PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα ταχύτητας στα Torrent



Σελίδες : [1] 2

biller
07-09-07, 13:18
Έχει παρατηρήσει κάποιος από εσάς τον τελευταίο καιρό πρόβλημα με το download στα torrent;
Ενώ η ταχύτητα μου σε ftp μπορεί να πιάσει ακόμα και τα 2Mb/s, όταν κατεβάζω torrent σέρνομαι.
Το πολύ να πιάσω 100Kb/s ακόμα και με 200 seeders μέσα.

1)φορμάρισα
2)πόρτες άνοιξα
3)Οι δοκιμες έγιναν και στα 2 modem που έχω. (cl110-wag354g)
4)utorrent-bitcomet-flashget-opera είναι τα prg που δοκίμασα.

Vassilis_X
07-09-07, 14:24
Και 1000 να ειναι αν εχουν επιλεξει upload μηδεν, πως θα κατεβασεις;; αν αυτοι οι 1000 μοιραζουν και σε αλλους ποσο upload θα τους μεινει ωστε να δωσουν και σε σενα;;;; καλες ταχυτητες μονο σε torrent site που εχουν αναλογια (ratio) download - upload.. αυτοι ειναι αναγκασμενοι να κρατουν το upload ανοιχτο ωστε να μη τους χαλαει το ratio..

jimran47
07-09-07, 15:24
Φίλε biller, κι εγώ το ίδιο παρατηρώ τον τελευταίο καιρό και μάλιστα απο private tracker με utorrent. Τι φταίει δεν έχω βρει ακόμα.

biller
07-09-07, 15:28
Και 1000 να ειναι αν εχουν επιλεξει upload μηδεν, πως θα κατεβασεις;; αν αυτοι οι 1000 μοιραζουν και σε αλλους ποσο upload θα τους μεινει ωστε να δωσουν και σε σενα;;;; καλες ταχυτητες μονο σε torrent site που εχουν αναλογια (ratio) download - upload.. αυτοι ειναι αναγκασμενοι να κρατουν το upload ανοιχτο ωστε να μη τους χαλαει το ratio..

για τέτοια torrent site μιλάω.
ελληνικά και πολύ γνωστά.
Και δεν μπορεί την δευτερα να τραβάς από αυτούς με 2000 και την τρίτη με 100.
Κάτι άλλο παίζει και δεν ξέρω τι.

biller
07-09-07, 15:30
Φίλε biller, κι εγώ το ίδιο παρατηρώ τον τελευταίο καιρό και μάλιστα απο private tracker με utorrent. Τι φταίει δεν έχω βρει ακόμα.


Έλα σιγά σιγά να μαζευόμαστε γιατί κάτι μου βρωμάει.
Μάλλον η forthnet έχει αρχίσει να τα χάνει που μοίραζε τα 24Mbp/s ανεξέλεκτα.
Και τώρα προσπαθεί να μαζέψει τα αμάζευτα.

Maximvs
07-09-07, 15:51
εγω μπηκα στο ιδιοκτητο προχτες και το μεγαλυτερο που εχω κατεβασει ειναι 150-160.

deniSun
07-09-07, 15:58
Δεν αποτελεί σημείο μέτρησης τα torrent.
Το έχουμε αναφέρει εκατοντάδες φορές.

biller
07-09-07, 16:03
εγω μπηκα στο ιδιοκτητο προχτες και το μεγαλυτερο που εχω κατεβασει ειναι 150-160.

Δοκίμασε να κατεβάσεις από 2 με 3 ftp ταυτόχρονα να δεις ποσο πιάνεις πρώτα...Και μετά θα δούμε με τα torrent

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=115601

Kαι μην μου πεις denis1276 ότι και αυτό δεν αποτελεί σημείο μέτρησης

deniSun
07-09-07, 16:13
Προσθέτω:
κατέβασμα ftp αρχείων από ntua.
:oneup:

biller
07-09-07, 16:17
Προσθέτω:
κατέβασμα ftp αρχείων από ntua.
:oneup:

Ναι και τις M$ είναι καλός.
Δυστυχώς έπεσε τις forthnet το συγκεκριμένο αρχείο που ήταν το καλύτερο.
Αλλα δεν πειράζει πάμε από αλλου.

