PDA

Επιστροφή στο Forum : στο 2play δεν γινεται evoice ή αλλο voip ?



Σελίδες : [1] 2 3

reuenthal
27-08-07, 15:39
καλημέρα σε όλους! Διαβάζω το φόρουμ αρκετό καιρό και έχω βρει πολλές απαντήσεις, και τώρα θέλω να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Εβαλα το doublelplay (6Mbit) και γενικά είμαι ευχαριστημένος από την λειτουργία του. Επίσης στον υπολογιστή έχω το voipdiscount (ή οποιδήποτε άλλο voip, τα ίδια φαντάζομαι ισχύουν) και δουλεύει και αυτό καλά.

Τώρα θέλω να βάλω το voipdiscount στο Φριτς 7140. Εδώ έχω πρόβλημα. Σκαλίζοντας στο φριτς είδα ότι το ιντερνετ έχει VPI/VCI 8/35, ενώ internet telephony έχει VPI/VCI 8/36. Γι αυτό και παίζουν μόνο τα LINE1, LINE2 της hol, και τίποτε άλλο. Και αν βάλεις και για την τηλεφωνία VPI/VCI 8/35, τοτε θα παίζουν όλα τα άλλα εκτός από τις 2 γραμμές της HOL.

Ρώτησα στην AVM εαν γίνεται να βάλεις VPI/VCI ξεχωριστά για κάθε γραμμή internet telephony, και ο εξαιρετικός κ.O'Hara απάντησε ως εξής:

You can only configure one ATM setting for Internet access (Internet >
Account Information) and one gloabal ATM setting for VoIP (Telephony >
Internet Telephony > Advanced Settings). Howerver, these VoIP ATM settings
cannot be setup separately for each VoIP number. Nevertheless, I have
forwarded your request as an enhancement to the Product Management.
Possibly this can be implemented in a future firmware release.

Best regards,
Neil O'Hara (AVM Support)

Αρα φαίνεται να μην γίνεται να βάλεις στο φριτς άλλες γραμμές internet telephony πέρα από τα LINE1, LINE2 της HOL. Αν θέλεις voipdiscount, voipbuster και λοιπά, πρέπει να τα δουλεύεις από το PC.

Ετσι είναι; Μήπως κανείς το έχει καταφέρει να δουλέψει στο φριτς;

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ!

chrisrag26
27-08-07, 16:10
Απο οτι ξερω φιλε μου επανω στο fritz δεν εχεις αυτη τη δυνατοτητα.Εκτος βεβαια και δεν θελεις την τηλεφωνια της hol οποτε μπορεις να βαλεις καποιο αλλο voip (skype ktlp).Μπορεισ βεβαια να παρεις συσκευη voip και να τη συνδεσεις σε μια απο τις 4 Lan εξοδους.Αυτο βεβαια το έκανες και σε οποιοδηποτε αλλο router :(

nm96027
27-08-07, 16:13
το εχω ψάξει και εγω και η μονη πιθανη λυση που διαφαίνεται ειναι αυτο που λεει ο chrisrag26:
να παρεις μια voip (ΑΤΑ) συσκευη και να την συνδεσεις στο fritz.

tommygun
08-09-07, 00:02
Εχω 2play που λειτουργει στον ιδιοκτητο κομβο της HOL (annexA 6mb/1mb)

Δεν μπορω να κανω registered το evoice που ειχα πριν, ουτε το voipbuster κλπ
Τα θελω για φτηνες κλησεις προς εξωτερικο.

μονο ξετσεκαροντας το PVC δουλεψε αλλα τοτε εχασα τα κανονικα τηλεφωνα

Εχει καταφερει κανεις να τα κανει να δουλεψουν στο 2play?

