PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντυπώσεις από συνδρομή 384 σε γραμμή 512 στο Μαρούσι?



red bastid
12-01-05, 16:40
Λοιπόν...είπα να κάνω κι εγώ ένα thread.

Είμαι σε γραμμή ΟΤΕ 384/128 στο Μαρούσι (κλειδωμένη στα 448/160), περιοχή Αιθρίου (τηλ 210-8064....) και έχω συνδρομή ΟΤΕnet 384/128. Σκέφτομαι να αναβαθμίσω τη γραμμή σε 512/128, χωρίς αντίστοιχη αναβάθμιση της συνδρομής. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στα ακόλουθα, θα το εκτιμούσα πολύ.

-Είναι δεδομένο ότι θα κλειδώνει στα 576/192 (αντί στα 512/128 όπως η "ονομαστική" τιμή)?

-Έχει κάποιος κάνει κάτι παρόμοιο στο Μαρούσι? Πως πήγε?

-Ξέρουμε τι τάξης bandwidth μοιράζονται οι γραμμές 384 σε σχέση με τις 512? Πως μπορούμε να το μάθουμε?

-Ανάλογα με το rate της γραμμής οι χρήστες ανήκουν σε διαφορετικά DSLAMs? Δηλαδή θα αλλάξω και DSLAM μετά την αναβάθμιση?

-Πόσος χρόνος μεσολαβεί από την αίτηση μέχρι την αλλαγή της γραμμής? Οι αιτήσεις γίνονται στο 134 ή σε κάποιο άλλο τηλέφωνο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Dslmaniac
12-01-05, 22:41
Για την τελευταία ερώτηση και μόνο: Ναι παίρνεις στο 134 και τους το λες και σε μία-δύο ημέρες είσαι έτοιμος.

Gedo
12-01-05, 22:51
Μιλησα με Κωλετη και αποφασισα να το κανω και εγω στο Π.Φαληρο,
η κατασταση ειναι ανυποφορη απο τον καινουργιο χρονο και μετα ειμαι σχεδον παντα κατω απο 25d/l.

Θα το δοκιμασω και το πολυ πολυ αν δω οτι δεν εχει διαφορες ξαναγυρναω στα 384.

ipo
12-01-05, 22:54
Επίσης η αλλαγή υπηρεσίας έχει κάποια χρέωση.

Σύμφωνα με πληροφορίες από το 134, κάθε DSLAM έχει συκεκριμένο αριθμό θυρών και για τα 3 είδη συνδέσεων (384, 512, 1024). Το καλό της υπόθεσης είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα η αναλογία bandwidth είναι διαφορετική για κάθε κατηγορία.

Το θέμα είναι πού θα πέσεις. Δηλαδή, αν στην περιοχή σου οι 512άδες κατεβάζουν full, τότε τα πράγματα είναι χειρότερα από την 384 που έχεις. Αν όμως είναι λίγοι και δεν κατεβάζουν τότε θα έχεις βελτίωση. Με ένα τηλεφώνημα στο 134 μπορείς να μάθεις το ποσοστό κάλυψης των θυρών του DSLAM σου σε κάθε κατηγορία bandwidth ώστε να δεις αν είναι pitarized. Και πάλι όμως εξαρτάται από τη χρήση που κάνουν οι χρήστες κάθε περιοχής και κατηγορίας.

Συνήθως οι 512 και 1024 γραμμές αντιστοιχούν σε επιχειρήσεις, οπότε όταν τελειώνει το ωράριο τους, ακόμα και σε πιταρισμένο DSLAM να είσαι θα βλέπεις βελτίωση της ταχύτητας του download (εκτός κι αν οι administrators, έχουν αφήσει ανοιχτά όλα τα μηχανήματα να κατεβάζουν...).

Gedo
12-01-05, 23:26
Το καλό της υπόθεσης είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα η αναλογία bandwidth είναι διαφορετική για κάθε κατηγορία.


