PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαμαρτυρία προς ΟΤΕ για άλυτο τεχνικό πρόβλημα 8mbit ADSL



dream_GR
12-09-07, 17:40
Προς ΟΤΕ – Τμήμα ADSL – υπόψιν κ. xx
Προς ΟΤΕ - Τεχνικό τμήμα – υπόψιν κ. xx
Προς ΟΤΕ – Εμπορικό Τμήμα – υπόψιν κ. xx
Κοινοποίηση: Ε.Ε.Τ.Τ. (Fax: 210-6105049)
Κοινοποίηση: Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών (ΥΜΕ) (Fax: 210-6508533)
Κοινοποίηση: www.adslgr.com (http://www.adslgr.com/) (ηλεκτρονική ανάρτηση μυνήματος)
Kοινοποίηση: www.avsite.gr (http://www.avsite.gr) (ηλεκτρονική ανάρτηση μυνήματος)



Κηφισιά 12 Σεπτεμβρίου 2007




ΘΕΜΑ: 210 808XXXX – 8Mbps – Τεχνικό πρόβλημα


Κύριοι σας γνωρίζω ότι από 1/6/2007 και κατόπιν αίτησης μας στο 134, αναβαθμίσθηκε επιτυχώς, η υπάρχουσα σύνδεση που διατηρούμε με OTE από το Νοέμβριο του 2004, στην ανώτατη προσφερόμενη ταχύτητα των 8mpbs.

Η σύνδεση λειτουργούσε πολύ ικανοποιητικά για 3 μήνες (Ιούνιο, Ιούλιο, Αύγουστο) και την 1η Σεπτεμβρίου 2007 διαπιστώθηκε βλάβη στο ADSL. Η τηλεφωνική μας γραμμή εξακολουθούσε να λειτουργεί αλλά το ADSL ήταν νεκρό.

Την επόμενη μέρα 2 Σεπτεμβρίου ειδοποιήθηκε το βλαβοληπτικό σας κέντρο (121) για την βλάβη στο ADSL. Με αρνητική έκπληξη η ανταπόκριση της τεχνικής υπηρεσίας σας ήταν βραδύτατη, και μόλις την Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου ήρθε τεχνικός OTE ο οποίος δυστυχώς και δεν κατόρθωσε να επιλύσει το πρόβλημα. Ο ίδιος ικανός τεχνικός σας (Λxxx Σxxxxxx) έδειξε όλη την καλή θέληση να βρει μια σωστή λύση. Εκτιμώ τις όποιες προσπάθειες έκανε, όμως τελικά αποδεκτή λύση που να μου επιτρέπει την χρήση της σύνδεσης στα 8mbps για τα οποία πληρώνω, δεν βρέθηκε. Έτσι μετά την ολοκλήρωση της επίσκεψης από τον τεχνικό και από την Παρασκευή 7 Σεπτεμβρίου 2007, δεν είχα άλλη επιλογή από μια γραμμή ADSL που να συγχρονίζει στα 2Mpbs ΜΟΝΟ αφού οποιαδήποτε προσπάθεια «κλειδώματος» σε μεγαλύτερη ταχύτητα έριχνε την σύνδεση αμέσως. Από εχθές Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου 2007 μας κόπηκε τελείως το ADSL, και η βλάβη δόθηκε εκ νέου στο 121.

Λόγω της συνεχιζόμενης μη επίλυσης του τεχνικού κωλύματος που δεν μας επιτρέπει να έχουμε σύνδεση Internet για 12 μέρες τώρα, παραδίδουμε έγγραφη διαμαρτυρία προς όλους τους αρμοδίους φορείς προκειμένου να μας δοθούν ικανοποιητικές απαντήσεις στις παρακάτω ερωτήσεις.

Πώς δύναται να λειτουργεί επί τριμήνου η γραμμή μας χωρίς κανένα πρόβλημα στα 8Mbit και τώρα να μην είναι εφικτά κατά δήλωση του τεχνικού σας τίποτε άλλο πέραν των 2Mbit?