No-Name
08-09-07, 00:07
Με άλλον εξοπλισμό πέρα του φριτζ θα εισαι ΟΚ.Όσο έχει το customised firmware για το VoIP της HOL απλά το ξεχνάτε

A_gamer
08-09-07, 00:12
Με άλλον εξοπλισμό πέρα του φριτζ θα εισαι ΟΚ.Όσο έχει το customised firmware για το VoIP της HOL απλά το ξεχνάτε

Και δουλεύει και το VoIP της HOL με άλλον router;

No-Name
08-09-07, 00:15
Να ξεχωρίσω τι λέω λοιπόν τα 2 VoIP νούμερα για το 2play είτε και τα δύο είναι 213 είτε από φορητότητα πάιζουν μόνο με 7140 .Αν αλλάξεις ρυθμίσεις τα έχασες απλά....και θές πάλι το restore από HOL.

Το παλιό καλό VoIP που μπορεί να είχε κάποιος με συνδρομή HOL πάζει μόνο με άλλο εξοπλισμό πέρα 7140,επίσης τα 2 νουμερα για το 2play δεν πάιζουν με κανέναν άλλο εξοπλισμό πέρα του 7140

A_gamer
08-09-07, 00:17
Να ξεχωρίσω τι λέω λοιπόν τα 2 VoIP νούμερα για το 2play είτε και τα δύο είναι 213 είτε από φορητότητα πάιζουν μόνο με 7140 .Αν αλλάξεις ρυθμίσεις τα έχασες απλά....και θές πάλι το restore από HOL.

Το παλιό καλό VoIP που μπορεί να είχε κάποιος με συνδρομή HOL πάζει μόνο με άλλο εξοπλισμό πέρα 7140,επίσης τα 2 νουμερα για το 2play δεν πάιζουν με κανέναν άλλο εξοπλισμό πέρα του 7140

Δηλαδή καλύτερα να χρησιμοποιηθεί το Fritz ως σκέτο ΑΤΑ και κάποιο άλλο modem για internet + ATA (για VoIP πέραν του default);

No-Name
08-09-07, 00:20
Επειδή δεν γίνεται αυτό καλό θα είναι να πάιζει το φριτξ για adsl+VoIP(HOL)και άλλος εξοπλισμός για VoIP άλλων παρόχων.

Δεν ξέρω πώς αλλά το username/pass πάει παρέα με τα 2 VoIP νούμερα σου,εαν βάλεις άλλο user/pass δεν έχεις τηλεφωνία.

Είπαμε αθάνατη HOL

tommygun
08-09-07, 01:22
αρα τζιφος για μαζι

αλλο εξοπλισμο δεν χρειαζεται. αλλαζεις μια ρυθμιση και παιζει αλλα χανεις τα LINE 1&2.
ουτε και restore ειναι αναγκη, θυμαμαι πως ηταν πριν.

τεσπα, τι να κανουμε, ας ελπιζουμε να ακολουθησει την on και να βαλει μερικες χωρες στο φτηνο ή δωρεαν

No-Name
08-09-07, 01:27
Με Ευρώπη δεν ισχύει ότι με το evoice?δηλαδή να τα θεωρεί αστικά τηλεφωνήματα?

tommygun
08-09-07, 01:52
oχι, δες τον τιμοκαταλογο, 0,23 Ε το λεπτο

No-Name
08-09-07, 01:53
A ωραία για την ίδια ακριβώς υπηρεσία άλλη τιμή.....:down:

nrg_polini
08-09-07, 04:27
oχι, δες τον τιμοκαταλογο, 0,23 Ε το λεπτο

:down::down::down::down::down::down:

ΕΛΕΟC!

nm96027
08-09-07, 11:37
Εχω 2play που λειτουργει στον ιδιοκτητο κομβο της HOL (annexA 6mb/1mb)

Δεν μπορω να κανω registered το evoice που ειχα πριν, ουτε το voipbuster κλπ
Τα θελω για φτηνες κλησεις προς εξωτερικο.

μονο ξετσεκαροντας το PVC δουλεψε αλλα τοτε εχασα τα κανονικα τηλεφωνα

Εχει καταφερει κανεις να τα κανει να δουλεψουν στο 2play?