deniSun
07-09-07, 16:21
Μπορεί όντως να είναι καλός ο ftp της ΜS (όπως και άλλοι).
Το ntua το χρησιμοποιούμε για άλλους λόγους:
1) βρίσκεται εντός Ελλάδος
2) ανήκει στο Πανεπιστημιακό δίκτυο
άρα ο κοντινότερος και καλύτερος τόπος για έλεγχο τις ταχύτητας κατεβάσματος.

nrg_polini
07-09-07, 16:39
Αυτη τη στιγμη κατεβαζω με 750 απο γνωστο Ελληνικο τρακερ.

edit: Με 3 καλα τορεντ πιανω σταθερα 1mb/sec με κλειδωμενο το up στα 10kb/sec.

adelijohn
07-09-07, 16:46
Απο το προηγούμενο σαββατο βλέπω και εγω οτι εχει προβλημα με τα τορρεντς και εχω δοκιμασει πολλες ρυθμισεις στο utorrent.
Σημερα τα πραγματα ειναι καλυτερα
Το ξερω οτι δεν μπορω να βασιστω για την ταχυτητα μου στα τορρεντς και ξερω οτι απο direct server κατεβαζω με 1 mb.
Αλλα με προβληματιζει οτι με τα ιδια torrents (7 συνολο) χτες κατεβαζα με 200 kb ενω σημερα με 600 kb.
Ξερω οτι μπορει να φταινε οι seeders αλλα το θεμα ειναι οτι το συζηταει πολυς κοσμος τις τελευταιες μερες.
Για πειτε αποψεις.
Τι μπορει να φταιει απο την πλευρα των χρηστών και απο την μερια της 4net????

Vassilis_X
07-09-07, 16:50
εγω σαν μεγιστο απο forthnet μου εδειξε 2mb/s και σε τορρεντ 120kb/s

psytransas
07-09-07, 17:50
Κανενα προβλημα ως τωρα.

Απο private trackers με 5-6 καλα torrents με μπολικους seeders το καθενα, καρφωμενο το utorrent στα 1,4~1.6 Mb/s

utorrent version 1.6.1

globalnoise
07-09-07, 18:02
Δεν αποτελεί σημείο μέτρησης τα torrent.
Το έχουμε αναφέρει εκατοντάδες φορές.

Όταν είναι από σωστό tracker και με μεγάλο seeder/leecher ratio για μένα αποτελεί. 1.5mB/s έχω συνίθως. Τώρα τελευταία σε άσχετες στιγμές μετά από reboot του router περισσότερο το Peak είναι το πολύ 50kB/s ... Δεν ξέρω τι ακριβώς τρέχει εκεί στην forthnet

Επίσης την στιγμή που μιλάμε έχω ping με τον BRAS στα 130ms χωρίς κανέναν απολύτως λόγο από μέρους μου. Σημ.: Ping με τον router <1ms.

Το ping είναι ΟΚ τώρα. (:

dr Wankel
07-09-07, 18:26
Καλησπέρα κι απο'μένα

είναι τυχαίο ότι τα δυο παιδιά που δεν έχουν πρόβλημα έως τώρα είναι από Τούμπα, ενώ όσοι έχουμε, από Αθήνα; Ενεργοποιήθηκα 1η Αυγούστου και μέχρι προχτές κατέβαζα με έως 1,6MB/s. τώρα πια και με τα ίδια ή και καινούρια torrents κατεβάζω με 40-100 το πολύ, όσους seeders κι αν έχει. Από ftp με download manager πιάνω 2MB/s ακατέβατα.

Ασχολούμαι τα τελευταία χρόνια εντατικά με torrents και ομολογώ ότι κάτι βρωμάει. Εύχομαι να κάνω μεγάλο λάθος και να φτίαξουν τα πράγματα.

Έστειλα ένα mail στη forthnet -δεν ξέρω αν θέλετε να το ανεβάσω- και ελπίζω τουλάχιστον καταρχήν να το διαβάσουν και κατά δεύτερον να απαντήσουν...

Vassilis_X
07-09-07, 19:18
εχει αλλαξει τοσο πολυ η εποχη μας και αντι για ληστειες σε τραπεζες θα κλεβουμε σημα απο μισθωμενα κυκλωματα.. :p

Vassilis_X
07-09-07, 19:49
οταν κατεβαζετε απο τορεντ, σε τι kb βαζεται το upload???

nrg_polini
07-09-07, 19:59
οταν κατεβαζετε απο τορεντ, σε τι kb βαζεται το upload???

