PDA

Επιστροφή στο Forum : Μέχρι πόσα km έχει εμβέλεια το aDSL από το dslam;;;



jimsliakas
15-01-05, 17:19
Καλησπέρα,
Θα ήθελα να μου πείτε μέχρι πόσα χιλιόμετρα έχει εμβέλεια το adsl γιατί εγώ βρίσκομαι 7.0-7.5km~ από το dslam και μου λέει ότι δεν παρέχεται,ενώ σε διπλανά χωριά παρέχεται . . .Μου έχουν πει για 5.5km αλλά και για 7km... Δεν με νοιάζει τόσο πολύ να ποιάνει μεγάλες ταχύτητες . . .Και 128kbps μου είναι αρκετά αρκεί να μην έχω στο μυαλό μου το ΕΠΑΚ . . .Λέτε να υπάρχει δυνατότητα να βάλω ; ; Γίνετε να πω στους τεχνικούς του ΟΤΕ να μου μετρήσουν τη γραμμή ;Ένας από αυτούς μάλιστα είναι πολύ γνωστός μου . . .

nnn
15-01-05, 20:08
Καλησπέρα,
Η μέγιστη θεωρητική είναι ~ 8 χλμ αλλά παίζει ρόλο το είδος και η ποιότητα του καλωδίου που φτάνει μέχρι το Dslam καθώς και το πλήθος των συνδέσεων που μεσολαβούν.
Στην περίπτωση σου μπορεί η απόσταση να είναι μεγαλύτερη από 7 χλμ γιατί το καλώδιο μπορεί να μην πηγαίνει ευθεία.
Αφού ο τεχνικός είναι γνωστός σου ίσως μπορεί να ρίξει μια πιο προσεκτική ματιά στην περίπτωση σου.

cmos
15-01-05, 20:09
δυστυχως φιλε μου, οι προδιαγραφες του πρωτοκολλου adsl ειναι τετοιες που δεν μπορει να υπαρχει ασσυμετρικη επικοινωνία μετα τα 5 km απο το dslam.
ισως πρεπει να καταφυγεις σε wifi λύση απο γειτονικο χωριο που δεν εχει προβλημα αποστασης για adsl απο οτε και να μοιραστεις το κοστος.

ioneyez
15-01-05, 20:13
δυστυχως φιλε μου, οι προδιαγραφες του πρωτοκολλου adsl ειναι τετοιες που δεν μπορει να υπαρχει ασσυμετρικη επικοινωνία μετα τα 5 km απο το dslam.
ισως πρεπει να καταφυγεις σε wifi λύση απο γειτονικο χωριο που δεν εχει προβλημα αποστασης για adsl απο οτε και να μοιραστεις το κοστος.

Γιατί υπάρχει Wi-Fi εντός των τειχών για να έχουν και τα χωριά; :?: Μιλάμε για home access πάντα.

jimsliakas ίσως έχεις ελπίδα αν το DSLAM με το οποίο θα συνδέεσαι είναι ΙΒΑS 2 (http://www.adslgr.com/forum/thread13146.html&highlight=adsl2). Φυσικά όταν αποφασίσουν να το ενεργοποιήσουν (http://www.adslgr.com/forum/thread12933.html&highlight=adsl2)!

cmos
15-01-05, 20:19
εννοω 2 ασυρματες γεφυρες και δυο grid antennas - η cantennas αν γινεται - για κοιτα λιγο το www.awmn.net. μπορεις να πας αρκετα χμ ετσι.

ioneyez
15-01-05, 20:29
Όλα καλά αλλά ποιος θα του δώσει πρόσβαση στο Internet;

cmos
15-01-05, 20:35
αν υπαρχει καποιος γνωστος σε γειτονικο μερος με adsl προσβαση κατι μπορει να γινει αν συνεργαζεται και εχει ορεξη για ασυρματα πειραματα ....