Οχι κατα πασα πιθανοτητα, ειναι σιγουρο αυτο.
Για ολα τα αλλα εχεις δικιο.

red bastid
12-01-05, 23:27
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Χρησιμοποιώ τη γραμμή μετά τις 6-7 το απόγευμα, και αν όντως οι πιο πολλές 512 και 1024 "ξεπιτάρουν" το απόγευμα, μάλλον πρέπει να είμαι αισιόδοξος. Τα λεφτά είναι περίπου 20 Ευρώ παραπάνω το μήνα, νομίζω, οπότε φαίνεται ότι συμφέρει.

cmos
13-01-05, 10:17
Ειναι σίγουρο ότι για κάθε κατηγορία κίνησης (384 - 512 - 1024) ο ΟΤΕ έχει χτίσει σε κάθε DSLAM το ADSL δίκτυό του με ξεχωριστό ΑΤΜ VC CBR(δηλ. ξεχωριστό κύκλωμα).

Αρα άλλο ΑΤΜ κύκλωμα κάνει aggregate τους 384 άλλο τους 512 και άλλο του2 1024.

Οσο για την άποψη του φίλου ipo (στην τελευταία του παράγραφο) την βρίσκω απόλυτα λογική - και όντως από την εμπειρία μου, έτσι συμβαίνει.

Slay
13-01-05, 19:43
Το θέμα είναι πού θα πέσεις. Δηλαδή, αν στην περιοχή σου οι 512άδες κατεβάζουν full, τότε τα πράγματα είναι χειρότερα από την 384 που έχεις.

αυτο που λες ειναι θεωρητικα δυνατο, αλλα στατιστικα αδυνατο, γιατι παντα στα κεντρα οι 384 χρηστες θα ειναι περισσοτεροι απο την μια μερια και θα μοιραζονται λιγοτερο basndwidth απο την αλλη.

ipo
13-01-05, 20:21
Slay, το είπα επειδή νομίζω ότι το bandwidth που μοιράζονται όλοι είναι ανάλογο. Για παράδειγμα αν σε ενα DSLAM υπάρχουν 100 πόρτες για 384 και 30 για 512 τότε: α/(100x384) = β/(30x512), όπου α, β το bandwidth που δίνεται στις 384 και 512 αντίστοιχα. Αυτό νομίζω εγώ ότι κάνουν ώστε να αναλογεί το ίδιο bandwidth αν kbps της ταχύτητας συγχρονισμού, διότι αυτό μου φαίνεται πιο λογικό.

Δηλαδή μπορεί να καλύπτουν περισσότερες από τις διαθέσιμες θύρες όσοι έχουν 384 (επομένως πέφτει το bandwidth που αναλογεί σε καθέναν). Αν όμως τα ποστοστά κάλυψης των διαθέσιμων θυρών είναι ίδια (δηλαδή 50 από τις 100 πόρτες για 384 είναι κατειλημένες και 15 από τις 30 πόρτες για 512 είναι επίσης κατειλημένες) τότε πιστεύω ότι οι χρήστες θα αντιμετωπίζουν την ίδια ποιότητα υπηρεσίας (αναλογικά με αυτό που έχουν πληρώσει βέβαια).

Slay
13-01-05, 21:20
Κανεις την λαθος υποθεση οτι αντιστοιχει συγκεκριμενος αριθμος πορτων ανα bandwidth, κατι τετοιο ομως δεν ισχυει, οι πορτες ειναι ιδιες για ολους, αν πας στον ΟΤΕ και τους πεις θελω να βαλω 384 και σου πουν δεν εχουμε διαθεσιμες πορτες , δεν προκειται να σου πουν οτι εχουν αν τους πεις για 512.
Αυτο που αλλαζει ειναι το Virtual καναλι, και ο καταμερισμος του bandwidth, μεχρι τωρα πιστευαμε οτι ισχυε το γεγονος οτι οι 512 εχουν διπλασιο priority απο τις 384 και οι 1024 διπλασιο απο τις 512, τελικα ομως τα πραγματα δειχνουν διαφορετικα, αν ηταν ετσι σε ενα πιταρισμενο dslam οταν ενας χρηστης πιανει 10-20kb/sec ο αντιστοιχος χρηστης 512 του ιδιου dslam επρεπε να πιανει 20-40kb/sec , βεβαια τα νουμερα που αναφερω δεν εχουν καμια σημασια γιατι ουτως η αλλως το bandwith μοιραζεται με packets/sec και οχι με bytes/sec.
Ετσι για παραδειγμα χτες το βραδυ που εγω με την 384 ειχα 20 packets/sec ο φιλος μου που ειναι στο ιδιο κεντρο αλλα με 512 επρεπε να παιρνει 40 packets/sec , και οχι 300!!!!!! που επαιρνε, και οχι μονο χτες αλλα ολες τις ωρες της ημερας.