Για να πιασω φουλ ταχυτητα οχι πανω απο 10-15.

DriftMaster
07-09-07, 20:50
Καλησπέρα! Εγώ Εχω Το Ιδιο Πρόβλημα Με Το DC++ Μόνο Εκεί Σέρνετε! Θα Παρακαλούσα Να Μην Ξανα Αναφέρετε Για Το Θέμα Χρηστών Και Τα Λοιπα Γιατι ΠΧ Κατεβάζω Απο Seedbox (Online Server με full access και διαθεσιμη 1000αρα Σύνδεση με Ελεύθερο το 80% της ταχύτητας καρατσεκαρισμένο απο τον ίδιο τον server) και ενώ σε ftp σύνδεση μαζί του η ταχύτητα τερματίζει οταν το κανεις μέσω dc κατεβάζει με 50 μέγιστο). το πιθανότερο είναι να εχει μπλοκαριστεί κατα την γνώμη μου κάποιο εύρος Port. anyway Οποιος έχει καποια ιδέα ας την προτείνει

yiazoo
07-09-07, 21:14
μπορειτε να μου πειτε και εμενα ποια ειναι αυτα τα γνωστά ελληνικά torrent sites;. Ευχαριστώ

djsin
07-09-07, 22:10
το προβλημα εμφανιζεται και σε μενα, εκει που πιανω 1μβ/σ η συνηθως 500κβ/σ ξαφνικα παει με 100...

πραγματι κατι παιζει, καποιος κοφτης ? το peer guardian βλεπει συχνα HOL anti p2p,δεν ξερω αν σχετιζεται

dr Wankel
07-09-07, 23:06
οταν κατεβαζετε απο τορεντ, σε τι kb βαζεται το upload???

Εγώ, από την αρχή που μπήκα στο ιδιόκτητο, το έβαλα στο 30-35kb/s και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Τις τελεταίες μέρες το χαμήλωσα στο 10-15 αλλά δεν είδα κάποια αλλαγή. Τώρα πια αφού ούτως ή άλλος κατεβάζει με ελεηνές ταχύτητες, έχω το upload στο 40kb/s και σερφάρω άνετα.

Περιορισμός των (πολλών) πακέτων μυρίζει αλλά ας περιμένουμε λίγο ακόμα πριν βγάλουμε συμπεράσματα. Πάντως δεν σας κρύβω ότι έχω απογοητευτεί πάρα πολύ γιατί είχα την forthnet σε μεγάλη εκτίμηση...

globalnoise
07-09-07, 23:22
Περιορισμός των (πολλών) πακέτων μυρίζει αλλά ας περιμένουμε λίγο ακόμα πριν βγάλουμε συμπεράσματα. Πάντως δεν σας κρύβω ότι έχω απογοητευτεί πάρα πολύ γιατί είχα την forthnet σε μεγάλη εκτίμηση...

Ακριβώς αυτό και εγώ. Δεν περίμενα η forthnet να βάλει οποιοδήποτε είδος περιορισμού για συγκεκριμένη πληροφορία. Γιαυτό και την επέλεξα. Άσχημα τα πράγματα:dots:

pao132003
08-09-07, 04:56
το προβλημα εμφανιζεται και σε μενα, εκει που πιανω 1μβ/σ η συνηθως 500κβ/σ ξαφνικα παει με 100...

djsin, παρακολούθα τα στατιστικά του δίσκου την ώρα που πιάνεις το 1MB/s. Είναι πολύ πιθανό να γεμίζει η cache του δίσκου

kwstas27
08-09-07, 06:30
και εγω εχω το ιδιο προβλημα με τα torrents.εκει που κατεβαζω με 1μ ξαφνικα χωρισ λογο πεφτω στα 50kb.κατι συμβαινει?πρεπει να κανουμε κατι???

adelijohn
08-09-07, 12:04
Αν δεις οτι ρην ωρα που σου κατεβαζει την ταχυτητα διπλα απο το label του DHT σου βγαζει Disc Overloaded η κατι τετοιο, δεν θυμαμαι ακριβως πως το λεει,κατι πρεπει να φτιαξεις στο disc cashe.
Κοιτα και στο forum του utorrent.

