ειδικα με το adsl στην Ελλαδα , αρκει να μη βγει απο τα ρουχα του και αρχισει να βριζει η να πυροβολει οποιον βρει μπροστα του.
Η αστοχη "κριτικη" του WAntilles μαλλον λαδι εριξε στη φωτια παρα καλο εκανε.
Οσο για τον psyxakia , ξυπνησε παλι μεσα του ο αστυνομικος και ειναι γνωστο οπου κανει την εμφανιση της η αστυνομια , εχουμε κατα πασα πιθανοτητα και επεισοδια.

WAntilles
11-01-05, 21:30
...παλαιου γυμνασιαρχου...

Παλαιού Γυμνασιάρχου, βεβαίως-βεβαίως. :mrgreen:

psyxakias
11-01-05, 21:43
shadowmoon, σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ ενδιαφέρον κριτική σου, που έριξε στο κενό την προσπάθειά μου (μετά το post του WAn) να επανέλθουμε στο θέμα του thread που είναι τα προβλήματα διακοπών που αντιμετωπίζει ο Neo_Geo. Και ναι όσο και αν δεν αρέσει σε μερικούς, δεν θα ήθελα να δω το ADSLgr να καταντίσει μέρος που θα ξεσπάνε μερικοί τα νευράκια τους στα μέλη για οποιοδήποτε λόγο. Θα σε παρακαλούσα όμως να επανέλθουμε λίγο στο θέμα...

[+=]Neo_Geo{Ech13},, θα μπορούσες να μας πεις περίπου ποιες ημέρες και ώρες αντιμετωπίζεις τα προβλήματα των διακοπών; Και αν ύστερα από το disconnect, μπορείς να επανασυνδεθείς ή πρέπει να περάσουν κάποια λεπτά; Επίσης, αν κατά την διάρκεια του προβλήματος έχεις δοκιμάσει να συνδεθείς (έστω και χωρίς account) σε άλλον ISP την στιγμή για να δεις αν ανταποκρίνεται το DSLAM έτσι ώστε ο ISP να σου δώσει μήνυμα εσφαλμένου username/password; Με αυτό τον τρόπο, συνήθως εγώ καταλαβαίνω αν το πρόβλημα οφείλεται στον ISP ή στον ΟΤΕ.

EDIT: ουφ δεν άντεξα, το βεβαίως-βεβαίως ο Χρήστος Τσαγανέας το έλεγε, WAn;

ipo
11-01-05, 21:43
...παλαιου γυμνασιαρχου...

Παλαιού Γυμνασιάρχου, βεβαίως-βεβαίως. :mrgreen:
Να περιμένουμε να πέσουν και χαστούκια τώρα;

Es_PagAn
11-01-05, 21:51
Εγώ πάλι disconnections δεν έχω, αλλά εδώ και κανένα μήνα, πάνω από 10 K/s δεν βλέπω...

psyxakias
11-01-05, 21:57
Es_PagAn, DSLAM/ISP;

shadowmoon
11-01-05, 22:25
shadowmoon, σε ευχαριστώ πολύ για την πολύ ενδιαφέρον κριτική σου, που έριξε στο κενό την προσπάθειά μου (μετά το post του WAn) να επανέλθουμε στο θέμα του thread που είναι τα προβλήματα διακοπών που αντιμετωπίζει ο Neo_Geo. Και ναι όσο και αν δεν αρέσει σε μερικούς, δεν θα ήθελα να δω το ADSLgr να καταντίσει μέρος που θα ξεσπάνε μερικοί τα νευράκια τους στα μέλη για οποιοδήποτε λόγο. Θα σε παρακαλούσα όμως να επανέλθουμε λίγο στο θέμα...

[+=]Neo_Geo{Ech13},, θα μπορούσες να μας πεις περίπου ποιες ημέρες και ώρες αντιμετωπίζεις τα προβλήματα των διακοπών; Και αν ύστερα από το disconnect, μπορείς να επανασυνδεθείς ή πρέπει να περάσουν κάποια λεπτά; Επίσης, αν κατά την διάρκεια του προβλήματος έχεις δοκιμάσει να συνδεθείς (έστω και χωρίς account) σε άλλον ISP την στιγμή για να δεις αν ανταποκρίνεται το DSLAM έτσι ώστε ο ISP να σου δώσει μήνυμα εσφαλμένου username/password; Με αυτό τον τρόπο, συνήθως εγώ καταλαβαίνω αν το πρόβλημα οφείλεται στον ISP ή στον ΟΤΕ.

