PDA

Επιστροφή στο Forum : best isdn modems?



Σελίδες : [1] 2

morfeas-dsl-
16-07-03, 14:28
Allo its me again!! να,ηταν να βαλω dsl για 2-3 μηνες αλλα εμαθα πως μετα αν θελω να ξαναεχω πρεπει να ξανασκασω 130+ € λεω ασε ας μεινω με την pstn. μμ το ξανασκεφτηκα και αυτο επειδη ειχα απελπιστει(!) και αποφασισα εν τελη να βαλω isdn 64 για κανενα χρονο. δυστυχως τεστ με μοντεμ δεν μπορεσα να βρω σε καποιο περιοδικο και ετσι απευθυνομαι στον αλλο ειδικο που ποιος αλλος εννοω ολους εσας.
η ερωτηση μου ειναι η εξης. αξιζει το FRITZ ISDN CONTROLLER PCI 'η το TORNADO IDSN64? μαλλον το πρωτο ειναι καλυτερο αλλα κοστιζει σημειωτεον 90% πιο πανω απο το 2ο.ευχαριστω

poussou
16-07-03, 15:36
Τα δύο μόντεμ διαφέρουν στα εξής:
1)Το Tornado είναι της Asus και είναι κορυφή σαν value for money!!!Επείσης έχει ΚΟΡΥΦΑΙΑ pings καθώς έχει βγεί gamers modem απο πολλά gamer sites του εξωτερικού.Απο πλευράς software είναι ανύπαρκτο,και απο πλευράς ποιότητας μάλλον καλό θα έλεγα (no problems so far for me).
2)To Fritz είναι ΠΟΟΟΟΟΛΛΥΥΥΥ ακριβότερο,αλλά ΠΟΟΟΟΛΛΥΥΥ όμως,ποιοτικά είναι μάλλον καλύτερο απο το Tornado, αλλά σαν pings δέν έχω ακούσει να έχει κάποια μεγάλη φήμη (εκτώς του ότι είναι PCI of course).Απο software και υποστήρηξη είναι full extra.

Πάντως η γνώμη μου είναι, να πάρεις καλύτερα το Combo της Fritz που είναι ISDN και ADSL μόντεμ "all in one".Βέβαια κάποιες ενστάσεις σχετικά με την συμβατότητά του με τα DSLAM του ΟΤΕ έχει ακουστεί στο forum, αλλά εάν δέν φοβάσε να πειραματιστείς ή άν θές να περιμένεις να δοκιμαστεί πρώτα, its your choise.Πάντως εγώ άν ήταν να επιλέξω τώρα αυτό θα διάλεγα.
Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

Athlon_XP
16-07-03, 15:52
Έγω θα σου προτείνω να πάρεις το tornado isdn modem γιατί όντος έχει ακουστεί ότι είναι πολύ καλό και φτηνό και προτείνεται συνήθως σε αγορά η συναρμολόγηση Η/Υ (βλέπε pcmaster τεύχος Ιουλίου). Όσο για τα PCI ADSL modems που ανέφερε ο poussou μεν μπορεί να υπάρχει ασυμβατότητα με τα DSLAM του πΟΤΕ και μεν έχει ακουστεί ότι τα PCI ADSL modems έχουν προβλήματα στην σύνδεση με τον ISP (εννοώ στο Authentication δηλαδή στον έλεγχο χρήστη και κωδικού πρόσβασης). Επίσης κάτι σημαντικό είναι ότι μπορεί να υπάρξει conflict λόγω χρησιμοποίησης κάποιου IRQ που ίσως χρησιμοποιεί κάποια άλλη συσκευή αλλά στα καινούργια motherboards που υποστηρίζουν το ACPI σε συνδιασμό με τα Windows XP συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα με conflicts.

ibok
16-07-03, 16:32
Allo its me again!! να,ηταν να βαλω dsl για 2-3 μηνες αλλα εμαθα πως μετα αν θελω να ξαναεχω πρεπει να ξανασκασω 130+ € λεω ασε ας μεινω με την pstn. μμ το ξανασκεφτηκα και αυτο επειδη ειχα απελπιστει(!) και αποφασισα εν τελη να βαλω isdn 64 για κανενα χρονο. δυστυχως τεστ με μοντεμ δεν μπορεσα να βρω σε καποιο περιοδικο και ετσι απευθυνομαι στον αλλο ειδικο που ποιος αλλος εννοω ολους εσας.
η ερωτηση μου ειναι η εξης. αξιζει το FRITZ ISDN CONTROLLER PCI 'η το TORNADO IDSN64? μαλλον το πρωτο ειναι καλυτερο αλλα κοστιζει σημειωτεον 90% πιο πανω απο το 2ο.ευχαριστω

ΕΧΩ ΕΝΑ WebJet POCKET ISDN modem TORNADO και ειμαι ΥΠΕΡ ευχαριστημενος σε σύγκριση με το ΝΕΤMOD.
Αν δεν θες να πληρώσεις πολλά ΒΑΛΤΟ να ησυχάσεις.
Θα με θυμηθείς.

holy
16-07-03, 19:30
Pantos na pw pws se antithesi me kamia usb modems to usb fritz den exei diafora se pings apo to pci tornado kai einai simantiko auto...!
Tespa egw tornado pci exw kai mporw na sou pw parto xwris deuteri koubenta den tha bgeis xamenos.

morfeas-dsl-
16-07-03, 19:34
k thnx guys. μου κινησε το ενδιαφερον ο φιλος pousou με την προταση του,αν μπορεσω να επιβεβαιωσω μελλοντικη συμβατοτητα ισως δοκιμασω το combo

