PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσβάσιμος web server στο βασικό πακέτο HOL



toro
13-01-05, 14:43
Πριν από λίγο περιπλανιόμουν στο site της HOL, και διαβάζοντας τις συχνές ερωτήσεις για τη Σύνδεση μέσω ADSL (http://support.hol.gr/online/support/index.aspx?mid=147;44), η προσοχή μου έπεσε στο παρακάτω απόσπασμα:


Είμαι επαγγελματίας. Μπορεί η σύνδεση ADSL να καλύψει τις ανάγκες του γραφείου μου;
Η ADSL υπηρεσία, απευθύνεται σε κάθε ιδιώτη και επιχείρηση που έχει ανάγκη μόνιμης πρόσβασης στο Internet με μεγάλες ταχύτητες. Η υπηρεσίες ευρυζωνικής πρόσβασης μπορούν να εξυπηρετήσουν ένα γραφείο με βασικές ανάγκες διασυνδεσιμότητας, αρκεί να μην υπάρχουν οι ακόλουθες ανάγκες, οι οποίες αποτελούν και περιορισμούς του ADSL:

# Αυξημένες ανάγκες UPLOADING δεδομένων.

# Χρήση της υπηρεσίας για μεταφορά φωνής.

# Ανάγκη για εγγυημένους ρυθμούς μετάδοσης δεδομένων (πχ. Χρήση κάποιων εφαρμογών ERP).

# Φιλοξενία κάποιου ή κάποιων servers που να είναι προσβάσιμοι από το Internet και να έχουν μεγάλη επισκεψιμότητα.

Αυτό το τελευταίο τώρα σημαίνει φιλοξενία σε δικούς τους servers ή στήσιμο server στο δικό μου μηχάνημα ;
Αν και φαντάζομαι την απάντηση, υπάρχει καμιά προσωπκή εμπειρία/άποψη σχετικά με το θέμα αυτό όσον αφορά το βασικό πακέτο HOL Home Any Access, πριν επικοινωνήσω μαζί τους για διευκρινίσεις ;

vasper
13-01-05, 15:17
Δεν ισχύει για πρόσβαση από το σπίτι με 384/128. Είναι καθαρά για εταιρίες-γραφεία και μεγάλα Bandwidth.

Όταν ήταν να στήσουμε στην εταιρία μου την δικτυακή εφαρμογή που παρέχουμε δωρεάν, συζητήσαμε το συγκεκριμένο θέμα με την HOL, την Forthnet και την Otenet. Η HOL εννοεί colocation (δηλαδή σε δικό της Datacenter). Καταλήξαμε στο Datacenter της Otenet (colocation) με δικό μας μηχάνημα, δηλαδή νοικιάζουμε χώρο στα racks τους. Η διαφορά ήταν όχι στην τιμή (75 Euro το μήνα), αλλά στην παροχή υπηρεσιών. Η Otenet είχε μεγαλύτερο Bandwidth και δεν υπάρχει περιορισμός ανά Server (μόνο η κάρτα δικτύου περιορίζει - 100mbps).

toro
13-01-05, 17:24
Ο.Κ. βασικά δεν σκέφτομαι κάτι τέτοιο, θέλω απλώς να στήσω έναν Apache για ένα μαγαζί σε δικό μου μηχάνημα, και δεν θέλω να πάθω ότι έπαθα με τη Vivodi.

Σ'ευχαριστώ πολύ vasper :)

Undertow
09-02-05, 01:17
apache με vivodi δεν μπορείς να στήσεις δηλαδή;

BoGe
09-02-05, 01:24
Πριν από λίγο περιπλανιόμουν στο site της HOL, και διαβάζοντας τις συχνές ερωτήσεις για τη Σύνδεση μέσω ADSL (http://support.hol.gr/online/support/index.aspx?mid=147;44), η προσοχή μου έπεσε στο παρακάτω απόσπασμα:
Είμαι επαγγελματίας. Μπορεί η σύνδεση ADSL να καλύψει τις ανάγκες του γραφείου μου;
Η ADSL υπηρεσία, απευθύνεται σε κάθε ιδιώτη και επιχείρηση που έχει ανάγκη μόνιμης πρόσβασης στο Internet με μεγάλες ταχύτητες. Η υπηρεσίες ευρυζωνικής πρόσβασης μπορούν να εξυπηρετήσουν ένα γραφείο με βασικές ανάγκες διασυνδεσιμότητας, αρκεί να μην υπάρχουν οι ακόλουθες ανάγκες, οι οποίες αποτελούν και περιορισμούς του ADSL:

# Αυξημένες ανάγκες UPLOADING δεδομένων.

# Χρήση της υπηρεσίας για μεταφορά φωνής.

# Ανάγκη για εγγυημένους ρυθμούς μετάδοσης δεδομένων (πχ. Χρήση κάποιων εφαρμογών ERP).

# Φιλοξενία κάποιου ή κάποιων servers που να είναι προσβάσιμοι από το Internet και να έχουν μεγάλη επισκεψιμότητα.

....


Το σημείο που αναφέρεται στην φωνή "# Χρήση της υπηρεσίας για μεταφορά φωνής." πρόσεξα ότι το αφίρεσαν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.