Vassilis_X
08-09-07, 12:40
πιστευω το DHT να το εχετε απενεργοποιημενο ετσι??

biller
08-09-07, 13:27
Το ότι έχει μπλοκάρει η forthnet τα ξένα "τορρενταδικα" αυτό είναι παλιό κεφάλιο και μερικοί από εσάς μπορεί να το κατάλαβαν.
Αλλα να τρώω και στα ελληνικά και μάλιστα στα πριβέ...E όχι.
Αυτό το λέω γιατί κάποτε τράβαγα από ελληνικά και από ξένα σε άλλο pc της δουλειάς και είχα max και στα 2 torrent site.
Και όταν γύρναγα σπίτι το ελληνικό έπιανε maximum και το ξένο ούτε να ξεκινήσει δεν μπορούσε.

Εγώ είπα κάτι και συνεχίζω να το πιστεύω...Aρχισαν οι περικοπές για να μαζέψουν τα αμάζευτα.

Πάρε κόσμε ~24Mbps και κρατα τα για να σερφάρεις μονο.



(Αυτή τι στιγμή κατεβάζω από το gr-tr@cker με 500+ seeders και η ταχύτητα μου είναι ~100KB/s.)

dr Wankel
08-09-07, 13:59
Εγώ πια στα torrents δεν τα βλέπω ούτε με κιάλια τα 1 και 1,5MB/s για να πω ότι είναι πρόβλημα σκληρού. Και όταν κατέβαζα με τέτοιες ταχλυτητες έως πριν λίγες μέρες δεν είχα κανένα πρόβλημα. Εξάλλου δεν ζορίζεται ο σκληρός όταν κατεβάζω με 2MB/s από ftp και θα ζοριστεί στο 1-1,5ΜΒ/s;

Στο site του Πολυτεχνείου έχει torrents αρχεία με διανομές linux (αυτά φόρτωνα στο utorrent όταν ήθελα να δω πόσο είναι το μέγιστο που πιάνει η γραμμή σε torrents. To maximum ήταν 1,5ΜΒ/s... ) Χτες λοιπόν έκανα την ίδια δοκιμή, έβαλα να κατέβουν δυο διανομές με 70peers και 15seeds οι κάθε μία (περίπου). Το αποτέλεσμα έχει ως εξής... το απόγευμα που τις έβαλα έπιανα 50kb/s (λες και είχα netkey!!). Αυτό συνέχισε μέχρι τις 4 το πρωί, κάπου εκεί, είδα στα στατιστικά ότι έπιασα μέχρι 200kb/s (φαντάζουν ψίχουλα μπροστά στο 1,5MB/s...) και κατά τις 9 το πρωί, μέχρι και τώρα είμαι στα 50kb/s... Η υγεία των torrents είναι 78 και 85...

Aπό πριβέ trackers η κατάσταση δεν αλλάζει δραματικά, απλά το 50kb/s γίνεται 60-80kb/s.
Πολύ φοβάμαι ότι έχεις δίκιο biller. Εγώ ήδη άρχισα να ψάχνω για εναλλακτικές λύσεις, οι οποίες απ'ότι βλέπω είναι πολύ λίγες...

biller
08-09-07, 14:42
Εγώ ήδη άρχισα να ψάχνω για εναλλακτικές λύσεις, οι οποίες απ'ότι βλέπω είναι πολύ λίγες...

Εμενα δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό.

takaros
08-09-07, 15:32
Εμενα δεν μου έρχεται κάτι στο μυαλό.

Rapidshare, μηδαμινό κόστος σχετικά με αυτά που κατεβαζεις.... ;)


τώρα όσο αναφορά τα τορρεντ απο τα μέσα της εβδομάδας σε εμένα έχει φτιάξει (πάντα από πριβε τρακερ που κατεβάζω ξένοι όλοι, ελληνικά δεν προτιμάω :p ) ενδεικτικά: 1 τορρεντ 700 με 800 kb/s δυο και περισσότερα 1.3 - 1.4 Mb/s δηλαδή σχεδόν τερματίζω την γραμμή... :)

psytransas
08-09-07, 15:50
Rapidshare, μηδαμινό κόστος σχετικά με αυτά που κατεβαζεις.... ;)


5Gb limit την ημερα...:nono: :whistle:

dr Wankel
08-09-07, 16:13
5Gb limit την ημερα...:nono: :whistle:

