PDA

Επιστροφή στο Forum : Να την κάνω την αναβάθμιση;;;



nanas
10-09-07, 14:11
Καλησπέρα παιδιά,

Σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση απο τα 2 στα 8 Mbps.
Τα δεδομένα είναι τα εξής:
1) Όντας χρήστης DSL από το 2003 έχω νιώσει για τα καλά στο πετσί μου τι σημαίνει αναβάθμιση πΟΤΕ...
Π.χ. την τελευταία φορά από τα 1 στα 2 που μας πήγαν πέρυσι έκανα 5 μήνες να δω την ταχύτητα των 2 Mbps, φυσικά μετά από αρκετά τηλέφωνα και απανωτές δηλώσεις βλάβης.
2) Εκ των προτέρων γνωρίζω ότι με attenuation 44 το router δεν πρόκειται να κλειδώσει στα 8, αλλά περίπου στα 7 (κάτι το οποίο αποδέχομαι χωρίς πρόβλημα).
3) Μου αρέσει το ιντερνετ και θέλω να πειραματίζομαι και να δοκιμάζω τις νέες τεχνολογίες.
4) Μου τη σπάει όταν δεν παίρνω αυτό που πληρώνω.
5) Στο forum οι περισσότεροι δείχνουν ικανοποιημένοι από την αναβάθμιση στα 8 - σε αντίθεση με την περσινή αναβάθμιση που όλοι βρίζανε τον πΟΤΕ.

Συνεπώς, με τα παραπάνω δεδομένα να την κάνω την αναβάθμιση;;; Τι λέτε;;;:hmm:

deniSun
10-09-07, 16:22
Αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το οικονομικό προχώρα.

anastassio
10-09-07, 17:09
Θα σου προτεινα να πας στην 4αρα καλυτερα:oneup:

Jazzer
10-09-07, 17:25
Μόλις ολοκληρώθηκε η υποβάθμιση της ταχύτητάς μου από 8 σε 4 mbps, αντιμετώπιζα μεγάλο πρόβλημα καθημερινών αποσυνδέσεων, λόγω απόστασης ( 3 χλμ.) και χαμηλού snr margin.
Συστήνω ανεπιφύλακτα 4 mbps που σημαίνει ελάχιστες πιθανότητες για αποσυνδέσεις, διότι μένεις μακρυά από το Α/Κ σου και πιθανότατα να έχεις παρόμοια προβλήματα.

A_gamer
10-09-07, 17:33
Μόλις ολοκληρώθηκε η υποβάθμιση της ταχύτητάς μου από 8 σε 4 mbps, αντιμετώπιζα μεγάλο πρόβλημα καθημερινών αποσυνδέσεων, λόγω απόστασης ( 3 χλμ.) και χαμηλού snr margin.
Συστήνω ανεπιφύλακτα 4 mbps που σημαίνει ελάχιστες πιθανότητες για αποσυνδέσεις, διότι μένεις μακρυά από το Α/Κ σου και πιθανότατα να έχεις παρόμοια προβλήματα.

Εκτός και αν τον "καίει" η διαφορά στο upload.

nanas
10-09-07, 17:39
το upload είναι θέμα, γιατί τώρα με dslam siemens 1 κλειδώνω στα 288 και με το adsl 2+ στα 4 θα πέσω στα 252-254 περίπου (256 δεν νομίζω).
σε κάθε περίπτωση από όσους έχουν εμπειρία σχετική πόσο κοστίζει και κυρίως πόσο κόπο και χρόνο χρειάζεται για να σε "υποβαθμίσουν"; σου σπάνε τα νεύρα;

Jazzer
10-09-07, 17:41
Εκτός και αν τον "καίει" η διαφορά στο upload.
Πολύ σωστό αυτό που λες Χρήστο, ποιός δεν θέλει μεγαλύτερο upload ?:p
Απλά με 44 attenuation, είναι πολύ πιθανό να έχει και πρόβλημα αποσυνδέσεων λόγω μεγάλης απόστασης /θορύβου γραμμής στα 8 mbps, για αυτό του πρότεινα τα 4 mbps.

Jazzer
10-09-07, 17:50
σε κάθε περίπτωση από όσους έχουν εμπειρία σχετική πόσο κοστίζει και κυρίως πόσο κόπο και χρόνο χρειάζεται για να σε "υποβαθμίσουν"; σου σπάνε τα νεύρα;
Aντιμετώπισα πρόβλημα σήμερα όταν ζήτησα υποβάθμιση γραμμής στο 134, όπου μου είπαν ότι δεν μπορούσα να την κάνω λόγω του ότι δεν έχει περάσει το εξάμηνο και θα χρεωνόμουν τα πάγια της μέχρι τη λήξη !
Σημειωτέον ότι οι τεχνικοί έχουν ασχοληθεί με τη γραμμή μου πολλές φορές. Στο 121 μου έλεγαν ιστορίες, στο Κατάστημα ΟΤΕ τα ίδια και για να ξεμπερδέψω, πήρα τηλ. έναν πολύ καλό τεχνικό που είχε ασχοληθεί με τη βλάβη μου και έγινε μέσα σε 1 ώρα η υποβάθμιση στα 4 mbps.
Δυστυχώς έτσι δουλεύουν τα πράγματα άμα κολλήσεις κάπου.;)

A_gamer
10-09-07, 17:50
Πολύ σωστό αυτό που λες Χρήστο, ποιός δεν θέλει μεγαλύτερο upload ?:p
Απλά με 44 attenuation, είναι πολύ πιθανό να έχει και πρόβλημα αποσυνδέσεων λόγω μεγάλης απόστασης /θορύβου γραμμής στα 8 mbps, για αυτό του πρότεινα τα 4 mbps.

Αν δει ότι έχει αποσυνδέσεις, ναι.


το upload είναι θέμα, γιατί τώρα με dslam siemens 1 κλειδώνω στα 288 και με το adsl 2+ στα 4 θα πέσω στα 252-254 περίπου (256 δεν νομίζω).
σε κάθε περίπτωση από όσους έχουν εμπειρία σχετική πόσο κοστίζει και κυρίως πόσο κόπο και χρόνο χρειάζεται για να σε "υποβαθμίσουν"; σου σπάνε τα νεύρα;

Νομίζω πως δεν κοστίζει και γίνεται "αναίμακτα", αλλά δες πρώτα αν έχεις αποσυνδέσεις και μόνο αν έχεις κάνε την υποβάθμιση.

Α, και τα Speedtouch έχουν φήμη μεγάλης σταθερότητας σε "δύσκολες" γραμμές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.