PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά modem για LAN



BlindG
14-01-05, 19:02
Καθότι πρώτο post και ολίγον άσχετος με το άθλημα, παρακαλώ ανεχτείτε τα λάθη μου....

Λοιποοον, είμαι στη Ν. Σμύρνη και μετα απο αρκετούς εξωφρενικούς λογαριασμούς, ήρθε πλέον η ώρα για το δώρο του Σατανά που λέγεται adsl. Κάποιος κύριος ονόματι Gothic μου έχει πρήξει τα συκότια για να βάλω 4net. Κατα’κει με βλέπω αλλά πρκύπτει ένα άλλο ερώτημα. Έχω ένα μικρό lan και δεν θέλω να εξαρτόνται τα μηχανήματα από ένα μόνο μηχάνημα που θα έχει το modem. Υποθέτω ότι αυτό που συνδέεται με το τοπικό δίκτυο πάνω σε switch λέγεται router (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Τα ερωτήματα είναι δύο:

Α) Τα router που έχω δεί είναι μόνο hubs. Θα προτιμούσα το router λόγω bandwidth να είναι switch, για να μήν χρειαστεί να συνδέσω το router πάνω στο switch αλλά να έχω ένα για όλα. Υπάρχουν όμως τέτοια;

Β) Ποιά μάρκα είναι η καλύτερη, που θα τη βρω εδώ (όχι παραγγελία μέσω net) και ποιές είναι οι τιμές είτε για switch (ΑΝ υπαρχουν) είτε για hub router;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Αντρέας

JohnGR
14-01-05, 23:31
Καλώς ήρθες!

Α) Τα περισσότερα routers έχουν ενσωματωμένο switch.

B) Κοίτα σε Zyxel, USR, Cisco.

BlindG
15-01-05, 15:38
Ευχαριστώ για την πολύ γρήγορη απάντηση αλλά μου ήρθαν δύο ακόμα ερωτήσεις...

α) Έχω ακούσει ΠΟΛΛΕΣ φορές να μιλάνε για συμβατότητα μεταξύ κέντρου ΟΤΕ (dslam λέγεται;) και του modem που βάζει ο καθένας... δηλαδή τα κέντρα ιντρακομ θέλουν ΜΟΝΟ ιντρακομ modems (α ρε Σωκράτηηηηη!!!!) ενω τα siemens είναι πιο καλόβολα. Ισχύει αυτό;

β) Πηγα στη Στουρναρη για να κοιτάξω και δεν βρηκα σχεδόν τίποτα απο adsl modems (το πλαίσιο πχ έχει ΜΟΝΟ ένα και αυτό δεν είναι router...) Ήταν τυχαίο; Που αλλού μπορώ να κοιτάξω;

Ευχαριστώ και πάλι
Αντρέας

Crosstalk
15-01-05, 15:47
α) ολοι οι modem & DSLAM manufacturers κατασκευαζουν προιοντα συμφωνα με συγκεκριμενα standards (π.χ. ETSI κλπ.) και θεματα ασυμβατοτητας και μη επιλυονται συνηθως πριν βγει το προιον στην αγορα! Προβληματα συνηθως βρισκονται σε θεματ συγχρονισμου και transfer rates οταν η αποσταση ειναι πανω απο 3.5 km, αλλα στα rates που δινουν εδω οι ISP και ΟΤΕ (δηλ. εως 1Mbps) δυσκολα θα συναντησεις εντονο προβλημα! Απο εκει και περα παιζει ρολο και η ποιοτητα κατασκευης του καθε μοντεμ!

β) www.e-shop.gr kai www.mgmanager.gr

johnmara
15-01-05, 16:42
Για απλή χρήση (plug 'n' play χωρίς να το πολυπειράζεις) Alcatel 530(i) ή 510(i) από www.oteshop.gr ή μεταχειρισμένο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.