Βρε psy εδώ ούτε 1 δεν μπορούμε να κατεβάσουμε με 50kb/s τα 5 θα μας πειράξουν;!!
Αρκεί να βρίσκεις αυτό που θες όμως και όχι να κατεβάζεις μόνο και μόνο επειδή πλήρωσες...

psytransas
08-09-07, 16:19
Βρε psy εδώ ούτε 1 δεν μπορούμε να κατεβάσουμε με 50kb/s τα 5 θα μας πειράξουν;!!
Αρκεί να βρίσκεις αυτό που θες όμως και όχι να κατεβάζεις μόνο και μόνο επειδή πλήρωσες...

Ολοι ειμαστε στο δικτυο της ρε παιδια, οποτε αν δεν μπορειτε εσεις να πιασετε εσεις max ταχυτητες πιστευω οτι κατι αλλο ειναι που φταιει :hmm:

Δε μπορει μισοι να εχουν το προβλημα κι αλλοι τοσοι να μην εχουν ;) :)

Arion_Mandrake
08-09-07, 16:22
Έχω πάρει πακέτο 2play εδώ και λίγο καιρό, και περιμένω να ολοκληρωθεί το ιδιόκτητο της Forthnet στο Ηράκλειο, μένοντας με το υποτιθέμενο 1mbps μέχρι την αναβάθμιση. Ασχέτως αν έχασα τουλάχιστον 30KB/s με το που μπήκα στο 2play, αφού το max download rate μου φτάνει το πολύ τα 90KB/s, εδώ και περίπου μια βδομάδα νιώθω σαν να έχω Isdn αφού κατεβάζω το πολύ με 10KB/s!

Έψαξα λίγο μήπως είναι υπεύθυνη η forthnet, ενεργοποίησα την κρυπτογράφηση πρωτοκόλλου στο torrent client, εγκατέστησα και το Tor (http://tor.eff.org/index.html.en), και το download rate έφτασε στη διαστημική ταχύτητα των 30KB/s για torrents και 22-28 KB/s για ftp.

Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι σε on line bandwidth tests, το φαινομενικό download rate έφτασε μέχρι 801 kb/s. Μήπως επαναλαμβάνονται φαινόμενα τύπου Ηol;

dr Wankel
08-09-07, 23:34
Ολοι ειμαστε στο δικτυο της ρε παιδια, οποτε αν δεν μπορειτε εσεις να πιασετε εσεις max ταχυτητες πιστευω οτι κατι αλλο ειναι που φταιει :hmm:

Δε μπορει μισοι να εχουν το προβλημα κι αλλοι τοσοι να μην εχουν ;) :)

Καλά αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει και'μένα. Φαίνεται μεμονωμένο το πρόβλημα αλλά υπαρκτό, πίστεψέ με. Τελείως ξαφνικά έπιασα πάτο και να πεις ότι δεν ξέρω από torrents, 4 χρόνια ασχολούμαι. Τι επαναφορά στην τελευταία βδομάδα που δούλευαν όλα καλά, έκανα, τι antivirus ξήλωσα, τι ρυθμίσεις στο ρούτερ έκανα, τι ρούτερ άλλαξα, τι άλλον υπολογιστή έβαλα... Αποτέλεσμα μηδέν.

Αλήθεια υπάρχει περίπτωση για κάποιο λόγο να είμαστε blacklisted από τη forthnet; Εννοώ υπάρχει τεχνικά η δυνατότητα να κόβει κατά βούληση όποιον κάνει την περιβόητη "αλόγιστη χρήση"; Ξέρει κανείς να μας πει;

biller
09-09-07, 14:56
Καλά αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει και'μένα. Φαίνεται μεμονωμένο το πρόβλημα αλλά υπαρκτό, πίστεψέ με. Τελείως ξαφνικά έπιασα πάτο και να πεις ότι δεν ξέρω από torrents, 4 χρόνια ασχολούμαι. Τι επαναφορά στην τελευταία βδομάδα που δούλευαν όλα καλά, έκανα, τι antivirus ξήλωσα, τι ρυθμίσεις στο ρούτερ έκανα, τι ρούτερ άλλαξα, τι άλλον υπολογιστή έβαλα... Αποτέλεσμα μηδέν.

