PDA

Επιστροφή στο Forum : Apple Mac Mini. Προσιτό Mac ή Μούφα;



Σελίδες : [1] 2 3

teacake
13-01-05, 14:45
Η Apple παρουσίασε το Mac Mini, το οποίο είναι ουσιαστικά ένα barebone pc. Βγαίνει σε δύο μοντέλα, ένα με 40GB σκληρό, 256 MB RAM και επεξεργαστή G4 στα 1,25GHz, και ένα με 80GB σκληρό, 256 MB RAM και 1,42 GHz επεξεργαστή G4.Το λειτουργικό είναι φυσικά το MAc OS X 10.3. Το μηχάνημα είναι πολύ μικρό, πανέμορφο και τιμάται 499 $ το μικρό μοντέλο και 599$ το μεγάλο. Βέβαια είναι τελείως γυμνό, δηλαδή δεν έρχεται ούτε με πληκτρολόγιο και ποντίκι. Εμένα πάντως αρχίζει να με τρώει η τσέπη μου. Ε ρε και πήγαινα για αναβάθμηση σε Athlon64...
Περισσότερες λεπτομέρειες στο http://www.applestore.com

vasper
13-01-05, 14:57
Wow!!! μέχρι 80Gb δίσκο.... Να πετάξω τους 4 200άριδές μου... Απάτη είναι με αυτήν την επεκτασιμότητα. Φτιάχνεις καλύτερο PC για λιγότερα χρήματα.

toro
13-01-05, 15:06
Ε ρε και πήγαινα για αναβάθμηση σε Athlon64...

Κι'εγώ ακριβώς το ίδιο....

Προσωπικά με προβληματίζει λίγο η κάρτα γραφικών, η οποία είναι 32MB dedicated, αλλά λόγω του ότι δεν παίζω παιχνίδια ούτε έχω απαιτήσεις δεν με πολυαπασχολεί.

Υπ'όψιν βέβαια ότι PS/2, serial ports κτλ. ξεχάστε τα, για MAC μιλάμε. Ότι θέλετε να βάλετε, εκτυπώσεις, ποντίκια, κάμερες κτλ. είτε μέσω USB, είτε μέσω Bluetooth, είτε μέσω WiFi, εκ των οποίων τα δύο τελευταία δεν περιλαμβάνονται στον βασικό εξοπλισμό, στον οποίον βασικό εξοπλισμό οι USB ports είναι μόνο δύο.

Νομίζω ότι για τα χρήματά του (~380 ευρώ) είναι μια αξιόλογη επιλογή, και για μένα που είμαι καψούρης είναι ίσως η καλύτερη ευκαιρία για να πάρω Mac :)

teacake
13-01-05, 15:06
vasper, σίγουρα ο Mac Mini είναι ακριβός για το hardware που προσφέρει και εγώ δε θα τον συνιστούσα σε έναν χρήστη που δεν έχει και PC. Απλά είναι ο πιο προσιτός Mac, χωρίς να είναι φτηνός βέβαια...

vasper
13-01-05, 15:09
vasper, σίγουρα ο Mac Mini είναι ακριβός για το hardware που προσφέρει και εγώ δε θα τον συνιστούσα σε έναν χρήστη που δεν έχει και PC. Απλά είναι ο πιο προσιτός Mac, χωρίς να είναι φτηνός βέβαια...

Πράγματι. Να σου πω την αλήθεια τώρα με το MacOS X και εγώ σκέφτομαι για έναν Mac, αλλά λίγο πιο επεκτάσιμο. Και σίγουρα G5. Βέβαια το ενδιαφέρον μου είναι και λόγω δουλειάς (προγραμματιστής βλέπεις).

WAntilles
13-01-05, 15:17
Υπολογιστής με κάτω από 1GB RAM δεν είναι σοβαρός υπολογιστής.

vasper
13-01-05, 15:18
Υπολογιστής με κάτω από 1GB RAM δεν είναι σοβαρός υπολογιστής.

Υπάρχουν υπολογιστές με κάτω από 1GB Ram? :D :lol:

teacake
13-01-05, 15:28
έγραψε:
vasper, σίγουρα ο Mac Mini είναι ακριβός για το hardware που προσφέρει και εγώ δε θα τον συνιστούσα σε έναν χρήστη που δεν έχει και PC. Απλά είναι ο πιο προσιτός Mac, χωρίς να είναι φτηνός βέβαια...


Πράγματι. Να σου πω την αλήθεια τώρα με το MacOS X και εγώ σκέφτομαι για έναν Mac, αλλά λίγο πιο επεκτάσιμο. Και σίγουρα G5. Βέβαια το ενδιαφέρον μου είναι και λόγω δουλειάς (προγραμματιστής βλέπεις).

Και εγώ για προγραμματισμό το θέλω (Xcode), άντε και για το Garage Band!!! Φυσικά θα του βάλω και έξτρα μνήμη, για να μη φωνάζει και ο WAntilles.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Πάντως δε μπορώ να καταλάβω τη μανία της Apple να κυκλοφορεί όλα της σχεδόν τα μηχανήματα με 256 ΜB RAM μόνο...

WAntilles
13-01-05, 15:44
Πάντως δε μπορώ να καταλάβω τη μανία της Apple να κυκλοφορεί όλα της σχεδόν τα μηχανήματα με 256 ΜB RAM μόνο...

