PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για hp laptop



chaosmaster
11-09-07, 15:22
Καλησπέρα παιδιά.Έχω αγορασει ενα laptop από την hp (pavilion dv6328ea) με προεγκατεστημενα vista.Η ερωτηση μου μιας κ νεος γενικα στους υπολογιστες ειναι αν γινεται να κανω format κ να περασω linux.Συγγνωμη αν ειναι βλακεια η ερωτηση μου αλλα οπω προειπα δε γνωριζω.Ευχαριστω

apok
11-09-07, 15:24
Φυσικά και γίνεται!!!!!!

chaosmaster
11-09-07, 15:30
μπορεις σε παρακαλω να με ενημερωσεις?Δλδ ποια εκδοση να βαλω κ το ποιο σημαντικο...που θα βρω drivers?

apok
11-09-07, 15:31
Για εκδόσεις και τα συναφή θα σε παραδώσω στους γκουρου του Λίνουξ :)

chaosmaster
11-09-07, 15:33
καποιο link κατι?Για να δουμε θα βγαλουμε ακρη?Thanks παντως

elapse
11-09-07, 16:43
Για αρχή κατέβασε το Ubuntu (http://www.ubuntu.com/getubuntu/download).

>>>Μην ξεχάσεις να δημιουργήσεις το recovery DVD για το HP!

IPL
11-09-07, 17:52
Για αρχή κατέβασε το Ubuntu (http://www.ubuntu.com/getubuntu/download).

>>>Μην ξεχάσεις να δημιουργήσεις το recovery DVD για το HP!

Και προσοχή στην δημιουργία recovery dvd. Όταν δημιουργείς recovery dvd, τα αρχεία από το recovery partition του σκληρού σβήνονται μετά την εγγραφή του dvd, δεν μένουν στον σκληρό. Το parition μετά το recovery dvd σε μένα πήγε από 5gb στα 260mb used, ενώ στο dvd γράφτηκαν μόνο 270mb.

Η ΗΡ ακόμα να μου απαντήσει αν αυτό είναι λογικό. Δηλαδή μάλλον έχασα τα vista. Και τώρα προσπαθώ να δω τι έχει γίνει. Αυτά για το dv6520ea που έχω εγώ.

Γενικά θα σου πρότεινα να αφήσεις το recovery partition έτσι όπως είναι και να βάλεις Linux μόνο στο κανονικό κομμάτι του σκληρού αν γίνεται αυτό.

haHa
11-09-07, 18:07
Κατι λαθος εγινε.
Εγω σε 2-3 τελευταια hp που εχω κανει αυτη τη διαδικασια,μου εγραψε 2 dvd και το το παρτιτιον εμεινε αμεταβλητο,περιπου 7 gb αν θυμαμαι καλα.

ΚΑι εγω προτεινω να αφήσεις το recovery partition έτσι όπως είναι και να βάλεις Linux μόνο στο κανονικό κομμάτι του σκληρού.Γινεται ευκολα αυτο.

LuisRoyo
12-09-07, 03:16
Η διαδικασία (αν δεν την έκανες ποτέ σου και ούτε είναι κάποιος που την έχει κάνει, κοντά σου) έχει ως εξής :

1. Πας εδώ (http://distrowatch.com/). Χαζεύεις κανα μισάωρο (είναι κάτι σαν "λαϊκή αγορά" για Linux :p :p) -είναι λίγο χαοτικό το site, μην τρομάζεις..
Βλέπεις στη λίστα δεξιά (εκεί που λέει Page Hit Ranking) κάποια από τα 10 πρώτα σε προτίμηση χρηστών και τα εξερευνάς - λίγο το καθένα - στα επίσημα site τους....
μια πρώτη εντύπωση για το πως θα μοιάζει το περιβάλλον της κάθε διανομής θα δείς από ανάλογα screenshots..

2. Κατεβάζεις το Live CD (ή DVD) των διανομών που σ'άρεσαν περισσότερο...αν δεν ξέρεις τι είναι τα Live CD δες εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/LiveDistro).

3. Βάζεις το Live CD στο Laptop και bootάρεις μ'αυτό (έχοντας εξασφαλίσει από το BIOS οτι στο boot πρώτα ελέγχεται η CDιέρα για λειτουργικό).

