PDA

Επιστροφή στο Forum : D-Link σύνδεση wireless access point σε dlink router



lefterism
11-01-05, 23:07
ξερω οτι θεωρητικα γινεται, αλλα εχει στην πραξη συνδεση κανενας καποιο wireless access point σε ενα adsl router (στην ethernet) ???

ο λογος που ρωταω ειναι να χρησιμοποιησω ηδη υπαρχοντα εξοπλισμο, αντι να αγοραστει wireless adsl router..

nnn
12-01-05, 00:28
Φυσικά και γίνεται.

dtoubi
12-01-05, 00:39
Φυσικά και γίνεται.Το έχω κάνει και δουλεύει αλλά όχι ακριβώς όπως λέει το manual.Εχω συνδέσει ένα adsl router alcatel speedtouch το standard της vivodi με ένα netgear wireless router. Στην αρχή δεν δούλευε και παιδεύτηκα να τα κάνω να επικοινωνήσουν αλλά τελικά τα κατάφερα και τώρα φαινεται οΚ.Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν βλέπω το netgeear από το pc μου αλλα το alcatel το βλεπω κανονικά. Μάλλον κάτι δεν έχω κάνει σωστά και το ψάχνω ακόμα....Πάντως το dsl δουλεύει.

FatMan
12-01-05, 00:44
ασφαλως και γινεται.
εχω το speedtouch 530 και ενα belkin AP και παιζει μια χαρα.

αναλογα με το modem και AP μπορει να χρειαστεις καλωδιο crossover αντι για straight.
προσεξε μονο τις ρυθμισεις του AP για να βρισκονται στο ιδιο subnet.

Alkis28
22-01-05, 14:35
Αυτό με ενδιαφέρει και μένα..έχω βάλει και σχετικό post.. θέλω να συνδέσω ένα Netgear 11άρι wireless router πάνω στο ήδη υπάρχον Jetspeed 520i έτσι ώστε να μοιράζω το internet και σε ένα laptop με 11άρι wifi που έχω... Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ? Με αυτή τη συνδεσμολογία ο desktop Η/Υ από ποιό router θα παίρνει IP ? Αυτή τη στιγμή έχω ορίσει στο Jetspeed 520i μια IP που είναι έξω από το DHCP IP range του (192.168.1.34) έτσι ώστε να είναι STATIC η εσωτερική IP και να μην έχω προβήματα με το port forward.Στην περίπτωση της σύνδεσης με αυτό το ασύρματο router που αναφέρω, πώς πρέπει να γίνουν οι ρυθμίσεις της IP και του port forward για τον desktop H/Y ? (Δεν με ενδιαφέρει στο laptop να κάνω port forward..)

dpan
22-01-05, 19:15
Αγορασε καποιο προιον της Netgear που να ειναι switch/acess point ή αμα το βρεις ως router/acess point.Το ιδιο εννουν μονο που στην πραγματικοτητα δεν ειναι router αφου η χρηστικοτητα του ειναι ιδια με ενα switch +NAT(εσυρματο και ασυρματο) που διαμοιραζει την συνδεση σου στο Internet.

Εχω και γω τα ιδια με σενα Jetspeed 520 και εχω δικτυο με 3 Η/Υ , οι 2 ειναι συνδεμενοι ασυρματα (ο καθενας εχει μια Wireless PCI ) και ενας ενσυρματα και παταει πανω στο 4αρι switch του Netgear.Εχω τη συσκευη WGR614v5 της Netgear που την πηρα πριν απο 1.5 μηνα 112 ευρω απο το Πλαισιο.

Οι ρυθμισεις μη σε φοβιζουν , εχει πολυ αναλυτικο manual η Netgear για καθε συσκευη που τροφοδοτει στο εμποριο και εχει και Wizard για newbies που σου λεει με απλα βηματακια τι να κανεις σε καθε step.Εχει και advance setup αν ενδιαφερεσαι να το δεις πιο advanced.

nector
26-01-05, 05:25
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το NETGEAR WGT634U το οποίο έχει 4 LAN, 1 WAN και access point μαζι. Έχω το Speedtouch 5κατι - βαριέμαι να πάω να δώ -, αυτό με τις 4 LAN και κανονικά θα έπρεπε να το συνδέσω στο WAN PORT του NETGEAR και να δουλέψει. Τελικά ατύχησα (ούτε το 10,0,0,138 δούλεψε).
Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι να συνδέσω το MODEM με LAN PORT του Netgear και να ορίσω την τοπική IP του μοντεμ σαν dns + wins + gateway. Έτσι, ανορθοδοξα, δουλεύουν ολα. Αν γνωριζει κάποιος τον τρόπο να συνδέσω το modem στο wan port ας δωσει μια βοήθεια.

cmos
26-01-05, 10:14
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το NETGEAR WGT634U το οποίο έχει 4 LAN, 1 WAN και access point μαζι. Έχω το Speedtouch 5κατι - βαριέμαι να πάω να δώ -, αυτό με τις 4 LAN και κανονικά θα έπρεπε να το συνδέσω στο WAN PORT του NETGEAR και να δουλέψει. Τελικά ατύχησα (ούτε το 10,0,0,138 δούλεψε).
Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι να συνδέσω το MODEM με LAN PORT του Netgear και να ορίσω την τοπική IP του μοντεμ σαν dns + wins + gateway. Έτσι, ανορθοδοξα, δουλεύουν ολα. Αν γνωριζει κάποιος τον τρόπο να συνδέσω το modem στο wan port ας δωσει μια βοήθεια.