Γιατί το target group της είναι τα πρόβατα.

mac_user
13-01-05, 15:48
Πάντως δε μπορώ να καταλάβω τη μανία της Apple να κυκλοφορεί όλα της σχεδόν τα μηχανήματα με 256 ΜB RAM μόνο...

Γιατί το target group της είναι τα πρόβατα.

μπεε,μπεεε

Slay
13-01-05, 15:56
Υπολογιστής με κάτω από 1GB RAM δεν είναι σοβαρός υπολογιστής.

εχεις δουλεψει σε mac?
εχεις δουλεψει σε mac με 256mb ram και ειχες προβληματα?

teacake
13-01-05, 16:25
Πάντως δε μπορώ να καταλάβω τη μανία της Apple να κυκλοφορεί όλα της σχεδόν τα μηχανήματα με 256 ΜB RAM μόνο...


Γιατί το target group της είναι τα πρόβατα.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

teacake
13-01-05, 16:32
Ο WAntilles έχει ένα μοναδικό τρόπο να εκφράζεται που μου θυμήζει τον αείμνηστο Βαγγέλη Γιαννόπουλο. Αυτό το λέω με θετική διάθεση WAntilles και θέλω να το εκλάβεις σαν κομπλιμέντο. Μην αρχίσεις να βαράς, ΟΚ;. :D :D :D

WAntilles
13-01-05, 16:33
Υπολογιστής με κάτω από 1GB RAM δεν είναι σοβαρός υπολογιστής.

εχεις δουλεψει σε mac?
εχεις δουλεψει σε mac με 256mb ram και ειχες προβληματα?

Where you hear a lot of cherries, hold and a small basket.

WAntilles
13-01-05, 16:34
Ο WAntilles έχει ένα μοναδικό τρόπο να εκφράζεται που μου θυμήζει τον αείμνηστο Βαγγέλη Γιαννόπουλο. Αυτό το λέω με θετική διάθεση WAntilles και θέλω να το εκλάβεις σαν κομπλιμέντο. Μην αρχίσεις να βαράς, ΟΚ;. :D :D :D

ΛΟΛ

Μα ο Γιαννόπουλος είχε πει μερικά κορυφαία που έχουν μείνει.

"Τενεκές ξεγάνωτος", "ιερό τέμενος της δημοσιογραφίας" κλπ.

Μόνο τα κάλαντα της πρωτοχρονιάς του 92 από το Πίτσι-πίτσι με το Μήτσι να ακούσεις...

Slay
13-01-05, 19:34
Υπολογιστής με κάτω από 1GB RAM δεν είναι σοβαρός υπολογιστής.

εχεις δουλεψει σε mac?
εχεις δουλεψει σε mac με 256mb ram και ειχες προβληματα?

Where you hear a lot of cherries, hold and a small basket.

καλες οι παροιμιες αλλα δεν απαντησες σε αυτο που σε ρωτησα.

Kayser Soze
14-01-05, 02:29
Γιατί το target group της είναι τα πρόβατα.

Αγαπητέ κ. WAntilles,
Επειδή λοιπόν και εγώ είμαι πρόβατο (δούλευα αποκλειστικά mac από το 2000 έως τα μέσα του 2004 οπότε πήρα και το PC από το οποίο γράφω τώρα, διατηρώντας στην κατοχή μου και φυσικά σε χρήση το Powerbook Titanium G4 400MHz και τον iMac G4 1Ghz με 256 MB Ram αμφότερα και MacOSX 10.3), θα σας παρακαλούσα να μου εκθέσετε τους λόγους για τους οποίους με κατατάξατε στην εν λόγω αξιολάτρευτη κατηγορία του ζωϊκού βασιλείου... 8)
Ειλικρινά δικός σας,
ΜΠΕΕΕΕ!

toro
14-01-05, 11:01
Πάντως δε μπορώ να καταλάβω τη μανία της Apple να κυκλοφορεί όλα της σχεδόν τα μηχανήματα με 256 ΜB RAM μόνο...

Ίσως γιατί το λειτουργικό σύστημα και οι εφαρμογές που τρέχουν σε αυτό κάνουν καλύτερη χρήση του υπάρχοντος υλικού, με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι λιγότερη μνήμη για να τρέχεις εφαρμογές που στα PC θέλουν περισσότερη.

Το έχουμε ξαναδεί αυτό με την Amiga για παράδειγμα, δεν είναι τίποτα καινούριο, απλά είναι υποβαθμισμένο γεγονός λόγω του ότι το παιχνίδι της αγοράς έχει άλλους κανόνες.

Όταν ο κόσμος εδώ και χρόνια έχει μπει σ'ένα τριπάκι, στην αρχή με MB, τώρα με GB και σύντομα με ΤΒ νομίζoντας ότι το μεγαλύτερο είναι και καλύτερο, αγνοεί και απορρίπτει τις εναλλακτικές λύσεις χωρίς να τις δοκιμάσει γιατί αυτό του έχει μάθει η αγορά να κάνει ;)

Slay
14-01-05, 13:39
Συμφωνω, με καλυψες πληρως , δεν θα μπορουσα και εγω να τα πω καλυτερα. :D :D :D

Υ.Γ. Δεν εχω mac, εχω δουλεψει για λιγο στο programm launcher που ειχε την αυθαδια να ονομαζει τον εαυτο του λειτουργικο (MacOs 9.2), και στο καταπληκτικο OSX , παντως το ενα κουμπι στο mouse και την ελλειψη wheel δεν μπορεσα ποτε να την συνηθισω.

