PDA

Επιστροφή στο Forum : 3play στα Βριλήσσια



ghikakis
07-09-07, 01:01
Γεια σας παιδιά!

Έχω DSL από την Vivodi μέσω του ΟΤΕ. Έχω ήδη κάνει αίτηση στη Forthnet εδώ και αρκετό καιρό για 2play και επειδή βλέπω ότι θα καθυστερήσει πολύ ακόμα, σκέφτομαι να ακυρώσω την αίτηση και να πάω σε άλλη εταιρεία.

Μένω στα Βριλήσσια. Υπάρχει κάποιος που να έχει 3play στα Βριλήσσια για να μου πει εντυπώσεις και προβλήματα? Έχει κάνει κανείς αίτηση και περιμένει? Θα με ενδιέφεραν και απόψεις για το 2play...

Ευχαριστώ πολύ!

Περιμένω απαντήσεις...

Agya
07-09-07, 10:02
Καλημερα...

Εφοσον αποφασισεις να αλλαξεις παροχο και θελεις 3play θα πας στην ΟΝ...
Η προσωπικη μου εμπειρια ειναι θετικη,παιζουν ολα με λιγα λογια και σχετικα καλα μαλιστα...
Το "σχετικα καλα" παει γιατι η δικια μου γραμμη ειναι παλια και δεν δινει πανω απο 5.5Μ με αποτελεσμα να εχω ενα θεματακι στην ποιοτητα τηλεφωνου και στο TvBox...

Τωρα αν υπαρχει και καποιος αλλος απο Βριλησσια ωστε να εχεις και αλλη αποψη καλο θα ηταν...:oneup:

ghikakis
07-09-07, 21:21
Αν επιτρέπεται, πού κοντά μένεις στα Βριλήσσια? Επίσης τί στοιχεία έχει η γραμμή σου (Attenuation, SNR, κλπ)?

Και τό θεματάκι εννοείς? Σου εμφανίζει προβλήματα όταν χρησιμοποιείς ταυτόχρονα TV+Τηλέφωνο(+Internet)? Έχεις πολλές αποσυνδέσεις/αποσυγχρονισμούς κλπ?

Επίσης το 2play υπάρχει περίπτωση να έχει καλύτερη απόδοση και σταθερότητα από το 3play, ή είναι πάνω κάτω το ίδιο? Αυτό το ρωτάω γιατί βλέπω ότι σε μερικούς το Bandwidth που δεσμεύεται από τον αποκωδικοποιητή βλέπω ότι είναι δυναμικό (ανάλογα με το αν είναι ανοικτός ή όχι ο αποκωδικοποιητής, αν παρακολουθείς κάποιο πρόγραμμα κλπ.).

Agya
08-09-07, 10:32
Καλημερα και παλι...

Βριλησσια μενω στην Αναληψεως για να καταλαβεις...

Το θεματακι ειναι αυτο ακριβως που ειπες,οταν παιζουν ταυτοχρονα internet και tvbox ενα απο τα δυο δεν δουλευει σωστα(π.χ. ανοιγω το tvbox και το downloading στο emule πεφτει αισθητα εως και μηδενιζει)...

Οσο για την ποιοτητα της γραμμης τηλεφωνου τυχαινει εαν ειναι ανοιχτα ολα,να πρεπει να κανω και μια 2η-3η προσπαθεια για να κανει κληση(αλλα αυτο μια στο τοσο)...

Το προβλημα μου το μεγαλο,και εδω θελω και την αποψη αλλων,ειναι οτι κατα την συνομηλια που διαρκει 15-20 λεπτα αρχιζει σε καποιες περιπτωσεις και "ρομποτιζει" η φωνη...Οταν μιλησα με την ΟΝ μου ειπαν οτι για να λυθει το θεμα πρεπει να κατεβασουν την ταχυτητα και θα διορθωθει.Τους ειπα να μην κανουν τετοια κινηση γιατι ηδη ειμαι πολυ χαμηλα.Αποψεις και γνωμες?

Για την ερωτηση σου ποιο εχει καλυτερη αποδοση το 2play η το 3play παντα εχει σχεση τι ζητας να εχεις εσυ στο σπιτι σου και κατα ποσο η γραμμη σου ειναι συμβατη με τις αναγκες της "τεχνολογιας".Οπως σου ειπα εμενα η γραμμη μου ειναι παλια οποτε δεν μπορει να "δωσει" και να θελει η κακομοιρα...Το tvbox εννοειται οτι τραβαει bandwidth και ετσι μπορει και να σε δυσκολεψει...