Γιατί δεν υπάρχει σύμφωνα με ετυμηγορία του τεχνικού σας καμία πιθανή επίλυση του προβλήματος? Γιατί το τεχνικό σας τμήμα σηκώνει τα χέρια ψηλά και μας ωθεί άμεσα προς ακύρωση της συνδρομής και αναζήτησης εναλλακτικού παρόχου internet και τηλεφωνίας?

Ακόμα πληρώνουμε πάγια για 8mbit και εδώ και 12 μέρες δεν έχουμε καμία σύνδεση με το διαδίκτυο? Αυτά τα πάγια μιας υπηρεσίας που αδυνατείτε να προσφέρετε μήπως θα ήταν τίμιο και σωστό να επιστραφούν από μέρους σας για όλο το διάστημα που η γραμμή μας ήταν και θα είναι «χαλασμένη» και μέχρι να επιλυθεί το τεχνικό σας πρόβλημα?

Μετά Τιμής

Γxxxxxx Ν. XXXXXXX


Αριθμός Πρωτ: 2199411
12/9/2007
ΤΕΚ ΚΗΦΙΣΙΑΣ

Jazzer
12-09-07, 18:13
Καταρχήν χαιρετώ τον καλό φίλο dream_GR :) που τυγχάνει να είναι από τους πρώτους (αν όχι ο πρώτος) ενεργοποιημένους πελάτες της ΟΝ Telecoms και που πολύ πρόθυμα μας είχε μεταφέρει τις εμπειρίες του εκείνο τον καιρό, απαντώντας στα δεκάδες ερωτήματα μας.:p
Μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ που θεωρούνται πολύ καλοί σε γενικές γραμμές, δεν έχουν διορθώσει τη βλάβη.
Τι να πω, μας έχουν συνηθίσει να αποκαθιστούν τις βλάβες γρήγορα.:hmm:
Πολύ καλά έκανες και καταγγέλεις εγγράφως το πρόβλημα, 12 ημέρες βλάβης είναι πάρα πολλές !
Εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα της γραμμής το συντομότερο δυνατό.:)

dream_GR
12-09-07, 18:23
Καταρχήν χαιρετώ τον καλό φίλο dream_GR :) που τυγχάνει να είναι από τους πρώτους (αν όχι ο πρώτος) ενεργοποιημένους πελάτες της ΟΝ Telecoms και που πολύ πρόθυμα μας είχε μεταφέρει τις εμπειρίες του εκείνο τον καιρό, απαντώντας στα δεκάδες ερωτήματα μας.:p
Μου προκαλεί μεγάλη εντύπωση το γεγονός ότι οι τεχνικοί του ΟΤΕ που θεωρούνται πολύ καλοί σε γενικές γραμμές, δεν έχουν διορθώσει τη βλάβη σου.
Τι να πω, μας έχουν συνηθίσει να αποκαθιστούν τις βλάβες γρήγορα.:hmm:
Πολύ καλά έκανες και καταγγέλεις εγγράφως το πρόβλημα, 12 ημέρες βλάβης είναι πάρα πολλές !
Εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα της γραμμής το συντομότερο δυνατό.:)

σε ευχαριστώ για τα πολύ καλά σου λόγια φίλε Jazzer.

Οπως λες, ευτυχώς είμαι ΟΝ με την ΟΝ απο αρχές Μαρτίου 2007 και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα απο μέσα Μαίου.

Ο ΟΤΕ με εκπλήσει γιατί δεν προσωράει στην επίλυση του προβλήματος και ακόμα πιο πολύ με εκπλήσει πώς σηκώνει τα χέρια σε κάθε πιθανή επίλυση. Μου διέγνωσαν οτι η διατομή των καλωδίων απο την Παπαδιαμάντη μέχρι το ΚΑΦΑΟ μου είναι 0.4mm με αποτέλεσμα να εχει μεγαλες απώλειες και να καταλήγει η γραμμή μου στα 8mbit με 6-6.5db θόρυβο... εξ'ού και τα flappαρίσματα/disconnects.