sonic
14-01-05, 14:50
Μήπως πρόβατα είμαστε εμείς που αγοράζουμε pc's και όχι αυτοί που αγοράζουν apple?
:roll:

teacake
14-01-05, 14:57
Βρε παιδιά, ξέρετε κανένα κατάστημα που να πουλάει apple στην Αθήνα; Και μη μου πείτε αυτό στη Στουρνάρη, γιατί δεν πουλάει, είναι απλά κέντρο επίδειξης.

sonic
14-01-05, 15:05
Απο εκεί θα μάθεις που μπορείς να αγοράσεις. :wink:

toro
14-01-05, 15:25
Βρε παιδιά, ξέρετε κανένα κατάστημα που να πουλάει apple στην Αθήνα;

Έχεις δει το http://www.rainbow.gr (http://www.rainbow.gr);

johnmara
14-01-05, 15:39
Πάντως δε μπορώ να καταλάβω τη μανία της Apple να κυκλοφορεί όλα της σχεδόν τα μηχανήματα με 256 ΜB RAM μόνο...

Ίσως γιατί το λειτουργικό σύστημα και οι εφαρμογές που τρέχουν σε αυτό κάνουν καλύτερη χρήση του υπάρχοντος υλικού, με αποτέλεσμα να χρειάζεσαι λιγότερη μνήμη για να τρέχεις εφαρμογές που στα PC θέλουν περισσότερη.

Το έχουμε ξαναδεί αυτό με την Amiga για παράδειγμα, δεν είναι τίποτα καινούριο, απλά είναι υποβαθμισμένο γεγονός λόγω του ότι το παιχνίδι της αγοράς έχει άλλους κανόνες.

Όταν ο κόσμος εδώ και χρόνια έχει μπει σ'ένα τριπάκι, στην αρχή με MB, τώρα με GB και σύντομα με ΤΒ νομίζoντας ότι το μεγαλύτερο είναι και καλύτερο, αγνοεί και απορρίπτει τις εναλλακτικές λύσεις χωρίς να τις δοκιμάσει γιατί αυτό του έχει μάθει η αγορά να κάνει ;)

Η αλήθεια είναι νομίζω κάπου στη μέση.
Όντως σε "σοβαρούς" :wink: Η/Υ όπως η Amiga το σύστημα και οι εφαρμογές λειτουργούν με μικρό μέγεθος μνήμης.
Από την άλλη όσο παραπάνω απαιτήσεις έχουμε για όμορφα εικονίδια και άλλα κινούμενα μπλι-μπλίκια στο desktop τόσο παραπάνω μνήμη χρειαζόμαστε.
Και να μην ξεχάσω ότι όσο πιο μεγάλη μνήμη έχει ο Η/Υ τόσο περισσότερο και μεγαλύτερο video/photo/music sample μπορούμε να επεξεργαζόμαστε χωρίς να καταφεύγουμε σε λύσεις virtual memory.

Ειδικά βέβαια με τις τρέχουσες τιμές της μνήμης τα 256ΜΒ είναι όντως για πρόβατα ! :wink:

Σαν τα φορητά με Celeron & 256MB που πουλάνε με 700€ στα supermarket.

mac_user
14-01-05, 15:49
Οι επίσημοι μεταπωλητές της rainbow είναι:

teacake
14-01-05, 16:03
mac_user, εσύ από που τους πήρες τους Μακ; Έμεινες ικανοποιημένος; Με βλέπω να χτυπάω eMac Αγγλικό μεγάλο με άλλα 512 ΜΒ RAM μέχρι το Πάσχα.

mac_user
14-01-05, 16:28
Εγώ αγοράζω εδώ και χρόνια από το Apple Centre Πειραιά(Αφεντούλη 2 και Ηρώων Πολυτεχνείου,Πειραιάς).Είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος και δεν τα αλλάζω με τίποτα τα macintosh.Είναι πιο ακριβά από αντίστοιχης ισχύς pc,αλλά είναι μηχανήματα που μπορείς να περάσεις πολλά χρόνια χωρίς να έχεις προβλήματα.Και το κυριότερο ατού είναι,κατά την γνώμη μου πάντα,το λειτουργικο τους, το Mac OS X που πέρα του ότι είναι ένα λειτουργικό φιλικό προς τον χρήστη,είναι και βράχος σταθερότητος.Πιστεψέ με αν δοκιμάσεις τα macintosh δεν θα ξαναγυρίσεις ποτέ πίσω.Οι λέξεις virous,trojans κλπ είναι σχεδόν άγνωστες λέξεις για τα mac!
Τα περί ασυμβατότητος ελληνικών κλπ δεν ισχύουν πια.Υπήρχαν κάποιες ασυμβατότητες πριν 3-4 χρόνια αλλά τώρα έχουν λυθεί οριστικά.Δεν υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία τίτλων σε παιχνίδια όσο στα pc,αλλά γι'αυτό καλύτερα να γράψει κάποιος άλλος γιατί εγώ δεν ασχολούμαι καθόλου!

microtera
20-01-05, 01:20
Δεν φανταζόμουν ότι υπάρχουν και άλλοι mac χρήστες εδώ μέσα.