Δεν υπαρχει περίπτωση να δουλέψει κανενα voip με το PVC ενεργοποιημενο.:down:
Μονο αν συνδέσεις μια voip συσκευη πανω στο fritz μπορεις να ξεπεράσεις το προβλημα...;):whistle:

tommygun
08-09-07, 12:40
παντως, πριν που ειχα HOL shared llu, το evoice επαιζε με ενεργοποιημενο το PVC και με κατι εξτρα ρυθμισεις απο κατω.
τοτε τους συνεφερε να εχει το εξτρα bandwidth για να ειναι καλη η υπηρεσια και να τη χρησιμοποιω.
τωρα την κοβουν...

reuenthal
09-09-07, 08:54
Δες επίσης και αυτή τη συζήτηση σχετικά:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=125214

tommygun
09-09-07, 11:51
ευχαριστω, δεν το ειχα δει αυτο.

παντως δεν ειναι το 36 κλπ ακριβως το προβλημα, γιατι και πριν που ειχα shared llu, αυτες τις ρυθμισεις ειχα και επαιζε και το evoice και το voipdiscount κλπ

Η μονη διαφορα ειναι στο "received account info"

Tωρα βεβαια δεν παιζει ετσι το evoice. πρεπει να βγαλω τελειως off το PVC. κολπα της HOL...


.

sdn
09-09-07, 20:49
Δεν υπαρχει περίπτωση να δουλέψει κανενα voip με το PVC ενεργοποιημενο.:down:
Μονο αν συνδέσεις μια voip συσκευη πανω στο fritz μπορεις να ξεπεράσεις το προβλημα...;):whistle:

Tο έχει δοκιμάσει κάποιος αυτό? Δουλεύει ή υπάρχει κάποιος "περίεργος" περιορισμός? γιατί θα είναι τραγικό σε αυτή την περίπτωση.

No-Name
09-09-07, 21:01
Το έχω δοκιμάσει σε σύνδεση 2play της HOL οντως δεν πάιζει άλλο voIP στο φριτζ

sdn
09-09-07, 22:12
Το έχω δοκιμάσει σε σύνδεση 2play της HOL οντως δεν πάιζει άλλο voIP στο φριτζ

Εννοώ να συνδέσει κάποιος ΑΤΑ σε frintz & ΗΟL double play

dpanop
01-10-07, 17:38
το εχω ψάξει και εγω και η μονη πιθανη λυση που διαφαίνεται ειναι αυτο που λεει ο chrisrag26:
να παρεις μια voip (ΑΤΑ) συσκευη και να την συνδεσεις στο fritz.

Συντροφοι αν και εχει ξεχαστει το θεμα, μηπως τελικα βρεθηκε καμια λυση;;;

JJX
01-10-07, 23:47
Εχω ενα SPA-941 με doubleplay.
Με την 4/1 επαιζε κανονικα.
Με το που γυρισα σε doubleplay σταματησε να παιζει και το evoice & το icall & sipdiscount!!!

Απλα δεν συνδεονται!!

Loufjohn
03-10-07, 08:11
Ειστε απόλυτα σίγουροι οτι δεν μπορουμε να έχουμε με καποιο τροπο Voibuster κ.λ.π οταν έχοθμε Double και fritz.

ΑνδρέαςΛ.
03-10-07, 08:27
Ναι, προς το παρόν τουλάχιστον (μέχρι να δώσει pstn η HOL), για τον εξής λόγο.

Η τηλεφωνία voip του double play δεν αξιοποιεί το ίδιο κανάλι (δίκτυο) με την πρόσβαση για Internet. Το fritz φτιάxνει άλλο virtual circuit(VC) που συνδέεται με ιδιωτικό δίκτυο (10.χ.χ.χ) της HOL στο οποίο υπάρχουν οι servers της τηλεφωνίας.

Έτσι αν βάλεις κάποιο extra voip server, το fritz βγάζει μήνυμα DNS error αφού δεν μπορεί μέσα από αυτό το δίκτυο να βγει στο Ιντερνετ και να βρει τους servers.

