PDA

Επιστροφή στο Forum : ιδιοκτητο forthnet χωρις συνδεση ΟΤΕ?



chris_a
10-09-07, 11:13
Γεια σας
Θα θελα να ρωτησω αν γινεται καινουρια συνδεση στο δικτυο της forthnet(2 play) χωρις προηγουμενη συνδεση στον ΟΤΕ.

cuper
10-09-07, 11:22
Έχει απαντηθεί ουκ ολίγες φορές.
Δεν γίνεται προς το παρόν κάτι τέτοιο. Θα πρέπει να κάνεις νέα σύνδεση (νούμερο) στον ΟΤΕ και μετά την παρέλευση 2 μηνών προχωράς σε αίτηση για 2play.

chris_a
10-09-07, 12:47
Ευχαριστω για την (απογοητευτικη) απαντιση.
Κανονικα ο Ποτε μπορει να δωσει καρτελα πελατη αμα ζητησεις για να μην περιμενεις 2 μηνες μεχρι τον 1ο λογοριασμο,αλλα επειδη εκει μεσα ειναι μ@!@κ3σ δε σου δινουν,μηπως και χασουν πελατη ενα 2μηνο νωριτερα.-και αποπροσωπικη εμπειρια και απο γνωστο.
Τωρα δε ξερω κατα ποσο ειναι υποχρεωμενος(βαση καποιου νομου) ο Ποτε να δωσει καρτελα πελατη αν του το ζητησει καποιος...
Υπαρχει καποις που να μπορει να μ το απαντησει αυτο?
Ευχαριστω

sdikr
10-09-07, 13:15
Ευχαριστω για την (απογοητευτικη) απαντιση.
Κανονικα ο Ποτε μπορει να δωσει καρτελα πελατη αμα ζητησεις για να μην περιμενεις 2 μηνες μεχρι τον 1ο λογοριασμο,αλλα επειδη εκει μεσα ειναι μ@!@κ3σ δε σου δινουν,μηπως και χασουν πελατη ενα 2μηνο νωριτερα.-και αποπροσωπικη εμπειρια και απο γνωστο.
Τωρα δε ξερω κατα ποσο ειναι υποχρεωμενος(βαση καποιου νομου) ο Ποτε να δωσει καρτελα πελατη αν του το ζητησει καποιος...
Υπαρχει καποις που να μπορει να μ το απαντησει αυτο?
Ευχαριστω

τα παράπονα σου θα πρέπει πρώτα να τα κάνεις στην forthnet,
Απο τον ΟΤΕ μπορείς να ζητήσεις χαρτί που να λέει οτι το νούμερο είναι δικό σου και το δίνουν πάντα

Οπώς και να έχει, θα πρέπει να παραμείνεις 2 μήνες

Lagavulin
10-09-07, 13:18
Φυσικά και είναι υποχρεωμένος, μην τρελενόμαστε...Εγώ αφού έκανα τη σύνδεση σταθερού τηλεφώνου έκανα μια αίτηση στον ΟΤΕ και μου στείλανε μια βεβαίωση με τα στοιχεία μου και τον αριθμό τηλεφώνου.Η διαδικασία είναι απλή, αν και θάπρεπε να είναι ακόμα πιο απλή.
Σε 2 μέρες η βεβαίωση είναι έτοιμη.Μην περιμένεις το λογαριασμό!

chris_a
10-09-07, 13:38
τα παράπονα σου θα πρέπει πρώτα να τα κάνεις στην forthnet,
Απο τον ΟΤΕ μπορείς να ζητήσεις χαρτί που να λέει οτι το νούμερο είναι δικό σου και το δίνουν πάντα

Οπώς και να έχει, θα πρέπει να παραμείνεις 2 μήνες


Αμα μπορω να ζητησω το χαρτι με τα στοιχεια μου γιατι πρεπει να περιμενω 2 μηνες τοτε?
Δεν καταλαβα...:hmm:
Ευχαριστω

Lagavulin
10-09-07, 14:17
Εμένα μου είπανε στη forthnet ότι θα πρέπει να περιμένω κανα 2 μήνες λόγω πλήθους αιτήσεων(ΠΑΝΙΚΟΣ) .Δεν μου είπανε τίποτα για οτε.Δεν είμαι σίγουρος τι παίζει με τον οτέ και αν καθυστερούν επίτηδες τις συνδέσεις.Αν ξέρει κάποιος στα σίγουρα ας μας πει τι συμβαίνει στην περίπτωση νέας γραμμής.

ariadgr
10-09-07, 14:32
Οπώς και να έχει, θα πρέπει να παραμείνεις 2 μήνες

Είχε γραφτεί παλιότερα ότι δεν χρειάζεται να παραμείνεις 2 μήνες στον ΟΤΕ, να τους πληρώσεις χρειάζεται. :)

Ioudas1
10-09-07, 14:32
Γεια σας
Θα θελα να ρωτησω αν γινεται καινουρια συνδεση στο δικτυο της forthnet(2 play) χωρις προηγουμενη συνδεση στον ΟΤΕ.