2 φιλοι μου με το tornado κατεβαζουν με 10 εως 13 σταθερα με πΟτενετ. το παραθετω μονο ως συγκριση για οποιον εχει isdn 64 και ποιανει παραπανω/παρακατω απο τετοιες ταχυτητες. pinq στο gamecity ειναι απο 30 εως 60 και για Αγρινιο μια χαρα ειναι(αναφερομαι στο cs σε αλλα διαφερουν)

fractalbit
16-07-03, 19:41
Έχω το εσωτερικό isdn modem tornado το οποίο μου παρουσιάζει ένα σημαντικό πρόβλημα. Κάθε φορά που συνδέομαι μετά από λίγο μου κάνει ρεσέτ τον υπολογιστή! Για περισσότερα δείτε εδώ :

http://www.pcmaster.gr/forum/default.asp?Action=ShowMessage&ID=92605&Page=0&Expand=&PageSize=25

Αν μπορείτε βοηθείστε.

morfeas-dsl-
16-07-03, 20:07
Α Α βρηκα λυση. αγορασε εσυ το fritz και οχι μονο θα μας πεις πως ειναι σαν modem αλλα θα μπορεις να μου δωσεις κιολας το tornado για να μην ξοδευτω και εγω!!
πλακα κανω. δε γνωριζω τι μπορει να φταιει

fractalbit
16-07-03, 20:09
MODERATED:

Σβήστηκε το μήνυμα αυτό διότι ήταν προσωπική επίθεση και εξύβριση χωρίς κανέναν λόγο, αδικαιολόγητα και αχαρακτήριστα.

Παρακαλώ να μην ξαναδώ τέτοιου είδους συμπεριφορές.

Ευχαριστω.

Κουτσούμπας Ιωάννης.

morfeas-dsl-
16-07-03, 20:16
ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ. ΔΕΝ ΣΕ ΕΒΡΙΣΑ ΟΥΤΕ ΣΕ ΠΡΟΣΒΑΛΑ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΒΛΑΜΕΝΟ
:evil:

poussou
16-07-03, 20:37
Λοιπόν...καταρχάς το βλαμένο μάλλον άστοχο ήταν και καλό θα ήταν να σβηστεί απο αυτόν που το έγραψε αλλιώς ελπίζω να το κάνουν οι Mods.
Δεύτερον, τα περισσότερα προβλήματα με hardware συνήθως προκείπτουν απο conflicts και βέβαια εξαρτώνται αποκλειστικά απο το κάθε PC και το config του.Το reset γίνεται αυτόματα απο τα windows σε περίπτωση λάθους, μπορεί όμως να απενεργοποιηθεί απο τα recovery options.Δέν είναι κα τόσο τραγικό.Απλά είναι πολλοί οι "άσχετοι" που δεν ξέρουν ούτε install σωστό να κάνουν και μετά τα ρίχνουν όλα στο harware.Κοιτάξτε σε hardware forums να δείτε τι γίνεται!!!Δύο τρία άτομα βρίζουν και στους υπόλοιπους όλα πάνε ρολόΐ.Δέν είναι λοιπόν να καταδικάζουμε έτσι εύκολα μιά συσκευή για δικά μας λάθη!!!
Όσον αφορά τώρα το authentication και τα PCI μόντεμ, πρέπει να ομολογίσω και εγώ ότι αρχικά είχα πρόβλημα.Μετά όμως την αλλαγή της VGA παρατήρησα ότι το πρόβλημα ειχε λυθεί.Μάλλον λοιπόν εγώ έκανα κάτι λάθος και δέν έφταιγε το Tornado...
Πάντως φίλε σου το ξαναλέω, οι επιλογές σου είναι ΔΥΟ:
1)Είτε παίρνει το Tornado ISDN (το πλαίσιο το έχει γύρο στα 24 Eu νομίζω) και μετά το ADSL το βάζεις στο ράφι...
2)Παίρνεις το Fritz combo,(είναι γύρω στα 150 Eu νομίζω) και έχεις future-proof hardware και για την ADSL εποχή!!!
Εγώ το Tornado το πήρα πρίν απο 6 μήνες περίπου για online gaming με σκοπό να το ξεφορτωθώ όταν βάλω DSL.Τότε όμως δέν υπήρχε φώς για παροχή...Τώρα θα έπερνα μάλλον το Combo...
Anyway...Εάν θές να το δείς κοίτα εδώ:
http://www.avm.gr/products/FRITZdsl/FRITZCard_DSL/index.htm

fractalbit
16-07-03, 21:23
Α Α βρηκα λυση. αγορασε εσυ το fritz και οχι μονο θα μας πεις πως ειναι σαν modem αλλα θα μπορεις να μου δωσεις κιολας το tornado για να μην ξοδευτω και εγω!!
πλακα κανω. δε γνωριζω τι μπορει να φταιει

Αδικιολόγητα κι αχαρακτήριστα; Έλεος ρε παιδιά, κι εγώ πλάκα έκανα όπως έκανε κι αυτός. Που να τον έβριζα κιόλας δηλαδή.

