PDA

Επιστροφή στο Forum : Από vivodi σε forthnet



Undertow
10-01-05, 13:52
Καλησπέρα
Έχω vivodi 384 shared llu και πρόσβαση vivodi (οχι οτε). Θα ήθελα να βάλω forthnet 384 έστω και μέσω ΟΤΕ .Ξέρετε αν γίνεται να συνδεθώ απευθείας χωρίς να περιμένω τις 12 εργάσιμες λόγω του ότι έχω ήδη adsl σύνδεση (αφού πρώτα φυσικά καταργήσω την vivodiσια);
Επίσης γίνεται να τους πω να μην μου δώσουν μόντεμ και να χρησιμοποιήσω το speedtouch;
Ευχαριστώ

ermis333
10-01-05, 13:58
UNDERTOW, Δεν γίνεται πρώτα θα καταργήσεις τη Vivo και μετά θα πάς σε ΟΤΕ για αίτηση.

valdazzar
10-01-05, 17:17
ρε συ και γω το ίδιο θέλω να κάνω αλλα να μην περιμένω! πως θα γίνει?

ipo
10-01-05, 17:58
Νομίζω ότι πρέπει να μείνετε στην αναμονή. Καλού-κακού κάνετε ένα τηλέφωνο στον ΟΤΕ για να δείτε αν δέχεται αίτηση για ADSL γραμμή, ενώ υπάρχει ήδη με shared LLU πάνω σε αυτήν γραμμή της Vivodi. Ποτέ δεν ξέρεις...

Η σίγουρη περίπτωση, για να μην υπάρχει χρονικό διάστημα χωρίς ADSL, είναι να ζητήσετε από τον ΟΤΕ καινούργια τηλεφωνική γραμμή. Να βάλετε σε αυτήν ADSL και κατόπιν να καταργήσετε την προηγούμενη shared LLU ADSL γραμμή και μαζί της το τηλέφωνο.

UNDERTOW, φυσικά και μπορείς να μην πάρεις modem και να χρησιμοποιήσεις αυτό που ήδη έχεις.

Spyrosss
10-01-05, 19:13
Και πάλι δεν είναι σίγουρο οτι ο ΟΤΕ θα σας έχει έτοιμους σε 12 ημέρες, μπορεί να πέσετε σε Siemens 2, σε έλλειψη ports και σε διάφορα άλλα που μπορεί να καθυστερήσουν την διαδικασία ακόμα και για μήνες.

Undertow
10-01-05, 19:49
ok ευχαριστώ , καταργώ τώρα την vivo , δίνω εντολή στον ΟΤΕ και ο θεός βοηθός (και μένω με isdn ποιος ξέρει για πόσο καιρό)

ermis333
10-01-05, 22:03
UNDERTOW,το www.izi.gr δε σε βολεύει; Προσωπικά εγώ αυτό θα προτιμούσα.

krals
14-01-05, 18:24
Παιδια καλησπερα,
μπορεις να το κανεις αμεσα με την Forthnet.
Αλλα πριν σας πω πως, θελω να εξηγησω τους λογους που εφυγα απο Vivo (χθες τους εστειλα το mail για διακοπη).
Στην Vivo ημουν απ τον Μαιο οπου και δεν ειχα κανενα παραπονο...εως που εφτασε ο Δεκεμβριος.Ηταν αρχες Δεκεμβριου λοιπον οταν ξαφνικα το download rate μου εφτανε maximum στα 4kbps(οσο και με 56k!!!),τους παιρνω τηλ και μου λενε οτι γινεται καποιο upgrade σε κομβους και οτι σε 2 βδομαδες θα ειναι οκ.
Απο τοτε περασε 1/5 μηνας και τα ιδια...φυσικα δεν προκειται να πληρωθουν στο 100% για τις υπηρεσιες τους.
Τελος παντων χθες πηρα την forthnet και εκανα την αιτηση,σημερα θα την ενεργοποιησω.Απλα το ολο "κολπο" ειναι να πειτε στην Vivo οτι θελετε να διεκοψετε μεν αλλα Ο-Χ-Ι ΚΑΙ το κυκλωμα που οι περισσοτεροι το ειχαμε πληρωσει με το τελος ενεργοποιησης της γραμμης.
Αφου το κανετε αυτο,μπειτε στο site της Forthnet και συμπληρωστε την αιτηση για ADSL.Μετα απο 1-2 ωρες θα σας παρουν τηλ για να την ενεργοποιησετε εκεινη την στιγμη!!! (ΒΑΣΙΚΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΜΕΣΑ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΑΠΟ ΟΤΕ,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΤΕ ΣΤΗΝ VIVO ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΡΙΝ).
ΑΥΤΑ....

ipo
15-01-05, 04:19
krals, προφανώς είχες γραμμή ΟΤΕ και τη Vivodi σαν ISP. Οι περισσότεροι που είχαν Vivodi είχαν και τη γραμμή από αυτήν (shared LLU ή full LLU). Στην περίπτωση αυτή δεν γίνεται αυτό που λες.

