PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με μνημη(ες) RAM



TheCondor
10-01-05, 15:40
Καλημερα σε ολους/ολες, μολις πριν λιγες ωρες πηγα απο τα μουλτιραμα και παρελαβα την 1GB μνημη που ειχα παραγγειλει απο την πεμπτη.

Μεχρι τωρα ο υπολογιστης δουλευε μια χαρα, με 2 512ΜΒ μνημες, η μια στα 333ΜΗΖ και η αλλη στα 400ΜΗΖ, οποτε δουλευαν και οι δυο στα 333ΜΗΖ λογω της πρωτης. Ο υπολογιστης ειναι Ρ4 2.6GΗΖ με μητρικη MSI 800, 865p Neo chipset. Ολα δουλευαν ρολοι μεχρι αυτην την καταραμενη στιγμη.

Εχω τωρα πλεον την μια 512 (400ΜΗΖ) και την 1GB, και εδωσα σε ενα φιλο μου την αλλη 512(333ΜΗΖ) γιατι η μητρικη δεν ειχε αλλες θυρες. Μετα την τοποθετηση της καινουριας μνημης, ο υπολογιστης μια δεν ανοιγε καθολου, μια εμπαινε μονο στο startupt screen του suse και εκει εκαν 5000 ωρες να φορτωσει ( και τελικα δεν φορτωνε).

Εβαλα την καινουρια μνημη μονη της και ξεκινησε κανονικοτατα, εβαλα τις παλιες οπως τις ειχα και ξαναδουλευε, αλλα μετα απο καποια στιγμη ΟΛΟΙ οι συνδυασμοι που δοκιμασα δεν δουλευαν. Τι εβαλα την 1GB μονη της, τι εβαλα τις δυο 512 οπως τις ειχα παλια, την 1GB με τη μια και με την αλλη 512, ολες τα ιδια κανανε. Δεν ξερω τι να κανω, εχω βαλει το memory test που εχει στην αρχη με το που ξεκιναει το linux και ακομα δεν εχει τελειωσει. Παντως οταν το ειχα βαλει με την 1 GB και την 512 στα 400 μου ειχε πεταξει γυρω στα 50000 ( κυριολεκτω ) προβληματα ενω ηταν ακομα στο 13% και το μονο που γινοταν ηταν να αυξανεται ο αριθμος των προβληματων με την μπαρα προοδου να μενει σταθερη.

Εχω ξενερωσει απιστευτα :evil: :evil: :evil:

Ευχαριστω εκ των προτερων και συγγνωμη για το μεγεθος του ποστ

pontifikas
10-01-05, 16:04
Φίλε με ταλαιπώρησε μια χαλασμένη μνήμη και εμένα την παρασκευή.
Και το δικό μου Linux το καημενούλι τα φτυνε(File system errors).
Τι να κάνεις.Ευτυχώς η μνήμη άνηκε στο παλιο PC που μόλις ξεφωρτώθηκα, και την χρησιμοποιούσα μέχρι να μου έρθουν τα καινούρια μου dimms :D

Πάντως αν θές να σιγουρευτείς, χτύπα ένα memtest86
http://www.memtest86.com/

TheCondor
10-01-05, 16:09
Μολις τωρα με πηρε τηλεφωνο και ο φιλος μου με την 512 333ΜΗΖ και μου ειπε οτι δουλευει μια χαρα. Εδω η κατασταση παραμενει ιδια, προσπαθησα με την 512, και με την 1GB, αλλα το αποτελεσμα ειναι να μπαινει στην οθονη που φορτωνει το λινουξ αλλα να αργει σαν εναν υπολογιστη 166 με windows χπ, spyware, και ταυτοχρονα να κανει dvd ripping :x :x :x λετε να ειναι προβλημα της μητρικης? ( αλλα απο που κι ως που ) :cry: :cry: :cry: :cry:

TheCondor
10-01-05, 16:27
φιλε ποντιφικα, ειμαι με ενα παλιο λαπτοπ και δεν εχω cd recorder να βαλω το μεμτεστ.

