PDA

Επιστροφή στο Forum : Tραγικη ταχυτητα



Σελίδες : [1] 2

kr_mountain
13-09-07, 20:51
Εχω 4αρα γραμμη. Σημερα τα downloads απο rapidshare free max 130kb/sec και απο nvidia max 25 kb/sec. Ποτε δεν ειχα κατω απο 320-350.
Εχει παρατηρησει κανεις τιποτα παρομοιο?

Αν εχω ποσταρει λαθος ας μπει το θεμα αλλου.
Τhanks

lewton
16-09-07, 12:31
Εχω 4αρα γραμμη. Σημερα τα downloads απο rapidshare free max 130kb/sec και απο nvidia max 25 kb/sec. Ποτε δεν ειχα κατω απο 320-350.
Εχει παρατηρησει κανεις τιποτα παρομοιο?

Αν εχω ποσταρει λαθος ας μπει το θεμα αλλου.
Τhanks
Οι εκλογές θα φταίνε.

body125z
17-09-07, 02:44
Οι εκλογές θα φταίνε.

Αν δεν εισαι γαλαζιο παιδι δεν εχεις τυχη...

lewton
17-09-07, 02:45
Αν δεν εισαι γαλαζιο παιδι δεν εχεις τυχη...
Όχι, απλά οι γραμμές του ΟΤΕ χρησιμοποιούνται πολύ.

gtl
17-09-07, 20:26
Πάντως κι εγώ παρατηρώ τρομερή αστάθεια στις ταχύτητες της Οτενετ από σήμερα το απόγευμα (ενώ χθες πήγαινε μια χαρά). Κάποιο πρόβλημα πρέπει να προέκυψε στο δίκτυό τους, γιατί μιλάμε για συνεχείς και μεγάλες αυξομειώσεις, ακόμα και στις συνδέσεις με sites υψηλής χωρητικότητας (nVidia, ntua.gr κλπ).

kostelo
17-09-07, 21:23
Παιδια και μενα απο σημερα το απογευμα ειναι χαλια η συνδεση. Μιλαμε προσπαθω να ακουσω κατι σταθμους στο shoutcast με bitrate 48-56 kbps και, χωρις να κατεβαζω ή να seedαρω κατι, μου κανει συνεχεια buffer :down: Συν του οτι 3-4 φορες απο το απογευμα με εχει πεταξει εξω απο τη συνδεση απο μονο του και αναγκαστηκα να ξανακανω συνδεση (και μου κοψε και το seedαρισμα πανω που ειχα βρει ατομα και εκανα upload. :mad::evil:)

vagper13
17-09-07, 22:40
εγω παντως,εχω αυτα τα χαλια....εδω και 2 βδομαδες:down::down:
εμαθα παντως το κολπο και τωρα βαζω ξυπνητηρι κατα τις 2.30 το πρωι και κατεβαζω ασυστολα:p

manicpanic
17-09-07, 23:08
Μαλλον εχουν αρχισει τις εργασιες στα dslam απο τωρα και οχι στις 20 οπως λεγανε. καλα για το βραδυ δεν το συζητω , ακομα οτετζη κουκουβαγια δεν εχω δει

kostelo
18-09-07, 10:15
Απο το πρωι εχει πεσει η συνδεση ισα με 4-5 φορες εμενα και κατα φασεις νεκρωνει, ενω η γραμμη ειναι κανονικα και με το νομο συγχρονισμενη. Τι διαολο γμωτο με την οτενετ που 'μπλεξα? :hmm::down:

michalaros
19-09-07, 15:42
χρειαζομαι βοηθεια εχω συνδεση στα 2mbps και κατεβαζει λεσ και ειναι 64kbps

kr_mountain
19-09-07, 21:42
Μηπως αρχισαν τις εργασιες στον οτε για τα dslam νωριτερα. Χθες εν τω μεταξύ συγχρονισε ξαφνικα σε adsl2 αντι για adsl2+ και το ξαναγυρισα χερουλατα. Το download παραμενει σταθερα κατω απο 100-120.

