PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματα και πάλι προβλήματα



decibelgr
13-09-07, 20:23
Πριν απο λίγο καιρο έκανα αναβάθμηση σε connx 4mbps απο 2 που είχα. Το πρόβλημα όμως που προέκυψε είναι ότι το μόντεμ (philips) μου δεν συγχρονίζει στα 4mbps αλλά στα 2304, σημειώνω ότι το παλιό μόντεμ που είχα είναι ένα zyxel 650 που μετά την αναβάθμηση δεν συγχρονίζει καθόλου.

Έχω δηλώσει στον ΟΤΕ βλάβη γιατι είχα υπερβολικά πολύ θόρυβο στη γραμμή (ακουγόταν ένας συνεχόμενος θόρυβος απο το ακουστικό του τηλεφώνου) και όντως ήρθαν οι άνθρωποι και το έφτιαξαν αλλά το μόντεμ συνεχίζει να παραμένει συγχρονισμένο στα 2.3mbps.

Τα στατιστικά της γραμμής είναι:

SNR --> 20 UP / 5 DOWN
ATTENUATION --> 31 UP / 41 DOWN

Καταλαβαίνω ότι το με 5 SNR Down είναι αδύνατον να πιάσω 4mbps αλλά αυτο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά απο up σε down!

Επίσης δοκίμασα να δηλώσω στα settings του μόντεμ ότι η γραμμή είναι ADSL2+ και δεν συγχρονίζει καθόλου ούτε με το philips, ενώ άμα του δώσω G.DMT συγχρονίζει κανονικά έστω και σε αυτή τη ταχύτητα.

Τη πρώτη φορά είχα δηλώσει βλάβη για dsl και μου είπαν ότι έφταιγαν τα καλώδια οπότε έπρεπε να δηλώσω ξεχωριστά βλάβη στον ΟΤΕ για να μου φτιάξουν τη γραμμή. Τώρα που έφτιαξαν τη γραμμή και τους ρώτησα γιατί δεν συγχρονίζει σωστά μου είπαν ότι πρέπει να δηλώσω πάλι βλάβη για να έρθουν να ελέγξουν τη γραμμή όσον αφορά τη dsl. Είναι η τέταρτη φορά που δηλώνω βλάβη και δουλειά ακόμη δεν έχει γίνει!

kr_mountain
13-09-07, 20:43
Κανε μια δοκιμη να σου συγχρονισει με Multimode αντι για GDMT

decibelgr
13-09-07, 20:57
Δεν έχει multimode!

kr_mountain
13-09-07, 21:06
Eπεμενε να τους ενοχλεις για ελεγχο της γραμμης. κι εγω στην αρχη ειχα margin 5 και πιο κατω πολλες φορες με συχνους αποσυγχρονισμους. Αφου τους τρελλανα στα τηλεφωνα 10 μερες και μετα τη δευτερη επισκεψη του συνεργειου οτε ως δια μαγειας μετα αρχισε να συγχρονιζει με margin απο 7-9 ακομα και 10, χωρις ιδιαιτερα προβληματα.

decibelgr
13-09-07, 21:09
Το παράξενο σε εμένα είναι ότι έχει margin στο Donwstream 5 και στο Upstream 21! Γίνεται να έχει τόσο μεγάλη διαφορά?

kr_mountain
13-09-07, 21:13
Γινεται αλλα δυστηχως δεν ειμαι expert για να σου το εξηγησω . Κι εμενα εχει μεγαλη διαφορα upstream και downstream.

decibelgr
13-09-07, 21:14
Ti attenuation εχεις?

kr_mountain
13-09-07, 21:17
downstream attenuation 47

kr_mountain
13-09-07, 21:22
Aν δεν κανω λαθος διαιρεις το attenuation με 13,8 για να βρεις αποσταση απο dslam. Eγω λογικα ειμαι πιο μακρια απο σενα οποτε θα επρεπε να ειχα μεγαλυτερο προβλημα απο την αποσταση. Η γνωμη μου ειναι να τους ξαναφωναξεις για ελεγχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.