PDA

Επιστροφή στο Forum : 5η μερα χωρις γραμμη ADSL



kostelo
08-09-07, 12:06
Γεια χαρα σε ολους. Οπως θα καταλαβατε απο τον τιτλο αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τη γραμμη του ADSL.
Συγκεκριμενα απο το βραδυ της Τριτης 4-9-07 χαθηκε ο συγχρονισμος του μοντεμ. Λεω οκ θα δηλωσω αυριο βλαβη. Παιρνω το πρωι της Τεταρτης 5-9-07 στο 121 και δηλωνω βλαβη στη γραμμη. Μου λενε οκ θα το κοιταξουνε και μπορει να χρειαστει μεχρι 2 μερες να φτιαχτει. Μου ζηταει και το κινητο μου για να με παρουν (και καλα) τηλεφωνο οι τεχνικοι. Την Πεμπτη τιποτα. Παρασκευη τιποτα. Παιρνω τηλεφωνο στο 121 να δω τι γινεται και μου λεει με μια απαθεια η υπαλληλος οτι "Το αιτημα σας ειναι ακομα σε επιπεδο κεντρου και οτι δε βλεπω να εχει προχωρησει καθολου" :evil:. Με αλλα λογια δεν εχουν ενημερωθει καν οι τεχνικοι. Αφου ακουσε τα σχετικα καντηλια η κοπελα (λες και τι φταιει) μου λεει "θα προσπαθησω να τους στειλω φαξ στα κεντρικα μηπως και εχει γινει κατι ως το απογευμα". Παιρνει η μανα μου το βραδυ της Παρασκευης (χτες) στο 121, αφου στο ονομα της ειναι η γραμμη και τους κραζει και με τα πολλα της δινουν το τηλεφωνο του συνεργειου στη Χαλκιδα (2221079699 αν ενδιαφερεται κανεις). Προσπαθω απο χτες και σημερα ολη τη μερα και φυσικα δε το σηκωνει κανεις.:sorry: Να πω οτι στο ενδιαμεσο εχω δοκιμασει 2 μοντεμ, 1 ρουτερ, καινουριο καλωδιο τηλεφωνου, συνδεση με και χωρις το σπλιτερ χωρις κανενα αποτελεσμα. :(
Η αδιαφορια του πΟΤΕ στο μεγαλειο της και ως αποτελεσμα αυτο εχει να ειμαι 5η μερα χωρις γραμμη και μη γνωριζοντας που αλλου να απευθυνθω και τι αλλο να κανω. Τι αλλο μπορει να γινει απο μερους μου μπας και νιωσουν μερικοι εκει κατω και το φτιαξουν? Να κανω καταγγελια στην ΕΕΤΤ? Υπαρχει καποιο τηλεφωνο να παρω απο Δευτερα? :hmm:Το ευτυχες της ολης υποθεσης ειναι οτι σε καμια βδομαδα ληγει το εξαμηνο του κονεξ οποτε μπορω να τους απειλησω κατα καποιο τροπο οτι θα κανω διακοπη (και θα τους κανω τη μουρη κρεας τωρα...).
Τωρα μιλαω απο την ηρωικη μου dialup PSTN συνδεση, αφου εκατσα και ξεθαψα το μοντεμ και το βαλα παλι στο κουτι για να μπορω να μπω να τσεκαρω τα mail μου εστω.:down:
Ντροπη στον οτε γι αυτην του την αντιμετωπιση σε πελατες που παρακαλαγε μεχρι πριν ενα εξαμηνο να φυγουμε απο την τελλας και να γυρισουμε σ αυτον. Εμπρος λοιπον...πισω.:down:

ΥΓ. Θα μου πειτε οι 5 μερες, που θα γινουν τουλαχιστον 7 ως τη Δευτερα, δεν ειναι δα και κανα μεγαλο χρονικο διαστημα αλλα αυτο που εξοργισε ειναι η αδιαφορια τους και το οτι δεν ειχαν καν ενημερωσει τους τεχνικους τους ως την Παρασκευη το απογευμα. Φυσικα και δε με πηρε και κανεις τηλεφωνο στο κινητο που εδωσα.:mad:
Επισης ζητω συγγνωμη για το μακροσκελες του κειμενου μου αλλα τα νευρα μου εχουν γινει τσαταλια (και ισως εξαιτιας του συνδρομου στερησης απ το Ιντερνετ). Ευχαριστω για τυχον βοηθεια. :(

ludist
08-09-07, 14:26
Ο συγχρονισμός με το Adsl έχει πρόβλημα ή με τον ISP; Ίσως βοηθούσες τον OTE έτσι. Να ξέρουν πού να ψάξουν: ΟΤΕ / ΟΤΕΝΕΤ

xmperop1
08-09-07, 17:11
Το κινητό ζητήθηκε σε περίπτωση που το συνεργείο χρειαστή να κλείσει ραντεβού για επίσκεψη στο χώρο σου αν ο έλεγχος δεν αποδώσει.
Το 1242 το κάλεσες?

spartak
08-09-07, 18:45
Αντίστοιχο πρόβλημα είχα και εγώ τον προηγούμενο μήνα και έκαναν μια βδομάδα να το φτιάξουν. Το ψηφιακό κέντρο (λόγω φόρτου εργασίας μου είπαν) δε μπορούσε να το κοιτάξει και έτσι το έλυσαν οι τεχνικοί τοπικά (τους πήρε λίγα λεπτά από ότι κατάλαβα). Στο τέλος μου είπαν ότι φταίει το ρούτερ μου γιατί αυτό ξεσυγχρόνισε τη γραμμή......

kostelo
08-09-07, 22:24
Το προβλημα μου ειναι οτι δε συγχρονιζει καν με τη γραμμη. Για την ακριβεια παρατηρω το F200 και βλεπω οτι συγχρονιζει για 1-2 δευτερολεπτα αλλα χανει αμεσως μετα το συγχρονισμο και αναβοσβηνει παλι. :hmm: Να φταιει το f200 δε παιζει γιατι και ενα ρουτερ Linksys που δοκιμασα δε συγχρονιζει καθολου (ουτε για ελαχιστα εστω οπως το f200) οπως και το sagem του connex τα ιδια.
Δε πηρα στο 1242 αλλα απο συνηθεια πηρα στο 134 πρωτα (το ακυρο :p) αλλα απο κει με παρεπεμψαν στο 121 να το δηλωσω βλαβη, οπως και εχω κανει απο την Τεταρτη το πρωι. Μπορω να κανω κατι αλλο γμτο (εκτος απο υπομονη) ? Τοσο δυσκολο ειναι να συνενοηθουν οι υπαλληλοι του 121 γμτο με τους τεχνικους απ τη Χαλκιδα να τους πουν να κανουν εναν ελεγχο στη γραμμη? Αιωνιως σε φαση ελεγχου ειναι η γραμμη μου λενε. :down:
Τωρα περιμενω πως και πως τη Δευτερα να τους ξαναπαρω να τους πιεσω μπας και το φτιαξουν γιατι δε την παλευω αλλο με την dialup (απορω πως ημουν τοσα χρονια μ αυτη τη συνδεση :whistle:) .

@ ADSLgr.com All rights reserved.