PDA

Επιστροφή στο Forum : Connection sharing



Andy1972
16-07-03, 22:37
Ποιος ξερει να μου πει πως θα δινουμε περισοτερο bandwith στο δευτερο κομπιουτερ που παιρνει συνδεση απο εμας?Δηλαδη connection sharing με win xp το δευτερο κομπιουτερ εχει πολυ χαμηλοτερη ταχυτητα απο το αλλο
καρτα δικτυου 10/100 τι κανουμε εδω?

boy
16-07-03, 22:51
Καταρχήν ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να κάνεις sharing?

Αν χρησιμοποιείς το ICS των Windows πρέπει να χρησιμοποιείσεις κάποιο άλλο πρόγραμμα bandwidth manager όπως το bandwidth controler www.bandwidthcontroller.com.

Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις όμως ένα ξεχωριστό πρόγραμμα που να κάνει το sharing και έχει ενσωματωμένο bandwidth manager.

Καλά είναι το wingate , winproxy και ακόμα καλύτερο το winroute( που υποστηρίζει και routing , port mapping και άλλα. Ιδανικό για σένα αφού από ότι θυμάμαι έχουμε το ίδιο modem (ntexpresslink ,όχι modem/router).

Εγώ έχω πάρει ένα παλιό pc και με το πρόγραμμα αυτό το έχω κάνει router και με ένα hub μοιράζω την σύνδεση.

winroute ---www.kerio.com
Καλό sharing

dungeonmaster
16-07-03, 23:29
Boy, to WinRoute exei bandwidth manager?
Eisai sigouros?
Ontos einai para poli kalo gia mirasma, alla nomizo den exei bandwidth manager.
Oso gia to bandwidth controler apo to www.bandwidthcontroller.com, einai poli kalos an kai den mporei na dosei olo bandwidth otan den xrisimopiite apo allon, kai kamia fora exei kati provlimata.
I kaliteri lisi einai vevea Linux.

boy
16-07-03, 23:56
Boy, to WinRoute exei bandwidth manager?


Τώρα χρησιμοποιώ το winroute pro που δεν έχει αλλά ξέρω ότι παίρνει plugin για αυτό το σκοπό.(δεν το έχω δοκιμάσει) . Το winroute lite όμως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχει.
Θα το εγκαταστήσω και θα σας πω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.