Γιιατί δεν ρωτάς την forthnet;
Με απόφαση της ΕΕΤΤ έχει ζητήσει να παραδώσει ο ΟΤΕ 210.000 ζεύγη αδιάθετου καλωδίου στους εναλλακτικούς. Υποθέτω ότι με αυτό θα το χρησιμοποιήσουν για συνδέσεις με νέα νούμερα, αλλά αν το έχει παραδώσει ο ΟΤΕ δεν το γνωρίζω. Αν ψάξεις εδώ στο foroum θα βρεις την απόφαση της ΕΕΤΤ (όπως και στον ιστότοπο της). Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Βρήκα την απόφαση της ΕΕΤΤ.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1303123&highlight=%C5%C5%D4%D4+%E6%E5%FD%E3%E7#post1303123

Επιπλέον, ως αποτέλεσμα της εντατικής εποπτείας από την ΕΕΤΤ του προγράμματος συνεγκατάστασης και αδεσμοποίησης του τοπικού βρόχου, έχουν ήδη ετοιμαστεί και παραδοθεί από τον ΟΤΕ προς τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους 320.000 περίπου ζεύγη καλωδίων για την παροχή ΑΠΤΒ σε όλη την χώρα, εκ των οποίων τα 210.000 παραμένουν ακόμα διαθέσιμα στους παρόχους για να μπορέσουν να ικανοποιήσουν τα αιτήματα των συνδρομητών τους.

Lagavulin
10-09-07, 14:47
Γιιατί δεν ρωτάς την forthnet;
Με απόφαση της ΕΕΤΤ έχει ζητήσει να παραδώσει ο ΟΤΕ 210.000 ζεύγη αδιάθετου καλωδίου στους εναλλακτικούς. Υποθέτω ότι με αυτό θα το χρησιμοποιήσουν για συνδέσεις με νέα νούμερα, αλλά αν το έχει παραδώσει ο ΟΤΕ δεν το γνωρίζω. Αν ψάξεις εδώ στο foroum θα βρεις την απόφαση της ΕΕΤΤ (όπως και στον ιστότοπο της). Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Ρώτησα εγώ πριν 2 βδομάδες. Η forthnet δεν βάζει νέες γραμμές.Θα πρέπει πρώτα να περάσεις απο τον οτέ για να κάνεις τη σύνδεση και μετα αίτηση για double play.

Έτσι απλά θα γλιτώσεις....???

cuper
10-09-07, 14:51
Αμα μπορω να ζητησω το χαρτι με τα στοιχεια μου γιατι πρεπει να περιμενω 2 μηνες τοτε?
Δεν καταλαβα...:hmm:
Ευχαριστω

Ο ΟΤΕ σε δεσμεύει 2 μήνες στο δίκτυό του, εφόσον αποκτήσεις καινούρια γραμμή.
Αίτηση για 2play όντως μπορείς να κάνεις αμέσως μόλις πάρεις την βεβαίωση του ΟΤΕ για τον τηλεφωνικό αριθμό με τα στοιχεία σου. Αλλά αν ο ΟΤΕ σε έχει "καπαρωμένο" 2 μήνες, τότε η αίτηση στην forthnet θα μπλοκάρει.

Όταν ξεμπλοκάρει, τότε θα ξεκινήσει να μετράει ο χρόνος για την μετάβαση στο ιδιόκτητο της forthnet. Με άλλα λόγια τότε θα αρχίσεις να τροποποιείς στην υπογραφή σου κατά το μοτίβο
xx/xx/2008 παραλαβή + καταχώρηση
xx/xx/2008 αποστολή στον ΟΤΕ
κτλ :p

Δηλαδή με την μέχρι τώρα εμπειρία, αποκτώντας καινούρια σύνδεση από τον ΟΤΕ αυτήν τη βδομάδα, θα μεταβείς στο 2play της forthnet από Ιανουάριο και μετά.

Σε καλύπτει κανένας άλλος πάροχος που δίνει 2play πακέτα χωρίς την ύπαρξη ΟΤΕ πχ Tellas, Netone κτλ ;

Ioudas1
10-09-07, 15:18
Ρώτησα εγώ πριν 2 βδομάδες. Η forthnet δεν βάζει νέες γραμμές.Θα πρέπει πρώτα να περάσεις απο τον οτέ για να κάνεις τη σύνδεση και μετα αίτηση για double play.