Kαταρχήν ομογενοποίησε τις ψεύτικες IP διευθύνσεις όλων των συσκευών. Το Speedtouch 510 έχει LAN IP 10.0.0.138 με μάσκα 255.255.255.0 έχει ενεργοποιημένο το DHCP και φυσικά κάνει NAPT.
To Netgear στο WAN port (10άρι Ethernet) πρέπει να του βάλεις την π.χ. 10.0.0.200 με μάσκα 255.255.255.0 και def. gateway το 10.0.0.138.
τα PCs τόσο τα wired στο jetspeed (100αρι Ethernet) όσο και τα wired στο Netgear (100αρι Ethernet) όσο και τα ασύρματα στο Netgear ή θα πάρουν στατικές IP από 10.0.0.1 - 10.0.0.100 με μάσκα 255.255.255.0 και def. gateway το 10.0.0.138 ή θα τα αφήσεις να λαμβάνουν τα πάντα αυτόματα.

Αν οι IP του Netgear δεν αλλάζουν άλλαξε τη LAN του jetspeed και το πεδίο που κάνει DHCP αντίστοιχα.

Aν και πάλι δεν παίζει κοίτα λίγο το καλώδιο Ethernet που ενώνει modem + Νetgear μήπως θέλεις cross αντι για straight.

Kαι τώρα η συνδεσμολογία που έχεις δεν έχει κανένα ιδιαίτερο λάθος απλά χρησιμοποιείς σαν Ethernet switch και AP το Netgear αλλά όμως του χαραμίζεις πόρτες και δεν το αξιοιποιείς σαν router από το WAN στο LAN πεδίο του.
Πάντως η αγορά του δεν ήταν ιδιαίτερα πετυχημένη γιατί έτσι και αλλιώς wired πόρτες είχες από το Speedtouch.
Απλά χρειαζόσουν ένα wi-fi AP (50 ευρώ) με μία Εthernet και μία .... κεραία.

nector
26-01-05, 13:40
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το NETGEAR WGT634U το οποίο έχει 4 LAN, 1 WAN και access point μαζι. Έχω το Speedtouch 5κατι - βαριέμαι να πάω να δώ -, αυτό με τις 4 LAN και κανονικά θα έπρεπε να το συνδέσω στο WAN PORT του NETGEAR και να δουλέψει. Τελικά ατύχησα (ούτε το 10,0,0,138 δούλεψε).
Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι να συνδέσω το MODEM με LAN PORT του Netgear και να ορίσω την τοπική IP του μοντεμ σαν dns + wins + gateway. Έτσι, ανορθοδοξα, δουλεύουν ολα. Αν γνωριζει κάποιος τον τρόπο να συνδέσω το modem στο wan port ας δωσει μια βοήθεια.

Kαταρχήν ομογενοποίησε τις ψεύτικες IP διευθύνσεις όλων των συσκευών. Το Speedtouch 510 έχει LAN IP 10.0.0.138 με μάσκα 255.255.255.0 έχει ενεργοποιημένο το DHCP και φυσικά κάνει NAPT.
To Netgear στο WAN port (10άρι Ethernet) πρέπει να του βάλεις την π.χ. 10.0.0.200 με μάσκα 255.255.255.0 και def. gateway το 10.0.0.138.
τα PCs τόσο τα wired στο jetspeed (100αρι Ethernet) όσο και τα wired στο Netgear (100αρι Ethernet) όσο και τα ασύρματα στο Netgear ή θα πάρουν στατικές IP από 10.0.0.1 - 10.0.0.100 με μάσκα 255.255.255.0 και def. gateway το 10.0.0.138 ή θα τα αφήσεις να λαμβάνουν τα πάντα αυτόματα.

Αν οι IP του Netgear δεν αλλάζουν άλλαξε τη LAN του jetspeed και το πεδίο που κάνει DHCP αντίστοιχα.

Aν και πάλι δεν παίζει κοίτα λίγο το καλώδιο Ethernet που ενώνει modem + Νetgear μήπως θέλεις cross αντι για straight.

Kαι τώρα η συνδεσμολογία που έχεις δεν έχει κανένα ιδιαίτερο λάθος απλά χρησιμοποιείς σαν Ethernet switch και AP το Netgear αλλά όμως του χαραμίζεις πόρτες και δεν το αξιοιποιείς σαν router από το WAN στο LAN πεδίο του.
Πάντως η αγορά του δεν ήταν ιδιαίτερα πετυχημένη γιατί έτσι και αλλιώς wired πόρτες είχες από το Speedtouch.
Απλά χρειαζόσουν ένα wi-fi AP (50 ευρώ) με μία Εthernet και μία .... κεραία.
Έχεις δίκιο περι αγοράς... είχα ήδη το NETGEAR όταν μου έφεραν νταιλίκι το modem αυτό. Εγώ ήθελα αυτό με το ένα port αλλά ο ΟΤΕ είναι μπάχαλο... (Μου τα έφερε και τα δύο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Δοκίμασα και με Crossconnect αλλα κάνει ακριβώς τα ίδια. Ανάβουν τα λαμπάκια της σύνδεσης αλλα κατα τα άλλα τίποτα. Δε μου δίνει και πολλές επιλογές το Netgear...

@ ADSLgr.com All rights reserved.