kostelo
20-09-07, 17:53
Κι εμενα χαλια (και ειμαι και μετα απο φορματ οποτε ειναι καθαρο το συστημα). Ιδου δυο τεστ σερι, το πρωτο με Altecnet και το δευτερο με την Οτενετ:


TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
20/09/2007 17:47:27
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 162.33Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 673.38kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test
20/09/2007 17:49:09
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 161.81Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 397.72kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

Εκτος του οτι παει με διπλη ταχυτητα η Αλτεκ, δεν εχει και καθολου packet loss ενω στο τεστ της οτενετ μου βγαζει "There were 16 packets retransmitted, 74 duplicate acks received, and 86 SACK blocks received". Οτενετ my ass...:down::evil:

manicpanic
21-09-07, 07:08
εμενα η 4αρα δουλευει απο χθες αλλα καθολου σταθερα. max 350 και σταθερα γυρω στα 200.απογοητευτηκα.

SuperBilly16V
21-09-07, 12:40
Kαι εμένα απο χτες το βράδυ συγχρονίζει στα 765/189 αντι να συγχρονιζει στα 8190. Λογικά η κάποια βλάβη θα υπάρχει, ή θα κάνουν κάποιες εργασίες.

manicpanic
21-09-07, 12:46
ας το ελπισουμε. τελικα στην ελλαδα μπορει να υπαρξει περιοδος ηρεμιας χωρις να υπαρχει κατι να φταιει?

traderman
21-09-07, 13:02
το ιδιο προβλημα και στην θεσσαλονικη.αληθεια με συνδεση 8αρα ειναι λογικο οταν δουλευει το azureus να μην μπορω ουτε στον browser να γυριζω σελιδες?

SuperBilly16V
21-09-07, 13:49
Μήπως το Azureus σου "τρώει" όλο το upload σου και δεν μπορέις να δεις τις σελίδες. Με το τεχνικό πρόβλημα που υπάρχει αυτήν την στιγμή, το upload στην 8mbit έχει πάει στο μισό.

SuperBilly16V
21-09-07, 14:18
Πήρα τηλέφωνο στην Otenet, αλλά δεν μπορούσαν να μου πουν με στα σίγουρα αν γίνεται κάποια αναβάθμιση ή τεχνικές εργασίες, οπότε το δήλωσα σαν βλάβη γραμής.

arisgrc
22-09-07, 23:02
22/09/2004 22:59:54
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 319.62Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 684.01kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Η πλάκα είναι οτι απο torrents κατεβάζω με max ταχύτητες,από sites(nvidia,MS)+speedtests...ναυάγιο

kr_mountain
23-09-07, 20:30
Χωρις download manager η ταχυτητα πανω απο 150-180 δεν παει. Ακομα και απο site με μεγαλους servers (nvidia). To rapidshare παντως παει αρκετα καλα.

trelosat
24-09-07, 13:40
Aρχίσαμε πάλι τα ίδια με τον οτε
δεν δουλεύει τίποτα σωστά σε αυτό το κράτος

κοζάνη "οτενετ" 2048

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
24/09/2007 13:34:47
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 215.43Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 370.93kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test
24/09/2007 13:37:46
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.09Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 347.41kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

arisgrc
25-09-07, 01:25
Ναι Κοζάνη τα πράγματα είναι απλά τραγικά,αλλά εξακολουθώ να κατεβάζω με max speed από τορρεντ,δεν ξέρω πως να παραπονεθώ στην Οτενετ,όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει. :hmm:

referravag
25-09-07, 02:39
Ε ρε Ελλαδάρα και ΟΤΕ (κι εγώ ΟΤΕΝΕΤ έχω, το φοιτητικό βέβαια). Γιατί να μην μπορούμε να έχουμε internet από την Γερμανία;;; Δορυφορικό έστω. Πόσες εταιρείες παροχής internet θα είχαν κλείσει στην Ελλαδίτσα αν αυτό ήταν εφικτό...