Έτσι απλά θα γλιτώσεις....???

Έχεις δίκιο. Τελικά δεν γλυτώνουμε εύκολα........:sorry:

Lagavulin
10-09-07, 15:25
Ο ΟΤΕ σε δεσμεύει 2 μήνες στο δίκτυό του, εφόσον αποκτήσεις καινούρια γραμμή.
Αίτηση για 2play όντως μπορείς να κάνεις αμέσως μόλις πάρεις την βεβαίωση του ΟΤΕ για τον τηλεφωνικό αριθμό με τα στοιχεία σου. Αλλά αν ο ΟΤΕ σε έχει "καπαρωμένο" 2 μήνες, τότε η αίτηση στην forthnet θα μπλοκάρει.

Όταν ξεμπλοκάρει, τότε θα ξεκινήσει να μετράει ο χρόνος για την μετάβαση στο ιδιόκτητο της forthnet. Με άλλα λόγια τότε θα αρχίσεις να τροποποιείς στην υπογραφή σου κατά το μοτίβο
xx/xx/2008 παραλαβή + καταχώρηση
xx/xx/2008 αποστολή στον ΟΤΕ
κτλ :p

Δηλαδή με την μέχρι τώρα εμπειρία, αποκτώντας καινούρια σύνδεση από τον ΟΤΕ αυτήν τη βδομάδα, θα μεταβείς στο 2play της forthnet από Ιανουάριο και μετά.

Σε καλύπτει κανένας άλλος πάροχος που δίνει 2play πακέτα χωρίς την ύπαρξη ΟΤΕ πχ Tellas, Netone κτλ ;


Μας έκανες την καρδιά περιβόλι.Αυτά δεν μας τα λένε στη forthnet.
:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
Ας τους πληρώσουμε τους 2 μήνες χαλάλι, αλλά με τι δικαίωμα μας κρατά ο οτε?

nrg_polini
10-09-07, 15:59
Απο περιπτωσεις που εχω διαβασει εδω μεσα δεν σε κραταει ο ΟΤΕ 2 μηνες, μπορεις απο τη 1η μερα να κανεις αιτηση στη Forthnet.

chris_a
10-09-07, 16:45
Τελικα απ οσο καταλαβα ο καθενας εχει προσωπικη εμπειρια και για τπτ δεν μπορουμε να μαστε σιγουροι...
Βασικα για ενα φιλαρακι ρωταω επειδη δε ξερει και πολλα για το ολο μπαχαλο που επικρατει.Φευγει φοιτητης στα γιαννενα τον αλλο μηνα οπου και θα ???υπαρχει??? καλυψη μεσω δικτυου forthnet και θελει να μαθει αν μπορει να γλυτωσει τον Ποτε ...


Εγω εχω κανει αιτηση στις 30/08/07 στα γραφεια στη ναυαρινου
08/09/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
08/09/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
Ελπιζω σε 3 weeks να μαι ενεργοποιημενος

Lagavulin
10-09-07, 16:58
Τελικα απ οσο καταλαβα ο καθενας εχει προσωπικη εμπειρια και για τπτ δεν μπορουμε να μαστε σιγουροι...
Βασικα για ενα φιλαρακι ρωταω επειδη δε ξερει και πολλα για το ολο μπαχαλο που επικρατει.Φευγει φοιτητης στα γιαννενα τον αλλο μηνα οπου και θα ???υπαρχει??? καλυψη μεσω δικτυου forthnet και θελει να μαθει αν μπορει να γλυτωσει τον Ποτε ...


Εγω εχω κανει αιτηση στις 30/08/07 στα γραφεια στη ναυαρινου
08/09/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
08/09/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
Ελπιζω σε 3 weeks να μαι ενεργοποιημενος



o cuper μαλλον είχε δίκιο..!
Γραμμή οτέ ενεργοποιήθηκε στις 24/8.
Εγω εχω κανει αιτηση στις 30/08/07 στα γραφεια στη ναυαρινου
08/09/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

απο εκει και πέρα τπτ.δεν έχουν στείλει αίτηση στον οτε, οπότε φαντάζομαι ότι θα περιμένω 1μισι μήνα ακόμα για να αποδεσμευτώ απο τον οτέ:down:.
Να καεί στην πυρά ο οτέ.:twisted::twisted::twisted:.ΕΛΕΟΣΣΣ

sdikr
10-09-07, 17:27
o cuper μαλλον είχε δίκιο..!
Γραμμή οτέ ενεργοποιήθηκε στις 24/8.
Εγω εχω κανει αιτηση στις 30/08/07 στα γραφεια στη ναυαρινου
08/09/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