Τώρα όσον αφορά τον άλλο φίλο που μίλησε για ασχετοσύνη. Όταν εγώ ακολουθώ τις οδηγίες εγκατάστασης και το μόντεμ κάνει conflict τότε δεν φταίω εγώ αλλά το modem. Εκτός αυτού δοκίμασα να το εγκαταστήσω αφού πρώτα βγάλω την κάρτα ήχου (όπως διάβασα στο επίσημο faq) και να του αλλάξω και pci θύρα αλλά τα προβλήματα παρέμειναν. Ε συγγνώμη δηλαδή, που δεν θα αλλάξω υπολογιστή για να δουλέψει ένα μόντεμ αξίας 27Ε. Ή μήπως πρέπει να έχω master στο hardware για να πω ότι το μόντεμ έχει πρόβλημα; Ίσως να είναι ελλατωματικό το συγκεκριμένο κομμάτι αλλά δεν φταίω εγώ επειδή δεν δουλεύει, όταν έχω κάνει ήδη τόσες προσπάθειες!

poussou
16-07-03, 22:12
Τώρα όσον αφορά τον άλλο φίλο που μίλησε για ασχετοσύνη. Όταν εγώ ακολουθώ τις οδηγίες εγκατάστασης και το μόντεμ κάνει conflict τότε δεν φταίω εγώ αλλά το modem. Εκτός αυτού δοκίμασα να το εγκαταστήσω αφού πρώτα βγάλω την κάρτα ήχου (όπως διάβασα στο επίσημο faq) και να του αλλάξω και pci θύρα αλλά τα προβλήματα παρέμειναν. Ε συγγνώμη δηλαδή, που δεν θα αλλάξω υπολογιστή για να δουλέψει ένα μόντεμ αξίας 27Ε. Ή μήπως πρέπει να έχω master στο hardware για να πω ότι το μόντεμ έχει πρόβλημα; Ίσως να είναι ελλατωματικό το συγκεκριμένο κομμάτι αλλά δεν φταίω εγώ επειδή δεν δουλεύει, όταν έχω κάνει ήδη τόσες προσπάθειες!

Μάλλον δέν κατάλαβες αυτά που είπα.Το μεγαλύτερο μερίδιο στα λάθη συνήθως το έχει ο χειριστής.Μετά έρχεται το υλικό.Μήν ξεχνάς ότι ΟΛΑ τα εξαρτήματα δοκιμάζονται απο τις εταιρίες για συμβατότητα κάτω απο πολλούς συνδιασμούς configuration.Αυτό όμως δέν σημαίνει ότι μπορούν να καλύψουν ΟΛΟΥΣ τους πιθανούς συνδιασμούς!!!Πώς λοιπόν είσαι σύγουρος ότι το μόντεμ έφταιγε για όλα και όχι το motherboard σου;;;Το ότι μέχρι τώρα δούλευε καλά με τα υπόλοιπα συστατικά του συστήματός σου ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχει μια ασυμβατότητα με το μόντεμ.Δέν είναι όμως υποχρεωτικά το μόντεμ που ευθήνεται γι'αυτό...Μπορεί να είναι η μνήμη, η κάρτα ήχου, κάποιο overclocking που μπορεί να έχεις κάνει και πολλά πολλά άλλα.Αύξηση πχ του FSB συνεπάγεται ΣΙΓΟΥΡΗ παρέμβαση στην σταθερότητα του συστήματος, καθως αναγκάζεις την PCI να λειτουργήσει εκτός των spec της.Είναι πάρα πολλοί που "ξετινάζουν" τον επεξεργαστή τους χωρίς να είναι γνώστες των επιπτώσεων.Συγεκριμένα θα σου πώ, ότι όταν εγώ δοκίμασα να πουσάρω το CPU απο τα 1333 για να δώ πως πάει, είδα ότι μπορούσα να το πάω μέχρι 1560 και είμουν πανευτηχής.Κάτι όμως δέν πήγαινε καλά.Μετά απο αρκετό λοιπόν καιρό διαπίστωσα ο CPU είχε στην ουσία γίνει πιο αργός!!!!Και αυτό γιατί λόγο της λειτουργείας του off-spec έκανε πλέον λάθη!!!Χρειάστηκε κάποιο "ειδικό" πρόγραμμα για να το διαπιστώσω καθώς τα Windows ήταν ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΑ!!!Γι'αυτό λοιπόν σου λέω.Δέν πρέπει να κατηγορούμε το hardware πρίν να εξαντλήσουμε τα options που μπορεί να ευθήνονται.Όλα βέβαια αυτά, χωρίς να θέλω να εξαιρέσω την περίπτωση βλάβης.Σκέψου όμως πόσα έχει να χάσει μία εταιρία απο ελλατωματικό hardware, και το τι κάνει για να το αποφύγει....

fractalbit
16-07-03, 22:20
Δεν έχω κάνει overclocking. Μπορεί να φταίει η motherboard αλλά εσένα τι σου φαίνεται πιο λογικό, να αλλάξω μητρική, μνήμη, κάρτα γραφικών, cpu ή μόντεμ; Δεν έχω ξέρεις καμία ενναλακική μητρική εύκαιρη αλλά ούτε και διάθεση να τα ξηλώσω όλα. Εκτός αυτού δεν προτείνεις κάτι άλλο απο αυτά που έχω ήδη κάνει ώστε να το δοκιμάσω.

poussou
16-07-03, 23:16
Ρε συ...Ποιός σου είπε να αλλάξεις μητρική κλπ!!!Εγώ σου είπα ότι κάτι απο όλα αυτά φταίει, μπορεί και τίποτα.Εάν όμως θέλεις μπορούμε να το ψάξουμε μαζί και θα δείς ότι θα λυθεί το πρόβλημα.
Anyway, εάν θές για αρχή πήγαινε στα recovery options και κάνε disable το automatic restart.Μετάάάά, μία ιδιομορφία που έχει το installation του Tornado είναι το manual install.Εάν το κάνεις search for drivers τότε τα κάνει θάλασσα.Κάνε λοιπόν disable,και μετα κάνε install όπως έχεις δοκιμάσει.Εάν είναι όπως τα λές , πρέπει πλέον να σου βγάλει bluse screen και ένα error message που θα εντοπίζει το πρόβλημα.Κάνε post τι λέει και βλέπουμε.

