PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολύ νέος με όλα αυτά



kestri
15-01-05, 01:06
Αγαπιτοι φίλοι καλή χρονιά

Εβαλα DSL πριν 5 ημερες .
Εχω το 510ι απο τον ΟΤΕ.
384/128
Οταν παω να κατεβασω ενα αρχειο απο καποιο site κολάει η συνδεση μου (σταματαει να ανεβενει το νουμερο με τα ΜΒ. Επισεις μετά απο αυτο δεν ανοιγουν άλλες σελίδες και δεν μπορώ να πάρω emails με το outlook express.
Μετα από restart επανέρχεται.
Πως μπορώ να μάθω τι φτέει
Πως μπορώ να μαθω σε τι dslam είμαι συνδεμένος?
Μένω Μελήσσια και ανοικω στο τηλ. κεντρο πεντέλης.

Χιλια ευχαριστώ
Ηλίας
Συγνώμη για την ορθογραφεία

ermis333
15-01-05, 01:18
Κάνε reset το modem..


Δεν δίνεις πολλά στοιχεία και έτσι δε μπορούμε να σε βοηθήσουμε

Α...το firewall το έχεις ρυθμισμένο σωστά.

kestri
15-01-05, 01:35
Φίλε Ερμή ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Τι στοιχεια να σας δώσω?
Firewall εχω mcafee αλλα απενεργοποιημένο
Win xp pro service pack 2 original

Τί άλλο πρέπει να δώσω?
Πως μπορώ να μάθω σε τι dslam ειμαι conneced??

McAli
15-01-05, 02:37
To modem το έχεις συνδεδεμένο στην USB? Αυτό που περιγράφεις ακούγεται από μία πρώτη εντύπωση είτε ως αλλαγή της IP είτε ως πέσιμο της σύνδεσης του modem σου με τον υπολογιστή σου.
Κάθε πότε γίνεται αυτό;
Έχεις δοκιμάσεις ethernet;
Την επόμενη φορά που θα ξαναγίνει κάνε ένα diagnostics test και πες που κολάει...(μπορείς να το δεις και με τα λαμπάκια του modem, αλλά κάνε το τεστ εσύ για να μην μπερδευτούμε).

Άντε,δώσε τις απαντήσεις...

kestri
15-01-05, 11:38
McAli ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Η σύνδεση είναι ethernet. Της πρωτες φωρες μετα το κόλλημα έβλεπα πως οι ρυθμίσεις που είχα κανει στο τοπική σύνδεση με τis Ip που μου είχε δώσει η forthnet είχαν αλάξει σε auto. Μήπως κάποιος που έχει 510i να μου στείλει ένα profil που να δουλεύει σε forthnet να το κάνω up load και εγώ?? Ή να μου στείλει σε doc αρχειο τις ρυθμίσεις που βλέπει στο modem του??

Τα λαμπάκια όλα στο modem είναι αναμένα όταν γινεται συτό και όταν πάω στην 10.0.0.138 δεν ανοίγει..

papdoux
15-01-05, 12:27
Τους τελευταιους οδηγους τους κατεβασες για το modem; ισως εκει ειναι το προβλημα.

McAli
15-01-05, 12:41
χχμμ....."λαμπάκια όλα αναμένα, και πάλι δεν μπαίνει στην 10.0.0.138" ;

1)Πρόβλημα στη τρίτη φάση συντονισμού από τον ΟΤΕ
2)Πρόβλημα ρυθμίσεων του modem με τις IP.

Για το πρώτο μπορείς απλά να κάνεις υπομονή λίγο ακόμα, μπας και έχουνε &^#$&@στεί πάλι στον ΟΤΕ
Για το δεύετερο είτε ψάξε εδώ μέσα (ρυθμίσεις Speedtouch) είτε πάρε τη forthnet helpsdesk να σου πούνε πως να το ρυθμίσεις εκ νέου. Τους πληρώνεις γι' αυτό, μην κολάς!