dtoubi
17-01-05, 22:22
Απο σήμερα ανήκω και εγώ στη Forthnet μετά από πέρασμα εβδομάδας στη vivo....
Εκοψα την σύνδεση και τώρα πετάω πάλι....Καντε το αξίζει, τελικά αλλιώς είναι να πληρώνεις μία σοβαρή εταιρία..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

krals
18-01-05, 18:48
Παιδια καλησπερα,
Κοιταξτε τι εχει γινει με μενα τελικα:
Παιρνω την Vivo και της ζηταω να κοπει η προσβαση.
Μετα καταληγω να κανω συνδρομη αοριστου με Forthnet...
Παιρνω λοιπον την forthnet και κανω την αιτηση τηλεφωνικα..ολα οκ..
παω να κανω dial να μπω..τιποτα..παιρνω τηλ στην forthnet και το ψαχναμε με εναν τεχνικο..αλλα παλι τιποτα,τελος παντων καταληξαμε να το κοιταξουμε σημερα.
Σημερα με παιρνουν απο vivo και με ρωτανε γιατι θελω να φυγω απο την εταιρια τους(!!!),φυσικα τους απαντησα το εξης:Κοιταξτε,δεν μπορω να πληρωνω 50euro το μηνα και να κατεβαζω σαν εχω 56κ modem!!!! και η τυπισα μου λεει το εξης:Αν προχωρησουμε σε διακοπη...το αιτημα θα παει στον ΠΟΤΕ αρχες Φεβρουαριου και απο εκει θελει ενα μηνα για να καταργησουν το κυκλωμα.Εγω εκπληκτος τους ρωταω:Μα αφου ειχα πληρωσει το τελος ενεργοποιησης γραμμης!! Γιατι θα μου κοψετε εσεις το κυκλωμα??? μου απαντησε οτι η γραμμη ηταν της vivo (οτι ουσιαστικα την ειχε η vivo) τελος παντων ας μου το εξηγησει καποιος αυτο γιατι η αληθεια ειναι οτι εχω λιγο μπερδευτει.Τελος παντων αποφασισα να μην φυγω απο vivo ακομη για να δω τι θα γινει (μπας και μπορεσω να βρω κανεναν γνωστο στον ΟΤΕ).
Ο χρονος που μου ειπε η τυπισα ισχυει ρε παιδια? θελει οντως τετοια διαδικασια και ειναι τοσο πολυ χρονοβορο? ξεχασα να σας πω οτι μου ειπε πως για τον Ιανουαριο δεν θα χρεωθω (ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕΕΕ!!!!) και πως αρχες Φεβρουαριου θα εχει φτιαξει το προβλημα.ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ τι μου προτεινετε εσεις σε ολο αυτο το μπαχαλο????

Ευχαριστω για τον χρονο σας προκαταβολικα.
Δημητρης.

ipo
18-01-05, 19:03
krals, εγώ σου προτείνω να φύγεις για να πάρει το μήνυμα η Vivodi: "Αν δεν μας σέβεστε, δεν έχουμε λόγο να είμαστε πελάτες σας".

Αν σέβονταν τους συνδρομητές τους θα είχαν φροντίσει να κάνουν αναβαθμίσεις πριν γεμίσει το δίκτυο τους. Το να έχεις για 2 μήνες τους συνδρομητές σου με ταχύτητες χειρότερες από PSTN, είναι ασυνέπεια και τα λόγια για αναβάθμιση από εβδομάδα σε εβδομάδα είναι ξεκάθαρη προσπάθεια εξαπάτησης.

Θέλετε οι διευθύνοντες σύμβουλοι να γελάνε βλέποντας τα κορόιδα να περιμένουν; Τότε μείνετε.

dtoubi
18-01-05, 19:25
Οποιος μορεί να φύγει να το κάνει....Είναι απλά τα πράγματα και συμφωνώ απόλυτα με τον ipo.Φαίρεσαι σε κάποιον ακριβώς όπως σου φέρονται.Φύγε και μην τους αφήσεις να σε κλειδώσουν με καμία δικαιολογία.

krals
18-01-05, 19:34
ipo,να σαι σιγουρος οτι και εγω θελω να φυγω,απλα θελω προτου φυγω να μερικα πραγματακια που στο μελλον θα με βοηθησουν να αποφευγω τον οποιονδηποτε μαλ***μενο ISP,οπως για παραδειγμα να κανω την γραμμη μου απο Ο-Τ-Ε ADSL και να μην περιμενω απο τον ISP να το κανει για μενα.
Εγω πιστευω οτι καλα ειναι να συμβαινουν και αυτα για να παιρνουμε μαθηματα.
Να σαι σιγουρος οτι ακομα και να φυγω η vivodi δεν κατσει να κλαψει..θα βγαλει ενα ωραιο πακετακι παλι καποια στιγμη και θα τραβηξει κοσμο (μπορει και τους 10πλασιους που εχασε και χανει).
Οπως ειπα....το πρωτο πραγμα που προκειται να κανω ειναι να πληρωσω εγω ο ιδιος τον ΟΤΕ για κυκλωμα ADSL να το εχω μια για παντα.Η Αληθεια ειναι οτι απ τον Μαιο ως πριν 1 μηνα δεν ειχα αντιμετωπισει ΠΟΤΕ κανενα προβλημα απο την vivodi.Αυτος ειναι και ενας λογος που τους εδωσα την πιστωση χρονου.Εαν μεχρι να φτιαξουν τα πραγματα βρω καποιον αλλον ISP θα φυγω ομως χωρις δευτερη σκεψη.

Undertow
18-01-05, 20:32
Τελικά δεν θα πάω στην εταιρεία του Κόκκαλη μιας και φαίνεται ότι έφτιαξε η κατάσταση στη vivodi από προχθές...άμα ξαναχαλάσει το ξανασκέφτομαι πάντως.
Δε πειράζει σε συγχωρώ ρε vivodi , μές στο πρόγραμμα είναι και αυτά...(αλλα μη τολμησεις να το ξανακανεις :twisted: )

krals
18-01-05, 23:04
Μακαρι UNDERTOW να φτιαξουν και δω στο Χαλανδρι τα πραγματα να δουμε ασπρη μερα...!!!! :roll:

@ ADSLgr.com All rights reserved.