P.S.Πάντως να ξέρεις ότι ορισμένες φορές τα Windows και γενικά το registry γίνεται τόόόσο μπουρδέλο μετά απο καιρό, που η μόνο λύση είναι το format και reinstall...We'll see...

morfeas-dsl-
16-07-03, 23:18
αρκετα καλη φαινεται η καρτα combo poussou αλλα δε θα την αγορασω με το εξης σκεπτικο. σε ενα χρονο βαζω dsl και περνω αλλο pc. αν αγορασω αυτη την καρτα τωρα δεσμευομαι με μια τεχνολογια που θα ειναι τουλαχιστον 2 ετων.ισως να μην υπαρχει τοτε κατι καλυτερο αλλα θα νιωθω χαζος εαν υπαρχει. μαλλον και εγω προς tornado κλεινω.οταν βαλω να παιξουμε κανενα game ok? cu

poussou
16-07-03, 23:24
:lol: :lol: ...Επειδή υπάρχει περίπτωση να βάλω εγώ τώρα DSL (εάν δεν είναι πλέον υποχρεωτικό το "ΟΤΕμοντεμ"), μάλλον θα πάρω το Combo...Οπότε θα σου πώ και πώς πάει :wink: :wink:

fractalbit
16-07-03, 23:38
Ok, λοιπόν η blue screen έγραφε :

*** STOP: 0x0000000A (0x00000004, 0x000000FF, 0x00000001, 0x80400698)
IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL

*** Adress 80400698 base at 80400000, Datestamp 3d3666b8b - ntoskrnl.exe

Beginning dump of physical memory
Physical memory dump complete, Contact your system administrator or technical support group

Με το τελευταίο μάλλον αναφέρεται σε εσένα :D Πάντως φαίνεται να είναι πρόβλημα με τα irq. Τι να κάνω όμως; να βγάλω πάλι την κάρτα ήχου; Θέλω να έχω και ήχο όμως!

Shaman
16-07-03, 23:53
Παιδιά συγγνώμη αλλά επειδή είμαι λίγο άσχετος τη διαφορά θα έχω αν αντί το Netmod χρησιμοποιήσω το Tornado?

fractalbit
17-07-03, 00:00
Παιδιά συγγνώμη αλλά επειδή είμαι λίγο άσχετος τη διαφορά θα έχω αν αντί το Netmod χρησιμοποιήσω το Tornado?

θα έχεις 40-50ms χαμηλότερο ping και λιγότερους μπελάδες (χμμ, τώρα αυτό παίζεται!)

morfeas-dsl-
17-07-03, 00:03
θα το πω απλα. πιο γρηγορο κατεβασμα σελιδων,καλυτερη σταθεροτητα και κυριως μικρο pinq οταν παιζεις παιχνιδια.
τωρα αν πρεπει να παρεις tornado ή fritz δεν ειμαι σιγουρος παντως και τα δυο λιγο πολυ ειναι τα ιδια και απειρως καλυτερα του netmod

Shaman
17-07-03, 00:06
Στο downloading θα δω κάποια διαφορά?Φαντάζομαι μιλάμε για το εσωτερικό Tornado ετσι? (γιατί στο Πλαίσιο υπάρχει και εξωτερικό)

fractalbit
17-07-03, 00:18
Στο downloading θα δω κάποια διαφορά?Φαντάζομαι μιλάμε για το εσωτερικό Tornado ετσι? (γιατί στο Πλαίσιο υπάρχει και εξωτερικό)

Για 1 ημέρα που μπόρεσα να το δουλέψω χωρίς προβλήματα δεν είδα διαφορά στο downloading σε σχέση με το netmod. Ίσως έχει διαφορά αν έχεις 128άρα σύνδεση, αλλά στην 64 δεν φαίνεται να έχει. Απλά ανταποκρίνεται πιο γρήγορα.

Athlon_XP
17-07-03, 00:38
fractalbit έγραψε
Ok, λοιπόν η blue screen έγραφε :

*** STOP: 0x0000000A (0x00000004, 0x000000FF, 0x00000001, 0x80400698)
IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL

*** Adress 80400698 base at 80400000, Datestamp 3d3666b8b - ntoskrnl.exe

Beginning dump of physical memory
Physical memory dump complete, Contact your system administrator or technical support group


IRQ conflict.

fractalbit
17-07-03, 00:41
Σώωωωωπα!

Το θέμα είναι τι κάνουμε, ότι είναι irq conflict είναι φανερό.

poussou
17-07-03, 01:07
Αρχικά, δέν είναι σίγουρο ότι είναι IRQ conflict.Εμένα το ίδιο μύνημα μου έβγαζε όταν άλλαζα τα timings της μνήμης στο Bios σε συνδιασμό με overclocked FSB, καθώς το ένα module ήταν χαμηλότερης ποιότητας και δέν τραβούσε.Καλό θα ήταν να κάνεις και μια περιγραφή του συστήματός σου, drivers κλπ.(κατα πάσα πιθανότητα έχεις SB Live έτσι ατιμούλικο;;;)Τώώώώραααα...Έχουμε και λέμε.Εάν έχεις Award Bios, πήγαινε σε αυτό,και στα settings που λέει για κατηορισμό των IRQ σε PCI slot, διάλεξε και μετακίνησε:
1)Την κάρτα ήχου στο PCI slot 3 και δώσε της IRQ 5!!!
2)To Tornado στο PCI slot 5 και δώσε του IRQ 10!!
3)Βγές απο αυτό το menu και πήγαινε εκεί που λέει για "Plug n Play OS" και βάλτο στο ΝΟ
4)Πήγαινε στο Reset configuration data και βάλτο στο YES
Κάνε save στο Bios και restart.
Αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ!!!Πρώτα κάνε ένα check και κάνε post ta IRQ απο το Device manager.Λογικά δέν θα έχεις πρόβλημα, αλλά just to have a look..
Μετά απο όλα αυτά, δοκίμασε να κάνεις reinstall το Tornado και πές τι έγινε...Μπορεί να έχουμε ακόμα δρόμο......

fractalbit
17-07-03, 01:12
Σε ευχαριστώ για την προσπάθεια αλλά προτιμώ να το πετάξω και να ησυχάσω!

