PDA

Επιστροφή στο Forum : Και του στραβου το δικιο



Paliatsos
08-09-07, 14:18
Καλησπερα
απο δευτερα 3 σεπτεμβριου που ενεργοποιηθηκε το 2play δεν ειχα σημα στο τηλ και h adsl επεφτε συνεχως

παραθετο τα στατιστικα που ειχα

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 8623 Kbps 509 Kbps
Attainable Line Rate 11060 Kbps 853 Kbps
Noise Margin 6.9 dB 15.9 dB <--- επαιζε απο -5 εως +7 καθε 1 min=dis
Line Attenuation 41.0 dB 23.3 dB
Output Power 12.3 dBm 19.0 dBm

Οποτε μετα απο απειρα τηλ και 3 ωρες σε αυτα, καταφερα να πιασω γραμμη 8:00 το πρωι στο τεχνικο τμημα.
Μου λεει η τυπισσα οτι στις 5:30 που θα εισαι σπιτη θα σε παρουμε τηλ να κανουμε δοκιμες.
5:30 μεχρι 6 κανενα τηλ. Αποφασισα να παρω τηλ εγω μπας και γινει τιποτα.

Μεχρι 7:30 προσπαθουσα και οταν επιασα γραμμη ο τυπος μου λεει ναι ειναι σημειωμενο για 5:30 οποτε αργισαν λιγο αλλα θα σε παρουν τηλ.

Αμεσως μετα χτυπα το κινιτο και ενας τυπος (ευγενικος) αρχισε να μου λεει τη να κανω μπας και φτιαξει τιποτα.
Αλλα τζιφος οποτε μετα απο 30 Min μου λεει "δηλωνω βλαβη το πιθανοτερο ειναι δευτερα να Ερθει ο οτε και να ελενξει μεχρι το γκαφαο" (το οποιο ειναι εξω και εχει μια πλεξουδα απο καλωδια κολημενα με μονοτικες).

Σημερα σαββατο λεω δεν αλλαζω την πριζα του σπιτιου μπας και!!! :hmm::hmm: οποτε με το που την συνδεσα :worthy::worthy::clap::clap::clap::clap: ειχα τηλεφωνικό σήμα και τα στατιστικα της dsl μου ανεβηκαν.

Οποτε καλο ειναι να εξαντλη καποιος ολες της πιθανες αιτιες που μπορει να πειραξει. και μετα 4νετ

Οποτε και να ερθει ο οτε θα τους πω για το γκαφαο και για το θορυβο γραμμης που κανει:twisted::twisted:

Παρακατω τα στατιστικα της dsl τορα χωρις disconect εδω και 4 ωρες
Statistics Downstream Upstream
Line Rate 10784 Kbps 512 Kbps
Attainable Line Rate 11552 Kbps 1328 Kbps
Noise Margin 6.8 dB 25.0 dB
Line Attenuation 34.0 dB 18.5 dB
Output Power 11.9 dBm 19.8 dBm

Σορρι για το μεγαλο ποστ

deniSun
08-09-07, 19:46
Θα το έχουμε υπόψιν μας.
Ευχαριστούμε.

dek1
08-09-07, 19:50
Κάπου, κάποιος μέσα στο forum ανέφερε κάτι για πυκνωτή που είχε μια πρίζα με το σήμα του ΟΤΕ επάνω. Μόλις την άλλαξε όλα εντάξει. Δεν παίρνω όρκο ότι είναι έτσι τα πράγματα.

manoulamou
08-09-07, 20:11
Τα απειρα τηλεφωνηματα ηταν στην forthnet
και εαν ελθει ο τεχνικος του ΟΤΕ θα του πεις για το Γκαφαο:
μηπως σου ριξουν καμια χρεωση για ασκοπη κληση;:p

Paliatsos
08-09-07, 20:56
ναι και θα μου κανουν κυριγμα οτι τους καθηστερω τζαμπα και θα μου ριξουν ολο το φταιξιμο της ανοργανωσιας που εχει το τηλ κετρο τους:)

