PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα το πάρω!



ioneyez
15-01-05, 20:42
Καθώς λέω σε λίγες μέρες αντίο στην όμορφη αλλά και προβληματική Ελλαδίτσα μας προς αναζήτηση εργασίας στο κρύο (απ' όλες τις απόψεις) και τη βροχή της Αγγλίας θα προμηθευτώ άμεσα ένα φορητό ψηφιακό σύντροφο που ακούει στο όνομα HP Pavilion dv1074EA (http://h10010.www1.hp.com/wwpc/gr/el/ho/WF06b/532971-531879-1731729-1731729-1731729-9338189-15768581.html) για €1450 από γνωστή αλυσίδα ηλεκτρικών ειδών ( κάνει να πω; ). Αν και πολύπειρος (το κατά δύναμιν) με τα προβλήματα των desktop επιλέγω τα λόγια μου προσοχή και δηλώνω μαθητευόμενος στις ανάγκες των laptop υπολογιστών. Οποιαδήποτε σχόλια, κρίσεις και υποδείξεις λοιπόν καλοδεχούμενα!

Undertow
15-01-05, 20:44
καλη επιτυχια στη νεα σου καριερα , το laptopaki ωραιο χτυπα το

Crosstalk
15-01-05, 20:45
Καθώς λέω σε λίγες μέρες αντίο στην όμορφη αλλά και προβληματική Ελλαδίτσα μας προς αναζήτηση εργασίας στο κρύο (απ' όλες τις απόψεις) και τη βροχή της Αγγλίας

Αν και offtopic.......καλα κουραγια και καλη αρχη ναχεις! :wink:

dantouan
15-01-05, 20:46
Φιλε ioneyez αν δεν θελεις να παιζεις games, τοτε το laptop που επελεξες πιστευω οτι ειναι αρκετα καλο... 8)

porosis
15-01-05, 21:00
Να ελέγξεις αν η εγγύηση ισχύει και στην Αγγλία

McAli
15-01-05, 21:07
Μάλλον το thread αυτό θα μετατραπεί σε βιβλίο ευχών.......

καλή τύχη ioneyez, και όταν γυρίσεις Ελλαδά μετά από χρόνια, με πολλές επιτυχίες στο ενεργητικό σου, θα γευτείς και τη γλύκα του να είσαι κάπου από επιλογή σου και όχι επειδή απλά γεννήθηκες στο τόπο αυτό...

ioneyez
16-01-05, 14:08
Παιδιά χίλια ευχαριστώ για τις ευχές σας! Άντε να δω τι ψάρια θα πιάσω εκεί γιατί εδώ τζίφος! UNDERTOW και dantouan κι εγώ νομίζω ότι για την τιμή του και τις προδιαγραφές του είναι ό,τι καλύτερο οπότε μένει να το πάρω στα χέρια μου και νας πω εντυπώσεις. porosis έχεις δίκιο γιατί ποτέ δεν ξέρεις από που μπορεί να το φέρνει ο άλλος αν και μιλάμε για γνωστή αλυσίδα αλλά θα το κοιτάξω και με το κατάστημα αλλά και με την αντιπροσωπεία (να δω αν οι απόψεις είναι αντικρουόμενες :mrgreen:). Τώρα μένει να πάρω μια PCI καρτούλα 802.11g για να επικοινωνήσει ο desktop με το laptop και σκεφτόμουν να τσιμπήσω μια Linksys WMP54G (http://www.linksys.com/international/product.asp?coid=61&ipid=232) για €50. Τι λέτε; McAli αν προσθέσω σε αυτό που είπες και το κληρονομικό κατά τα φαινόμενα δικαίωμα μερικών Νεοελλήνων να μας ταλαιπωρούν θα το πάμε μακριά έτσι;

kadronarxis
16-01-05, 14:37
Καλή τύχη φίλε.
Δουλειά έχεις βρει πάνω ή θα πας να ψάξεις;
Δύσκολα πάντως και Αγγλία για δουλειά.
Σίγουρα΄όχι όπως εδώ, αλλά δύσκολα και εκεί.

Πάντα γερά!

kadronarxis
16-01-05, 14:38
Το λαπτοπ πάντως αν παίζεις παιχνίδια σε αυτό, μην το πάρεις.
Έχει την ξεφτιλισμένη intel graphics 2.

ipo
16-01-05, 15:13
Καλή τύχη στο εξωτερικό ioneyez.