EDIT: ουφ δεν άντεξα, το βεβαίως-βεβαίως ο Χρήστος Τσαγανέας το έλεγε, WAn;

Αγαπητε μου psyxakia , επι του παροντος , θα ηθελα να σου αναφερω πως καμμια σου προσπαθεια δεν επεσε στο κενο για την επαναφορα της ταξης εδω μεσα,αν και πιστευω πως δεν ηταν αυτη που βοηθησε σ'αυτο.
Δεν εισαι μονο εσυ λατρης της ταξης.Κι εγω το ιδιο επιθυμω , αλλα προφανως υπαρχει διαφορετικη αντιληψη στην εννοια της ταξης και κυριως στον τροπο εφαρμογης της.
Anyway , οπως λεει και η νεολαια μας , καλο ειναι να θεωρηθει οτι το περιστατικο εληξε και να συνεχισουμε παρακατω.
Επισης χαιρομαι πραγματικα , και το λεω ειλικρινα αυτο , που ο WAntilles εχει καλη αισθηση του χιουμορ.
Αυτο εξομαλυνει πολυ την ενταση των συμπτωματων της "κλιμακτηριου" που φαινεται να διανυει.

psyxakias
11-01-05, 22:32
shadowmoon, αρκετά κατανοητό και φυσιολογικό βρίσκω να έχουμε διαφορετικές αντιλήψεις. Ας πάμε παρακάτω όπως είπες όμως..

Τελικά όντως υπάρχει πρόβλημα disconnections που οφείλεται στην forthnet βρε παιδιά;

chatasos
11-01-05, 22:58
Σε κάποια routers υπάρχει η δυνατότητα να δείτε αν "έπεσε" το wan/atm/dsl interface. Έτσι μπορείτε να καταλάβετε αν το πρόβλημα οφείλεται στον ΟΤΕ ή στον ISP.

aragorn
11-01-05, 23:11
Χμ
Εγώ καινούριος είμαι (συνδεδεμένος από 09/01/05 σε onu)και μέχρι στιγμής όλα είναι άψογα με 4θνετ 256Κ

Προφέσσορας_Χάος
11-01-05, 23:41
OFF TOPIC 1 σελίδα ..! Ρίχνεται πολύ το επίπεδο του φορουμ και είναι κρίμα να καταντήσει σαν κάποια άλλα.Τέλος σας παρακαλώ εδώ και να επανέλθουμε στο θέμα μας το οποίο είναι τα συχνά disconnections..
Προσωπικά απο το απόγευμα τρέχει καλά η σύνδεση χωρίς disc η αποσυγχρονισμό..Τα errors τα οποία είχα εξάφανίστηκαν ως διαμαγείας.Θα δείξει και αύριο πώς θα πάει.

WAntilles
11-01-05, 23:57
EDIT: ουφ δεν άντεξα, το βεβαίως-βεβαίως ο Χρήστος Τσαγανέας το έλεγε, WAn;

Του Θεμιστοκλέους. :mrgreen:

Es_PagAn
12-01-05, 10:53
Είμαι στον Βύρωνα, αλλά ανάθεμα κι αν ξέρω τι DSLAM έχω. Και είμαι με Forthnet φυσικά και το γρουσούζεψα κιόλας, μου κάνει και disconnect από χθες.

cmos
12-01-05, 11:11
Ειμαι Τερψιθέα - Γλυφάδα με ΟΤΕ ADSL 384/128 και ISP συνδρομή FORTHnet Flat rate 256/128 - dynamic. Mετά την αποκατάσταση το Δεκέμβριο των προβλημάτων με τα Siemens 2, η σύνδεσή μου είναι άψογη.