αλλα

αν ειναι να ερθουν απο τον οτε γιατι να μην φτιαξουν λιγο το κουτι που ειναι σαν χτηπημενο χταποδι κρεμαμενο απο ενα τοιχο

Patha
10-09-07, 10:27
Κάπου, κάποιος μέσα στο forum ανέφερε κάτι για πυκνωτή που είχε μια πρίζα με το σήμα του ΟΤΕ επάνω. Μόλις την άλλαξε όλα εντάξει. Δεν παίρνω όρκο ότι είναι έτσι τα πράγματα.

Αυτό έχουν πει και σε εμένα, ότι φταίει η πρίζα του ΟΤΕ, κάνουν βραχυκύκλωμα οι πυκνωτές και κάτι ακαταλαβίστικα για μένα πράγματα...

deniSun
10-09-07, 13:19
Ποιες μπρίζες τους ΟΤΕ;
Δεν έχω δει ποτέ μπρίζα τηλ. να έχει πυκνωτή.
Αν ισχύει αυτό και υπάρχουν μπρίζες με πυκνωτές τότε ναι μπορεί να προκαλέσει διάφορα ο πυκνωτής.

Patha
10-09-07, 15:42
Είναι κάτι πριζες σαν μικρά κουτιά, δηλαδή έχουν "πάχος" περισσότερο από τις κλασικές τηλεφωνικές πρίζες... το πιο χαρακτηριστικό είναι ότι έχουν στη δεξία επάνω γωνία το λογότυπο του ΟΤΕ. Για το αν έχουν πυκνωτές και τι ρόλο παίζουν... δεν είμαι καθόλου ειδικός...

sxbcl
10-09-07, 15:46
Νομίζω πως αναφέρεστε στις μπρίζες με αντικεραυνική προστασία

deniSun
10-09-07, 15:51
Είναι κάτι πριζες σαν μικρά κουτιά, δηλαδή έχουν "πάχος" περισσότερο από τις κλασικές τηλεφωνικές πρίζες... το πιο χαρακτηριστικό είναι ότι έχουν στη δεξία επάνω γωνία το λογότυπο του ΟΤΕ. Για το αν έχουν πυκνωτές και τι ρόλο παίζουν... δεν είμαι καθόλου ειδικός...

Αυτές τις μπρίζες τις ξέρω.
Δεν έχουν όμως πυκνωτές.
Τώρα αν κάποιοι τεχνικοί του ΟΤΕ προσθέτουν δεν ξέρω.
Δεν το έχω δει ποτέ.
Πάντως ότι με ελαττωματικό πυκνωτή μπορεί να υπάρξει πρόβλημα ισχύει.

elakbar
10-09-07, 15:51
Τι μπριζα αλλαξες? τι διαφορα ειχε η πρωτη με την δευτερη?

deniSun
10-09-07, 15:52
Νομίζω πως αναφέρεστε στις μπρίζες με αντικεραυνική προστασία

Τότε λογικά θα υπάρχει πρόβλημα και με τα ups που προστατεύουν τις γραμμές τηλ.

manoulamou
11-09-07, 10:23
Τα φιλτρα / splitters εχουν πυκνωτες;
Γιατι καπου εδω μεσα διαβαζα που ηθελε μελος να φτιαξει φιλτρο και ειχε πυκνωτη...

gatoulas
11-09-07, 10:26
Βαριστοράκια πρέπει να είναι για προστασία

deniSun
11-09-07, 11:23
Τα φιλτρα / splitters εχουν πυκνωτες;
Γιατι καπου εδω μεσα διαβαζα που ηθελε μελος να φτιαξει φιλτρο και ειχε πυκνωτη...

Τα φίλτρα δεν ξέρω (λογικά πρέπει να έχουν).
Τα splitter ναι έχουν πυκνωτές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.