Έβγαλα τελείως την κάρτα ήχου και το ξαναεγκατέστησα και παρόλα αυτά έβγαλε πάλι το ίδιο λάθος.

- Α και δεν έχω live κάρτα ήχου. Μία απλή SB64 είναι.

NeK
17-07-03, 01:25
Από ότι είδα και εγώ από το μήνυμα λάθους που σου βγάζει είναι καθαρά θέμα IRQ Conflict. Οπότε κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει ούτε στο μηχάνημά σου ούτε και στο tornado.

IRQ Conflict μπορεί να συμβεί με οποιαδήποτε κάρτα, οπότε αυτό που έχεις να κάνεις είναι πολύ απλό, άλλαξε λίγο την ΦΥΣΙΚΗ σειρά των PCI στην μητρική σου και ως εκ θαύματος θα λειτουργήσουν όλα.

Δώσε μεγάλη προσοχή στο bios screen (πάτα το Scroll Lock) να δεις αν μοιράζονται πολλές PCI κάρτες το ίδιο IRQ.

Αυτό που σου προτίνω έιναι η κάρτα ήχου να είναι πάντα στο τελευταίο slot γιατί ειναι γνωστές για την μη-ανοχή τους σε IRQ Sharing.

Αυτά, αυτό που έχω να προσθέσω είναι ότι το Tornado είναι από τα καλύτερα ISDN TAs που κυκλοφορούν, μόνο το Fritz θα βάλω πιο ψηλά, όμως η τιμή του Tornado τους ρίχνει όλους knockout. :)

poussou
17-07-03, 01:26
Μήν στραβώνει τόσο εύκολα ρεεεεε.Το Tornado έχει μια ιδιαιτερότητα με τα IRQ είναι γνωστό.Το manual λέει πώς ίσως να μήν λειτουργεί σε low IRQ (η μήπως low IQ;;; :lol: :lol: :lol: ).Anyway, δοκίμασε αυτά που σου λέω.Επείσης, είσαι σίγουρος ότι το έχεις κάνει σωστά uninstall πρίν;;Έχει ένα ειδικό utility που πρέπει να τρέξεις για να καθαρίσει τα drivers για reinstall.Το έχεις τρέξει αυτό;;;Ακόμα, το installation γίνεται μέσω του "Install from location" και "Include this" όχι μέσω του "Have disk"!!!ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!Πάντώς για να σου ανεβάσω το ηθηκό, εγώ μάλλον για πρόβλημα των windows το βλέπω και όχι του Hardware

P.S. ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΟΛΗΣΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΖΕΙΣ;;;;;;;

fractalbit
17-07-03, 01:33
Μα δεν έχω και άλλη pci κάρτα για να βγάλω! Όπως σου είπα αν είναι να κάνω όλα αυτά που έγραψες προτιμώ να τους το πάω πίσω και αν δεν το δεχτουν να το πετάξω. Τουλάχιστον θα βρω την υγειά μου. Το απόγευμα που πήγα να πειράξω τα irq από το bios δεν bootare καν και αναγκάστηκα να κάνω clear το cmos. Εννοείτε ότι έτρεξα το utility που τα βγάζει όλα, έκανα ρεσέτ και μετά το ξαναεγκατέστησα από το wizzard με το specify a location, έπρεπε να κάνω κάτι άλλο; Λειτουργικό έχω τα win2000 και εγκαθιστώ εννοείται τους σωστούς οδηγούς.

poussou
17-07-03, 01:45
Ναι τα 2000 για μένα είναι λίγο **** για home use.Βέβαια η οριστική λύση θα ήταν ένα format, αλλά σε βλέπω λίγο να βαριέσαι γενικώς....Τέσπα, επειδή μάλλον έχεις παραδώσει τα όπλα, δέν επιμένω, άν και εγώ πιστεύω ότι μπορούμε να το φτιάξουμε.Πάντως στο Πλαίσιο (άν το πήρες απο κεί) άν το δοκιμάσουν και δουλεύει, τότε ΔΕΝ το παίρνουν πίσω...

P.S.Εάν αλλάξεις γνώμη , let me know.Υπάρχουν πολλά ακόμα για δοκιμή...Κρίμα να μην απολαύσεις την διαφορά που κάνει το Tornado απο το Netmod :wink:

fractalbit
17-07-03, 01:47
Από το faq που μπορείτε να δείτε σε αυτή τη σελίδα : http://www.allieddata.nl/asp/support_product.asp?menu=support&productid=19#

My Tipa P won’t work but Windows won’t show any conflicts or problems. :
The Tipa P will only work correct on IRQ’s like 5, 10,11 or 12. In most cases the right IRQ’s are in use by the Sound Card, try removing these cards including software before inserting your Tipa P. Once you have installed your Tipa P successfully replace the Sound Card and reinstall the software. Most Sound Cards will work fine at low or shared IRQ’s

