PDA

Επιστροφή στο Forum : Εναλλακτική μητρική για socket 939?



moralas
13-01-05, 09:08
Έχετε υπόψην σας κάποια αλλη μητρική εκτός της msi για socket 939? Π.Χ. asus? ή κάποια άλλη ?

moralas
13-01-05, 09:10
Υπάρχει απο ότι είδα της asus , αλλά σε via chipset. Σε nforce ξέρει κανείς? Πιο θα προτιμούσατε? MSI+nforce , MSI+via , ASUS+nforce , ASUS+via ? Για 939 ρωτάω πάντα...

pontifikas
13-01-05, 10:26
Εγώ έχω μια Gigabyte(K8NSXP).

George978
13-01-05, 10:27
MSI , καλη ειναι θα κανεις τη δουλεια σου και αν κλοκαρεις κιολας δεν θα σε απογοητευση(αρκει να εχεις τα απαραιτητα υλικα)

vagelis
13-01-05, 10:46
Epox από informatics γύρω στα 130 ευρώ , αλλιώς να περιμένεις μέχρι να βγεί η DFI .(που δεν ξέρουμε όμως πότε ακριβώς θα βγεί).Πάντως , αν δεν σε ενδιαφέρει ο υπερχρονισμός η ΜΣΙ καλή είναι , προσοχή όμως στη συμβατότητα με τις μνήμες , είναι δύστροπη

George978
13-01-05, 10:51
καποιο λαθος κανεις, αν σε Ενδιαφερει το κλοκ παιρνεις MSI αλλιως παρε ασους. Εποξ δεν θα σχολιασω , οτι θελει δινει στα ρευματα.

George978
13-01-05, 10:55
ειναι απαραιτητο πρωτα πριν παρεις οτιδηποτε αν δεις τι μνημες εχεις και να τσεκαρεις συμβατοτητες σε φορουμ και σε επισημες ιστοσελιδες. ΟΛΕΣ οι μητρικες σε 939 εχουν προβληματα με συγκεκριμενες μνημες οποτε καλυτερα πριν για να μη κλαις μετα

moralas
13-01-05, 18:19
Έχω μνήμες της corair 2 512άρες cl2. Τι λέτε ? Που τσεκάρω αν είναι συμβατές ? Η asus από όσο είδα έχει μόνο via chip το kt800. NVIDIA ή VIA ? Δεν είμαι οβερκλοκάς...

Dslmaniac
13-01-05, 18:23
Epox από informatics γύρω στα 130 ευρώ , αλλιώς να περιμένεις μέχρι να βγεί η DFI .(που δεν ξέρουμε όμως πότε ακριβώς θα βγεί).

Προς το τέλος Ιανουαρίου θα γίνει η διάθεσή τους στην αγορά σύμφωνα με τη DFI.

WAntilles
13-01-05, 18:43
Epox από informatics γύρω στα 130 ευρώ , αλλιώς να περιμένεις μέχρι να βγεί η DFI .(που δεν ξέρουμε όμως πότε ακριβώς θα βγεί).

Προς το τέλος Ιανουαρίου θα γίνει η διάθεσή τους στην αγορά σύμφωνα με τη DFI.

Για ελλάδα ειδικά, μιλάς DSL-Maniac, ή γενικά;

Dslmaniac
13-01-05, 18:47
Γενικά στην αγορά, Ελλάδα φαντάζομαι δε θα αργήσει να έρθει. Αλλά και να αργήσει πάντα μπορείς να την αγοράσεις από Αγγλία ας πούμε.

mistac75
13-01-05, 19:00
Γενικά στην αγορά, Ελλάδα φαντάζομαι δε θα αργήσει να έρθει. Αλλά και να αργήσει πάντα μπορείς να την αγοράσεις από Αγγλία ας πούμε.

Ναι αλλά σου βγαίνει πιο ακριβά όμως.

XTCgr
13-01-05, 19:00
όπως είπε και ο DSLmaniac τέλη Ιανουαρίου/αρχές Φεβρουαρίου η DFI
Kόβω το χέρι μου οτι το board θα μαμήσει και ΔΕΝ θα έχει ασυμβατότητες με μνήμες (τον δρόμο έδειξε ήδη με το board για socket754)
Oskar Wu rulez λέμε! lol :mrgreen:

moralas
13-01-05, 19:10
Ρε παίδες που βλέπω αν είναι συμβατές η μη?

Dslmaniac
13-01-05, 19:14
Γενικά στην αγορά, Ελλάδα φαντάζομαι δε θα αργήσει να έρθει. Αλλά και να αργήσει πάντα μπορείς να την αγοράσεις από Αγγλία ας πούμε.

Ναι αλλά σου βγαίνει πιο ακριβά όμως.