Αν εξαιρέσουμε την αισθητική του κουτιού και το εξαιρετικό λειτουργικό ΟS X αυτή τη στιγμή, έτσι πως έχουν γίνει τα πράγματα στα pc, το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των Mac είναι ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με ιούς, trojan, spyware κλπ.
Εγώ δουλεύω με το OS X και εδώ και 18 μήνες έχω το adsl router χωρίς ενεργοποιημένο το firewall και χωρίς κανένα λογισμικό για ιούς, spyware κλπ xωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Αυτό στα Windows είναι αδιανόητο... Μόνο αυτό αρκεί.

WAntilles
20-01-05, 02:24
Δεν φανταζόμουν ότι υπάρχουν και άλλοι mac χρήστες εδώ μέσα.

Αν εξαιρέσουμε την αισθητική του κουτιού και το εξαιρετικό λειτουργικό ΟS X αυτή τη στιγμή, έτσι πως έχουν γίνει τα πράγματα στα pc, το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των Mac είναι ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με ιούς, trojan, spyware κλπ.
Εγώ δουλεύω με το OS X και εδώ και 18 μήνες έχω το adsl router χωρίς ενεργοποιημένο το firewall και χωρίς κανένα λογισμικό για ιούς, spyware κλπ xωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Αυτό στα Windows είναι αδιανόητο... Μόνο αυτό αρκεί.

Η λύση γι' αυτό δεν είναι ο Mac.

Βάζεις ένα Linux και Ψ.Σ.Τ.

danoiz
20-01-05, 03:02
Υπάρχει, πάντως, πολύ σοβαρός λόγος για εναν μουσικό να διαθέτει Mac :

Logic 7.

mac_user
20-01-05, 03:19
Δεν φανταζόμουν ότι υπάρχουν και άλλοι mac χρήστες εδώ μέσα.

Αν εξαιρέσουμε την αισθητική του κουτιού και το εξαιρετικό λειτουργικό ΟS X αυτή τη στιγμή, έτσι πως έχουν γίνει τα πράγματα στα pc, το μεγαλύτερο πλεονέκτημα των Mac είναι ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα με ιούς, trojan, spyware κλπ.
Εγώ δουλεύω με το OS X και εδώ και 18 μήνες έχω το adsl router χωρίς ενεργοποιημένο το firewall και χωρίς κανένα λογισμικό για ιούς, spyware κλπ xωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Αυτό στα Windows είναι αδιανόητο... Μόνο αυτό αρκεί.

Η λύση γι' αυτό δεν είναι ο Mac.

Βάζεις ένα Linux και Ψ.Σ.Τ.

Κι όμως να που οι mac χρήστες,αν και λίγοι είμαστε παντού! :D

Η λύση για ιούς κλπ σίγουρα δεν είναι μόνο ο mac,αλλά είναι ΚΑΙ ο mac. Εγω μιας και έχω mac mail account έχω εγκατεστημένο το virex,αφου μου το δίνει η Apple δωρεάν, αλλά ποτέ δεν έχει βρει ιό και ποτέ στα τόσα χρόνια δεν είχα κάποιο ανάλογο πρόβλημα. Κι εγώ το firewall το έχω απενεργοποιημένω,όλες τις πόρτες ορθάνοικτες(για να πηγαίνει το xDonkey σφαίρα :lol:).Υπάρχουν βέβαια ιοί και για mac, απ'όσο γνωρίζω, αλλά είναι πολύ σπάνιοι. Θα πρέπει κάποιος να έχει προσωπικά μαζί σου για να πάρεις ιό στο mac σου.
Το Linux σίγουρα είναι ένα αξιόπιστο και σταθερό λειτουργικό.Δεν διαφωνώ σ'άυτό.Αλλά το Mac OS X πέραν του ότι είναι ανάλογης σταθερότητας και αξιοπιστίας με το linux,είναι πολύ περισσότερο φιλικό προς τον χρήστη.Πιο εύκολο για έναν αρχάριο. Ανοίγεις το mac και σου φτιάχνει το κέφι με αυτό που βλέπεις στο Mac OS,κάτι που σίγουρα δεν συμβαίνει ούτε με τα windows, ούτε με τα Linux!

Wolverine
20-01-05, 03:51
Αυτή η συζήτηση έχει ξαναγίνει και κάθε φορά ακούω τα ίδια και τα ίδια. Οι Mac είναι για πολύ συγκεκριμένες δουλειές χρήσιμοι. Όπως για μουσικούς, γραφίστες και συναφή επαγγέλματα. Για άλλες δουλειές η αποτελεσματικότητα τους είναι αμφίβολη στο μέτρο που παρουσιάζεται. Ας μου πει κάποιος γιατί να διαλέξω ένα Mac και όχι ένα PC του τρέχει κάτι διαφορετικό από Windows. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Α και να μην ξεχνάμε ότι το λειτουργικό της Apple τώρα σουλουπώθηκε για τον απλούστατο λόγω ότι είναι Free BSD από κάτω. Δηλαδή γιατί να μην βάλω ένα ορεώτατο Athlon 64 με Free BSD; Πια η ουσιαστική διαφορά; Σε επίπεδο hardware δεν πιστεύω ότι δικαιολογείται η διαφορά τιμής. Και σε τελική ανάλυση όλα τα πλεονεκτήματα που ακούω για τους Mac μπορώ να τα έχω και στο PC με διαφορετικό λειτουργικό πέρα των προϊόντων της Microsoft. Γιατί όλοι αυτομάτως υποθέτουν ότι το PC είναι και de facto συνασμένο με την Microsoft; Όπως δεν είναι και de facto το γεγονός ότι θα επιλέξω PC. Υπάρχουν και άλλες λύσεις πολύ πιο αποδοτικές από τα Mac για διάφορες εργασίες. Προσωπικά έχω δουλέψει και σε άλλες πλατφόρμες πέρα από τα PC και τα Mac και για συγκεκριμένα πράγματα είναι πολύ πιο αποδοτικές. Αυτό που η κάθε πλευρά προσπαθεί να πείσει ότι τα Mac ή τα PC αντίστοιχα είναι τα καλύτερα για κάθε τι δεν το έχω καταλάβει. Τείνω να πιστέψω ότι πλέον πάμε στα όρια του φανατισμού και για πιο λόγω; Για να πείσουμε πώς η επιλογή μας είναι η καλύτερη χωρίς να αφήνουμε το περιθώριο λάθους. Λυπάμαι κύριοι, όσοι με τόση θέρμη και φανατισμό υπερασπίζεστε τη μια ή την άλλη πλευρά είστε αξιολύπητοι γιατί έχετε χάσει την ουσία του θέματος.