Τώρα όμως πώς δούλευε 3 μήνες και πέθανε τώρα μπορεί να εχει να κάνει και με τα προεκλογικά/βουλευτικά γραφεία υποψηφίων που κατα κόρον συνέδεαν την περασμένη εβδομάδα... ιδωμεν..!

Ενας λόγος που δέχομαι/δεχόμουν να εχω την υπερχρέωση του ΟΤΕ (49Ευρω) για τα 8Mbit είναι οτι είμαι με το μέρος του εχων το καρπούζι και το μαχαίρι αρα όποιο πρόβλημα θα λυνόνταν αμεσα και χωρίς φταίει ο ένας, φταίει ο άλλος... αλλά τώρα και αυτό το επιχείρημα δείχνει να μην στέκει πλέον.

Ευχαριστώ και πάλι για την συμπαράσταση και το καλοσόρισμα.

Jazzer
12-09-07, 18:35
Προχθές ζήτησα υποβάθμιση της γραμμής μου στον ΟΤΕ από 8 σε 4 mbps και ησύχασα, αποσυνδέσεις τέλος !
Στο χώρο μου βέβαια υπάρχει και σύνδεση 2play της 4net σε δεύτερη γραμμή στα 9 mbps χωρίς κανένα πρόβλημα.
Άγνωσται αι βουλαί των γραμμών !:lol:
Eίμαι 3 χλμ μακρυά από το Α/Κ, αλλά εκτός από αυτό τα καλώδια στο Περιστέρι όπως και σε πολλές άλλες περιοχές είναι.... από την εποχή του Παπάγου !:p
Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα σου προτείνουν υποβάθμιση της γραμμής, η "εύκολη λύση" δηλαδή.:whistle:
Πως είναι όμως δυνατό επί 3 μήνες να μην είχες κάποιο πρόβλημα και τώρα να συμβαίνουν όλα αυτά ?
Σε κάθε περίπτωση, θα πρέπει να σου δοθούν ικανοποιητικές εξηγήσεις, αλλά και λύση.

Sebu
12-09-07, 19:05
Τώρα όμως πώς δούλευε 3 μήνες και πέθανε τώρα μπορεί να εχει να κάνει και με τα προεκλογικά/βουλευτικά γραφεία υποψηφίων που κατα κόρον συνέδεαν την περασμένη εβδομάδα... ιδωμεν..!



Αν ειναι αυτο (πολυ πιθανο κατα την ταπεινη μου γνωμη) ισως να περιμενεις 4 μερες ακομα.Οι εκλογες τελειωνουν την Κυριακη και λογικα απο βδομαδα θα τα ξηλωσουν ολα οποτε ισως επανελθεις.Μην κανεις το λαθος και σε κατεβασουν στα 2 και σε αφησουν εκει.

Μπορει να κανανε καμια πατατα με κανενα πολιτικο και επηρεασε την γραμμη.

dream_GR
12-09-07, 19:53
Αν ειναι αυτο (πολυ πιθανο κατα την ταπεινη μου γνωμη) ισως να περιμενεις 4 μερες ακομα.Οι εκλογες τελειωνουν την Κυριακη και λογικα απο βδομαδα θα τα ξηλωσουν ολα οποτε ισως επανελθεις.Μην κανεις το λαθος και σε κατεβασουν στα 2 και σε αφησουν εκει.

Μπορει να κανανε καμια πατατα με κανενα πολιτικο και επηρεασε την γραμμη.