Δεν αποσυνδέομαι ποτέ - και μάλιστα με ένα στοιχειώδες keep -alive που έχω, η IP δεν έχει αλλάξει εδώ και 2-3 εβδομάδες.
Η Forthnet μου αποδίδει σταθερά 30-32 kbytes / sec - έχει καλή τεχνική υποστήριξη και γενικά επειδή την εταιρεία την έχω ζήσει από τότε που ξεκίνησε (είχε τότε 512 kbps διεθνές trunk στο Internet), πιστεύω ότι είναι κορυφαία στην ποιότητα δικτύου - και αντίστοιχου εξοπλισμού.
Αν αποσυνδέεται κανείς συχνά - το λογικό είναι ότι ευθύνεται η ADSL γραμμή του OTE στην περιοχή που βρίσκεται κανείς - και φυσικά αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς από τα διαγνωστικά του router και τα log files.
Η Forthnet αυτό που κάνει στους Dynamic πελάτες της είναι καθε ώρα αν δεν βλέπει κίνηση στη γραμμή να αλλάζει την IP με νέο handshaking PPP - IPCP (για ευνόητους λόγους) και δεν ευθύνεται για διακοπή σε περίπτωση που ο χρήστης χρησιμοποιεί τη σύνδεση και τη "γεμίζει" με κίνηση.

Προφέσσορας_Χάος
14-01-05, 07:20
απο χθές ουτε disconnections ουτε errors στην σύνδεση.Είμαι μέσα 1 μέρα και 5 ώρες χωρίς πρόβλημα.Αν περάσει και το κρίσιμο 3ημερο ..

Faust
22-01-05, 01:13
Παιδια εγω δεν ειμαι και πολυ γνώστης τεχνικων θεμάτων αλλά το μονο που εχω να πω ειναι οτι εδω και 3-4 μερες καθε 2 ωρες το συστημα παγωνει (κολλαει το pc εκει που ειναι και παίρνει μονο reset) ειναι πολυ σπαστικο ιδιως οταν δεν εισαι σπίτι και εχεις αφησει κατι για download. Δεν ξερω τι φταιει. Η 4net? τo nt mode? καποιο προγραμμα? ιος? πεστε κατι εσεις που ξερετε περισσοτερα γιατι μεχρι τωρα ολα πηγαιναν καλα και κατεβαζε (και κατεβαζει ακομα δηλαδή) σφαιρα. Ενα φιλος ειπε οτι ισως το κανουν επιτηδες για οσους ειναι μεσα βρομαδες και κατεβαζουν αβέρτα, να τους κοβουν και να μειωνουν το traffic. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Προφέσσορας_Χάος
22-01-05, 02:25
Παιδια εγω δεν ειμαι και πολυ γνώστης τεχνικων θεμάτων αλλά το μονο που εχω να πω ειναι οτι εδω και 3-4 μερες καθε 2 ωρες το συστημα παγωνει (κολλαει το pc εκει που ειναι και παίρνει μονο reset) ειναι πολυ σπαστικο ιδιως οταν δεν εισαι σπίτι και εχεις αφησει κατι για download. Δεν ξερω τι φταιει. Η 4net? τo nt mode? καποιο προγραμμα? ιος? πεστε κατι εσεις που ξερετε περισσοτερα γιατι μεχρι τωρα ολα πηγαιναν καλα και κατεβαζε (και κατεβαζει ακομα δηλαδή) σφαιρα. Ενα φιλος ειπε οτι ισως το κανουν επιτηδες για οσους ειναι μεσα βρομαδες και κατεβαζουν αβέρτα, να τους κοβουν και να μειωνουν το traffic. ΒΟΗΘΕΙΑ!!!
Ανοιξε καινούργιο τοπικ με περισσοτερες λεπτομέρεις του προβλήματος σου στο Hardware section του φορουμ.Εκει θα σου απαντήσουμε συγκεκριμένα.

ipo
22-01-05, 02:27
Faust, αυτό που λέει ο φίλος σου είναι πονηριά, υποψία συνωμοσίας και άλλοι ευτραπελισμοί τους οποίους να μην ακούς ποτέ. Μην ψαρώνουμε με το παραμικρό!

Ψάξε τον υπολογιστή σου για spyware, ιούς, trojans κλπ. Καθάρισέ τον και με ένα registry cleaner και θα φτιάξει. Κάνε απεγκατάσταση στα προγράμματα που εγκατέστησες πριν αρχίσει να σου κολλάει ο υπολογιστής.

KyR-X
22-01-05, 03:30
Αυτό το adsl μόνο προβλήματα μας προκαλεί. Αν είναι δυνατόν να δίνεις 50+ ευρώ το μήνα και νάσαι μ'ενα τηλέφωνο στο χέρι για δήλωση βλαβών και όταν "δουλεύει" να γουρλώνεις τα μάτια μήπως και δούμε σταθερά αριθμό της μαθηματικής μορφής 4Χ με Χε{0,1,2,3,4,5,6,7,8)!! Και δεν υπάρχει και εναλλακτική λύση... Μην μου πείται για satnet είναι πανάκριβο και έχει περιορισμό στο κατέβασμα. Κατι ξέχασα??