paradisegr
20-01-05, 19:25
Βάζεις ένα Linux και Ψ.Σ.Τ.

Αφού το καταλάβατε όλοι ας ρωτήσω εγώ Τι εσημαίνει Ψ.Σ.Τ

WAntilles
20-01-05, 19:32
Βάζεις ένα Linux και Ψ.Σ.Τ.

Αφού το καταλάβατε όλοι ας ρωτήσω εγώ Τι εσημαίνει Ψ.Σ.Τ

Ψεκάστε
Σκουπίστε
Τελειώσατε

Σωστά όλα όσα λες Wolverine.

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ με την Apple και τους Mac είναι γιατί πρέπει να πληρώσω τα 2πλά για:

- ίδιων επιδόσεων & δυνατοτήτων hardware
- πλήρη & παντελή έλλειψη επεκτασιμότητας -> pig in the sack

ikyriakidis
20-01-05, 19:45
Επίσης δεν υπάρχουν Virus και Trojan γιατί κανείς δεν ασχολέιται με το να κατασκευάσει τέτοια προγράμματα αφου οι χρήστες που θα βλάψει είναι ελάχιστοι.Τζάμπα κόπο να κάνουμε.....

Πύρρος
20-01-05, 20:27
Σχετικά με το μήλο vs PC. Είναι το συνολικό user experience (ναι, ακούγεται αερολογία, αλλά θα προσπαθήσω να το εξηγήσω). Το Hardware πράγματι δεν είναι φτηνό, αλλά είναι αρκετά αξιόπιστο, και έχεις 0% πιθανότητα να έχεις ασυμβατότητα. Η τεχνική υποστήριξη είναι καλή (αυτό με ένα αστεράκι, γιατί στην ελλάδα δεν μου έτυχε ποτέ αν χρειαστώ τίποτα), και σε περίπτωση προβλήματος έχεις να κάνεις μόνο με την Apple.

Το λειτουργικό είναι unixoειδές από κάτω με απίστευτο eye-candy από πάνω και πολύ πιο προσεγμένο και κομψό user interface ενδιάμεσα. Π.χ το expose: με ένα πάτημα, όλα τα παράθυρα έρχονται στο foreground, με σμύκρινση ώστε να χωράνε όλα με ένα ομαλότατο animation. Διαλέγεις αυτό που θες, και τα υπόλοιπα ξαναφεύγουν. Στην όλη διαδικασία, ΔΕΝ αλλάζουν οι θέσεις των παραθύρων, μια και η μετακίνιση και σμύκρινση γίνονται ουσιαστικά από την κάρτα γραφικών. Γενικά, το OS X προσπαθεί να δουλεύει για τον χρήστη, και όχι το ανάποδο (γκουχ windows και linux). Α, και κάτι τελευταίο: από το 10.0 μέχρι το 10.3 το λειτουργικό γίνεται γρηγορότερο, αντί να κάθεται όλο και περισσότερο. (Οι κακεντρεχείς εδώ μπορούν να πουν, ότι το 10.0 ήταν Γ.Τ.Π)

Ολα αυτά βέβαια, υπό την προυπόθεση ότι συμφωνείς φιλοσοφικά με την apple, ή τουλάχιστον δεν διαφωνείς πολύ. Υπάρχουν πράγματα που έχω βολευτεί στα windows, που απλά θα σκότωνα για να υπάρχουν σε mac, αλλά λόγω νοοτροπίας, δεν θα τα δω ποτέ. Σχετικά με το κόστος, και το απόδοση/τιμή, ισχυρίζομαι, ότι τα 12" iBooks είναι πολύ όμορφα για τα λεφτά τους (κυρίως για δευτερο υπολογιστή, μετά από ένα PC desktop).

Ρίχτε μια ματιά εδώ: http://anandtech.com/mac/showdoc.aspx?i=2232 (αν και λείπουν πράγματα, το γεγονός ότι το γράφει ο anand, μάλλον αποκλείει το σενάριο να είναι καθαρός fanboyισμός), όπως και στο mac forum του ars technica.

Σχετικά με την έλλειψη επεκτασιμότητας, τα towers της apple αναβαθμίζονται σχετικά αξιοπρεπώς. Για τους imac και mac mini, βρες μου pc στο ίδιο μέγεθος που να αναβαθμίζεται. Η μάλλον βρες μου PC στο ίδιο μέγεθος σκέτο :mrgreen:.