stevenik
25-09-07, 09:43
22/09/2004 22:59:54
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 319.62Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 684.01kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Η πλάκα είναι οτι απο torrents κατεβάζω με max ταχύτητες,από sites(nvidia,MS)+speedtests...ναυάγιο


Ακριβως τις ιδιες ταχυτητες πιανω κ' εγω με 2mbit γραμμη. Απο το mtorrent οταν κατεβαζω πιανει ταχυτητες 200+. Απο οπουδηποτε αλλου σερνεται.

DVader
25-09-07, 09:47
εμένα πάντως στο σ.κ με τρέλανε στις αποσυνδέσεις...... Δεν ξέρω μπορεί να κάνανε κάτι

manicpanic
01-10-07, 15:57
Πως να πας σε αλλη εταιρια? εχουν ολοι ιδιοκτητο στην περιοχη τους?

Shadowjump
03-10-07, 20:25
Ακριβως τις ιδιες ταχυτητες πιανω κ' εγω με 2mbit γραμμη. Απο το mtorrent οταν κατεβαζω πιανει ταχυτητες 200+. Απο οπουδηποτε αλλου σερνεται.

Τα ιδια και εδω... Με μΤοrrent και Rapidshare με Flashget full speed. Τα αλλα δεν πανε και τοσο καλα. πχ απο nVIDIA κυμενεται απο 120-300ΚΒ/s 500 κατω απο οσο επιανα πριν 1 μηνα..

agniou
05-10-07, 18:27
Παιδιά και στον Βύρωνα οι ταχύτητες έχουν πέσει κατακόρυφα. Τους πήρα τηλέφωνο στην ΟΤΕΝΕΤ και ζήτησα εξηγήσεις και μου είπαν ότι το dslam είναι πολύ φορτωμένο και μάλιστα η κατάσταση χειροτέρευσε από την στιγμή που έγινε η προσφορά connex στο περιοδικό pcmagazine γιατί δόθηκαν χιλιάδες κωδικοί. Μου είπαν ότι δεν μπορεί να δηλωθεί σαν βλάβη γιατί πρέπει να έχω download λιγότερο από 75 kb/s !!!!! και μου συνέστησαν υπομονή μέχρι να δοθούν καινούργιες πόρτες στο dslam ή να απενεργοποιηθούν μετά από δύο μήνες περίπου οι χιλιάδες κωδικοί που δόθηκαν λόγω της προσφοράς. Αυτό όμως αποτελεί υποβάθμιση της ταχύτητας και είναι απαράδεκτο να πληρώνουμε τόσα λεφτά μηνιαίως στην otenet και να μην έχουμε την αναμενόμενη ταχύτητα. Και το χειρότερο είναι ότι με τεσσάρα σύνδεση δεν μπορεί να λειτουργήσει ούτε το voip σωστά. Άραγε θα επανέλθει η σύνδεση στην προτέρα κατάσταση ή θα υποβαθμιστούμε οριστικώς? Κάτι πρέπει να γίνει!!

manicpanic
05-10-07, 20:25
Αυτη την καραμελα που δεν εχουν υποχρεωση να εξασφαλισουν μια ταδε ταχυτητα αναλογα με τη συνδεση πολυ μου τη σπαει. Και εμεις καθομαστε και τους ακουμε. Αφου δεν εχουν υποχρεωση να εξασφαλισουν ταχυτητα τοτε γιατι πουλανε διαφορες ταχυτητες και χρεωνουν αναλογα μου λετε το κερατο μου μεσα????

kr_mountain
05-10-07, 20:32
[QU:yahoo:OTE=manicpanic;1474461] Αφου δεν εχουν υποχρεωση να εξασφαλισουν ταχυτητα τοτε γιατι πουλανε διαφορες ταχυτητες και χρεωνουν αναλογα μου λετε το κερατο μου μεσα????[/QUOTE]


