PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Netgear DG834G + Forthnet => S.O.S



axm
15-01-05, 19:02
Για χαρά σε όλους!

Πρόσφατα αποφάσισα και γω να μπω στον μαγικό κόσμο του ADSL έτσι επειδή είχα ήδη δύο υπολογιστές σε ασύρματο δίκτυο με κάρτες της NETGEAR αποφάσισα να πάρω τον router DG834G http://www.pixmania.com/gr/gr/34594/art/netgear/modem-routeur-wifi-54-mb.html(τον ίδιο router έχει και το πλαίσιο), ομολογουμένως χωρίς να το ψάξω αρκετά... Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ότι οι τηλεφωνήτριες την τεχνικής υποστήριξης της Forthnet δεν μπορούν να με βοηθήσουν να τον ρυθμίσω και εγώ έχω πελαγώσει...
Το modem δείχνει ότι έχει συγχρονιστεί και οι ρυθμίσεις μου είναι

PPPoA
Multiplexing method : VC-BASED
VPI : 8
VCI : 35
MTU : 1492

το username μου έχει την κατάλληλη μορφή, οι υπολογιστές συνδέονται μια χαρά με τον router, έχω απενεργοποιήσει τον DHCP server στον router και συνδέομαι στο DSLAM στο Σκαγιοπούλειο στην Πάτρα. Τα λάθη που μου επιστρέφει όταν δοκιμάζει να συνδεθεί φαίνονται στην εικόνα που ακολουθεί, ενώ αυτά είναι τα logs του :

Sun, 2002-09-08 14:00:42 - Initialize LCP.
Sun, 2002-09-08 14:01:14 - LCP is allowed to come up.
Sun, 2002-09-08 14:01:17 - PAP authentication failed
Sun, 2002-09-08 14:01:17 - LCP down.
Sun, 2002-09-08 14:01:27 - Initialize LCP.

Υπάρχει περίπτωση το modem να μην κάνει για Ελλάδα (πρέπει την Δευτέρα να πάω να πάρω modem)? Παρακάλω όποιος μπορεί ας βοηθήσει γιατί τα νεύρα μου έχουν γίνει κρόσια...

cmos
15-01-05, 19:28
βαζεις σωστα το user id ?
στη forthnet ειναι λιγο περιεργο - π.χ. για πατρα πρεπει να ειναι : user.pat.forthnet.gr@forthnet.gr

ολο αυτο !!!

axm
15-01-05, 19:36
Λογικά ναι...

cmos
15-01-05, 19:41
στο PPPoA ποιες ειναι οι επιλογες που εχει - η μια ειναι η vc-based - οι αλλες ?
η συνδεσμολογια σου ποια ειναι - ειναι σιγουρα σωστη - η γραμμη συγχρονιζει ?

axm
15-01-05, 21:04
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Εδω έχω screenshots των ρυθμίσεων που θεωρώ σχετικές...

Το μόνο που έχω κάνει είναι να συνδέσω το modem στην μπρίζα (PSTN),χωρίς να είναι συνδεδεμένο ταυτόχρονα κάποιο τηλέφωνο, γίνεται κάτι τέτοιο έτσι? Δεν παιδεύομαι τζάμπα σαν μ*****ς? Χρησιμοποίησα και ένα splitter που πήρα από το Πλαίσιο (ο θόρυβος όμως στο τηλέφωνο παραμένει, οπότε ή εγώ δεν τον σύνδεσα καλά ή κάτι δεν πάει καλά με το splitter) με τα ίδια αποτελέσματα... Το modem όπως είπα και παραπάνω δείχνει να είναι συγχρονισμένο αν και έχω την εντύπωση τελικά, ότι ούτε στέλνει ούτε λαμβάνει τίποτα.

cmos
15-01-05, 21:44
μου φαίνεται πως το εχεις σεταρει σωστα. Εξάλλου οι σπουδες σου στους Η/Υ το βοηθούν αυτό.
Μάλλον πρέπει να έχεις πρόβλημα με το DSLAM σου η τη συμβατότητά του με το modem σου.
Η συνδεσμολογία σου ετσι κι αλλιώς είναι σωστη.
Για δοκίμασε και κανα άλλο modem κι αν δε γίνεται τίποτα δωσε βλάβη στον ΟΤΕ.

axm
16-01-05, 23:43
Το πρόβλημα τελικά λύθηκε και οφειλόταν στο ότι το password περιείχε "#"...
Ο router δουλεύει άψογα!!! :D :D :D

@cmos: από το username υποθέτω ότι έχεις κάποια σχέση με το αντικείμενο των Η/Υ και επομένως ξέρεις ότι θεωρία και πράξη απέχουν... :wink:

Και πάλι ευχαριστώ, τώρα λέω να αξιοποιήσω τη νέα μου σύνδεση :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.