Ενα πρωινό που βάζανε φυσικά όλες τις νεες Βολευτικές γραμμές θα είπαν να με αλλάξουν όρια, απο τον ΟΤΕ γιατί το δικό μου όριο είναι καλό και τεσταρισμένο επι 3μήνου αρα είναι prime-γραμμή για σπίτι ή γραφείο υποψηφίου για μετάδωση αποτελεσμάτων, αποστολή email κλπ κλπ

Οπως επίσης παίζει και το σκεπτικό αν το DSLAM εχει/είχε ελλειψη απο πόρτες και οι βουλευτές ζητάνε/ζητάγανε γραμμές που δεν υπάρχουν/υπήρχαν, επιλεκτικά ή στην τύχη οι τεχνικοί του ΟΤΕ να ξήλωσαν μερικές συνδέσεις και εκεί επάνω να έβαλαν τους βολευτές τους...!

Εγω απλά πιστεύω ότι μάλλον ήμουν αρχικά σε καλή πόρτα στο dslam και με την ενεργοποίηση και άλλων "προσωρινών συνδέσεων" σε παρακείμενες και κοντινές πόρτες ήρθαν παρεμβολες και φυσικά θόρυβος και πέθανε η γραμμή.

Αντε να βγεί κάποια κυβέρνηση να κυβερνηθεί για άλλα 4 χρόνια αυτό το μπαζοκάραβο...!

Sebu
12-09-07, 22:23
Οποτε καλυτερα να περιμενεις 5 μερουλες ακομα.Απο Τριτη-Τεταρτη πιστευω θα τελειωσουν τα βασανα σου.Μην σου πω απο Δευτερα ξημερωμα που θα εχουν τελειωσει με τα βουλευτικα κιοσκια και θα εχουν κλεισει οι βουλευτες μας τις adsl τους και ισως εχουν κοψει τις παρεμβολες σε εσενα.

Αληθεια σε εχουν ακομα στα 2 ή δεν δουλευει καθολου???Απαιτησε να ερθει τεχνικος παλι απο εβδομαδα.Κατι μου λεει οτι θα τα βρει ολα οπως πρωτα.

gdscream
12-09-07, 22:54
Και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον Οτε!

Εδ.ω και 1,5 χρονο Δεν ειχα ούτε ενα disconnect στα 1024. Από μέσα Ιουλίου όμως το ρούτερ μου κλείδωνε στα 448 kbps.

Τις πρωινές ώρες μέχρι το απόγευμα κλειδώνω στα 1024 με attenuation 22/26 και margin noise 28/30
Από τις 7 το απόγευμα και μετά το χαος! Αποσυνδέεται και κλειδώνει στα 448kbps. και 100 reset να κάνω παλι 448
Το δε attenuatio παραμενει σταθερό, το δε margin noise ειναι up:12db down:5db

Γιατί το κάνει αυτό το απόγευμα και μετά? εχω πάρει 1000 τηλεφωνα τους τεχνικούς και δεν ξερουνε!

Ενας μου είπε ότι η γραμμή ή έχει θορυβο ή δεν έχει!! Ισχυει αυτό??

Τέλος παντων αύριο μεταβαίνω στο δίκτυο της Φορθνετ , εκει θα φανεί αν φταίει ο Οτε ή όχι

Lumens
16-09-07, 18:19
Και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα με τον Οτε!

Εδ.ω και 1,5 χρονο Δεν ειχα ούτε ενα disconnect στα 1024. Από μέσα Ιουλίου όμως το ρούτερ μου κλείδωνε στα 448 kbps.

Τις πρωινές ώρες μέχρι το απόγευμα κλειδώνω στα 1024 με attenuation 22/26 και margin noise 28/30
Από τις 7 το απόγευμα και μετά το χαος! Αποσυνδέεται και κλειδώνει στα 448kbps. και 100 reset να κάνω παλι 448
Το δε attenuatio παραμενει σταθερό, το δε margin noise ειναι up:12db down:5db

Γιατί το κάνει αυτό το απόγευμα και μετά? εχω πάρει 1000 τηλεφωνα τους τεχνικούς και δεν ξερουνε!

Ενας μου είπε ότι η γραμμή ή έχει θορυβο ή δεν έχει!! Ισχυει αυτό??