Έχω πάρει ένα LINKSYS PAP2T VOIP ADAPTER 2FXS το οποίο λογικά πρέπει να δουλέψει. Θα το συνδέσω και θα αναφέρω αν δουλευει.

sdn
03-10-07, 19:17
Έχω πάρει ένα LINKSYS PAP2T VOIP ADAPTER 2FXS το οποίο λογικά πρέπει να δουλέψει. Θα το συνδέσω και θα αναφέρω αν δουλευει.

Τι έγινε τελικά?

Loufjohn
03-10-07, 20:00
Sdn

Δουλεψε;

sdn
04-10-07, 00:01
Sdn

Δουλεψε;

Δεν ξέρω. Αυτό ρωτάω και εγώ....

JJX
04-10-07, 00:17
Ναι, προς το παρόν τουλάχιστον (μέχρι να δώσει pstn η HOL), για τον εξής λόγο.

Η τηλεφωνία voip του double play δεν αξιοποιεί το ίδιο κανάλι (δίκτυο) με την πρόσβαση για Internet. Το fritz φτιάxνει άλλο virtual circuit(VC) που συνδέεται με ιδιωτικό δίκτυο (10.χ.χ.χ) της HOL στο οποίο υπάρχουν οι servers της τηλεφωνίας.

Έτσι αν βάλεις κάποιο extra voip server, το fritz βγάζει μήνυμα DNS error αφού δεν μπορεί μέσα από αυτό το δίκτυο να βγει στο Ιντερνετ και να βρει τους servers.

Έχω πάρει ένα LINKSYS PAP2T VOIP ADAPTER 2FXS το οποίο λογικά πρέπει να δουλέψει. Θα το συνδέσω και θα αναφέρω αν δουλευει.

εννοεις οτι η hol ρουταρει ολη την κινηση που παει για voip ,ακομα και αν προερχεται απο αλλη συσκευη στο εσωτερικο σου δικτυο μεσω των διαφορετικων VC ?

reuenthal
04-10-07, 15:25
εννοεις οτι η hol ρουταρει ολη την κινηση που παει για voip ,ακομα και αν προερχεται απο αλλη συσκευη στο εσωτερικο σου δικτυο μεσω των διαφορετικων VC ?
Οχι, αυτό που συμβαίνει είναι ότι το φριτς έχει δηλωμένο άλλο VC για ιντερνετ και άλλο VC για τηλεφωνία, και γιαυτό δεν μπορείς να βάλεις άλλο voip provider πάνω στο φριτς
Το voip από αλλού δουλεύει -- εγώ παίζω voipdiscount από τον υπολογιστή μια χαρά, και λογικά θα παίζει και αν βάλει κανείς ΑΤΑ. Απλά δεν μπορείς να δηλώσεις άλλους voip providers πάνω στο φριτς, ώστε να μπορείς να τοχρησιμοποιείς για να δρομολογεί π.χ. κλησεις Ελλάδας από την ΧΟΛ και κλησεις εξωτερικού από voipdiscount.

Loufjohn
04-10-07, 17:37
Μα αυτό λέει ο προηγούμενος (JJX) . Οτι με Α.Τ.Α δεν έκανε δουλεια. Ισχύει αυτό;

sdn
04-10-07, 17:54
Εχω ενα SPA-941 με doubleplay.
Με την 4/1 επαιζε κανονικα.
Με το που γυρισα σε doubleplay σταματησε να παιζει και το evoice & το icall & sipdiscount!!!

Απλα δεν συνδεονται!!


