PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργη συμπεριφορα mouse



ardi21
09-09-07, 15:51
Εχω το lazer mouse MX1000 της logitech εδω και 1 χρονο περιπου.

Τον τελευταιο καιρο (αφου μου εχει πεσει 2-3 φορες κατω:cool:) σε ορισμενα σημεια του γραφειου μου η κινηση του ειναι διακεκομενη η δεν πιανει και καθολου. Αν το μετακινησω λιγο πιο δεξια, αριστερα κτλ συνεχιζει κανονικα. Σκεφτηκα μηπως ειχε καποιες ακαθαρσιες/νερο η συγκεκριμενη περιοχη, την καθαρισα αλλα τιποτα, παλι τα ιδια.

Πηρα και mouse pad ειδικο για lazer ποντικια αλλα παλι σε καποιες περιοχες του pad παλι δεν πιανει. Στο υπολοιπο πιανει κανονικα. Το αλλο που εχω σκεφτει ειναι ο ιδρωτας ή μηπως η θερμοκρασια του χεριου μεταφερεται στο mouse pad και για αυτο δεν πιανει...Αλλα αυτην την συμπεριφορα την παρατηρω χωρις να εχω κανει πολυωρη χρηση για να δικαιολογουνται τα παραπανω 2. Δεν ξερω τι αλλο συμβαινει!

Μηπως αρχιζει και πεθαινει το ποντικι?

ΥΓ. Εχω ξαναεγκαταστησει την τελευταια εκδοση για vista 32bit του λογισμικου του (set point) αλλα το προβλημα δεν λυθηκε.

Edit: Τελικα μαλλον δεν τα παει καλα με την θερμοκρασια... Με μια προσεκτικοτερη ματια διαπιστωσα οτι στις περιοχες που εχουν ζεσταθει απο την τριβη του χεριου δεν πιανει, ενω αν αφησω το mouse pad να... "κρυωσει" πιανει κανονικα! Ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου...

andreasp
10-09-07, 11:17
Επίσης μερικές φορές πετάγετε ο κέρσορας στα άκρα της οθόνης και τον ψάχνεις.
Δυο Labtec που είχα, το ίδιο έκαναν.
Ενα παλιο logitech , το ιδιο κάνει αλλα σε μικρότερο βαθμό.
Ενα Microsoft που εχω στο γραφείο δεν έχει πρόβλημα.
Ενα καινουργιο Logitech που πήρα τώρα, δεν το κάνει συχνά.

Ειναι θέμα επιφάνειας νομίζω και ποιότητας mouse.

ardi21
10-09-07, 12:24
A γεια σου, το κανει και αυτο.

Δεν νομιζω οτι ειναι θεμα ποιοτητας mouse γιατι το MX1000 θεωρειται απο τα καλυτερα ποντικια που υπαρχουν αυτην την στιγμη (μετα το καινουργιο Revolution).

Μαλλον ειναι θεμα επιφανειας αλλα και το οτι μου 'χει πεσει κανα 2 φορες κατω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.