PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!



kostaras7
13-09-07, 02:12
Καλησπερα σας!Ειμαι συνδρομητης στο ιδιοκτητο της forthnet εδω και 3-4 μηνες (μενω στον Πειραια).Με το που μπηκα στο ιδιοκτητο αγορασα ενα router Crypto Wf110E ωστε να καταφερω να πιασω τη μεγαλυτερη δυνατη ταχυτητα στο ιντερνετ.Ενω εχω κανει ο,τι πιστευω οτι χρειαζεται, εν τουτοις το μοντεμ μου συγχρονιζει μολις στα 10 mb/s(οχι οτι ειναι λιγα αλλα σε σχεση με τα 24 που ακουγα πιστευω οτι ειναι).Και το περιεργο ειναι οτι ενας φιλος μου που μπηκε μολις χθες στο ιδιοκτητο, και μενει μολις 2 στενα πιο περα απο το σπιτι μου, συγχρονιζει στα 18 mb/s...Αν γνωριζετε τι να κανω ωστε να βελτιωσω την ταχυτητα μου σας παρακαλω πειτε μου!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

cuper
13-09-07, 07:33
Σε τι ταχύτητες θα κλειδώνει το modem μου στο ADSL2+ και με τι dB ; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807)


Τι είναι τα dB και οι μετρήσεις ποιότητας Signal-to-Noise - Attenuation - Power (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205)

slaughter
13-09-07, 12:13
Καλησπερα σας!Ειμαι συνδρομητης στο ιδιοκτητο της forthnet εδω και 3-4 μηνες (μενω στον Πειραια).Με το που μπηκα στο ιδιοκτητο αγορασα ενα router Crypto Wf110E ωστε να καταφερω να πιασω τη μεγαλυτερη δυνατη ταχυτητα στο ιντερνετ.Ενω εχω κανει ο,τι πιστευω οτι χρειαζεται, εν τουτοις το μοντεμ μου συγχρονιζει μολις στα 10 mb/s(οχι οτι ειναι λιγα αλλα σε σχεση με τα 24 που ακουγα πιστευω οτι ειναι).Και το περιεργο ειναι οτι ενας φιλος μου που μπηκε μολις χθες στο ιδιοκτητο, και μενει μολις 2 στενα πιο περα απο το σπιτι μου, συγχρονιζει στα 18 mb/s...Αν γνωριζετε τι να κανω ωστε να βελτιωσω την ταχυτητα μου σας παρακαλω πειτε μου!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Σου λένε μέχρι 24 κ αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες !!!!!
Δές τα παραπάνω Links. Αν θες κάνε δοκιμές σε άλλη μπρίζα κ με όλα τα τηλέφωνα off !!!!
μπορεί να είναι θέμα καλωδίωσης κλπ κλπ

nnn
13-09-07, 13:21
Είσαι στο ιδιόκτητο και δεν σου έστειλαν modem ?

kostaras7
14-09-07, 00:40
Είσαι στο ιδιόκτητο και δεν σου έστειλαν modem ?

ειμαι συνδρομητης τηλεφωνιας και ιντερνετ forthnet πριν μπω στο ιδιοτκτητο...κι οταν εκανα την αιτηση για να με βαλουν στο ιδιοκτητο μου παν οτι δε δικαιομουν να μου στειλουν δωρεαν και αλλο εξοπλισμο.κι ετσι αναγκαστηκα να παρω δικο μου router(crypto wf 110e)...

nnn
14-09-07, 00:46
Τότε η γραμμή σου μέχρι εκεί σηκώνει.
Το Crypto είναι Adsl2+ ?

29gk
14-09-07, 00:53
Ναι ειναι ενταξει το μοντεμ

www.freebytes.com/catalog/product_info.php?products_id=1011

Δες τι λεει ο cuper, ελεγξε τις συνδεσεις σου ( τυχον ενωσεις καλωδιων, παλιες πριζες κτλ ) και αν εισαι ενταξει απο αυτη την αποψη παρτους τηλεφωνο για διευκρινησεις.

nnn
14-09-07, 00:56
Εγώ προτείνω να δοκιμάσει με το modem του φίλου του.

tolis_01
14-09-07, 12:59
ειμαι συνδρομητης τηλεφωνιας και ιντερνετ forthnet πριν μπω στο ιδιοτκτητο...κι οταν εκανα την αιτηση για να με βαλουν στο ιδιοκτητο μου παν οτι δε δικαιομουν να μου στειλουν δωρεαν και αλλο εξοπλισμο.κι ετσι αναγκαστηκα να παρω δικο μου router(crypto wf 110e)...

Βρε τους ψευτες...:down:
Κι αλλοι ημασταν συνδρομητες forthnet αλλα μας στειλανε ρουτερ. Μαλιστα σε εναν φιλο μου ειπαν το ιδιο με εσενα και του ειπα εγω να τους το ζητησει. Αλλιως ουτε αυτου θα του το πηγαινανε. Τσιγκουνευονται τα ρουτερ μαλλον...

myhtical
14-09-07, 13:13
κάνε ένα απλό test με τον φίλο σου...
κατεβάστε πολλαπλά αρχεία απο κάποιο καλό ftp. εάν δεις μεγάλες αποκλίσεις έλα να το συζητήσουμε
το που κλειδώνει και το πόσο μπορείς να κατεβάσεις ειναι λίγο διαφορετικά πράγματα, ειδίκα στις ταχύτητες που αναφέρεις

Lefh
14-09-07, 13:18
Εγώ προτείνω να δοκιμάσει με το modem του φίλου του.

Σωστά...
Αν ο άλλος έχει κανά καλό μόντεμ, λογικό είναι...

Φυσικά παίζει ρόλο και η καλώδίωση του σπιτιού...

@ ADSLgr.com All rights reserved.