Έχεις δοκιμάσει αν λειτουργεί (χωρίς ΑΤΑ) από τον υπολογιστή?

haunted
04-10-07, 21:55
Να σας λύσω εγώ τις απορίες σας λοιπον.... Πάμε

1) Σε DP δεν πειράζετε την τηλεφωνία... αλλιώς δεν θα παίζει μετά (αν ξέρετε να την φτιάχνετε καλώς)

2) Θα μιλήσω για Xlite που το έχω δοκιμάσει... ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ... θα μου πείτε γιατί? Γιατι το Router δεν αφήνει το πρόγραμμα να κάνει login. Περιμένει η εταιρία το Firmware από την κατασκευάστρια εταιρία για να λυθεί (και) αυτό το πρόβλημα.

3) Με ATA συσκευή δεν γνωρίζω αν παίζει (δεν έχω DP, ούτε HOL, έχω όμως μια CISCO ATA συσκευή).

Αυτα για την ώρα.

JJX
05-10-07, 00:06
Μα αυτό λέει ο προηγούμενος (JJX) . Οτι με Α.Τ.Α δεν έκανε δουλεια. Ισχύει αυτό;


Ακριβως αυτο.
Δεν παιζει ουτε ata186 , ουτε spa941 ουτε xlite....

Αν φταιει το firmware ok, περιμενουμε... τι να κανουμε...

sdn
05-10-07, 01:05
Άρα δεν λειτουργεί ούτε το evoice ούτε κανένα άλλο.

Προφανώς έχουν κλείσει τις sip πόρτες....

Προφανώς δεν πρόκειται να βάλω με τίποτα double play :)

Για εξωτερικό δεν συμφέρει με τίποτα ούτε το evoice και πολύ περισσότερο το double play voip. Από την άλλη πλευρά όλοι οι άλλοι πάρωχοι επιτρέπουν την χρήση voip στο δίκτυο τους σε double play.


Επίσης δεν θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε sip2sip services...

Ευχαριστώ για την πληροφορία..

haunted
05-10-07, 07:49
Στο επόμενο Firmware αυτό φτιάχνει... Μην λες λοιπόν δεν θα βάλεις γιατί αυτό που λες δεν είναι σωστό.

sdn
05-10-07, 10:28
Στο επόμενο Firmware αυτό φτιάχνει... Μην λες λοιπόν δεν θα βάλεις γιατί αυτό που λες δεν είναι σωστό.

Σε ποιο firmware? Και που ξέρω εγώ τι κάνουν οι τεχνικοί? Όταν φτιάξει τότε θα πω άλλα και εγώ. Αυτή την στιγμή το γεγονός είναι ότι δεν λειτουργεί όπως λένε τα παιδιά.

aircop
05-10-07, 11:25
Με το νέο firmware που θα στείλει η AVM θα λυθεί το πρόβλημα αυτό όπως μου είπαν. Οπότε περιμένουμε...

Loufjohn
06-10-07, 08:48
Απλα λοιπόν περιμένουμε. Οταν γίνει πραγματικότητα η αναβάθμιση και μάθουμε ότι δουλεύει κανονικά τότε βλέπουμε

jtsop
08-10-07, 12:40
Το ξέρετε ότι δεν παίζουν και τα Viva & Hello για διεθνεις κλήσεις με αστική χρέωση μέσω του ιδιόκτητου;

sdn
08-10-07, 14:22
Αυτό θα μπορούσα να το φανταστώ... Αυτό που προκαλεί έκπληξη είναι ότι δεν παίζει δική της υπηρεσία (evoice).

themisomagos
09-10-07, 16:03
ήθελα να ρωτήσω...αν συνδέσω το ασύρματο φριτζ και το βάλω να παίζει από αυτό το ιντερνετ και η σταθερή τηλεφωνία με τον αριθμό του οτε.και συνδέσω σε μια άλλη πριζα το παλιό μου ενσύρματο φριτζ στο οποίο έχω ρυθμίσει voip σερβερ όπως voipdiscount κλπ. θα λειτουργεί?