Dslmaniac
13-01-05, 21:41
Σήμερα έκανα αίτηση για αναβάθμιση μόνο της γραμμής σε 512. Από τον παροχέα Internet θα κρατήσω τη σύνδεση στα 384/128. Αν δω διαφορά στο download, δηλαδή αν είμαι καρφωμένος στο 48 τότε θα κρατήσω τη γραμμή στα 512 και όταν πέσουν οι τιμές θα πάρω και σύνδεση από τον isp στα 512Kbit. Αλλιώς τον επόμενο μήνα θα την επαναφέρω στα 384Kbit. Περισσότερα για το θέμα σε δύο ημέρες όταν και θα έχει ολοκληρωθεί η μετατροπή.

kadronarxis
13-01-05, 21:57
Όλα καλά μέχρι εδώ.
Αφού όμως συνδέεσαι με τον isp στα 384, λογικά ο οτέ και ο κάθε isp δεν θα έχει κάνει την ίδια δουλειά με το traffic management και στις συνδέσεις του;
δηλαδή, αν δίνει ο οτε μεγαλύτερη προτεραιότητα στις 512, δεν θα δίνει και ο isp;
Και όταν ο οτε συνδέεται με τον isp στα 100mbit/sec, στα οποία τα 20mbit/sec ανήκουν στις 384 συνδέσεις,

εσύ με την 384, δεν θα μπαίνεις σε αυτό το λούκι;

Το φαινόμενο με τις χαμηλές ταχύτητες είναι γενικό.
Μην περνάτε παιδιά στις 512, γιατί θα το υιοθετήσει ο οτε και τότε καήκαμε.

Άντε γερά.

ipo
13-01-05, 21:57
Slay, η υπόθεση που έκανα στηρίζεται σε πληροφορίες που είχα πάρει από το 134 για το DSLAM μου (Siemens 2). Όταν είχα ρωτήσει μου είχαν πει πόσες ελέυθερες πόρτες διαθέτει για 384, πόσες για 512 και πόσες για 1024 kbps. Δηλαδή ήταν προκαθορισμένο το πλήθος των θυρών για κάθε κατηγορία bandwidth.

Τώρα το αν στην πράξη ισχύει αυτό που λες, δηλαδή ότι αν καταληφθούν όλες οι 384 θύρες, τότε να συνδέουν κόσμο στα 384 αχρησιμοποιώντας τις ελεύθερες 512 ή 1024 (ή και αντίστροφα) δεν το γνωρίζω.

Το παράδειγμα που είπες με τον φίλο σου, πράγματι αποδεικνύει ότι η υπόθεση για αναλογία στον καταμερισμό bandwidth δεν ισχύει.

ipo
13-01-05, 22:07
kadronarxis, πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου. Πιστεύω ότι η ένδειξη στις ταχύτητες του ISP δεν πρέπει να συγκρίνεται σε διαφορετικούς τύπους γραμμών. Όμως αυτό που θέλει να δει ο Dslmaniac, δεν είναι αν είναι καλός ο ISP του, αλλά αν η 512 γραμμή του ΟΤΕ έχει καλό bandwidth, μιας και εικάζουμε ότι η γραμμή παρουσιάζει το βασικό bottleneck και όχι ο ISP.


Μην περνάτε παιδιά στις 512, γιατί θα το υιοθετήσει ο οτε και τότε καήκαμε.
Με ενοχλεί κι εμένα το γεγονός ότι ο ΟΤΕ αναγκάζει τον κόσμο να πληρώσει περισσότερα χρήματα για να έχει το bandwidth της 384. Από τη στιγμή όμως που υπάρχει κόσμος που δέχεται να πληρώσει και λίγοι είναι εκείνοι που κάνουν τις καταγγελίες, τότε ίσως υποστούμε τον ύπουλο τρόπο αύξησης των παγίων της ADSL (αφού θα πάνε όλοι στα ακριβότερα 512 kbps).