Ολα αυτα που σου ειπα μπορει να ακουγονται αρνητικα αλλα παντα ειναι η δικια μου εμπειρια και μονο με την ΟΝ,υπαρχουν και πολλοι εδω μεσα που δεν αντιμετωπιζουν προβληματα και ειναι ευχαριστημενοι...

ghikakis
08-09-07, 12:58
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Εγώ μένω πιο πάνω, στο ύψος της Σισμανογλείου, και έχω ανεκτή γραμμή από πλευράς θορύβου...
Είναι εύκολο να μου πεις και τα στοιχεία της γραμμής σου για να πάρω μία ιδέα?

Επίσης αν κατάλαβα καλά το Bandwidth του υπολογιστή δεν είναι σταθερό, αλλά εξαρτάται από το Tvbox, άρα αν δεν το χρησιμοποιώ θα δουλεύω πιο άνετα τηλέφωνο και Internet... Θα με ενδιέφερε το Tvbox, μιας και η διαφορά είναι μικρή και εφόσον δεν θα έχω επιπτώσεις στο Bandwidth όταν δεν το χρησιμοποιώ.

paixthsss
08-09-07, 15:15
Καλημερα...

Εφοσον αποφασισεις να αλλαξεις παροχο και θελεις 3play θα πας στην ΟΝ...
Η προσωπικη μου εμπειρια ειναι θετικη,παιζουν ολα με λιγα λογια και σχετικα καλα μαλιστα...
Το "σχετικα καλα" παει γιατι η δικια μου γραμμη ειναι παλια και δεν δινει πανω απο 5.5Μ με αποτελεσμα να εχω ενα θεματακι στην ποιοτητα τηλεφωνου και στο TvBox...

Τωρα αν υπαρχει και καποιος αλλος απο Βριλησσια ωστε να εχεις και αλλη αποψη καλο θα ηταν...:oneup:

Υπάρχει μια μεγάλη περιοχή που εξυπηρετείται από το αστικό κέντρο Πεντέλης:

ΛΕΥΚΑΔΟΣ 6
ΠΕΝΤΕΛΗ Τ.Κ 15236

Το κέντρο περιλαμβάνει γραμμές ΟΤΕ με αριθμούς που δόθηκαν στο σημείο που βρίσκεσαι από τον ΟΤΕ και δεν προέρχονται από μετακόμιση:

210 613----
210 804----
210 803 τέταρτο ψηφίο 1,2,3,4,5,7 ---
210 810 τέταρτο ψηφίο 1,2,3,4,5 ---

Αρκετά σημεία τα οποία παίρνουν γραμμή από κει, είναι σε μεγάλη απόσταση οπότε όντως παίρνουν 5.5Μ. Στην περίπτωση αυτή όταν λειτουργεί η τηλεόραση έχεις για το internet γύρω στα στο 1 με 1,5Μ για να κατεβάσεις ή για να σερφάρεις κλπ. Για το τηλέφωνο δεν παίζει ρόλο η απόσταση καθώς πρόκειται για σήμα PSTN από το κέντρο μέχρι το σπίτι σου που αντέχει πολλά χιλιόμετρα και δεν υπάρχει πρόβλημα με την απόσταση. Προβλήματα στο τηλέφωνο είναι καθαρά προβλήματα δικτύου ΟΝ και είναι ανεξάρτητο από την ταχύτητα.

Μακρυά από Vivodi Netone Hol για Full LLU γιατί η τηλεφωνία τους είναι DSL phone και η παροχή του τηλεφώνου εξαρτάται από τη DSL και την παροχή του Internet. Ακόμα και αν η ON Tellas Forthnet χρησιμοποιούν Voip από το κέντρο μέχρι τον κεντρικό κόμβο τους δε σε απασχολεί γιατί εσένα σου έρχεται PSTN σπίτι σου για την τηλεφωνία οπότε δε σε απασχολούν προβλήματα DSL.

Agya
08-09-07, 17:20
Τα στοιχεια που ζητησες :

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 5 dB 5 dB :down:
Attenuation 34 dB 51 dB :)

ghikakis
08-09-07, 19:36
Thanks! Οπότε υποθέτω ότι είμαι σε καλύτερη μοίρα με attenuation 41dB και Margin ~24dB και μάλιστα όχι στην κεντρική μπρίζα... Θα δείξει...

Λέω κάποια στιγμή μέσα στην εβδομάδα να κάνω αίτηση στην On... Ξέρεις επίσης κανείς αν μπορώ, αφου ενεργοποιηθώ να κάνω αλλαγή στο πρόγραμμά μου? Δηλαδή από 3play να πάω σε 2play ή το αντίστροφο? (εννοώ πριν περάσει ο πρώτος χρόνος...)

Agya
08-09-07, 23:24
Αυτο τωρα που λες για αλλαγη προγραμματος ψιλοαπιθανο μου φαινεται γιατι η ΟΝ το δινει σαν πακετο το 3play οποτε δυσκολα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.