PDA

Επιστροφή στο Forum : Θαύμα του ΟΤΕ



johndrim
09-09-07, 10:09
Επειδή είναι το πρώτο μου θέμα στο forum συγχωρήστε με άμα κανω κάτι λάθος.

Λοιπόν στις 5 Σεπτεμβρίου λαμβάνω απο τον ΟΤΕ το ασύρματο router της philips απο το ταχυδρομείο και ενεργοποιώ την σύνδεση μου. Όλα καλά μέχρι εκεί το router συγχρονίζεται παίρνει ip και δουλεύω κανονικά στο internet. Ξαφνικά την Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου το λαμπάκι online ξαφνικά σβήνει. Λέω εγώ τι γίνεται και μπαίνω στο περιβάλλον εργασίας απο τον explorer να δώ τι γίνεται.Και τι να δώ γραμμή psysical up ip down.Καλώ το 1242 και ύστερα απο προσπάθεια με reset με προωθούν στην Otenet για επαλήθευση κωδικών.Οι κωδικοί είναι σωστοί.Η otenet με προωθεί πάλι στο 1242 για έλεγχο γραμμής η για πρόβλημα στις ρυθμίσεις router.Ξαναπαίρνω(7 με 10 λεπτά στην αναμονή)και μου λένε οι ρυθμίσεις είναι σωστές καλέστε το 121 να δηλώσετε βλάβη(το router παίρνει αλλά δεν συγχρονίζει ip). Καλώ το 121 και μου λένε ότι θα σας πάρει τηλέφωνο ένας τεχνικός. Και σήμερα Κυριακή ξυπνάω και βλέπω το λαμπάκι του modem online. Ένα μπράβο στον ΟΤΕ που οι γραμμές του φτιάχνονται απο μόνες τους. :respekt::worthy: ΟΤΕ

dimfarma
09-09-07, 10:23
Την Παρασκευή όλοι είχαμε πρόβλημα με τα ip και σε μένα δεν μπορούσε να πιάσει και όταν έπιανε με έβγαζε μικρή ταχύτητα και ξανά έπεφτε και αναβόσβηνε ξανά το λαμπάκι, αργά το βράδυ ήρθε κανονικά.

chfilis
09-09-07, 11:24
δεν είναι ότι φτιάχνονται μόνες τους. απλά αν ειναι θέμα ότι δεν συγχρονιζει ή δεν παίρνει ΙΡ και με ενα reset ή μία επαναεισαγωγή των στοιχείων της γραμμής και παίξουν κανονικα, δηλαδή συγχρονίζει ή παίρνει ΙΡ δεν θα σε καλέσουν.

emeliss
09-09-07, 12:33
Θαύματα αποκαλούμε αυτά που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε. Δυστυχώς θαύματα στις μέρες μας δεν συμβαίνουν.

goevra55
09-09-07, 16:42
Για προβληματα χαλκινης γραμμης δηλωνεται βλαβη στο 121.Εαν το προβλημα ειναι εντος τ/φ κεντρου διορθωνεται εντος ολιγων ωρων.Διαφορετικα εντος 48 ωρων με επιβεβαιωση.Γενικα οι χαλκινες γραμμες που λειτουργουν με αναλογικο και ψηφιακο σημα ειναι πιο ευπαθεις.Αιτια ειναι η υπερφορτωση οι αποστασεις ο θορυβος db κακη ποιοτητα των γραμμων.

deniSun
09-09-07, 17:39
δεν είναι ότι φτιάχνονται μόνες τους. απλά αν ειναι θέμα ότι δεν συγχρονιζει ή δεν παίρνει ΙΡ και με ενα reset ή μία επαναεισαγωγή των στοιχείων της γραμμής και παίξουν κανονικα, δηλαδή συγχρονίζει ή παίρνει ΙΡ δεν θα σε καλέσουν.

Το ποιο πιθανό είναι αυτό που αναφέρεται παραπάνω. :oneup:

konenas
10-09-07, 08:05
Θαύμα - θαύμα άναψε το λαμπάκι!

Η απάντηση είναι ότι κάθε Σαββατοκύριακο ο ΟΤΕ δουλεύει για να βγάλουν τις υπερωρίες ενώ όλη την υπόλοιπη εβδομάδα κοιμούνται.

έτσι θα πάμε μπροστά.
Θαύμα! Δουλεύει τώρα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.