Για να σου δωσω να καταλαβεις ποσο αργα παει, απο το δευτερο μου ποστ το ειχα ανοιξει, και ακομα ειναι στη οθονη που φορτωνει :cry: :cry: :cry:

pontifikas
10-01-05, 16:27
Μολις τωρα με πηρε τηλεφωνο και ο φιλος μου με την 512 333ΜΗΖ και μου ειπε οτι δουλευει μια χαρα. Εδω η κατασταση παραμενει ιδια, προσπαθησα με την 512, και με την 1GB, αλλα το αποτελεσμα ειναι να μπαινει στην οθονη που φορτωνει το λινουξ αλλα να αργει σαν εναν υπολογιστη 166 με windows χπ, spyware, και ταυτοχρονα να κανει dvd ripping :x :x :x λετε να ειναι προβλημα της μητρικης? ( αλλα απο που κι ως που ) :cry: :cry: :cry: :cry:
Αν έχεις recorder φτοιάξε ένα bootable cd.Θα βρείς οδηγείες στην σελίδα που σου έδωσα.

Στην συνέχεια βάλέ την "ύποπτη" μνήμη και κάνε boot και τρέξε το memtest86.Αυτό θα αργίσει λίγο αλλά θα σου βγάλει τυχών χαλασμένα bits.

pontifikas
10-01-05, 16:37
Xexe.Ταυτόχρονη καταχώρηση.
Βάλε ένα φίλο σου να σου φτοιάξει ένα.Επίσης σε memtest86 κάνουν boot και τα liveCD του Gentoo(ίσως και το cd του Suse που έχεις.Ψάξε το λίγο ;) ).Αν βρείς ένα δοκίμασε.

XTCgr
10-01-05, 16:37
εκτος απο το memtest υπάρχει και το windows memory diagnostic - όποιος θέλει ας του ρίξει μια ματιά

TheCondor
10-01-05, 16:41
το memory test που εχει στην αρχη με το που ξεκιναει το suse ( options : linux, failsafe, memory test ) κανει ??

pontifikas
10-01-05, 16:53
Υποθέτω ότι αυτό είναι. Επειδή όμως δεν ξέρω με ποιά σειρά ελέγχει τα dimms, προσπάθησε να κάνεις boot μόνο με το χαλασμένο.Μην φάς όλο το απόγευμα με αυτό το πράγμα :P

TheCondor
10-01-05, 17:53
Καλησπερα και παλι, μολις γυρισα απο μια δουλεια, το αφησα να φορτωσει εντελως, και μπηκε σε γραφικο περιβαλλον μονο που ειπε the process for ( κατι δεν θυμαμαι απτην τσαντιλα ) died unexpectedly....ρε παιδια μηπως τα ειδε λιγο κωλυομενα ο υπολογιστης και χανω το χρονο μου τσαμπα, μουρχεται να το φουνταρω το γ******νο μαζι με τις μνημες και με τα παντα πανω :x :x :x

pontifikas
10-01-05, 18:16
Δεν το πετάς κατά ... Γιάννενα μεριά και μου λές πού? :roll: :mrgreen:
Το memory test το έτρεξες?

TheCondor
10-01-05, 18:39
ακομα τρεχει...... εχει ακουσει θεους και δαιμονες ο υπολογιστης... να σε ρωτησω, τι περιπτωση υπαρχει να εχει 'σακατευτει' το λινουξ απο αυτο το προβλημα? ειναι πιθανο? γιατι ειτε μητρικη το κοβω ναναι,ειτε το λινουξ, δεν νοειται καινουρια μνημη να εχει τετοιο προβλημα ( σημειωση : και με την παλια 512 που δουλευε τζαμι τα ιδια προβληματα εχω )

pontifikas
10-01-05, 19:21
Εάν έχεις ext3 filesystem δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις σοβαρό πρόβλημα.Αρκεί να μην το ξεφτυλίσεις στα brutal reboot.
Αν έχεις ext2 τότε είναι πολύ πιθανό και θα πρέπει να κάνεις ένα check.



εχω βαλει το memory test που εχει στην αρχη με το που ξεκιναει το linux και ακομα δεν εχει τελειωσει. Παντως οταν το ειχα βαλει με την 1 GB και την 512 στα 400 μου ειχε πεταξει γυρω στα 50000 ( κυριολεκτω ) προβληματα ενω ηταν ακομα στο 13% και το μονο που γινοταν ηταν να αυξανεται ο αριθμος των προβληματων με την μπαρα προοδου να μενει σταθερη.