Τέλος παντων αύριο μεταβαίνω στο δίκτυο της Φορθνετ , εκει θα φανεί αν φταίει ο Οτε ή όχι

Έχει στην περιοχή σου εγκαταστάσεις που μπορεί να τραβάνε πολύ ρεύμα το απόγευμα/βράδυ (πχ πολλά clubakiα κλπ);;

pstratos
16-09-07, 18:45
Κάποτε διάβαζα οτι σε ένα "χοντρό" καλώδιο δεν μπορούν να συνυπάρξουν πάνω από 15 DSL's χωρι΄ς αλληλοπαρεμβολές. Πχ σε μια πολυκατοικία με 30 διαμερίσματα, αν ζητηθούν 15 DSL's αρχίζουν τα παρατράγουδα. Ανα γειτωνιά τώρα σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει ενεργός εξοπλισμός απλά τα καλώδια των 10-20 ζευγών συναντώνται και κουμπώνουν σε 100-ζευγα τα οποία πάνε για το τοπικό ΟΤΕ (DSLAM). Σε αυτό το καλώδιο τώρα οι ADSL αλληλοπαρμβάλονται (μην ξεχνάτε πως χρησιμοποιούν τα ίδιο φάσμα!!! - δεν υπάρχουν RF κανάλια).

Έτσι καθώς όλο και περισσότεροι βάζοουν ADSL τόσο ποιο συχνά θα είναι και αυτά τα προβλήματα.

Δείτε το και από μια άλλη σκοπιά.
Εστω ότι έχουμε ενα 100-ζευγο καλώδιο. Μπορούμε να περάσουμε 100*8Mbps = 800Mbps στα 2Κμ?????

H φυσική μας λέι πως μάλλων όχι αφού θα χρειαστούμε ή πολύ μεγάλο ευρος ζώνης (δεν μπορεί να περάσει από αυτό το καλώδιο) ή πολλά ανεξάρτητα κανάλια (TDM) για να μειωθεί το crosstalk . TDM πρακτικά σημαίνει "κλείσε εσύ να μηλίσω αγώ, και μετα ο γείτονας" pr;agma poy den υλοποιείται στο physicall layer των DSL. (σε αντιδιαστολή τα GSM δύκτια δουλεύουν με TDM πάνω στο κοινό , περιορισμένο φάσμα, έτσι επιτυγχάνουμε υψηλό user-capacity αλλα χαμηλα -πολύ χαμηλα ολικα Bitrates)

emeliss
16-09-07, 18:59
Μπορούμε να περάσουμε 100*8Mbps = 800Mbps στα 2Κμ?????

Ναι. Το crosstalk είναι μικρό πρόβλημα στη dsl τεχνολογία λόγω της μικρής τάσης λειτουργίας. Το μεγάλο πρόβλημα είναι το μήκος του ζεύγους. Στα 2km θα παίξουν και οι 100 συνδέσεις.
Μπορούμε να βάλουμε 100 isdn στο ίδιο καλώδιο; Εδώ γελάμε.

xmperop1
17-09-07, 20:09
Δυστιχώς έτσι είναι.
Οταν παραδίδουμε βρόχους και adsl συνδέσεις γίνεται ένας έλεγχος από το kardex αν στο δίπλα ζευγάρι δουλεύει άλλο adsl η isdn ώστε αν είναι εφικτό να το παραδώσουμε σε άλλο ζευγάρι αλλά όπως διαμορφώνεται πλέον η κατάσταση αρχίσει να γίνεται πολύ δύσκολο.

pstratos
17-09-07, 20:14
Προσέξτε και κάτι άλλο.
Ποιο το μήκος κύματος σε ένα σήμα ISDN και ποιο στο ADSL?? Άραγε πόσο τα ζεύγη μας (ειδικά αν δεν είναι συστραμένα) λειτουργούν σαν κεραίες εκπομπής-λήψης???

