PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να κάνω με το Modem;



NeK
16-07-03, 02:58
Καλησπέρα σε όλους,

Περίμενα να βάλω στο γραφείο ADSL που είναι στο κέντρο της Αθήνας αλλά τελικά επειδή βλέπω ότι θα με καθυστερήσουν πάρα πολύ τελικά αποφάσισα να βάλω στο σπίτι που είναι στα Κ. Πατήσια.

Και επιτέλους από σήμερα μπορώ και εγώ να πάρω ADSL στο σπίτι γιατί για καμιά 15αριά μέρες είχε σταματήσει το κέντρο Αλυσίδας να δίνει (και στο oteshop μου έβγαζε ότι δεν υπήρχε διαθεσιμότητα ενώ πριν υπήρχε κανονικά) σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το κέντρο αυτό μου είχαν πει ότι έχουν περί τις 85 θύρες στο DSLAM τους αλλά από αυτές μόνο οι 12 ήταν ενεργοποιήμένες αρχικά και φυσικά υπερκαλήφθηκαν αμέσως με αποτέλεσμα να σταματήσει η διαθεσιμότητα για κάποιες ημέρες.

Δεκτόν είπα και περίμενα και σήμερα το απόγευμα είδα στο oteshop να έχει διαθεσιμότητα (το πρωί δεν είχε!!).

Το θέμα είναι τι κάνουμε με το modem γιατί είναι το jetspeed 500i ....

Και ως γνωστόν έχει προβλήματα, το καλό όμως για μένα έιναι ότι έχω ήδη έναν ADSL Ethernet Router (όχι modem!) που το συνδέω πάνω σε όποιο ADSL Modem θέλω και έχω τα πάντα από pppoe μέχρι advanced firewall.

Η πλάκα είναι όμως ότι και το jetspeed 500i έχει παρόμοια features (ίσως υποδυέστερα αλλά είναι οκ) αλλά είναι λέει PPPoA!

Δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσω από τον ΟΤΕ να μου δώσει ένα ποιο φτηνό ΑΠΛΟ modem που να είναι PPPoE; γιατί όλα τα άλλα τα έχω με το routerάκι της LevelOne.

Ξέρει κανείς τι γίνεται;

Και τι μου προτίνεται να τους πω για να με βάλουν σε προτεραιότητα για να μην αργούμε; :)

Α και κάτι τελευταίο... Τόση μεγάλη διαφορά έχει το PPPoE με το PPPoA; Υπόψην ότι με ενδιαφέρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ η χαμηλή ανταπόκριση της σύνδεσης και η σταθερότητα της!

Ευχαριστώ, αύριο πουρνό πουρνό πάω στον ΟΤΕ! 8)

Athlon_XP
16-07-03, 03:14
Για modems με πρωτόκολλο PPPoE τα μόνα που δίνει ο πΟΤΕ είναι της Siemens. Επίσης και το Jetspeed 500/500i μπορεί να δουλέψει και μέσω PPPoE. Από άλλες μάρκες επίσης νομίζω ότι τα Zyxel υποστηρίζουν PPPoE συνδέσεις αλλά δεν είμαι σίγουρος για αυτό. :D

chatasos
16-07-03, 14:17
Σχεδόν όλα τα modems υποστηρίζουν RFC1483 (bridging), οπότε μπορείς να βάλεις έναν οποιονδήποτε PPPoE client μετά το modem (router ή software).

@ ADSLgr.com All rights reserved.