Salvador
21-01-05, 00:57
[quote="paradisegr"][quote=WAntilles]

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ με την Apple και τους Mac είναι γιατί πρέπει να πληρώσω τα 2πλά για:

- ίδιων επιδόσεων & δυνατοτήτων hardware
- πλήρη & παντελή έλλειψη επεκτασιμότητας -> pig in the sack

προφανως μονο για το macOS

προσφατα φιλος αγορασε mac και γεματος χαρα και υπερηφανεια για το μηχανημα του με προσκαλεσε να το επιδειξει.
Ο μακ ειναι αλλη φαση οντως.
Το λειτουργικο του συστημα ειναι λειτουργικο,ομορφο και πολυ οργανωμενο.
Βρισκεις τα παντα με 2,3 κλικ.
Ομως στο θεμα hardware οντως δεν μπορω να καταλαβω και εγω γιατι φευγει τοσο η τιμη...
Μονο οι επεξεργαστες,το ποντικι και το keyboard δεν ειναι μανισιοι?
ολα τα αλλα ειναι οτι παιζει και σε εναν regular pc.
Παντως σε καθε προιον υπαρχει αυτο που αποκαλουμε εγγυηση ποιοτητας.
Και αυτο πληρωνεις στον mac.Την φιρμα

Πύρρος
21-01-05, 01:05
+ Μητρική
+ Οτι λόγω big-endian επεξ. οι καρτες γραφικών είναι διαφορετικές.
Ποντίκι και mouse παίζει οτιδήποτε έχει usb.

Wolverine
21-01-05, 02:41
Η μάλλον βρες μου PC στο ίδιο μέγεθος σκέτο.

AMD Personal Internet Communicator 50 x 15 (http://www.amd.com/us-en/ConnectivitySolutions/ProductInformation/0,,50_2330_12264_12262,00.html)

Πύρρος
21-01-05, 03:01
Η μάλλον βρες μου PC στο ίδιο μέγεθος σκέτο.

AMD Personal Internet Communicator 50 x 15 (http://www.amd.com/us-en/ConnectivitySolutions/ProductInformation/0,,50_2330_12264_12262,00.html)

Operating System – Windows® CE 5.0

[Edit]επιπλέον:

mac mini: 6.5" x 6.5" x 2" = 84.5 κυβικές ίντσες
APIC: 5.5" x 8.5" x 2.5" = 116.8 κυβικές ίντσες

Wolverine
21-01-05, 03:44
Πύρρος,

Εντάξει νίκησες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι και τα δυο άχρηστα είναι. Για κανένα δεν θα ξόδευα χρήματα. Και τα δυο επεκτασιμότητα 0.

Και κάτι ακόμα παλιότερα υπήρχε και ένα άλλο λειτουργικό πολύ ανώτερο (κατά την προσωπική μου άποψη) από το αντίστοιχο Mac OS την δεδομένη περίοδο το οποίο εξαλείφθηκε από τον χώρο των Mac με μεθοδεύσεις της Apple. Αυτό δεν είναι άλλο από το BeOS και τα εκπληκτικά (πάντα κατά την ταπεινή, προσωπική άποψη μου) BeΒoxs. Πάντα η Apple ήταν μια στριφνή εταιρία η οποία ήθελε να ελέγχει τα πάντα. Τελικά δεν τις βρήκε και αναγκάστηκε να συμβιβαστεί, αλλά στην πορεία πρόλαβε να κάνει και αυτή τα τερτίπια της.

mac_user
21-01-05, 08:38
ναι αλλά Windows CE με Mac OS X τι να πω τώρα? :roll: :roll: :roll:

kostthem
21-01-05, 20:20
Αν όλα πάνε καλά, σε 15 μέρες θα έχω πάρει έναν G5. Έχω ήδη ξεκινήσει τις διαδικασίες για το ολοκληρωτικό switch.Ξαναδούλεψα λίγο το OSX μετά από καιρό και... δεν μπορώ να περιγράψω το γιατί..... θα το αποκτήσω!


Μήπως τελικά επειδή με τον Mac ισχύει τελικά η έννοια Personal Computer? Δεν ξέρω... δεν μπορώ να το εξηγήσω!

viron
21-01-05, 20:50
Για όσους ενδιαφέρονται, για υπολογιστή μικρού μεγέθους εκτός ΜAC , πολλές επιλογές εδώ www.mini-itx.com .

To miniMac είναι όντως φτηνό αλλά πάντα συγκρινόμενο με τα άλλα MAC.(δεν μπορείς να συγκρίνεις μανταρίνια με κρεμύδια)

Πάντως αν ένας από τους κύριους μετόχους της APPLE δεν ήταν η microsoft, τώρα θα είχαμε μάλλον και έκδοση X OS και σε intel-AMD αρχιτεκτονική.