Δηλαδή ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που λέτε εσείς! Btw στο device manager το δείχνει να έχει πιάσει το irq 19 παρότι έχω βγάλει τελείως την κάρτα ήχου και το έχω ξαναεγκαταστήσει. Τώρα αν εσείς θεωρείτε λογικό να παλεύει με όλα αυτά ένας απλός χρήστης που θέλει να εγκαταστήσει το μοντεμάκι του και να κάνει surfing δεν έχω τίποτα άλλο να πω!

fractalbit
17-07-03, 01:51
Ναι τα 2000 για μένα είναι λίγο **** για home use.Βέβαια η οριστική λύση θα ήταν ένα format, αλλά σε βλέπω λίγο να βαριέσαι γενικώς....Τέσπα, επειδή μάλλον έχεις παραδώσει τα όπλα, δέν επιμένω, άν και εγώ πιστεύω ότι μπορούμε να το φτιάξουμε.Πάντως στο Πλαίσιο (άν το πήρες απο κεί) άν το δοκιμάσουν και δουλεύει, τότε ΔΕΝ το παίρνουν πίσω...

P.S.Εάν αλλάξεις γνώμη , let me know.Υπάρχουν πολλά ακόμα για δοκιμή...Κρίμα να μην απολαύσεις την διαφορά που κάνει το Tornado απο το Netmod :wink:

Δεν είναι ότι βαριέμαι φίλε μου. Έχω ένα σωρό προγράμματα εγκατεστημένα που χρησιμοποιώ καθημερινά και θα μου πάρει 10 μέρες (και αν) μέχρι να επανέλθω πλήρως στο ρυθμό που ήμουνα πριν. Άσε που κανένας δεν μου εγγυάται ότι θα δουλεύει άμα κάνω φορμάτ! Τα 2000 είναι μια χαρά λειτουργικό. Μην τα ρίχνουμε σε αυτό αν το tornado κάνει τσαλιμάκια!

morfeas-dsl-
17-07-03, 14:37
ποιο ξεκαθαρο γκαλοπ απο το παραπανω παντως δεν εχω ξαναδει!

poussou
17-07-03, 15:33
Μην ξεχνάς ότι εγώ σου είπα να το βάλεις στο IRQ 10!!!
Πάντως επειδή βέπω ότι το motherborad σου χρησιμοποιεί αρκετά το ACPI καλό θα ήταν να δοκίμαζες χωρίς αυτό μήπως γλυτώσεις το conflict.Uninstall στο ACPI μπορείς να κάνεις και μέσω του device manager, αλλά καλύτερο είναι ένα fresh install.Τώρα όσον αφορά στο format και τον κόπο, το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι πως λόγω των "δοκιμών" και των tweaks που δοκιμάζω κατά καιρούς το format το έχω σαν καραμέλα :lol: :lol: Τα τελευταία 2 χρόνια πρέπει να κοντεύει γύρω στις 50 φορές!!! :lol: :lol: .Πάντως κάποια στιγμή θα το κάνεις θέλεις δεν θέλεις καθώς το registry bloating και γενικά τα κατάλοιπα αρχείων απο παλιά uninstall γεμίζουν το σύστημα μέχρι τελικής πτώσεως....

hippie
17-07-03, 15:54
..... "δοκιμών" και των tweaks που δοκιμάζω κατά καιρούς το format το έχω σαν καραμέλα :lol: :lol: Τα τελευταία 2 χρόνια πρέπει να κοντεύει γύρω στις 50 φορές!!! :lol: :lol: .....καθώς το registry bloating και γενικά τα κατάλοιπα αρχείων απο παλιά uninstall γεμίζουν το σύστημα μέχρι τελικής πτώσεως....


h taktikh auth den einai kai oti kalitero gia to sistima :wink:
50 fores se dio xronia :?: :?:
sxedon kathe dio bdomades fresh install.....too stressful (for u and the system) :cry:

telospanton,
pistevo 2-3 fores to xrono einai entaksei gia fresh install, eno pio taktika (1 fora to mina) mporeis na kaneis defragment of the disk :D
oso gia registry bloating, dokimase reg cleaner or other utilities for dumping orphan files from deinstallation procedures

alithia,
ti OS xrhsimopoieis kai poso capacity exei to hard disk :?:

morfeas-dsl-
17-07-03, 17:05
εγω περυσι το καλοκαιρι ειχα κανει καμια 20αρια φορματ μεσα σε μια εβδομαδα. δοκιμαζα λογισμικα για την ακριβεια και μετα απο αρκετο κοπο ειχα καταληξει πως τα win2000 pro ειναι τα καλυτερα,βεβαια εχω xp τωρα και εχω πολυ καιρο να κανω φορματ αλλα λεω να κανω ενα συντομα,που να εβαλα αραγε εκεινα τα κενα cd? α να τα !

fractalbit
17-07-03, 17:10
Καλά υπήρχε και για μένα μία περίοδος που έκαν φορμάτ 1-2 φορές το μήνα. Οι εποχές αυτές πέρασαν όμως κι έτσι έχω να κάνω φορμάτ πάνω από 1,5 χρόνο και είμαι πανευτυχής!