Αλήθεια υπάρχει περίπτωση για κάποιο λόγο να είμαστε blacklisted από τη forthnet; Εννοώ υπάρχει τεχνικά η δυνατότητα να κόβει κατά βούληση όποιον κάνει την περιβόητη "αλόγιστη χρήση"; Ξέρει κανείς να μας πει;

Πέστα ρε Wankel γιατί πολλά παίζονται...
Εμενα μέχρι και στο φορμάρισμα με φτάσανε οι !@#$%&.

biller
10-09-07, 11:02
Ακούστε και αυτό...έφερα το pc στην δουλειά με γραμμή 10Mbps και κατεβάζω με 900KB/s...
Πριν περίπου μια ώρα ήμουν σπίτι και κατέβαζα το ίδιο torrent με 100KB/s και το modem συγχρονισμένο στα 18300Mbps.

Εγώ το συμπέρασμα μου το έβγαλα.
Δεν ξεχνώ το περσινό (Υποβιβασμός τις γραμμής) από 1000 στα 768


Και τώρα μου δίνουν μια γραμμή και καλά 24 που συγχρονίζει στα 18...Και το απίστευτο έχει δυνατότητες της τάξης των 2Mbps


Στο τέλος από κάπου θα την φάτε...~!@#$%

Ioudas1
10-09-07, 11:14
Μήπως έγινε κάτι αντίστοιχο με την τακτική που εφάρμοσε η Comcast. Παραθέτω περίληψη:

Comcast throttles BitTorrent traffic

It appears that Comcast has stepped up their fight against BitTorrent by outright cutting off users’ transfers and blocking their ability to seed downloads.
It is reported that Comcast is using an application from Sandvine to throttle BitTorrent traffic. Sandvine breaks every (seed) connection with new peers after a few seconds if it’s not a Comcast user. This makes it virtually impossible to seed a file, especially in small swarms without any Comcast users.

Αναλυτικά εδώ: http://www.techspot.com/news/26654-c...t-traffic.html

Vassilis_X
10-09-07, 11:31
Δεν εχει δικαιωμα κανεις φορεας να μας κοψει την επιλογη να κατεβαζουμε torrent και να μειωνει σκοπιμα την ταχυτητα κατεβασματος χωρις να υπαρχει ενημερωση στο κοινο.. προτεινω να κανουμε ομαδικη καταγγελια στην EETT και οπου αλλου χρειαστει.. :angryr: :whip:

DiMeRR
10-09-07, 11:52
Ξενερωσα με αυτα που διαβασα δεν το περιμενα απο φορθ...με το καλο απο αυριο που θα συνδεθω 2play θα σας πω κι εγω τις αντυπωσεις μου απο κατεβασμα torrent

Vassilis_X
10-09-07, 12:19
εγω μολις εστειλα μηνυμα στο τεχνικο τμημα της forthnet για να μου πουν τι παιζει.. στειλτε και εσεις.. καλο ειναι να τους ζαλισουμε λιγο τα %%%¬¬££..

ypex
10-09-07, 13:14
καλο ειναι να τους ζαλισουμε λιγο τα %%%¬¬££..

... και να μας γράψουν στα %%%¬¬££ τους! Πρώτη φορά θα είναι άλλωστε; :evil:

Vassilis_X
10-09-07, 13:34
εγω μια προταση εκανα.. οταν σου τα ζαλιζουν συνεχεια καποια στιγμη θα απαντησεις.. πιστευεις οτι θα μας γραψει και η ΕΕΤΤ;;

slaughter
10-09-07, 15:07
Καλά αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει και'μένα. Φαίνεται μεμονωμένο το πρόβλημα αλλά υπαρκτό, πίστεψέ με. Τελείως ξαφνικά έπιασα πάτο και να πεις ότι δεν ξέρω από torrents, 4 χρόνια ασχολούμαι. Τι επαναφορά στην τελευταία βδομάδα που δούλευαν όλα καλά, έκανα, τι antivirus ξήλωσα, τι ρυθμίσεις στο ρούτερ έκανα, τι ρούτερ άλλαξα, τι άλλον υπολογιστή έβαλα... Αποτέλεσμα μηδέν.