:respekt::lol:
Πολυ καλο.

idem
09-10-07, 10:00
Αυτη την καραμελα που δεν εχουν υποχρεωση να εξασφαλισουν μια ταδε ταχυτητα αναλογα με τη συνδεση πολυ μου τη σπαει. Και εμεις καθομαστε και τους ακουμε. Αφου δεν εχουν υποχρεωση να εξασφαλισουν ταχυτητα τοτε γιατι πουλανε διαφορες ταχυτητες και χρεωνουν αναλογα μου λετε το κερατο μου μεσα????

Βασικά πιστεύω ότι η απάτη βρίσκεται σε διαφημίσεις του τύπου "Ταχύτητες μέχρι 24Mbit blah blah" γιατί ναι μεν σου λέει ο τυπάκος "μέχρι" άρα όχι σταθερό 24Mbit αλλά από την άλλη δεν σου λέει και από τί εξαρτάται αν θα έχεις αυτό το rate. Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει ιδέα ότι αυτά τα rates είναι εργαστηριακά και μέγιστης απόστασης 500μ από το Α/Κ και μετά παραπονιούνται (δικαίως μέσα στην άγνοια τους) για χαμηλότερα rates. Φανταστείτε τί έχει να γίνει με το VDSL2. Όποιος είναι πάνω από 500μ δεν πρέπει καν να ονειρεύεται ότι θα πιάσει τα 100Mbit της θεωρίας...

TheCondor
09-10-07, 22:33
Εγω παντως απο οταν εβαλα ΟΤΕnet ρε παιδια, ειλικρινα εχω μετανιωσει.

Αθλια συνδεση πραγματικα, κατεβαζεις δυο τρια πραγματα με 70 και δεν μπορει να ανοιξει σελιδα. Και αυτο πλεον εχει παραγινει τις τελευταιες μερες, ελεος πραγματικα ειναι αθλια αυτη η κατασταση.

manoulamou
09-10-07, 22:57
Μπορει να εχει τιγκαρει και το dslam της περιοχης σου!
Αλλοι με διαφορετικους isp εχουν καλυτερες ταχυτητες;

manicpanic
10-10-07, 10:02
Ναι ρε παιδια να τιγκαρει το dslam αλλα αμα ηταν σωστοι και με γεματο dslam παλι θα ειχε bandwith ο ανθρωπος. Εδω ετσι οπως παμε και με αυτα που εχω ακουσει απο φιλους και γνωστους οταν τιγκαρει πρεπει να κανεις τουμπεκι μεχρι να δεησουν να δωσουν πορτες. Στην δικια μας περιπτωση δεν ρωτανε αν εχουμε τα φραγκα, τα ρουφανε σαν να μη πω τι.Στην ελλαδα παιδια πρεπει να το παρουμε αποφαση οτι απο τη στιγμη που ο ελεγχος απο μια ανεξαρτητη αρχη ειναι ανυπαρκτος και δεν υπαρχει εμπορικη συνειδηση κανουν οτι θελουν.Αν ερθει μια εταιρια απο το εξωτερικο αποφασισμενη να δωσει πραγματικες υπηρεσιες στα πλαισια της ευρωπαικης ενωσης μα το θεο πιστευω οτι ολοι οι δικοι μας θα πεινασουν!

manoulamou
10-10-07, 10:49
Μπααα δεν κινδυνευουν, γιατι και να ηθελε ναρθει, ξερεις τι επενδυσεις χρειαζονται
και σε ποσο καιρο (του αγιου ποτέ:() θα κανει αποσβεση;;;
Εδω προϋπηρχε η υποτυπωδης υποδομη του ΟΤΕ, ξεκινησαν οπτικες ινες
και παλι καλυπτονται μονο τα μεγαλα αστικα κεντρα μετα βιας!!!