Slay
13-01-05, 22:13
Όλα καλά μέχρι εδώ.
Αφού όμως συνδέεσαι με τον isp στα 384, λογικά ο οτέ και ο κάθε isp δεν θα έχει κάνει την ίδια δουλειά με το traffic management και στις συνδέσεις του;
δηλαδή, αν δίνει ο οτε μεγαλύτερη προτεραιότητα στις 512, δεν θα δίνει και ο isp;
Και όταν ο οτε συνδέεται με τον isp στα 100mbit/sec, στα οποία τα 20mbit/sec ανήκουν στις 384 συνδέσεις,

εσύ με την 384, δεν θα μπαίνεις σε αυτό το λούκι;


η ουσια ειναι ομως πως δεν ξερουμε πως κανει shaping ο καθε ΙSP, και επισης δεν εχει παρατηρηθει κανενα μπουκωμα του bandwidth απο πλευρα ISP, τουλαχιστον για τους μεγαλους providers.
Και ας δεχτουμε οτι ο καθε provider κανει εναν καταμερισμο στην συνδεση του με τον bbras, τι σε κανει να πιστευεις οτι αν του περισευει bandwidth απο τισ 512 και 1024 δεν θα το χρησιμοποιησει για τις 384 αν αυτες το εχουν περισσοτερο αναγκη?

Dslmaniac
13-01-05, 22:14
Ένα test κάνω που θα μου κοστίσει 18 ευρώ τελική. Μπορεί να πιάσει, μπορεί και να αποτύχει. Αυτό που θέλω να δω είναι αν μπορώ να εκμεταλλευτώ στο full την 384 με αυτόν τον τρόπο, δηλαδή να έχω συνέχεια 48 kBps.

Slay
13-01-05, 22:18
Slay, η υπόθεση που έκανα στηρίζεται σε πληροφορίες που είχα πάρει από το 134 για το DSLAM μου (Siemens 2). Όταν είχα ρωτήσει μου είχαν πει πόσες ελέυθερες πόρτες διαθέτει για 384, πόσες για 512 και πόσες για 1024 kbps. Δηλαδή ήταν προκαθορισμένο το πλήθος των θυρών για κάθε κατηγορία bandwidth.

Τώρα το αν στην πράξη ισχύει αυτό που λες, δηλαδή ότι αν καταληφθούν όλες οι 384 θύρες, τότε να συνδέουν κόσμο στα 384 αχρησιμοποιώντας τις ελεύθερες 512 ή 1024 (ή και αντίστροφα) δεν το γνωρίζω.

Το παράδειγμα που είπες με τον φίλο σου, πράγματι αποδεικνύει ότι η υπόθεση για αναλογία στον καταμερισμό bandwidth δεν ισχύει.

Μπορω να φανταστω δυο πραγματα να εχουν συμβει.

α) Ο υπαλληλος του 134 δεν ηξερε την τυφλα του, πραγμα καθολου παραξενο, εχουν αναφερθει ουκ ολιγα ευτραπελα με το 134.

β) Αρχικα ειχαν κανει εναν τετοιο σχεδιασμο, ομως οταν ειδαν την τεραστια ζητηση που ειχαν οι 384 , πεταξαν τον σχεδιασμο στο καλαθι των αχρηστων και διναν πορτα σε οποιον ζηταγε οτι ταχυτητα και να ζηταγε.

ipo
13-01-05, 22:29
Αρχικα ειχαν κανει εναν τετοιο σχεδιασμο, ομως οταν ειδαν την τεραστια ζητηση που ειχαν οι 384 , πεταξαν τον σχεδιασμο στο καλαθι των αχρηστων και διναν πορτα σε οποιον ζηταγε οτι ταχυτητα και να ζηταγε

Επομένως αν όλοι πάνε στα 1024/256 kbps, το πιτάρισμα θα είναι πολύ χειρότερο. Θα έχουν ταχύτητες πιταρισμένου 384 (βλέπε 15-20 kbyte/sec), όπως και τώρα, αλλά θα πληρώνουν την 1024! Και μάλιστα κανείς δεν θα επιλέγει να υποβαθμίσει τη γραμμή του σε μία low priority (όσον αφορά το bandwidth) 384, διότι σε αυτήν δεν θα πιάνει ούτε 10 kbyte/sec.

kadronarxis
14-01-05, 00:10
Δεν ξέρω πραγματικά slay και ipo.
Απλά με τον ερχομό της νέας χρονιάς οι ταχύτητες είναι δραματικές.
Πληρώνω τελλάς 384, και κατεβάζω full στα 25 kbyte/sec.
Εντάξει, δε μου περισσεύει το χρήμα, αυτό είναι σίγουρο.
Κοίταζα πριν από λίγο τη 256 στην acn κ στη forthnet.
Τουλάχιστον,πληρώνεις λιγότερα, αλλά δεν νιώθεις τόσο κορόιδο όσο νιώθεις με τις 384.