Οι εκκολαπτόμενοι ηλεκτρολόγοι/ραδιιοηλεκτρολόγοι κλπ,κλπ να τα προσέξουν αυτά που λέμε εδώ, παίζουν για θεματάκια εξαμήνου μούρλια!!1 ;)

dream_GR
22-09-07, 21:03
Προς ΟΤΕ – Τμήμα ADSL – υπόψιν κ. xxxxxxxxxx
Προς ΟΤΕ - Τεχνικό τμήμα – υπόψιν κ. xxxxxxxx
Προς ΟΤΕ – Εμπορικό Τμήμα – υπόψιν κ. xxxxxxxxxxx
Κοινοποίηση: Ε.Ε.Τ.Τ. (Fax: 210-6105049)
Κοινοποίηση: Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών (ΥΜΕ) (Fax: 210-6508533)
Κοινοποίηση: www.adslgr.com (ηλεκτρονική ανάρτηση μηνύματος)
Κοινοποίηση: www.avsite.gr (ηλεκτρονική ανάρτηση μηνύματος)


Κηφισιά 21 Σεπτεμβρίου 2007

ΘΕΜΑ: 210 80ΧΧΧΧΧ – 8Mbps – Τεχνικό πρόβλημα


Κύριοι σε συνέχεια της με αριθμό Πρωτοκόλλου 2199411 με ημερομηνία κατάθεσης 12/9/2007 στο ΤΕΚ ΚΗΦΙΣΙΑΣ σας γνωρίζω ότι ακόμα δεν έχει επιλυθεί το πρόβλημα της προβληματικής γραμμής μας ADSL.

Σας θυμίζω ότι η υπάρχουσα σύνδεση στα 8mbit λειτουργούσε πολύ ικανοποιητικά για 3 μήνες (Ιούνιο, Ιούλιο, Αύγουστο) και από την 1η Σεπτεμβρίου 2007 διαπιστώθηκε βλάβη μόνο στο ADSL της γραμμής αυτής.

Λόγω της συνεχιζόμενης μη επίλυσης από μέρους σας, του τεχνικού κωλύματος της γραμμής σας υπενθυμίζω ότι δεν έχουμε σύνδεση Internet για 20 μέρες τώρα.

Παραδίδουμε δεύτερη έγγραφη διαμαρτυρία προς όλους τους αρμοδίους φορείς προκειμένου να μας δώσετε ΣΑΦΗ απάντηση για το τι προβλέπει ο ΟΤΕ να πράξει με το συνεχιζόμενο πρόβλημα μας. Σας θυμίζουμε ότι ακόμα περιμένουμε την οποιαδήποτε απάντηση στην πρώτη προαναφερθείσα επιστολή της 12/9/2007.

Φυσικά και θεωρώ δεδομένο ότι από την 2/9/2007 μέχρι και την ημερομηνία που θα αποκαταστήσετε την γραμμή μου στα 8Mbit, για τα οποία και πληρώνουμε, θα μας επιστραφούν από μέρους σας τα πάγια ADSL για όλο το διάστημα της δυσλειτουργίας?

Η συνεχιζόμενη απουσία οποιασδήποτε απάντησης από μέρους σας κάθε άλλο παρά εικόνα σοβαρού οργανισμού μπορεί να αποδώσει σε πελάτη σας. Δεχτήκαμε να πληρώνουμε σε εσάς την ακριβότερη τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό για παροχή ίντερνετ (ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ/CONNEX) και δεν καταφύγαμε σε εναλλακτικό πάροχο για τον μοναδικό λόγο ότι θεωρούσαμε ότι ο ΟΤΕ είναι αξιόπιστος και ότι πάντα θα βρίσκει γρήγορες και άμεσες λύσεις σε όποια τεχνικά προβλήματα παρουσιάζονταν. Λυπούμαστε που μας έχετε διαψεύσει με την αδράνεια σας και την συνεχιζόμενη ανικανότητα και αδιαφορία.

