PDA

Επιστροφή στο Forum : Σωστή σύνδεση και ρύθμιαη του router CGA5720 - Δεν αναγνωρίζεται η γραμμή



Serpe_7
06-09-07, 21:24
Καλησπέρα σας, όταν επανήλθε το πάγιο του pOTE στην γραμμή μου, έκανα αίτηση για conn-x 4mbt. Μέσα σε 5-6 μέρες όλα καλά, έλαβα το ασύρματο router που προσφέρουν μαζί με τους κωδικούς και αφού δημιούργησα το username και το pass. προχώρησα στι ρυθμίσεις του router. To θέμα είναι πως παρόλο που τα πάντα είναι σωστά συνδεδεμένα (ακριβώς όπως στο παλιό μου απλό modem CryptoF200 με την διαφορά ότι η σύνδεση είναι με lan και όχι με usb) η λυχνία ένδειξης της γραμμής adsl στο router είναι συνεχώς σβηστή παρόλο που έχω πειραματιστεί με ένα σωρό ρυθμίσεις από την IP του router.

Έχω πάρει τηλ. ένα δισσεκατομμύριο φορές το 1242 και μιλάει συνεχώς, ούτε καν αυτόματο τηλ. δεν έχουν βάλει για την σωστή εξυπηρέτηση, αυτό είναι προσωρινό εξαιτίας κάποιυ προβλήματος ή ήταν πάντα έτσι ρε παιδιά?

Το πιο κουφό δε σας το' πα ακόμα, έβαλα το παλιό μου modem για να μπορώ να μπαίνω μέχρι να βγάλω άκρη με το router και αφού αναγνώρισε την γραμμή, πηγαίνω στο ADSL Control του crF200 και βλέπω ότι η σύνδεση είναι στα 768kbs ενώ εγώ είχα κάνει αίτηση για 4mbs. lol??? Αυτό πάλι γιατί συμβαίνει, μπορεί να με διαφωτίσει κανείς ρε παιδιά? Και κυρίως γιατί η γραμμή τους είναι συνεχώς κατηλλειμένη, αν δεν το σηκώσουν κάποια στιγμή για να με διαφωτίσουν, δεν πρόκειται να βγάλω άκρη.

prodromosfan
07-09-07, 15:05
λοιπον εδω ειμαστε εμεις για να σε βοηθησουμε

καταρχας παιρνεις τηλ στο 134 επιλογη 2 και αφου τους πεις τον αριθμο σου ρωτας τι ταχυτητα εχεις
ετσι εισαι σιγουρος σε τι ταχυτητα σε εχουν ενεργοποησει
(δεν κανεις ακομα παραπονα αν σου πουν 4mbps)


Έχω πάρει τηλ. ένα δισσεκατομμύριο φορές το 1242 και μιλάει συνεχώς, ούτε καν αυτόματο τηλ. δεν έχουν βάλει για την σωστή εξυπηρέτηση, αυτό είναι προσωρινό εξαιτίας κάποιυ προβλήματος ή ήταν πάντα έτσι ρε παιδιά?

ναι σχεδον παντα ετσι ειναι
γιαυτο υπαρχει και βοηθεια απο καποιο χρηστη τους παροντος φορουμ

αποσυνδεεις ολες τις τηλεφωνικες συσκευες του σπιτιου
(αν ειναι ευκολο) και συνδεεις σε μια τηλ γραμμη το μοντεμ philips
το μοντεμ δεν το συνδεεις πουθενα (σε υπολογιστη) ακομα
μονο στο ρευμα και στην τηλ γραμμη
το αναβεις και αν συγχρονισει και αναψει το λαμπακι του adsl ειναι ολα καλα με το μοντεμ και απλα εσυ κανεις λαθος στη συνδεσμολογια
αν δεν αναψει παιρνεις τηλ εκει που το πηρες (αν το πηρες απο 134 ακομα καλυτερα) και λες οτι ειναι χαλασμενο το μοντεμ και ζητας αντικατασταση

και εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε

Alex_Under
07-09-07, 17:52
Σου επισυνάπτω τις παραμέτρους που έχω εγώ και δουλεύουν.
Συνήθως όταν δεν βλέπεις Link φταίει το Πρωτόκολλο.

Serpe_7
09-09-07, 00:08
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά και για τον κόπο σας, φίλε prodromosfan θα δοκιμάσω αύριο αυτά που μου προτείνεις για να δω αν αναγνωριστεί η γραμμή και θα πάρω φυσικά το 134, αλλά όπως λέει και από κάτω ο Alex_Under, αν δεν έχει γίνει σωστή ρύθμιση παραμέτρων του router, ακόμα κι αν υπάρχει γραμμή δεν την αναγνωρίζει. Θα δοκιμάσω και τις ρυθμίσεις που βλέπω στην foto να δω αν θα γίνει τπτ και σύντομα θα κάνω ένα reply στο topic.

Serpe_7
11-09-07, 06:05
Τελικά παιδιά το ζήτημα ήταν πιο απλό στο συγκεκριμένο μου πρόβλημα, αυτά τα ζώα του πΟΤΕ αντί να μου στείλουν router για isdn γραμμή όπως είναι η δικιά μου, μου έστειλαν για pstn και φυσικά η γραμμή δεν μπορούσε να αναγνωριστεί. Τέλος πάντων τους ενημέρωσα για την γκάφα τους και πιστεύω σε κανά 2 μέρες να έχω το σωστό router. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον πάντως.

prodromosfan
11-09-07, 08:48
παλι καλα που το βρηκες στο τελος που ηταν το λαθος

@ ADSLgr.com All rights reserved.