manicpanic
10-10-07, 19:55
Μπα μην το λες. Η πολιτικη που ακολουθουν ειναι οτι αγοραζουν κατι ετοιμο. Τη vivodi για παραδειγμα??? και μετα οπως λεει και ο καραγκιοζης "ε ρε γλεντια! "

hsigma
10-10-07, 21:53
Κι εδώ μια από τα ίδια ρε παιδιά... Στο πατρικό μου (Άνω Γλυφάδα) έχει βάλει η αδερφή μου Connx με το router της Philips που δίνουν. Το έχω σεττάρει εδώ και 2 μέρες και ειλικρινά έχω απογοητευτεί. Συνεχή disconnects, δεν ξέρω άν είναι θέμα γραμμής ή DSlam αλλά δουλεία δε γίνεται έτσι... Θα συνεχίσω κάτι δοκιμές, κι αν δω ότι συνεχίζεται θα τους πάρω τηλέφωνο να δω τι μπορεί να γίνει...
(λίγο άσχετο, αλλά ειλικρινά λυπάμαι πλέον τους ταλαίπωρους πελάτες που αγοράζουν κάποια σύνδεση για να είναι online και πρέπει να είναι ειδήμονες στην πληροφορική και δη στα δίκτυα, προκειμένου να βρουν άκρη... αν δεν είναι, ο Θεός να τους λυπηθεί....)

stelpas
10-10-07, 22:17
Απο σημερα το απογευμα και εγω κολαω χαρακτηριστικα....

manicpanic
11-10-07, 08:49
Τις τελευταιες 2 μερες ειχαν λεει προβληματα πανελλαδικα. με πεταξε και μενα προχθες και χθες για κανενα μισαωρο.

kostelo
11-10-07, 11:57
Χτες κι εμενα με πεταξε 4-5 φορες και σημερα ψιλοσερνεται η συνδεση. Με το ζορι παλευει τις σελιδες να ανοιξουν.

grpanos2000
11-10-07, 13:48
Ναι ρε παιδια να τιγκαρει το dslam αλλα αμα ηταν σωστοι και με γεματο dslam παλι θα ειχε bandwith ο ανθρωπος. Εδω ετσι οπως παμε και με αυτα που εχω ακουσει απο φιλους και γνωστους οταν τιγκαρει πρεπει να κανεις τουμπεκι μεχρι να δεησουν να δωσουν πορτες. Στην δικια μας περιπτωση δεν ρωτανε αν εχουμε τα φραγκα, τα ρουφανε σαν να μη πω τι.Στην ελλαδα παιδια πρεπει να το παρουμε αποφαση οτι απο τη στιγμη που ο ελεγχος απο μια ανεξαρτητη αρχη ειναι ανυπαρκτος και δεν υπαρχει εμπορικη συνειδηση κανουν οτι θελουν.Αν ερθει μια εταιρια απο το εξωτερικο αποφασισμενη να δωσει πραγματικες υπηρεσιες στα πλαισια της ευρωπαικης ενωσης μα το θεο πιστευω οτι ολοι οι δικοι μας θα πεινασουν!

Τα ειπες ολα φιλε και συμφωνω απολυτα μαζι σου.Τους λεω και εγω εδω στην περιοχη μου ρε παιδια 2048 συνδεση με 40κβ ?Και η απαντηση ειναι οτι αφου δεν εχει προβλημα η γραμμη σου εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.Το bandwith το κανονιζουν αλλοι απο την Κρητη.Δηλαδη πληρωνουμε 2048 και μην πω τι περνουμε.Αμα δεν μπορουνε να το δωσουνε να μου πουνε φιλε 2048 δεν εχει.Ασε που μετα απο παραπονο που τους εκανα εγγραφως πηρα επιστολη η οποια λεει οτι το ευρος μοιραζετε σε ολους τους χρηστες και οτι το 2048 ειναι το μεγιστο κτλ κτλ και οτι η τεχνολογια adsl ειναι καλυτερη απο ιντερνετ μεσω pstn.Αντε τωρα να συννοηθεις που μιια φορα στις μετρησεις πανω απο 700κβπσ δεν εχω δει.Δηλαδη το 1/3 αυτο που πληρωνω στην καλυτερη περιπτωση γιατι βλεπω και 250 και 300 και 400.ΑΙΣΧΟΣ:down::down::down::down:ας ειχαμε και καμμια αλλη επιλογη και θα σου ελεγα εγω.