Μην το λες, στη χειρότερη θα σου έρθει στα ίδια.

mistac75
13-01-05, 19:31
Μην το λες, στη χειρότερη θα σου έρθει στα ίδια.

Αναλόγος και από που το παίρνεις βέβαια. Πρώτα πρέπει να ψάξει κάποιος αρκετά κλπ κλπ.

chroma
14-01-05, 12:41
Αν βιάζεσαι πολύ θα έλεγα να πας σε gigabyte, δίνει καλύτερες ρυθμίσεις από την msi και είναι πιο συμβατή σε μνήμες. Υπόψη η DFI που βγαίνει σε ένα μήνα περίπου είναι NF4 αρα pcie. Η αντίστοιχη 939 με NF3 και agp, θα αργήσει λίγο παραπάνω. Προσωπικά από αυτά που είδα με την 754, δε θα πήγαινα σε άλλη εταιρεία. Ειδικά αν σε ενδιαφέρει το o/c αυτά που δίνει η DFI δε τα δίνει καμιά.

George978
14-01-05, 12:43
Ρε παίδες που βλέπω αν είναι συμβατές η μη?

κατεβασε το μανουαλ, αλλα πρεπει να ξερεις τι τσιπακια φορανε οι μνημες σου

DrWho
14-01-05, 13:01
Πάρτε και ένα link για τις DFI Νforce4 για 939.
http://www.xbitlabs.com/news/mainboards/display/20050112132310.html

Καλό πράγμα indeed. Για συγκεκριμένη όμως κατηγορία power χρηστών που βάζουν βαθιά το χέρι στην τσέπη !!

WAntilles
14-01-05, 13:14
Υπόψη η DFI που βγαίνει σε ένα μήνα περίπου είναι NF4 αρα pcie. Η αντίστοιχη 939 με NF3 και agp, θα αργήσει λίγο παραπάνω. Προσωπικά από αυτά που είδα με την 754, δε θα πήγαινα σε άλλη εταιρεία. Ειδικά αν σε ενδιαφέρει το o/c αυτά που δίνει η DFI δε τα δίνει καμιά.

Εμένα πειράζει που δεν με ενδιαφέρει το o/c αλλά και πάλι αυτά που δίνει η DFI δεν τα δίνει καμμιά (παντού + Si-3114);


Πάρτε και ένα link για τις DFI Νforce4 για 939.
http://www.xbitlabs.com/news/mainboards/display/20050112132310.html


Excellent, Lord Who.


Καλό πράγμα indeed. Για συγκεκριμένη όμως κατηγορία power χρηστών που βάζουν βαθιά το χέρι στην τσέπη !!

Τι λές.

Τα 8 κανάλια SATA (με + Si-3114) είναι απαραίτητα για μηχανάκι 3ετίας.

George978
14-01-05, 13:15
εχεις 8 δισκους ρε τρελε? :shock:

mistac75
14-01-05, 13:16
Αν βιάζεσαι πολύ θα έλεγα να πας σε gigabyte, δίνει καλύτερες ρυθμίσεις από την msi και είναι πιο συμβατή σε μνήμες.

Για το αν είναι πιο συμβατή σε μνήμες πηγαινε σε αυτό το thread και διάβασε... :wink:

http://www.adslgr.com/forum/pagethread13174-195.html

George978
14-01-05, 13:17
η ΑΒΙΤ που ειναι ρε παιδια? χαθηκε.... :cry:

WAntilles
14-01-05, 13:26
εχεις 8 δισκους ρε τρελε? :shock:

Όχι προς το παρόν.

Αλλά μην ξεχνάς ότι μιλάμε για προοπτική 3ετίας, έρχονται SATA driver με NCQ-TCQ, από εδώ και πέρα τα CD-DVD-οειδή θα βγαίνουν όλο και περισσότερο σε SATA κλπ.

chroma
14-01-05, 13:40
Αν βιάζεσαι πολύ θα έλεγα να πας σε gigabyte, δίνει καλύτερες ρυθμίσεις από την msi και είναι πιο συμβατή σε μνήμες.

Για το αν είναι πιο συμβατή σε μνήμες πηγαινε σε αυτό το thread και διάβασε... :wink:

http://www.adslgr.com/forum/pagethread13174-195.html
Ελάχιστα σχόλια για GB βρήκα στο θέμα τα οποία ήταν και για την 754. Εγώ αναφέρομαι στην 939.

DrWho, οι DFI NF4 θα βγαίνουν σε 5 γεύσεις για κάθε πορτοφόλι.

