PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x χωρις συνδεση για 7 μερες



firegarden
11-09-07, 10:05
Καλημέρα. Μεχρι πριν μερικες μερες ειχα γραμμη 768 απο τον Οτε και ISP Forthnet. Εκανα αιτηση για το πακετο Conn-x στα 4mbit. Την ιδια μερα που εκανα την αιτηση με πηραν απο την Οτενετ και μου εδωσαν τα στοιχεια για να μπορεσω να ενεργοποιησω τη συνδρομη μου.
Οντως ετσι εκανα και μπορεσα και συνδεθηκα αμεσα με ταχυτητα 768 ομως. Την επομενη μερα γυρισα στο σπιτι και ειδα οτι δεν ειχα συνδεση στο Ιντερνετ. Οταν προσπαθησα να συνδεθω, λαμβανα το σφαλμα οτι ο απομακρυσμενος υπολογιστης δεν ανταποκρινοταν. Το λαμπακι του μοντεμ ομως (Siemens Xpresslink PSTN) ειναι σταθερα αναμμενο πρασινο.Δηλωσα βλαβη στο 121 και παρολα αυτα κοντευω μια εβδομαδα περιπου χωρις συνδεση. Το περιεργο ειναι πως οταν συνδεω ενα FritzΒΟΧ στη γραμμη τοτε μου λεει οτι δεν μπορει να συγχρονισει.

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

Α)Υπαρχει καποιος χρονος αναμονης για να μεταβω απο το dslam των 768 σε αυτο των 4μβιτ;Αν ναι, πόσος περιπου ειναι ; Απο την Οτενετ παντως μου ειπαν οτι η μεταβαση στη νεα ταχυτητα εχει γινει.

Β) Αν θυμαμαι καλα, εαν υπαρχει βλαβη για περισσοτερες απο 24 ωρες, δεν πληρωνω το παγιο για εκείνο τον μηνα. Ξερει κανεις πως ακριβως γίνεται αυτη η διαδικασία;Απαιτει εγγραφη αναφορα ή αρκει η αναφορα του προβλήματος στο 121;

Σας ευχαριστω πολύ.

nnn
11-09-07, 23:01
Το Fritzbox είναι για Pstn ?

firegarden
15-09-07, 19:13
Το Fritzbox είναι για Pstn ?

Ναι.

Ειμαι ηδη 10 μερες χωρις ιντερνετ.Με πηρε πριν καποιες μερες ενα τεχνικος τηλ και μου ειπε να συνδεσω ενα μοντεμ η ρουτερ για να κοιταξει τη γραμμη απο το κεντρο.Συνδεσα το Philips CGA 5720,κοιταξε τη γραμμη και μου ειπε οτι το προβλημα μου ειναι το οτι για καποιο λογο η γραμμη μου δεν μπορει να υποστηριξει 4mbits και οτι θα πρεπει να πεσω στα 2.Συμφωνησα και μου ειπε οτι θα εγραφε αυτος τη βλαβη και να επαιρνα το 134 την επομενη μερα για να τους πω να γινει η μεταφορα στα 2.
Πηρα το 134 κι ετσι εγινε. Ομως ακόμα δεν εχω ιντερνετ!Το Siemens κοκκινιζει και πρασινιζει συνεχεια ενω το Philips παραμενει πρασινο αλλα δειχνει τα εξης:

http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/firegarden/14914/584484
http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/firegarden/14914/584485

Το upstream noise margin ειναι σωστο?!?!?!?!?!


Μιας και σιγουρα θα μεινω χωρις Ιντερνετ για μισο μηνα τουλαχιστον κι επειδη δε σκοπευω να πληρωνω για κατι που δε μου παρεχουν,ξερει καποιος τη διαδικασια για να μη χρεωθω τις ημερες που δεν εχω ιντερνετ;

Νικαετός
15-09-07, 19:18
Θα πάρεις την εξυπηρέτηση πελατών της ΟΤΕΝΕΤ και θα ρωτήσεις. (801 11 3 55555)

firegarden
15-09-07, 19:33
Της Οτενετ;Νομιζω οτι ο ΟΤΕ ειναι υπευθυνος για τη γραμμη μου.
Περα απο αυτο,μπορει κανεις να καταλαβει ποιο ειναι το προβλημα;
Το upstream noise margin ειναι σωστο;

lexusr
16-09-07, 11:45
με βάση τα screenshots που παραθέτεις το router (philips) σου είναι συγχρονισμένο στα 2Mbps (ADSL physical UP), αλλά έχεις λάθος VPI/VCI (0/33). Μπες αριστερά ADSL/Internet settings -> ISP settings -> θέσε 8.35 και τα σωστά στοιχεία και εφόσον δεν έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα θα συνδεθείς. αν δε συνδέεσαι με τα δικά σου στοιχεία δοκίμασε με αυτά που δίνει η otenet otenet@otenet.gr / otenet .

συμβαίνει σε πολλά philips να είναι λαθος το VPI/VCI.

φιλικά
lexus

firegarden
16-09-07, 15:40
Φιλε Lexusr Αυτο ηταν το προβλημα μου.Σε ευχαριστω για τη βοηθεια!
Βεβαια δεν μπορω να καταλαβω γιατι δε μπορω να μπω με το Xpresslink αλλα τουλαχιστον εχω Internet.

lexusr
16-09-07, 18:41
αν η γραμμή σου λειτουργεί με το philips, είναι εντάξει. δεν σου εγγυόμαι ότι είναι το κορυφαίο router αλλά θα κάνεις τη δουλειά σου. για τα χρήματα του πάντως είναι πολύ καλή επιλογή (δωρεάν). το XpressLink δεν το θυμάμαι πάρα πολύ. μπορείς να μου πεις τι σφάλμα σου βγάζει μήπως μπορέσω να σε βοηθήσω; πάντως θεωρώ πως το philips αν και δεν είναι τέλειο θα σε βολέψει περισσότερο καθώς έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες.

φιλικά
lexusr

@ ADSLgr.com All rights reserved.