Αυτό τώρα το είδα..... :oops: χλωμή την κόβω την μνήμη σου φίλε.
Και εμένα μου πέταξε καμοιά 200αριά bits χαλασμένα προχτές και αυτή την στιγμή η RAM θα μουχλάζει σε κάποια χωματερή. Στις μνήμες, και ένα bit χαλασμένο να έχεις
είναι πρόβλημα γιατί κάποια στθγμή το σύστυμα θα πάει να πέσει πάνω του :?

TheCondor
10-01-05, 19:42
ολα τα File systems ειναι reiserfs, σε αυτο τι παιζει? Χλωμη εννοεις χαλασμενη να υποθεσω? Τι γινεται ρεεεεεεεεεε. Παντως τα ιδια εκανε και με τη μνημη που εδωσα στο φιλο μου και τωρα δουλευει πενα, δε μου το βγαζεις απτο μυαλο οτι κατι ειναι στο λινουξ ( μακαρι να μην εχει τιποτα βεβαια ) η στην μητρικη. Αυτο λεγεται το προαισθημα του ΓΚΑΝΤΕΜΗ, γαμ* &&*%^$%^&^$% !!

TheCondor
10-01-05, 20:01
ελα μολις εβαλα και τις δυο μαζι, και εβγαλε με τη μια προβλημα στο μεμ τεστ :

tst pass failing address good bad err-bits count chan
0 0040006xxx(παρα πολλα) 1024.8ΜΒ 00000 ffffffff << 1

αυτα... ακομα βγαζει σφαλματα........ :cry: :cry: :cry:

Aias
10-01-05, 20:09
Φιλε οι μνημες δεν συνεργαζονται καλα μαζι.Αν τις εχεις σε dual channel πρεπει να ειναι ιδιες περα απο ελαχιστες περιπτωσεις.(οπως εμενα που η μια ηταν tccc samsung και η αλλη tcb Samsung).
Επισης απο το bios ξανατσεκαρε αν μπηκα οι μνημες παλι 1:1 και δεν παιζει ετσι η 333αρα.

TheCondor
10-01-05, 20:21
Οι μνημες δεν ειναι ιδιας εταιριας, η 512 ειναι απο περισυ τετοια εποχη που πηρα τον υπολογιστη στα 400ΜΗΖ και η 1GB ειναι ολοκαινουρια, 400ΜΗΖ και αυτη, την 333 την εδωσα ηδη. Αν δεν συνεργαζονται ( που οντως ετσι συμβαινει ) , τοτε γιατι το λινουξ δεν ξεκιναει κανονικα με καμια απο τις δυο και σε κανενα συνδυασμο των σλοτ της μητρικης?? :evil: :evil:

TheCondor
10-01-05, 20:48
εκανα επανεκινηση ακομα μια φορα, αυτη τη φορα ηταν ΚΑΠΩΣ πιο γρηγορο, αλλα εκνευριστικα αργο ταυτοχρονα. ( γρηγορα οσον αφορα στο προβλημα που υπαρχει και κανει 500 ωρες να φορτωσει αλλα αργο γιατι σε πεθαινει μεχρι να ανοιξει... ), μπηκε στο ντεσκτοπ κανονικα, αλλα αργει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, και δεν ανοιγει σχεδον τιποτα. Αυτα, οποιος ξερει κατι απο εδω και περα για βοηθεια, θα του ειμαι ευγνωμων, ( ευχαριστω και τα παιδια που ηδη βοηθησαν :D ) γ******ο :evil: :evil:

TheCondor
10-01-05, 21:18
Αντε πηρα και παραπανω αστερακι το οποιο εφερε τυχη!!!!!!!!!!!!!! YAAAAAAAAAAAY για ενα παραξενο λογο και τροπο δουλευει Κ Α Ν Ο Ν Ι Κ Ο Τ Α Τ Α !! Εβαλα τον παλιο δισκο στον οποιο ειχα εγκαταστησει το suse και δουλεψε κανονικα, μετα λεω ας δοκιμασω να βαλω και αυτον που δουλευα μεχρι τωρα και ΔΟΥΛΕΨΕ ΤΟ Γ******Ο!!!!! Τι γινεται ρε θα μου εξηγησει κανεις τρελαθηκαν τα μηχανηματα μηπως και πηραν τα πανω τους?? :shock: :shock: Φτου φτου να μη το ματιασω τον υπολογιστηρα μου..... Αντε και για δευτερο 1GB RAM stick :P :P

@ ADSLgr.com All rights reserved.