Βύρων.

mac_user
21-01-05, 22:54
Να καλοσωρίσω τον kostthem που έρχεται σύντομα στον υπέροχο κόσμο μας!Το G5 άριστη επιλογή και πλήρως επεκτάσιμος.
Το miniMac για κάποιον που έχει ήδη και δεν χρειάζεται να αγοράσει επιπλέον οθόνη,πληκτρολόγιο και ποντίκι είναι πολύ καλή λύση.Μεγάλο μείον του,για μένα είναι ότι έχει μια μόνο θέση μνήμης.Με το miniMac η Αpple στοχεύει να μπει στα σπίτια αυτών που έχουν ένα ή και δύο pc ως ενναλακτική λύση,να ξανακερδίσει το μερίδιο που είχε και έχασε στην εκπαίδευση(δύσκολο πολύ) και να κερδίσει πολλούς μελλοντικούς πελάτες μιας και είναι σίγουρο ότι θα το πάρουν πολλοί φοιτητές και μαθητές που πάντα ήθελαν να έχουν ένα mac, αλλά δεν το έκαναν λόγω των απλησίαστων τιμών τους.Είναι μεγάλο το στοίχημα του Steve Jobs με το miniMac!
Στο MacWorld του 2002 είχε πει ότι στόχος του είναι σε μια πενταετία η Apple να έχει 10% μερίδιο στην αγορά υπολογιστών(τώρα έχει 3% περίπου).Προσωπικά πιστεύω ότι θα είναι μεγάλη επιτυχία για την Apple και προσωπική του Steve Jobs αν έως το τέλος του 2007 καταφέρει η Apple να έχει μερίδιο γύρω στο 7%. Να δούμε αν θα τα καταφέρει!
Η microsoft είναι αλήθεια ότι πριν κάποια χρόνια έσωσε την apple από την χρεωκοπία με τα κεφάλαια που έβαλε,αλλά σε καμμιά περίπτωση δεν είναι τώρα από τους κύριους μετόχους της apple.Πάντως θα πρέπει να ομολογήσω ότι στην έκδοση για mac του office 2004 η microsoft έκανε πολύ καλή δουλειά!Καμμιά ασυμβατότητα με το office για pc και άριστη υποστήριξη ελληνικών!

Πριν η apple έρθει σε συμφωνία με την ibm για τους G5,συζητούσε τόσο με την intel, όσο και με την AMD για την ανάπτυξη και δημιουργία των νέων επεξεργαστών της.Με την AMD μάλιστα είχε έρθει και πολύ κοντά σε συμφωνία!
Πολλοί δε υποστηρίζουν ότι στο Cupertino(η έδρα της Apple στην California) υπάρχουν εδώ και καιρό υβριδικά macintosh που τρέχουν Mac OS με Intel και AMD επεξεργαστές, για την περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά στο μέλλον με την ανάπτυξη των G5 από την IBM!

Τελειώνοντας να αναφέρω ότι οι παραγγελίες για το macMini έχουν ήδη ξεπεράσει κάθε προσδοκία,όσοι παραγγένουν τώρα στο αμερικάνικο applestore τους βγάζει παράδωση μετά από 4-6 εβδομάδες!!! Οι τιμές δε της Apple για όλα τα hardware της,αν και πολύ ακριβές ακόμα, ωστόσο παραμένουν παγωμένες ή έχουν γίνει μειώσεις 300-1000 $ συνολικά τα τελευταία 3 χρόνια. Σκεφτείται ότι εγώ αγόρασα το 1999 τον 1ο μου imac to 1999,έναν G3 500 και έκανε 820.000 δρχ, ενώ το αντίστοιχο imac G5 1.6 που αγόρασα πριν 2 μήνες για την αδερφή μου, έκανε 1600 ευρώ!Ενώ με την ανακόινωση του macMini, η Apple μείωσε κατά 100$ τις τιμές στα emac,imac, ibook kai powerbook. Για τα powerbook και ibook αναμένεται να <<φορέσουν>> G5 επεξεργαστές έως το τέλος του καλοκαιριού του 2005(Λίγο νωρίτερα τα powerbook) :D

Wolverine
22-01-05, 00:05
Πολλοί δε υποστηρίζουν ότι στο Cupertino(η έδρα της Apple στην California) υπάρχουν εδώ και καιρό υβριδικά macintosh που τρέχουν Mac OS με Intel και AMD επεξεργαστές, για την περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά στο μέλλον με την ανάπτυξη των G5 από την IBM!

Είναι γνωστό ότι η IBM αντιμετωπίζει προβλήματα στην γραμμή παραγωγής των G5 και ιδιαιτέρα στον να περάσει σε λιθογραφία μικρότερης χάραξης που κατά συνέπεια θα της επέτρεπε να ανεβάσει και τον χρονισμό του πυρήνα. Τώρα να θα καταφέρουν να το λύσουν αυτό δεν το ξέρω ή ακόμα και αν το έχουν λύσει δεν ξέρω η ενημέρωση μου στο θέμα πρέπει να ομολογήσω είναι ελλιπείς.

Ένας φίλος σκέφτεται να αγοράσει ένα G5 dual με 1GB μνήμης για μουσική. Οπότε θα έχω την ευκαιρία να παίξω μαζί του (G5 δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω ιδιαίτερα και σε βάθος χρόνου και πραγματικά το θέλω).

kostthem
22-01-05, 00:07
Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα!