Frealaf
14-01-05, 15:18
Παίδες μία ερώτηση-σφήνα: παρατήρησα ότι οι πιο πολλές από τις νέες μητρικές για Athlon64/939 με PCIExpress option (τόσο σε nForce4 όσο και σε Via890) έχουν πολύ λίγες legacy PCI θύρες (2 ή 3). Γιατί αυτό και τί λύσεις υπάρχουν για κάποιον που έχει ήδη κάμποσες PCI καρτούλες? (γιατί έχω ήδη 3 και πάω για 4η!) Θα πρέπει μήπως να αναβαθμίσω πάλι σε AGP-based chipset? (λ.χ. Via800) Thx προκαταβλικά!

WAntilles
14-01-05, 15:26
Ή VIA K8T800 Pro ή nForce3-250.

Frealaf
14-01-05, 15:41
Thx Wantilles -για την Asus A8V Deluxe πήγαινα anyway μέχρι που ανακοινώθηκε η Α8V-EDeluxe (με PCIe)!

Πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί βάζουν τόσες λίγες κλασσικές PCI στα καινούρια mobos με PCI Express... :|

WAntilles
14-01-05, 15:52
Πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί βάζουν τόσες λίγες κλασσικές PCI στα καινούρια mobos με PCI Express... :|

Τους δικαιολογώ ακόμα κι εγώ που είμαι απαιτητικός χρήστης.

Όταν έχουν ενσωματωμένα:

- 2πλό GigaBit LAN
- 8απλό SATA
- πολυκάναλο audio αισθητά πάνω του μέσου όρου

Ε τότε τί να τα κάνεις τα περισσότερα από 2;

Θα βάλεις πες μια κάρτα τηλεόρασης.

Άντε και μια πολύ καλή κάρτα ήχου άμα ασχολείσαι με το σπορ.

SCSI;

Το SCSI (είχα μέχρι πριν 3 χρόνια) πέθανε πια.

Dslmaniac
14-01-05, 15:56
Αν πας σε αγορά μητρικής τώρα καλύτερα περίμενε λίγο για nofrce 4.

HellV1L
14-01-05, 16:15
http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=6340

DrWho
14-01-05, 16:40
Δυστυχώς το MGManager αν και - από την προηγούμενη Δευτέρα που ανέβασε τη συγκεκριμένη mobo στο site του- μου είχε πει ότι θα είναι διαθέσιμη σήμερα , ακόμα δεν έχει φέρει την A8N SLi Deluxe. Από Δευτέρα και βλέπουμε.

Για αυτό ακύρωσα την παραγγελία και τη βρήκα στο hacshop !!!
Πήρα το τελευταίο κομμάτι :D :D σε απίστευτη τιμή 166 με ΦΠΑ !!! ( στο MGM πάει στα 178 )


Μόλις βλέπω ότι την κατέβασε από το site το hacshop . Kομμάτια τέλος...

WAntilles
14-01-05, 16:48
Τα γνωστά ανύπαρκτα paper-αχυρο-products του MG Manager.

packetstorm
14-01-05, 16:49
, Για αυτό ακύρωσα την παραγγελία και τη βρήκα στο hacshop !!!
Πήρα το τελευταίο κομμάτι σε απίστευτη τιμή 166 με ΦΠΑ !!! ( στο MGM πάει στα 178 )

Καλόφαρδε! :lol: Εμείς μάλλον πρέπει να περιμένουμε κανα 2 βδομάδες ακόμα. :cry:

btw, είναι απίστευτη μ@λακία αυτό που κάνει το manager και μερικά άλλα eshops να βάζουν στις λίστες τους προιόντα χωρίς να τους έχει έρθει ούτε διαφημιστικό δείγμα ακόμα

Frealaf
14-01-05, 20:01
Τους δικαιολογώ ακόμα κι εγώ που είμαι απαιτητικός χρήστης.

Όταν έχουν ενσωματωμένα:

- 2πλό GigaBit LAN
- 8απλό SATA
- πολυκάναλο audio αισθητά πάνω του μέσου όρου

Ε τότε τί να τα κάνεις τα περισσότερα από 2;

Θα βάλεις πες μια κάρτα τηλεόρασης.

Άντε και μια πολύ καλή κάρτα ήχου άμα ασχολείσαι με το σπορ.

SCSI;

Το SCSI (είχα μέχρι πριν 3 χρόνια) πέθανε πια.


Δηλαδή, σύμφωνα με το σκεπτικό σου και -φαντάζομαι- των εταιριών, λ.χ. την SB-Live!Platinum μου (που πιάνει *2* PCI slots) και τον 2940 μου τί να τα κάνω? Να τα βγάλω στη...σύνταξη?!?!:twisted:

M'αρέσει που έλεγα να χτυπήσω κι ένα TV-Wonder Elite (http://www.ati.com/products/tvwonderelite/index.html) για το νέο μου (ή πιο σωστά, αναβαθμισμένο) σύστημα... Πάει, δε χωράνε με τίποτα!