manoulamou
11-10-07, 13:58
Αυτα δεν συμβαινουν μονο εκτος μεγαλων αστικων κεντρων
αλλα και στα ... ορεινα γυρω απο Αθηνα και Θεσσαλονικη απ ο,τι βλεπω!
Παντως και στο Μαρουσι εχει πεσει λιγο η αποδοση μπαινοντας ο Οκτωβρης
και όποτε κολλαει, εαν κανω reset απο το κουμπακι το USR 9105 κοκκινιζει για κανα διλεπτο!
Ομως αυτο γινεται συνηθως πολυ πρωΐ και μετα παει σφαιρα...

body125z
11-10-07, 15:21
Τα ειπες ολα φιλε και συμφωνω απολυτα μαζι σου.Τους λεω και εγω εδω στην περιοχη μου ρε παιδια 2048 συνδεση με 40κβ ?Και η απαντηση ειναι οτι αφου δεν εχει προβλημα η γραμμη σου εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα.Το bandwith το κανονιζουν αλλοι απο την Κρητη.Δηλαδη πληρωνουμε 2048 και μην πω τι περνουμε.Αμα δεν μπορουνε να το δωσουνε να μου πουνε φιλε 2048 δεν εχει.Ασε που μετα απο παραπονο που τους εκανα εγγραφως πηρα επιστολη η οποια λεει οτι το ευρος μοιραζετε σε ολους τους χρηστες και οτι το 2048 ειναι το μεγιστο κτλ κτλ και οτι η τεχνολογια adsl ειναι καλυτερη απο ιντερνετ μεσω pstn.Αντε τωρα να συννοηθεις που μιια φορα στις μετρησεις πανω απο 700κβπσ δεν εχω δει.Δηλαδη το 1/3 αυτο που πληρωνω στην καλυτερη περιπτωση γιατι βλεπω και 250 και 300 και 400.ΑΙΣΧΟΣ:down::down::down::down:ας ειχαμε και καμμια αλλη επιλογη και θα σου ελεγα εγω.

καλα κ συ στη χιο(αν δεν απατωμαι εκει δεν ειναι οι βρονταδες..) 2048 εμπιστευτικες?
Βαλε μια 768 να μη δινεις τζαμπα λεφτα...;)

l_satsok
11-10-07, 21:32
και γω ημουν με 2048 επι ενα χρονο και δεινοπαθουσα με 50kb/sec και 50pps.
μεχρι που ευτυχως τελειωσε το 12μηνο και περασα σε conn-x 768.
ειμαι παντα στην κορυφη,100% της ονομαστικης,και 225pps παρακαλω,μερα νυχτα.
αρα δεν ειναι τα πιταρισμενα dslam αλλα οι πιταρισμενες κλασεις,ετσι ειναι παιδες,το bandwidth που δινεται
σε ολες τις κλασεις ειναι υπολογισμενο με oρισμενο ratio και φτανει οταν η χρηση ειναι εντος εισαγωγικων λογικη.
στη μεγαλη μαζα των light users των 768 αποκλειεται να κατεβαζουν συνχρονως περισσοτεροι απο
10 στους 100 οποτε ειμαστε μια χαρα.
για την κλαση 2048 δεν χρειαζεται πολυ μυαλο για να καταλαβει κανεις τι γινεται,οποιος πηρε 2048 πηρε για να κατεβαζει,ετσι ομως τυχαινει να κατεβαζουν ολοι μαζι και να τα αποτελεσματα.
φυσικα δεν ειμαι εναντιον του download,ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι θελει,απλως αναφερω το λογο του προβληματος.
θα μπορουσε ο οτε να δωσει καλυτερο contention ratio στην κλαση S3 αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