Με το acpi που έγραψες τι παίζει; Αυτό ευθύνεται που παίρνει IRQ 19 to tornado παρότι από το bios έχω βάλει IRQ 10? Γράψε περισσότερες λεπτομέρειες.

hippie
17-07-03, 17:16
....καμια 20αρια φορματ μεσα σε μια εβδομαδα.

naja... alla den to kaneis kathe bdomada,etsi :wink:

gia ta win2k simfono:euxaristimenos apo thn xrisi tous,oxi problimata :D

PS: toulaxiston sto hardware den desmeuomaste apo kamia end user licence agreement (opos se software)
mporoume na ta allazoume ta fota ose fores antexoume.... :wink:

poussou
17-07-03, 17:32
εγω περυσι το καλοκαιρι ειχα κανει καμια 20αρια φορματ μεσα σε μια εβδομαδα. δοκιμαζα λογισμικα για την ακριβεια και μετα απο αρκετο κοπο ειχα καταληξει πως τα win2000 pro ειναι τα καλυτερα,βεβαια εχω xp τωρα και εχω πολυ καιρο να κανω φορματ αλλα λεω να κανω ενα συντομα,που να εβαλα αραγε εκεινα τα κενα cd? α να τα !

:lol: :lol: :lol: Αυτός είσαι αγόρι μου!!!Ρε συ hippie...Εδώ δέν μιλάμε ότι είμαστε πίσω απο κανα γραφείο...Εδώ μιλάμε για δοκιμές.Ξέρεις πόσες φορές έχουν σβηστει αρχεία κατα λάθος και πόσες φορές με τροποποιήσεις των drivers δέν ξεκινάει το σύστημα;;;;Τι δυο φορές το χρόνο μου λές.Εσύ προφανώς χρησιμοποιείς το μηχάνημά σου με άλλους τρόπους.Το format και reinstall δέν είναι και τόσο τραγικό.Άντε κανα μισαωράκι, δεδομένου ότι έχεις κάνει τις κατάλληλες προετοιμασίες :wink: :wink: .Φαντάσου ότι έχω δίσκο 40 GB και κάνω install Win XP Pro σε 30 λεπτά.Τα Me τα έκανα σε 15 :lol: :lol: .Πάντως δέν έιναι τραγικό και βοηθάει να είναι πάντα το σύστημα σου σε top form.Όσο για τα registry cleaners....θα σου έλεγα να stay clear.Εκεί που είσαι ήμουνα που λένε....Έχω κάνει format απο registry cleanerssssss ooouuuuuuaaaaaaa!!!!!
Άκου που σου λέω......

poussou
17-07-03, 17:53
Καλά υπήρχε και για μένα μία περίοδος που έκαν φορμάτ 1-2 φορές το μήνα. Οι εποχές αυτές πέρασαν όμως κι έτσι έχω να κάνω φορμάτ πάνω από 1,5 χρόνο και είμαι πανευτυχής!

Με το acpi που έγραψες τι παίζει; Αυτό ευθύνεται που παίρνει IRQ 19 to tornado παρότι από το bios έχω βάλει IRQ 10? Γράψε περισσότερες λεπτομέρειες.

Λοιπόν, το ACPI είναι www.acpi.info και στήν ουσία είναι υπεύθηνο για την σωστή διαχείρηση του hardware μέσω windows.Μια απο τις κύριες λειτουργείες του είναι να κάνει assign σε IRQ's για κάθε συσκευή.Επείσης, δίνει την ευκαιρία στον χρήστη να χρησιμοποιήσει άνω των 15 IRQ σε περίπτωση πολλών συσκευών σε ένα σύστημα.Έχω δεί και συστήματα με 4 !!! συσκευές στο ίδιο IRQ.Απο test που έχω κάνει, αλλά και γενικά απο κυκλοφορεί και έχω διαπιστώσει ο ίδιος, γενικά βελτιώνει τις επιδώσεις όλους του συστήματος.Το κακό όμως είναι πώς πολλά motherboards, έχουν προβλήματα με το ACPI, που καταλήγουν σε conflicts και crashes.Υπάρχουν δύο τρόποι να το ξεφορτωθείς.Ένας έιναι χώρίς format μέσω του device manager (που όμως δέν είναι "the real thing") και δέυτερος στην δίαρκεια fresh install και διαλέγοντας την επιλογή "Standard PC" (λεπτομέρειες on demand).Αυτό λύνει πόλλα απο τα probs me SBlasters αλλά μπορεί να επιταγχύνει και το PC σου σε περίπτωση που έχει πρόβλημα.Σε συστήματα χώρις προβλήματα είναι καλό να είναι ενεργοποιημένο.Μια παρενέργεια απο την απενεργοποίησή του είναι ότι το PC δέν κάνει auto power off αλλά πρέπει να πατήσεις το κουμπί για να σβήσει.Anyway δέν είναι τόσο θέμα για ανάπτυξη, καθώς είναι για προβληματικά συστήματα και hardware (εάν θές όμως στείλε pm να σου πώ και τα ρέστα).
Ο λόγος που το IRQ σου είανι "καρφωμένο" στο 19 ΔΕΝ είναι το ACPI.Όπως σου είπα ήδη, για να κάνεις manual assign irq πρέπει να το σετάρεις μέσω bios και να διαλέξεις την επιλογή "Plug n Play OS" στο ΝΟ!!!!Αλλιώς το σύστημα παρακάμπτει τα manual settings και τα Windows κάνουν auto assign.Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να φτιάξεις και μερικά απο τα προβλήματα με soundcards.Διάβασε παραπάνω αυτά που σου είπα και δοκίμασε τα (slots, irq's etc)..Και άν θές βοήθεια ρώτα..Μήν κωλώνεις..

