PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλημέρα..Νέος..Βοήθεια!!



peri84
12-09-07, 13:01
Καλημέρα και καλως σας βρήκα..Πρώτο μου ποστ εδώ και δυστυχώς για πρόβλημα!!Εδω και ένα χρόνο περίπου είμαι συνδέδεμενος με το conn-x με ταχυτητα 768 και modem/router speedtouh 530..Μεσα στο καλοκαιρι αποφάσισα να "παω" στην tellas και ως εκ τουτου έμεινα χώρις ιντερνετ για 1 μηνα όποτε και αποφάσισα να επιστρέψω στον ΟΤΕ αυτή τη φορά με ταχύτητα 1024..Το θέμα είναι οτι εδω και 2 μήνες περίπου ενώ στο upload έχω τις αναμενόμενες ταχυτητες στο download είναι σαν να έχω ακόμα την 768..Π.χ στον Azureus κατεβαζω με 70 kb/s μεγιστο,στα speedtests επίσης χαμηλές μετρήσεις και γενικότερα στα downloads..Μου κάνει εντύπωση γιατι με την 768 είχα πολυ καλές αποδόσεις και σκέφτομαι μήπως λόγω κουλαμαρας έχω κάνει λάθος σε ρυθμίσεις κτλ και δεν φταίει η γραμμή..Θα μπορούσε καποιος καλός άνθρωπος να με βοηθήσει;;

Ευχαριστώ!!:worthy::worthy::worthy::worthy:

prodromosfan
12-09-07, 13:50
καλως ηρθες

τα speedtest, torrent κλπ δεν ειναι αξιοπιστη μετρηση ταχυτητας μιας συνδεσης
κατεβασμα καποιου σεβαστου σε ογκο αρχειου απο ftp.ntua.gr (μεγεθος 30mb και ανς) και βλεπεις τι ταχυτητα πιανεις.
μεσω ρουτερ βλεπεις σε τι ταχυτητα εχεις κλειδωσει και μεσω my.otenet.gr βλεπεις τι συνδρομη εχεις
s1->768 s2->1024

illmater
12-09-07, 14:18
Κάνε αυτά που πολύ σωστά σου είπε ο προηγούμενος φίλος.
Είναι πολύ διαδεδομένο σε νεές συνδέσεις να σε βάζουν σε λάθος ταχύτητα, και το κακο είναι ότι παρά πολύς κόσμος δεν ελέγχει την γραμμή του με αποτέλεσμα να πληρώνει τζάμπα υψηλότερες ταχύτητες.

papdoux
12-09-07, 14:32
επισης, μπορει να ειναι περισσοτεροι συνδεδεμενοι στο ιδιο dslam με εσενα στην ταχυτητα 1024 απο οτι με τη ταχυτητα 768 οποτε και γι'αυτο να βλεπεις τετοια διαφορά.

agrelaphon
12-09-07, 16:25
επισης, μπορει να ειναι περισσοτεροι συνδεδεμενοι στο ιδιο dslam με εσενα στην ταχυτητα 1024 απο οτι με τη ταχυτητα 768 οποτε και γι'αυτο να βλεπεις τετοια διαφορά.

Άκυρο αυτό που λες

peri84
13-09-07, 15:22
Ευχαριστω για τις απαντησεις..Δοκίμασα να κατεβασω αρχειο απο ftp οπως μου συνεστησε ο φιλος παραπανω..Πετύχα υψηλότερες ταχύτητες το πρόβλημα είναι όμως οτι αυτό γίνεται στιγμιαία και με μεγάλη αστάθεια..Δηλαδή οι ταχύτητες παίζουν απο 50-80kb απο τη μια στιγμή στην άλλη..Επίσης μίλησα με οτε και οτενετ..Στο dslam το βλέπουν κανόνικα 1024 ωστόσο στην οτενετ το βλέπουν 768..Γενικά ενας φαύλος κύκλος..Υπάρχει περίπτωση να μην έχει περαστεί η αναβάθμιση στην οτενετ;;Και αν ναι αυτο πως επηρεάζει εμένα αφου απο το dslam με βλέπουν 1024;;Επίσης να επισημάνω οτι στο upload οι ταχύτητες είναι σωστές..Καποια γνώμη για όλα αυτα;;

prodromosfan
13-09-07, 15:53
Λοιπον φίλος
ενω η γαρμμη σου ειναι 1024,
η συνδρομη σου ειναι 768
γιαυτο και κατεβαζεις εως 80 ενω κανονικα θα κατεβαζες εως λιγο πιο πανω απο 100
μπες και στο my.otenet.gr και θα δεις θα σου γραφει s1


;Επίσης να επισημάνω οτι στο upload οι ταχύτητες είναι σωστές
το upload σου ειναι 22-27kb/s????

ναι υπαρχει περιπτωση να μην εχει περαστει η αναβαθμιση
ενας σιγουρο τροπος να το ελεγξεις ειναι στο my.otenet.gr

papdoux
13-09-07, 16:03
Άκυρο αυτό που λες
το ακυρο που παει; :hmm:

agrelaphon
13-09-07, 17:16
H ταχύτητα μοιράζεται δυναμικά

@ ADSLgr.com All rights reserved.