το καλοκαιρι εδω ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα οσον αφορα τις 2048,αλλα απο την ημερα που ανοιξαν τα σχολεια και το πανεπιστημιο εδω οι ταχυτητες εκαναν βουτια.

grpanos2000
12-10-07, 06:23
καλα κ συ στη χιο(αν δεν απατωμαι εκει δεν ειναι οι βρονταδες..) .;)



:p:p:p καλα πλακα κανεις?Δεν ειδες οτι ειμαι συνδεμενος στο dslam βρονταδου?Σε λιγο θα βγουνε απο τον οτε και θα λενε οτι φταινε οι ρουκετες του πασχα για το χαλι τους.:nono:

manicpanic
12-10-07, 08:55
Ενταξει το προτυπο adsl απο τη στιγμη που ειναι ασυγχρονο δεν εξασφαλιζει ταχυτητες οσο οι ονομαστικες αλλα στην Ελλαδα το εχουν ξεφτιλησει.

idem
12-10-07, 10:15
Πάντως, επειδή δεν ξέρω πόσοι έχουν ιδέα της γενικότερης τοπολογίας, έχει ως εξής: Συνδρομητής - modem - dslam - bbras - web. Όπως καταλαβαίνετε το λεγόμενο "πιτάρισμα" του dslam μπορεί να εμφανιστεί μόνο στο σημείο όπου το dslam συναντάει τον bbras. Ανάλογα με τον τύπο του dslam (IP or ATM) το link μπορεί να είναι από 1 έως 2 Gb. Και πάλι όμως αν σκεφτούμε την ιδανική περίπτωση όπου όλοι οι χρήστες είναι δηλωμένοι στο dslam ως full rate (δηλ. 24Mb down/1Mb up) και αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και μπούν όλοι ταυτόχρονα να κατεβάσουν την τελευταία τσόντα της Πάρις Χίλτον, τα 2Gb είναι αρκετά να υποστηρίξουν την κίνηση. Από εκεί και πάνω πρέπει να υπάρχει το bottleneck που επηρρεάζει τόσο πολύ κόσμο. Και κακά τα ψέμματα, μια και το επόμενο βήμα είναι το bbras την κάθε φορά που ένας συνδρομητής δεν "πιάνει" τις ταχύτητες που πληρώνει, δεν ευθύνεται ο ΟΤΕ που έχει το last mile μέχρι τον συνδρομητή αλλά ο provider που δεν μπορεί να περάσει τον όγκο δεδομένων που υπόσχεται πρός τα κάτω... :mad:

manoulamou
12-10-07, 10:25
:p:p:p καλα πλακα κανεις?Δεν ειδες οτι ειμαι συνδεμενος στο dslam βρονταδου?Σε λιγο θα βγουνε απο τον οτε και θα λενε οτι φταινε οι ρουκετες του πασχα για το χαλι τους.:nono:

ΕΕΕ τοτε να τους απαντησετε οτι δυο-δυο πανε ...
τα dslams για να αποδιδουν καλυτερα:p...

Deorum
12-10-07, 15:53
Ελεινή κατάσταση, μιλάω για connex 2mbit, και μιλάμε για σύρσιμο, ούτε surfarisma δεν κάνω σωστά, χωρίς να κατεβάζω, και χωρίς να να έχω πάνω απο 1 PC στο ρουτερ...

Πριν 1 μήνα δεν ήταν έτσι, ήταν μια χαρά, τώρα φαίνεται τα διαλύσαν όλα.

Άντε να δούμε, πότε θα φτιάξει...

balander
12-10-07, 22:10
Εχει κανείς πρόβλημα με εξωτερικό τις τελευταίες μέρες; Αργούν να ανοίξουν οι σελίδες πολύ..

@ ADSLgr.com All rights reserved.