McAli
15-01-05, 12:45
από άλλο θέμα μόλις βρήκα....
'Oχι. Θα πάς start->control panel->network connections->διπλοκλικ στην σύνδεση δικτύου->properties->διπλό κλικ internet protocol(TCP/IP)->Use the following IP address και θα βάλεις:
IP Address 10.0.0.1
Subnet mask 255.255.255.0
Gateway 10.0.0.138
->Use the following DNS server addresses
αφού έχεις forthnet
Preffered DNS server 193.92.150.3 (αν είσαι Αττική, αλλιώς www.forthnet.gr για να βρείς τα σωστά
Alternate DNS server 194.219.227.2
Πατάς ok
Στην inside ip θα βάλεις λοιπόν 10.0.0.1




άντε, και καλή τύχη

viper2004
15-01-05, 12:47
το ειχα και εγω αυτο το προβλημα αλλα
φαινεται πως λυθηκε οταν εβγαλα το zone alarm :?

kestri
15-01-05, 12:54
Φιλε MCALI

Αυτό το έχω κάνει πριν καν ακόμα ριθμίσω τον modem. Αν δεν βάλεις αυτά τα στοιχεία στο local connection δεν βλέπεις την 10.0.0.138.

Ευχαριστώ πολύ
Θα πάρω πάλι στη Forthnet .

McAli
15-01-05, 13:01
kestri, μα μου είπες ότι δεν βλέπεις ούτε την 10.0.0.138..γι' αυτό σου έδωσα τις ρυθμίσεις. Πάντως ναι, η Forthnet θα σε βοηθήσει.....εκτός και αν σε ξεφορτωθούν με ένα "πρόβλημα του ΟΤΕ είναι κύριε".

kestri
15-01-05, 13:26
Την 10.0.0.138 δεν την βλεπει μετά το κόλλημα.
πριν απο το κολλημα την βλέπει κανονικά.

Ευχαριστώ πάντως τώρα μιλάω με την Forthnet

kestri
15-01-05, 17:31
Τελικά αν από την forthnet ειχαν δικιο φτέει η on board κάρτα δυκτίου.
Εβαλα άλλη κάρτα και φενεται να δουλευουν όλα τουλάχιστον στο πρώτο κατέβασμα που κάνω. Θα σας ενημερώσω ξανά.
Πάντος 1000 ευχαριστό σε όσους απάντησαν

McAli
15-01-05, 18:21
Σε άλλο thread σήμερα το πρωί είχα γράψει:


Ημερομηνία: Σαβ Ιαν 15 2005 06:23
Kalithea, αν έχεις όλες τις ρυθμίσεις σωστά....αν έχεις ψάξει και την παραμικρή λεπτιμέρια στη κάρτα δικτύου στον υπολογιστή σου.....αν έχεις απογοητευτεί με όλες τις προσπάθειες που έχεις κάνει και πάλι σου βγάζει ότι δεν υπάρχει σύνδεση του υπολογιστή με το modem μέσω της ethernet, τότε ίσως έχεις το ίδιο πρόβλημα με εμένα........κάπως παλιά κάρτα δικτύου, μη συμβατή με το modem.
Δώσε 10 Ευρώ, πάρε μία καινούργια,και αν δεν καταφέρεις να τη λειτουργήσεις ούτε αυτή, γύρισέ τη πίσω στο μαγαζί, πάρε άδεια CD και βολέψου με τη USB.
Τόσο απλά.




Εγώ όμως κάνω οικονομίες για να αγοράσω τη κάρτα δικτύου...σε λίγο καιρό πιστεύω θα την αγοράσω.
(η δικαιολογία χρησιμοποιήθηκε για να μη φάω πάλι λεμονόκουπες από μερικούς μερικούς εδώ μέσα :lol: :lol: :lol: :lol: )

@ ADSLgr.com All rights reserved.