Χρειάζομαι βοήθεια στην προετοιμασία, θα σου στείλω pm

Πύρρος
22-01-05, 00:34
wolverine, Για τα beboxes δεν ξέρω, αλλά όσο είχα δει το beos σε ένα celeron A 366, πέταγε. Δεν νομίζω όμως ότι το πρόβλημα ήταν η Apple: αυτοί που θα έβαζαν BeOS, θα περίμενες να έρθουν από το 3% και αν των PPC, ή το 95+% των x86;

Επίσης δεν είναι τυχαίο, ότι το 2003, η MS, έδωσε στην ουσιαστικά νεκρή πλέον Be 23 εκατομύρια δολάρια σε συμβιβασμό. Αν η Be δεν ήταν στη θέση που ήταν (δηλαδή, να είχε χρήματα για μια παρατεταμένη δικαστική διαμάχη, και να μην ήταν σε φάση "κλείνουμε το μαγαζί και ξεπουλάμε όσο-όσο"), μήπως θα είχε σοβαρές πιθανότητες να κερδίσει;

Η Apple απ'όσο ξέρω μπλέκεται όταν βλέποντας ότι η ανάπτυξη του Copland είχε βαλτώσει, αποφάσισε να πάρει κάτι ψιλοέτοιμο είτε από την Be, είτε από την NeXT, και τελικά διαλέξαν την NeXT (σε αυτό μπορεί να έβαλε το χεράκι του και ο Steve Jobs).

Βύρωνα, το 1997 η MS πήρε κάπου 150 εκ. δολάρια σε μετοχές της Apple, αλλά αυτό ήταν περισσότερο κίνηση στρατηγικής και για τους δύο, παρά προσπάθεια εξαγοράς: Η MS ξεμπέρδευε με τα δικαστικά για το GUI και θα είχε τον ΙΕ για default browser σε κάθε μήλο, ενώ η Apple κέρδιζε πενταετή δέσμευση για την υποστήριξη του Office για τον mac, και μια "ψήφο εμπιστοσύνης" (δες εδώ (http://finance.yahoo.com/q/hp?s=AAPL&a=06&b=15&c=1997&d=07&e=15&f=1997&g=d) για ένα απίστευτο αλμα στην μετοχή της Apple τον Αυγουστο του '97, όταν ανακοινώθηκε η συμφωνία) από την MS στη μετοχή της. Αν δεις εδώ (http://finance.yahoo.com/q/mh?s=AAPL), η MS δεν εμφανίζεται στους μεγαλομετόχους (πριν πεις, οτι μπορεί αν είναι μέσα μέσω τρίτων, θυμίσου η αγορά του 1997 λογικά έγινε απευθείας).

Σήμερα, η Apple έχει δικό της (KHTML-based) browser, δικό της media player και music store, δικό της επεξεργαστή κειμένου (το ολοκαίνουριο Pages) και πρόγραμμα παρουσιάσεων (Keynote), με τα δύο τελευταία να λέγονται iWorks, και κατά 99%, σε ένα δύο χρόνια να συμπληρωθούν με λογιστικό φύλλο. Αυτά από λογισμικό. Στο hardware, έχει την επιτυχία του iPod, και το ότι πλέον έχει παρουσία σε server hardware (πριν ρωτήσει κανείς "Ποιός #@$%# θα έβαζε mac για server;", o 7ος υπερυπολογιστής στον κόσμο, είναι cluster από μηλαράκια (http://www.top500.org/lists/plists.php?Y=2004&M=11) επίσης γνωστός και ως "Big Mac"). Η Apple έχει λιγότερο ανάγκη την MS από ποτέ θα έλεγα.

ATG
22-01-05, 01:11
Πύρρος,

Εντάξει νίκησες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι και τα δυο άχρηστα είναι. Για κανένα δεν θα ξόδευα χρήματα. Και τα δυο επεκτασιμότητα 0.

Και κάτι ακόμα παλιότερα υπήρχε και ένα άλλο λειτουργικό πολύ ανώτερο (κατά την προσωπική μου άποψη) από το αντίστοιχο Mac OS την δεδομένη περίοδο το οποίο εξαλείφθηκε από τον χώρο των Mac με μεθοδεύσεις της Apple. Αυτό δεν είναι άλλο από το BeOS και τα εκπληκτικά (πάντα κατά την ταπεινή, προσωπική άποψη μου) BeΒoxs. Πάντα η Apple ήταν μια στριφνή εταιρία η οποία ήθελε να ελέγχει τα πάντα. Τελικά δεν τις βρήκε και αναγκάστηκε να συμβιβαστεί, αλλά στην πορεία πρόλαβε να κάνει και αυτή τα τερτίπια της.

Που το θυμηθηκες αυτο? Οντως απο τα αγαπημενα μου. Δεν εκανες πολλα, αλλα ηταν πολυ απλο, φιλικο, δεν κρασαρε αλλα η Be εξαγοραστηκε απο την Palm.

Wolverine
22-01-05, 02:07
Που το θυμηθηκες αυτο? Οντως απο τα αγαπημενα μου. Δεν εκανες πολλα, αλλα ηταν πολυ απλο, φιλικο, δεν κρασαρε αλλα η Be εξαγοραστηκε απο την Palm.

Το BeOS είχε σταματήσει να βγαίνει για Mac πολύ πριν την εξαγορά. Η Be έπαιρνε hardware Mac τότε και έφτιαχνε δικά της μηχανάκια τα λεγόμενα Bebox ή κάπως έτσι γιατί πάνε και χρόνια από τότε. Κάποια στιγμή η Apple έκοψε να δίνει το hardware και τότε έβγαλε η Be το BeOS για PC. Αργότερα έπεσε έξω και τελικά εξαγοράστηκε από την Palm. Άσε που μέχρι σήμερα πιστεύω πως το BeOS είχε μακράν την καλύτερη υποστήριξη σε 3D.

@ ADSLgr.com All rights reserved.