απο εκει και πέρα τπτ.δεν έχουν στείλει αίτηση στον οτε, οπότε φαντάζομαι ότι θα περιμένω 1μισι μήνα ακόμα για να αποδεσμευτώ απο τον οτέ:down:.
Να καεί στην πυρά ο οτέ.:twisted::twisted::twisted:.ΕΛΕΟΣΣΣ

O ΟΤΕ τι ακριβώς να κάνει αν δεν του στέλνουν την αίτηση; :hmm:

gatoulas
10-09-07, 17:37
Άσε που αν καεί στην πυρά που θα στείλουν την αίτηση :what:

cuper
10-09-07, 17:51
Και για του λόγου το αληθές, παράθεση από τη σύμβαση (http://www.ote-shop.gr/page_content.asp?wid=109&hop=h):

"ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΣΤΑΘΕΡΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ (PSTN)"
...
"3. Η παρούσα σύμβαση είναι αορίστου χρόνου, με ελάχιστη διάρκεια δύο (2) μηνών, ή ορισμένου χρόνου, ήτοι μέχρι …………. Στις περιπτώσεις προσφορών, η διάρκεια της σύμβασης είναι τουλάχιστον εξάμηνη (6μηνη)."

Τώρα αν γίνεται να πληρώσεις για να φύγει η ελάχιστη διάρκεια, δεν το ξέρω. Ένα τηλ στο 134 ή μια επίσκεψη σε τοπικό ote-shop θα βοηθούσε.

adonp
10-09-07, 21:20
Μπορει κάποιος που έχει μόνο internet απο forthnet να διακόψει τον ΟΤΕ; ή μόνο αν το αλλάξει και βάλει internet και telephony μπορεί να διακόψει τον ΟΤΕ; ή τίποτα από τα 2;

asfalis
10-09-07, 22:09
Υπάρχει στο forum η προσωπική εμπειρία από τον deliopoulos (http://adslgr.com/forum/member.php?u=4338) . Μας εξηγεί πως μόνο σε 28 μέρες με καινούρια γραμμή από ΟΤΕ παρακάμφηκαν αυτοί οι δυο μήνες.......___ Βέβαια ο deliopoulos (http://adslgr.com/forum/member.php?u=4338) μπορεί να λέει και ψέματα ή και να είναι "εγκάθετος" της forthnet που παραπληροφορεί και απλά εισπράττει ποσοστά από το διευρυμένο πελατολόγιο της εταιρείας :oneup:
:jedi:

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=128849

Spanos
10-09-07, 22:15
Απο περιπτωσεις που εχω διαβασει εδω μεσα δεν σε κραταει ο ΟΤΕ 2 μηνες, μπορεις απο τη 1η μερα να κανεις αιτηση στη Forthnet.


Έτσι έχω ακούσει και εγώ αλλα πόσο κάνει να βγεί ο πρώτος λογαριασμός του ΟΤΕ που είναι και απαραίτητο δικαιολογητικό γαι την αίτηση;

asfalis
10-09-07, 22:18
Έτσι έχω ακούσει και εγώ αλλα πόσο κάνει να βγεί ο πρώτος λογαριασμός του ΟΤΕ που είναι και απαραίτητο δικαιολογητικό γαι την αίτηση;

Να που τελικά δεν είναι απαραίτητο δικαιολογητικό ....... σύμφωνα πάντα με τον φίλο που σε 28 μέρες είχε 2play....

adonp
10-09-07, 23:34
Υπάρχει στο forum η προσωπική εμπειρία από τον deliopoulos (http://adslgr.com/forum/member.php?u=4338) . Μας εξηγεί πως μόνο σε 28 μέρες με καινούρια γραμμή από ΟΤΕ παρακάμφηκαν αυτοί οι δυο μήνες.......___ Βέβαια ο deliopoulos (http://adslgr.com/forum/member.php?u=4338) μπορεί να λέει και ψέματα ή και να είναι "εγκάθετος" της forthnet που παραπληροφορεί και απλά εισπράττει ποσοστά από το διευρυμένο πελατολόγιο της εταιρείας :oneup:
:jedi:

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=128849

σταθερό δε χρειάζομαι,την υπηρεσία στο ιδιοκτητο forthnet internet(οχι telephony) την έχω εδώ και 2μήνες ενεργοποιημένη.. τον ΟΤΕ τον έχω εδώ και ένα χρόνο.. Οπότε δηλαδή μπόρω πχ αυρίο επιτέλους να διακόψω τον ΟΤΕ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.