Μετά Τιμής

ΓΧΧΧΧΧΧΧ Ν. ΧΧΧΧΧ

Τηλ Επικοινωνίας: 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧ

Διεύθυνση επικοινωνίας: ΧΧΧΧΧΧΧ Ν. ΧΧΧΧΧΧ, ΞΧΧΧΧΧ ΧΧ, 14ΧΧΧ Κηφισιά

Φάξ: 210 4ΧΧΧΧΧΧΧΧ Υπόψιν ΧΧΧΧΧΧΧ Ν. ΧΧΧΧΧΧ.

Αριθμός Πρωτ: 2199429
21/9/2007
ΤΕΚ ΚΗΦΙΣΙΑΣ

dream_GR
22-09-07, 21:06
Πάντως εχθές μόλις πρωτοκολλήθηκε η 2η διαμαρτυρία μου σε 2 ώρες με πήρε τηλεφωνο ο Τεχνικός Προιστάμενος της περιοχής μου. Μου είπε αφήστε με να ενημερωθώ ακριβώς τι εχει συμβεί εως τώρα, και θα σας πάρω Δευτέρα τηλέφωνο να σας πώ τι θα κάνουμε με το πρόβλημα σας.

Περαν της απάντησης του, την Τρίτη εχουμε ραντεβού με τον τεχνικό να βρεί την λύση επιτέλους. Το ραντεβού ήταν αποτέλεσμα της επιστολής αφού η κοπέλλα που με κάλεσε για να το επιβεβαιώσουμε μου είπε εχω και την επιστολή σας εδω μπροστά μου!

Να δούμε τι θα καταφέρουν να κάνουν.

petros82
04-10-07, 08:50
χαιρετω τους φιλους

εκανα αιτηση για adsl connex 8mbit που ενεργοποιήθηκε στις 12-09-2007 και "έπαιξε χωρίς προβλημα έως τις 15-09-2007 ωσπου από 16-09-2007 (ημέρα εκλογών) άρχισε πολύ συχνές αποσυνδέσεις

Κατοπιν ελεγχου στο webinterface του μοντεμ παρατηρησα

SNR margin up/down -> 10 / 7 το οποίο είναι κυμαινονενο κατα την διάρκεια της ημέρας εχει πέσει και 3 /12 και 8 / 29

Line attenuation dB down 37 up 38 τα έχω δεί και κοντά στο 27-29 πολλές φορές

HEC Errors 128 τα οποία αυξάνονται διαρκώς

άλλαξα το μοντεμ απο ενα sagem με το τελευταιο firmware με ένα Fritz επίσης με το τελευταίο firmware αλλα τιποτα. το ιδιο χάλι.

Απο τον ΟΤΕ δεν μπορεσαν να με βοηθήσουν.

Προτείνετε κάτι ;

Ευχαριστω.

XPHSTOS29
04-10-07, 09:18
Εκανες εναν κοπο να τους ζητησεις να σου αλλαξουν πορτα ;

Εχει συμβει αυτο σε εναν πελατη μου που δεν μπορουσε να συνχρονισει ...

Πηραμε την μια μερα στο 121 και τους ειπα να σημειωσουν να γινει ρεσετ η να αλλαξουν πορτα...

Την επομενη μερα τον πηρε ο τεχνικος τηλεφωνο αφου εκανε ρεσετ και μετα του αλλαξε πορτα...

Τελος καλο ολα καλα ...

petros82
07-10-07, 10:37
Εκανες εναν κοπο να τους ζητησεις να σου αλλαξουν πορτα ;

Εχει συμβει αυτο σε εναν πελατη μου που δεν μπορουσε να συνχρονισει ...

Πηραμε την μια μερα στο 121 και τους ειπα να σημειωσουν να γινει ρεσετ η να αλλαξουν πορτα...

Την επομενη μερα τον πηρε ο τεχνικος τηλεφωνο αφου εκανε ρεσετ και μετα του αλλαξε πορτα...

Τελος καλο ολα καλα ...


Θα το δοκιμάσω,

Σε ευχαριστώ πολύ

@ ADSLgr.com All rights reserved.