Αλήθεια υπάρχει περίπτωση για κάποιο λόγο να είμαστε blacklisted από τη forthnet; Εννοώ υπάρχει τεχνικά η δυνατότητα να κόβει κατά βούληση όποιον κάνει την περιβόητη "αλόγιστη χρήση"; Ξέρει κανείς να μας πει;

Στην Αγγλία υπάρχει το λεγόμενο Fare Usage Policy που αν δούνε οτι το παρακάνεις σε βάζουνε σε κατηγορια Heavy User κ σε μπλοκάρουν. έδω ακόμα δεν πρέπει να παίζει (τουλάχιστον επίσημα)



Και τώρα μου δίνουν μια γραμμή και καλά 24 που συγχρονίζει στα 18...Και το απίστευτο έχει δυνατότητες της τάξης των 2Mbps

και καλά 24 = έως 24 . Οπότε καλός συγχρονίζει στα 18 . όσο για δυνατότητες είναι απλό άν όλοι κάνουνε 24χ7 downloads κ δεν υπάρχει fare usage policy τότε τι περιμένεις . μόνο αν κάνουνε τρελές αναβαθμίσεις θα δεις καλές ταχύτητες. επίσης μην ξεχνάς κ το γεγοννός οτι μπορεί να πήξει το DSLAM σου απο κόσμο που κατεβάζει !!!
τέλος αν θέλετε καλές ταχύτητες στο torrent πρεπει να φρντίζεται να κάνετε κ seed me οσο δυνατόν καλύτερο upload (αν δεν δώσεις κ εσυ στους άλλους πως περιμένεις να δίνουνε κ αυτοί??)


:p

kuti
10-09-07, 15:13
αλλοι λενε κατεβαζουν με 600 + αλλοι λενε οτι εχουν προβλημα τωρα αν σας σωσει η eett λιγο χλωμο. λιγο διαβασα το post αλλα μαλλον σε κανενα ενδιαφερουν οι απαντησεις αυτων που παιζουν καλα.

παντως απο soulseek δεν εχω κανενα προβλημα(εχω απο πανεπιστημιο γερμανιας χρηστη και κατεβαζω με 600+ max )

Τελος μονο 50 κΒ upload εχω τι νομιζετε οτι εχουν και οι αλλοι TERRRRRRRRRAAAAAAAAA?

biller
10-09-07, 16:04
επίσης μην ξεχνάς κ το γεγοννός οτι μπορεί να πήξει το DSLAM σου απο κόσμο που κατεβάζει !!!
τέλος αν θέλετε καλές ταχύτητες στο torrent πρεπει να φρντίζεται να κάνετε κ seed me οσο δυνατόν καλύτερο upload (αν δεν δώσεις κ εσυ στους άλλους πως περιμένεις να δίνουνε κ αυτοί??)


:p

Mαλον δεν τα διαβασες ολα τα ποστ.
αν ειχε πήξει το dslam δεν θα κατεβαζαμε απο ftp με ~1,5MB/sec

και οσο για το seed που λες kaι το upload...αν διαβασεις καλιτερα τουλαχιστον τα ποστ τα δικαμου θα δεις οτι με αλλο παροχο εχω 1MB/sec και με την forthnet περνω τα @@ μου.

slaughter
10-09-07, 17:27
Mαλον δεν τα διαβασες ολα τα ποστ.
αν ειχε πήξει το dslam δεν θα κατεβαζαμε απο ftp με ~1,5MB/sec

και οσο για το seed που λες kaι το upload...αν διαβασεις καλιτερα τουλαχιστον τα ποστ τα δικαμου θα δεις οτι με αλλο παροχο εχω 1MB/sec και με την forthnet περνω τα @@ μου.

To ftp δεν είναι peer to peer !!!

όσο για τα seeding γενικά μιλάω κ όχι για την δική σου περίπτωση. όσο για ταχυτητες στα peer to peer έχουμε πει πολλές φορές οτι είναι αναξιόπιστος τρόπος μέτρησης της ταχύτητας , γιατι επηρεάζονται από διάφορους παράγοντες(port forwarding,firewalls,isp blocks, κλπ κλπ !!!). Δοκίμασε να κατεβάσεις απο κάποιο site κάτι που πάνω κατω έχει το ίδιο bandwith όλη την ώρα !!!

Τέλος αν νομίζεις οτι κάποιος άλλος πάροχος είναι καλύτερος θα σου έλεγα να μεταβείς σε αυτόν

@ ADSLgr.com All rights reserved.