Torrentoo
09-10-07, 17:27
Έχω την εντύπωση ότι δε μπορείς να βάλεις 2 modems σε μπρίζες ίδιας γραμμής ADSL! Δηλαδή εγώ που έβαλα ΔΠ ΗOL για να πάρω το fritz!box 7140 το οποίο με ενθουσίασε.. 1.Δε θα μπορώ να κάνω κλήσεις με voipdiscount μέχρι και ΑΝ αναβαθμιστεί σε αυτό τον τομέα το firmware? 2.Ή μήπως το έχει κλειδώσει η HOL και ακόμα και όταν φύγω από τη HOL δε θα μπορώ να κάνω κλήσεις με Voipdiscount?! Συγγνώμη αλλα δε κατάλαβα πλήρως αυτά που προαναφέρατε...! Απλά πείτε μου αν ισχύει το 1 ή το 2!

maxorfo
09-10-07, 17:36
Ισχύει εν μέρει το 1. Δεν είναι θέμα αναβάθμισης του firmware, αλλά ρυθμίσεων και σεταρίσματος από πλευράς HOL για να δουλέψει το DP.

Torrentoo
09-10-07, 20:14
Άρα να υποθέσω ότι εάν θέλω να χρησιμοποιώ το VoipDiscount και όχι τις απεριόριστες του DP μπορώ να το κάνω, αλλά δε μπορώ να κάνω και τα δύο αυτά παράλληλα αφού δε μπορούν να 'ναι παράλληλα στο modem αυτές οι δύο ρυθμίσεις..;

sdn
09-10-07, 21:31
Μιλώντας με πωλητή μου είπε ότι το πρόβλημα θα λυθεί σε 1 μήνα περίπου που η hol θα δώσει PSTN. Το πρόβλημα είναι στην δική τους πλευρά από ότι μου είπε.

Παράξενο αλλά μου είπε επίσης ότι θα συνεχίσει να δίνει τον ίδιο router που δίνει και τώρα σε 2 play.

Τέλος, μιας και έχει αναφερθεί σε άλλο νήμα, μετά από ένα χρόνο ο router που είναι με χρησιδάνειο περιέρχεται στην κατοχή του πελάτη. Αν συνεχίσει δεν θα πληρώνει για το router.

maxorfo
09-10-07, 21:35
@ Torrentoo

Σωστά. Διάβασε , όμως, και αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1379669&postcount=650) το post για τη διαδικασία, στην οποία θα μπαίνεις κάθε φορά.

reuenthal
09-10-07, 22:22
Άρα να υποθέσω ότι εάν θέλω να χρησιμοποιώ το VoipDiscount και όχι τις απεριόριστες του DP μπορώ να το κάνω, αλλά δε μπορώ να κάνω και τα δύο αυτά παράλληλα αφού δε μπορούν να 'ναι παράλληλα στο modem αυτές οι δύο ρυθμίσεις..;

Σωστά. Δοκίμασα να βάλω τις PVC ρυθμίσεις του ιντερνετ στην τηλεφωνία, και τότε έπαιζε το evoice (που είχα σετάρει) αλλά όχι τα 2 "fixed line" της HOL. Οταν έβαλα τις προηγούμενες ρυθμίσεις, τότε επανήλθε η τηλεψωνία του ΔΠ και χάθηκε το evoice.

Αν θυμάμαι καλά, μετά από κάθε τέτοια αλλαγή ήθελε και επανεκκίνηση του φριτς, οπότε είναι μια επιπλέον καθυστέρηση / ταλαιπωρία.

Εν αναμονή για το PSTN της HOL ή/και το νέο AVM firmware. Ιδωμεν.

Torrentoo
11-10-07, 01:58
Ωραία.. Ευτυχώς, γιατί πήγα να απογοητεύτω ότι το FRITZ θα μου ήταν άχρηστο.....! Το Fritzbox 7140 το οποίο παραμένει στη κατοχή μας μετά το πρώτο χρόνο ήταν πολύ σημαντικός παράγοντας που με ώθησε να πάρω το DP!

sdn
11-10-07, 08:24
Να υποθέσω ότι όσοι έχετε αυτό το πρόβλημα δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε sip2sip, yahoo voice κλπ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.