hippie
17-07-03, 17:54
Ξέρεις πόσες φορές έχουν σβηστει αρχεία κατα λάθος και πόσες φορές με τροποποιήσεις των drivers δέν ξεκινάει το σύστημα;;;;Τι δυο φορές το χρόνο μου λές.Εσύ προφανώς χρησιμοποιείς το μηχάνημά σου με άλλους τρόπους.Το format και reinstall δέν είναι και τόσο τραγικό.Πάντως δέν έιναι τραγικό και βοηθάει να είναι πάντα το σύστημα σου σε top form

pros poussou,

to ksero oti den einai toso tragiko (format/reinstall), alla mporei na min xreiazetai toso sixna :wink:

ostoso:έχουν σβηστει αρχεία κατα λάθος :!: kai τροποποιήσεις των drivers :!: mipos kati den kaneis sosta merikes fores :?:

exeis toulaxiston kanei partition sto hdd ton 40gb :?:

to thema den einai h instalation ton winxp(30 min) or winme(15min), alla oles oi ipoloipes efarmoges/alla programmata/games tou sistimatos

kai mena mou exei tyxei corrupted system merikes fores, alla pistevo xoris idiaiteres ma....ies to system mporei na einai top fit gia megalo diastima

holy
17-07-03, 18:00
Re to format skeuteste? To format den einai tipota kai to na balleis pali to leitourgiko egw auto pou skeutomai prin ena anagkastiko format einai ola auta pouxw na kanw setup meta... an 30 lepta pairnei na ballw ta xp alles 3 wres pairnoun ola ta alla............. Exw ftasei naxw 200 giga hd kai o misos na einai backup twn backup lolololol

poussou
17-07-03, 18:02
Ρε σύ..Βέβαια και κάτι δεν κάνεις σωστά :lol: :lol: Πώς αλλιώς θα μάθεις;;;Εάν το έκανες σωστά, θα σήμαινε ότι το ξέρεις, οπότε γιατί να το δοκιμάσεις;;;;Σου ξαναλέω, μάλλον εσύ χρησιμοποιείς το σύστημά σου αλλιώς.Το ζητούμενο ΔΕΝ είναι η απροβλημάτιστη λειτουργία!!!Είναι η μέγιστη απόδοση ρεεεεεεεεε.Και βέβαια πάντα κάτι μπορεί να στραβώσει :lol: :lol: Αλλά what the fuck...Γι'αυτό υπάρχει το format!!!
Όσο για το partition που ρώτησες, θα το θεωρήσω αστείο και θα βρώ και γώ κανένα καλό να σου πώ :lol: :lol: :lol: :lol:

fractalbit
17-07-03, 18:04
Αυτό το "pug n play os" δεν το βρίσκω. Έχω bios της ΑΜΙ μήπως ξέρεις σε ποια κατηγορία να ψάξω; Το acpi το θέλω για να σβήνει μόνο του το pc, θυμάμαι ότι θέλει μία ιστορία να κάνεις κατά το install των win2000 για να δουλέψει και δεν θέλω να την ξανακάνω.

poussou
17-07-03, 18:09
Re to format skeuteste? To format den einai tipota kai to na balleis pali to leitourgiko egw auto pou skeutomai prin ena anagkastiko format einai ola auta pouxw na kanw setup meta... an 30 lepta pairnei na ballw ta xp alles 3 wres pairnoun ola ta alla............. Exw ftasei naxw 200 giga hd kai o misos na einai backup twn backup lolololol

TRUE TRUE...But...WHAT THE FUCK :lol: :lol: :lol:

poussou
17-07-03, 18:13
Αυτό το "pug n play os" δεν το βρίσκω. Έχω bios της ΑΜΙ μήπως ξέρεις σε ποια κατηγορία να ψάξω; Το acpi το θέλω για να σβήνει μόνο του το pc, θυμάμαι ότι θέλει μία ιστορία να κάνεις κατά το install των win2000 για να δουλέψει και δεν θέλω να την ξανακάνω.

Για το fresh install σου είπα ήδη.Για το που να ψάξεις.....σου ζήτησα το config σου, motherboard etc για να σου πώ...

fractalbit
17-07-03, 18:21
Gigabyte 7VRX με VIA KT333 chipset. Έχω βάλει και τους Via 4 in 1 drivers. CPU Athlon XP 1800+. Κάρτα γραφικών Manli Geforce MX 440

hippie
17-07-03, 18:28
Πώς αλλιώς θα μάθεις;;;Εάν το έκανες σωστά, θα σήμαινε ότι το ξέρεις, οπότε γιατί να το δοκιμάσεις;;;;Σου ξαναλέω, μάλλον εσύ χρησιμοποιείς το σύστημά σου αλλιώς.Το ζητούμενο ΔΕΝ είναι η απροβλημάτιστη λειτουργία!!!Είναι η μέγιστη απόδοση ρεεεεεεεεε.Και βέβαια πάντα κάτι μπορεί να στραβώσει :lol: :lol: Αλλά what the fuck...Γι'αυτό υπάρχει το format!!!


se merika points simfono, se kapoia alla exo epifilakseis... :twisted:

to zitoumeno einai h aproblimatisti leitourgia tou sistimatos (windows xrhsimopoeis kai esi)
h megisti apodosi eksartatai apo to kalo hardware (p.x an den exeis mia kali karta grafikon oti rithmiseis/tweaks kaneis, panta tha istereis se sxesi me mia kaliteri karta)
kati mporei na stravosei: sosto...murphy's law :wink:

PS: sizitisi going off topic
PS2: pistevo: let the user be the power of his system
XBox:the third place

fractalbit
17-07-03, 19:04
Λοιπόν τώρα σας γράφω από το tornado. Το άλλαξα πάλι pci θύρα και το βρήκε στο irq 16. Αν και στο faq λέει ότι δουλεύει καλά μέχρι IRQ 12, δεν μου έχει πετάξει ακόμα την blue screen. Να δούμε τι θα γίνει μόλις βάλω και την κάρτα ήχου. Έ ρε γλέντια!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.