Τελικά αυτή η χώρα, αντί να ανεβάσει τις ταχύτητες, τις κατεβάζει!

Ότι και να προσθέσω άλλο, είναι λίγο.

Άντε γερά.

Dslmaniac
14-01-05, 00:31
Και η Tellas από την πλευρά της πρέπει να ρίξει λίγο τις τιμές της.

kadronarxis
14-01-05, 00:37
forthnet 144,43 ευρώ (incl. ΦΠΑ) για 10 ΜΗΝΕΣ!!!
256/128.

Τελλάς/forthnet 384 για 10 μήνες(incl ΦΠΑ):
300 Ευρώ!!!

Εδώ κάτι γίνεται.....

Είμαι λίγο off-topic και συγνώμη, αλλά αύριο κόβω τελλάς.Τα έχω πάρει κράνος.

Dslmaniac
14-01-05, 00:48
Εγώ θα το γυρίσω κατά πάσα πιθανότητα σε forthnet πάλι 384, γιατί και εκεί πιο φθηνή είναι. Βαράει κάτι disconnects όμως, μου είχε τύχει και όταν είχα forthnet παλιότερα και αυτό με ενοχλεί. Ειδικά αν συμβεί βράδυ....

kadronarxis
14-01-05, 01:14
dslmaniac,
ένα disconnect δεν μας πειράζει(παραπάνω ναι! :D ).
Κοιτάξτε, ο οτέ τα έχει ρημάξει όλα.
Τρέχει και η εθελουσία έξοδο αυτόν τον καιρό, αντιδράσεις από τους εργαζομένους, χαμός γινεται.
Και εμείς εδώ περιμένουμε ταχύτητες, και τηλέφωνα στον οτέ, και στο 121.....

Αφήστε ρε παιδιά. :cry:

Μια 256 εκεί, όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα,και στο φινάλε αν δεν έχει ικανοποιητικές ταχύτητες, δεν θα χαλιέσαι και πολύ.

Άστα να πάνε Πολυχρόνη, που δεν γίναμε ευζώνοι....

ipo
14-01-05, 01:45
Άστα να πάνε Πολυχρόνη, που δεν γίναμε ευζώνοι....

ευρυζώνοι θέλεις να πεις...

:guitar

wintech2003
14-01-05, 01:50
Εγω πάντως μέχρι χτες και για τον τελευταίο 1 μήνα έπαιζα σε γραμμή 512, με σύνδεση ADSL ACN 384.

H διαφορά με την σύνδεση 512 ειναι πολύ μικρή!

Αλλα όπως και να έχει αλλου ειναι ο "κόφτης" της 384, και αλλου της 512 :)

Πάντως εδώ στην Χαλκίδα το βράδυ τέτοια ωρα οι 512αρες γραμμές λιγοστευουν και εχω τέλειες ταχύτητες!

Και η ACN πάει σφαίρα!

Γενικα μετα τις 12 το βραδυ πιάνω το μέγιστο θεωρητικό bandwidth που μου δινει η γραμμή μου και αυτό με ικανοποιεί απόλυτα :)

red bastid
21-01-05, 21:45
Τραγωδία, μάγκες...Έκανα την αλλαγή και βλέπω στο Netpersec τα ίδια!!!! Δηλαδή 38-39 average και peaks στα 62 για ένα-δύο δευτερόλεπτα και μετά από 15 μέχρι 35 (!!!!!). Κλειδώνω στα 576/160 και παρ'όλα αυτά είμαι όπως πριν, αν όχι λίγο χειρότερα....Απ΄ ό,τι είδα στο test της Forthnet έχω πάρα πολύ μεγάλο packet loss. Γάματα με κεφαλαία γράμματα, που λέει κι ο Γεωργίου....

@ ADSLgr.com All rights reserved.