ioneyez
15-01-05, 23:50
jimsliakas τράβα ίνα από Σουηδία για να κάνεις τη δουλειά σου και άσε τα πειράματα... :guitar

spartacus
16-01-05, 00:17
Ας ψοφήσουν στην επαρχία, σιγά να μην θέλουν οι χωριαταρέοι και dsl, έτσι είναι φίλε μου στα αρχίδια τους για την επαρχία, έχουν εισρεύσει εκατό εκατομύρια euro από την Ευρωπαϊκή ένωση και δεν φρόντισαν οι σοσιαλιστάδες που μας κυβερνούσαν τόσα χρόνια να αναπτύξουν τεχνολογία που να καλύπτει όλη την Ελλάδα, αλλά τι να λέμε τώρα, εδώ έκαναν τρια χρόνια δοκιμές για την dsl στα εξάρχεια λες και θα έστελναν διαστημόπλοιο στον Άρη, αλλιώς πως θα πούλαγε ο κόκκαλης τα netmod, οι ευρωπαίοι τα πέταγαν και εμείς τα διαφημίζαμε ωσάν να βρήκαμε πετρέλαιο στην Ομόνοια, αϊ σιχτίρ παλιογαϊδούρια.

chatasos
16-01-05, 04:26
Για ρώτα τον ΟΤΕ μήπως υπάρχει RSU κοντά σου...

Αλλιώς μετά το Πάσχα...αν είσαι τυχερός :wink:

jimsliakas
16-01-05, 04:51
Τί είναι το RSU ;

chatasos
16-01-05, 05:08
Remote Subscriber Unit.

Βέβαια, τώρα που το ξανασκέφτομαι, το θεωρώ λίγο απίθανο για την περιοχή σου.

spartacus
16-01-05, 11:09
Για ρώτα τον ΟΤΕ μήπως υπάρχει RSU κοντά σου...

Αλλιώς μετά το Πάσχα...αν είσαι τυχερός :wink:


Τι θα γίνει μετά το πάσχα ρε παιδιά;

XPHSTOS29
16-01-05, 12:20
Τελειωνει η προσφορα της cosmote.Οποτε μπορει να ασχοληθουν και λιγο με το dsl 8)

ioneyez
16-01-05, 14:13
χαχαχα! :lol:

chatasos
16-01-05, 14:30
Για ρώτα τον ΟΤΕ μήπως υπάρχει RSU κοντά σου...

Αλλιώς μετά το Πάσχα...αν είσαι τυχερός :wink:


Τι θα γίνει μετά το πάσχα ρε παιδιά;

Μετά την Ανάσταση του Κυρίου, ακολουθεί η ανάσταση του ΟΤΕ :shock:

jimsliakas
16-01-05, 16:49
Σοβαρά τώρα τί πρόκειτε να γίνει μετά το Πάσχα ;;

Madness
17-01-05, 11:43
Θα περιμένεις το ADSL 2 όποτε το ενεργοποιήσουν στην περιοχή σου.......

ioneyez
17-01-05, 13:11
Ρώτα ρε jimsliakas τον τεχνικό σου τι θα γίνει με το ADSL 2 να μας πεις κι εμάς γιατί άλλο να ενημερώνεσαι από τα δελτία τύπου του ΟΤΕ και άλλο να μαθαίνεις τι πραγματικά παίζει.

Ujin
18-01-05, 23:23
Εγώ πάντως είμαι περίπου στα 5+ χλμ από dslam, που είναι προφανώς και πιταρισμένο, με αποτέσμα να είμαι με max ταχύτητα τα 25kb/s...

jimsliakas
19-01-05, 00:05
Βρε ας εχω και 15kb/s μου φτάνουν . . .Δεν μου λες,το εργαλειάκι του ΟΤΕ που βαζεις το τηλ σου,λεει οτι καλυπτεσαι ;

Ujin
19-01-05, 10:14
Ναι, αλλά είμαι σε αστική περιοχή, οπότε δεν ξέρω αν είναι συγκρίσιμες οι περιπτώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.