4. Το Linux θα φορτώσει (σε 5-6') στη μνήμη - χωρίς ουσιαστικά να επιδρά στο δίσκο του Laptop και παίζεις όσο θέλεις στο καινούργιο περιβάλλον. Εδώ η μόνη διαφορά με το πραγματικά εγκατεστημένο λειτουργικό είναι η αργή απόκριση, γιατί ότι κάνεις πρέπει να καλείται από το CD και η διαμεταγωγή είναι έτη φωτός μικρότερη απ'του σκληρού δίσκου.
Αυτά που πρέπει να τεστάρεις πρώτα απ' όλα είναι αν έχεις δίκτυο, και γενικά αν η διανομή που διάλεξες τα πάει καλά με το σύνολο του hardware του φορητού σου. Eπιμένω στο δίκτυο γιατί Linux χωρίς δίκτυο δε νοείται..:)

5. Αν βαριέσαι ν'αποφασίσεις με ποιά διανομή να ξεκινήσεις θα πρότεινα (σιγά μη δεν πρότεινα :rofl:) Ubuntu ή Mint - τα πιο εύκολα για αρχάριους, ή Sabayon - για να πουλήσεις μούρη (αλλά θα τα βρείς μπαστούνια αργότερα)...BTW το τελευταίο Sabayon (ver. 3.4f) πολύ μούρη ρε παιδιά...δεν παίζεται ;)

Αυτά για ξεκίνημα....
..στα περισσότερα Live CDιά υπάρχει έτοιμο κουμπί για εγκατάσταση στο σκληρό...μεγάλα tutorial για εγκατάσταση υπάρχουν άπειρα στο δίκτυο...
Εδώ είμαστε πάντως και τα λέμε..;)

LuisRoyo
12-09-07, 12:26
μπορεις σε παρακαλω να με ενημερωσεις?Δλδ ποια εκδοση να βαλω κ το ποιο σημαντικο...που θα βρω drivers?

...α !!..και δεν χρειάζονται drivers..:p

dpetka2001
12-09-07, 15:09
παιδιά μπορεί να ενημερώσει κάποιος πώς γίνεται να πάρεις το recovery partition backup σε cd/dvd?? μετά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπως και το recovery partition σε περίπτωση ανάγκης?? θέλω να περάσω linux και σκέφτομαι να κάνω ανακατανομή στο σκληρό δίσκο...

21century
12-09-07, 19:51
Για μενα καλυτερα να δημιουργησεις ενα dual boot συστημα...

dpetka2001
13-09-07, 11:39
dual boot θα είναι απλά θα κάνω φορμάτ για να ξανακάνω τα partitions όπως τα θέλω...απλά μου φαίνεται ότι θα είναι καλύτερα να έχω το recovery partition σε cd/dvd...και να χτυπήσει ο σκληρός δε θα υπάρχει πρόβλημα...μέσα από τα windows θα το κάνω?? γιατί κάποιος μου είπε ότι μπορώ να κάνω τη διαδικασία μόνο μια φορά...

elapse
13-09-07, 23:10
Ναι, μέσα απο windows. Λέγεται HP Recovery Disc Creation (ή κάτι παρόμοιο).

Η διαδικασία μπορεί να γίνει μόνο μία φορά.

Η σούπερ μαμάτη λύση, δοκιμασμένη, είναι να δημιουργήσεις εικόνα του δίσκου με το Acronis True Image 9 ή 10. Σε περίπτωση χαζομάρας κάνεις restore την εικόνα και καθάρισες.

Είχα πάρει εικόνα του δίσκου πριν ακόμα το λάπτοπ μπει στη διαδικασία αυτόματης εγκατάστασης του λογισμικού του. Το μόνο κακό είναι ότι θα χρειαστείς ένα μεγάλο εξωτερικό usb δίσκο. Η εικόνα στη δική μου περίπτωση ήταν 40GB!

IPL
17-09-07, 16:59
Δεν έχω ιδέα από Linux ούτε το έχω κοιτάξει καθόλου άλλα έπεσε στον Firefox μου αυτό το άρθρο που ακούγεται για κάτι που θα σου είναι χρήσιμο.

SUPERGUIDE: The Open Source Challenge. How to replace Windows completely with Ubuntu. (http://apcmag.com/6574/replace_windows_with_linux_part_1_installing_and_updating_ubuntu)

@ ADSLgr.com All rights reserved.