BTW, όταν είχα πάρει το scanner μου, αρχές '98, είχα μόνο δύο επιλογές: serial (μπλιαχ!) ή SCSI scanner! Εύλογα, διάλεξα έναν με SCSI -εξ'ου και η αγορά του all-time classic Adaptec 2940.... Δηλαδή, τώρα θα πρέπει στα καλά καθούμενα ν'αλλάξω και σκανεράκι παίρνοντας ένα με USB παρ'ολο που αυτό που έχω δουλεύει μια χαρά (και με transparency kit by default παρακαλώ :wink: ) μόνο και μόνο για να απελευθερώσω το slot του 2940?! :shock:

Κι όχι τίποτ'άλλο, αλλά χωροταξικά δε γίνεται να συνδέσω το scanner-άκι στο άλλο μου PC που όταν αναβαθμίσω το main PC μου θα δεχτεί την τωρινή μου μητρική (A7V266E) η οποία αν και με όλα τα προεναφερθέντα πάνω, έχει 2 PCI free ακόμα... :?

Decisions, decisions... :roll:

mrsaccess
15-01-05, 01:05
Βρε παιδιά, ποια μητρική θα προτείνατε για socket 939 αλλά και για socket 754 αν στοχεύαμε μονάχα στη σταθερότητα;

Θέλω να στήσω ένα νέο server οπότε θέλω ένα σύστημα που να αντέχει τουλάχιστον 60 μέρες uptime στο χαλαρό χωρίς reboot χωρίς τίποτα (και με χρήση από μένα ταυτόχρονα, όχι dedicated server).

Θυμάμαι στους Athlon XP τα chipset της VIA τείναν να ήταν πολύ πιο σταθερά από το nforce αν και αρκετά πιο χαμηλά σε επιδόσεις.

Το πρόβλημά μου είναι πως ο μόνος σταθερός επεξεργαστής που έχω δει ως τώρα είναι ο Pentium 3 αλλά είναι πια αργός και πρέπει να τον αλλάξω. Το σύστημα το είχα φτάσει 45 μέρες uptime με χρήση windows XP! Στο τέλος έκανα reboot για να το μετακινήσω! Με linux δεν συζητάω. Δυστυχώς ούτε με P4 ούτε με Athlon XP τα έχω πετύχει αυτά. Στον P4 μου δηλαδή μετά από 7-10 μέρες ένα reboot το χρειάζεται...

WAntilles
15-01-05, 01:36
...την SB-Live!Platinum μου (που πιάνει *2* PCI slots)...

Πιάνει 2 slots είπες;

Καλό αυτό.

Διότι σε ανακύκλωση, θα βγάλει 2πλή ποσότητα raw material.

George978
15-01-05, 01:41
κακο ειναι γουαν , θα δαπανησουμε 2πλη ενεργεια κατα τη διαρκεια της ανακυκλωσης και στο τελος θα βγουμε χαμενοι :mrgreen:

pontifikas
18-01-05, 16:26
@mrsaccess
Το NF3 είναι "προβληματικό".
Δεν ξέρω αν θα το έβαζα σε server.Εγώ πάντως έχω άσχημη εμπειρία αστάθειας με την Gigabyte μου (939).
Και σε forums Που έχω μπεί ψάχνωντας λύσεις για τα προβλήματά μου συνάντησα πολλά άτομα με πρόβλημα με την MSI(939).
από ότι αλίευσα οι ASUS φαίνονται να είναι καλές.Αλλά δεν ξέρω.

Από την άλλη δεν γνωρίζω τι ψάρια πιάνει η VIA.

mrsaccess
18-01-05, 22:39
pontifica σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Και εγώ έχω ακούσει για την asus καλά λόγια αλλά τίποτα σίγουρο.

Δεν θέλω server για επαγγελματική χρήση αλλά σαν χόμπυ. Θέλω όμως να μπορώ να λείπω από το σπίτι για 10-20 μέρες χωρίς πρόβλημα.

Δυστυχώς παρόλο που έχουν εξελιχθεί πάρα πολλοί οι επεξεργαστές και όλα τα υποσυστήματα, στην σταθερότητα έχουν χάσει πολύ.

Για αυτό ρωτάω για Athlon64. Δεν ξέρω πολλά για αυτούς και δεν έχω δοκιμάσει κάποιο σύστημα εντατικά σπίτι μου. Ωστόσο το σίγουρο είναι πως οι Pentium 4 δεν μου κάνουν. Βέβαια δεν έχω δει τι γίνεται με τις μητρικές της intel, αλλά με τις υπόλοιπες (msi, asus κτλ) δουλειά σίγουρα δεν γίνεται...

@ ADSLgr.com All rights reserved.