Κ Α Λ Η Χ Ρ Ο Ν Ι Α

Ναι ντε!! Μέχρι να το παρατήσουμε το μαραφέτι να πάει στο Διάτανο!!!
Όπως έκαναν και το κοσμάκι να μειώνεται αντί να αυξάνεται στο ιντερνετ.
Τι είμαστε εμείς που θα χουμε και ιντερνετ?

Είπαμε δύσκολη η εξάπλωση της ευρυζωνικής αλλά οχι κι έτσι βρε παιδάκι μου! Ούτε κόκαλα να είχαν (έχουν κόκαλη όμως :P)
Αντε ο ΟΤΕ αλλά και οι άλλοι? Κι ούτε ενας καλός?

Δηλαδή τι πάει να γίνει επιτέλους, θα πάρουμε απόφαση οτι αντί για πρόοδο εμείς θα πάρουμε την όπισθεν για προς τα πίσω? λέμε λέμε και καμιά διαμαρτυρία επιτέλους να δω πότε θα αρχίσει. Δίκιο έχει ο Neo Geo (Wantilles, Νέο Γκέο όπως το ηλεκτρονικό) άι να δουμ πότε θα πάρουμε απόφαση να αρχίσουμε να διεκδικούμε.

Προφέσσορας_Χάος
22-01-05, 10:38
Σήμερα Σαββάτο πρωι που ξύπνησα εκανε disconnect 3 φορές...τι γίνεται?
τα στατιστικά τις γραμμής είναι τα παρακάτω και βλέπω και errors..μήπως είναι αυτή η αιτία των disconnections?
http://img119.exs.cx/img119/8688/clip5ew.gif

Unreal
22-01-05, 10:46
Σήμερα Σαββάτο πρωι που ξύπνησα εκανε disconnect 3 φορές...τι γίνεται?
τα στατιστικά τις γραμμής είναι τα παρακάτω και βλέπω και errors..μήπως είναι αυτή η αιτία των disconnections?

48.3db attenuation στο down? Ούτε hardware handshake με το DSLAM δεν έπρεπε να κάνει..Έχει χάρη που είναι καλό(? πάνω από 30 είναι το αποδεκτό αλλά τέσπα) το Noise Margin.

Προφέσσορας_Χάος
22-01-05, 10:52
φίλε Unreal το attenuation οφείλετε στην αποσταση απο το dslam η κάνω κάποιο λάθος?Μπορεί να διορθωθεί?Επισης να ανυσηχώ για τα errors?

PS:Ξέχασα..Πιάνω και 49 και πολύ σπάνια 50!!

Unreal
22-01-05, 11:09
Όχι μόνο στην απόσταση. Μπορεί να φταίει η κακή ποιότητα του καλωδίου(σπάσιμο,κακή μόνωση, μη καλή συνεστραμμένη μορφή ώστε να εμποδίζεται η διάχυση του σήματος στον χώρο ως ηλεκτρομαγνητικά κύματα) ή η μεγάλη ωμική αντίσταση του καλωδίου ανά μονάδα μήκους(η μικρή διατομή του καλωδίου συμβάλει σε αυτό ακριβώς), η κακή ποιότητα του φίλτρου/Splitter ή και του modem.
Τώρα για τα CRC errors αυτά είναι σε επίπεδο ΑΤΜ ή TCP/IP και συμβαίνουν όλη την ώρα, για τα HEC(Hardware Εrror Control) πρέπει να ανυσηχείς και οφείλονται στο attenuαtion που έχεις. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις RJ-45 ή RJ-11 καλώδια , το φίλτρο/splitter(το φίλτρο ακόμα και αν δε συνδέεται πριν από το DSL modem έχει πρόσβαση πάνω στη γραμμή και επηρεάζει τη ποιότητα του σήματος σε αυτή) ,το modem και το καλώδιο από το διαμέρισμα σου ως το κατανεμητή της πολυκατοικίας(αυτό το τελευταίο λίγο δύσκολο).

@ ADSLgr.com All rights reserved.