Σημαντικό:

Τα laptop είναι γενικά ευπαθέστερα από τα desktops και μη επισκευάσιμα. Πάγια τακτική των αντιπροσωπειών, που μόνο αυτές αναλαμβάνουν την επισκευή τους, είναι να μην επισκευάζουν αλλά να αντικαθιστούν στην παραμικρή βλάβη όσο το δυνατόν περισσότερα εξαρτήματα (σου χαλάει το data cable της οθόνης και σου ζητούν να αλλάξεις όλη την οθόνη με 500 τουλάχιστον ευρώ). Έχω αρκετούς φίλους που αναγκάστηκαν στα πρώτα δύο χρόνια να σκάσουν 500 ευρώ για διαδικασίες επισκευής (αφού είχε λήξει η εγγύηση) καθώς και κάποιους που έβαλαν το laptop σε αχρηστία επειδή του ζητούσαν υπέρογκα ποσά για επισκευή κυκλώματος τροφοδοσίας (350 ευρώ για ένα βυσματάκι που είχε ξεκολλήσει!)

Επομένως κατά την άποψή μου επιβάλλεται να ζητήσεις κατά την αγορά, επέκταση εγγύησης, όσο πιο μεγάλη γίνεται. Η αρχική εγγύηση είναι 1 ή δύο χρόνια, αλλά στο 90% των περιπτώσεων επεκτείνεται στα 2 ή τρία χρόνια.

Αξίζει με το παραπάνω να δώσεις 150-250 ευρώ παραπάνω για να το κάνεις αυτό. Υπάρχουν επεκτάσεις εγγυήσεων και στα 5 χρόνια, όπου ο κατασκευάστης σου αντικαθιστά κάποια ευπαυθή εξαρτήματα, αν χαλάσουν, ακόμα και με δική σου υπαιτιότητα, ζητώντας σου ένα συμβολικό ποσό (50-100 ευρώ αντί για 500 που θα σου ζητούσε κανονικά). Κατά την άποψή μου κάποιος εθελοτυφλεί όταν σκέφτεται ότι δεν χρειάζεται την εγγύηση, ειδικά σε ένα laptop που είναι ευπαθές. Τα λεφτά που δίνεις για την επέκταση της εγγύησης είναι κερδισμένα και όχι χαμένα.

McAli
16-01-05, 15:33
McAli αν προσθέσω σε αυτό που είπες και το κληρονομικό κατά τα φαινόμενα δικαίωμα μερικών Νεοελλήνων να μας ταλαιπωρούν θα το πάμε μακριά έτσι;


κάποια στιγμή όλα αυτά (και όλα τα χειρότερα) δεν θα σε νοιάζουν :wink:

ioneyez
16-01-05, 20:31
kadronarxis για να ψάξω πάω γιατί ενώ έχω στείλει παντού βιογραφικά από το Σεπτέμβριο τρώω πόρτα επειδή δεν είμαι εκεί. Όταν μου το είπαν στα ίσα καταλαβαίνεις τι ήττα έφαγα και πόσο γρήγορα έκλεισα εισητήριο! Για παιχνίδια έχω το PS2 γιατί και μου τη δίνει να αναγκάζομαι να ξαναπερνάω Windows πριν την ώρα τους επειδή έχουν τιγκάρει στο dll και σιγά μη βγάλω τα μάτια μου στη 14άρα του laptop (κι ας είναι wide! 8)).

ipo σε ευχαριστώ για τις ευχές σου αλλά δυστυχώς δεν εμπιστεύομαι το σανό που μας πλασάρουν με τη μορφή των επεκτάσεων εγγύησης. Έτυχε να έχω παρακολουθήσει σχετικό σκάνδαλο που είχε ξεσπάσει στην Αγγλία όταν καταναλωτές που πείστηκαν να πληρώσουν για επέκταση εγγύησης βρήκαν ότι όχι μόνο δεν τους κάλυπτε όπως νόμιζαν αλλά έπρεπε να πληρώσουν πολλαπλάσιο ποσό για να διεκπεραιωθεί η επισκευή της συσκευής τους. Πιστεύω λοιπόν ότι πρόκειται για μια καλοστημένη προσπάθεια των καταστημάτων/κατασκευαστών να απομυζήσουν όσο περισσότερα φράγκα γίνεται με ελάχιστη προσπάθεια. Παραπάνω από την εγγυήση του κατασκευαστή για τη συσκευή που αγοράζει κάποιος δε μπορεί να δώσει κανένας. Ως εκ τούτου το μόνο που συμπεριλαμβάνει η επέκταση είναι η εργασία που θα γίνει. Αναγνωρίζω ότι η εργασία στα laptop είναι ακριβή αλλά ως παθών καθώς έχω υποπέσει ήδη μια φορά σε αυτό το αμάρτημα δε σκοπεύω να το επαναλάβω.

Για την Wi-Fi καρτούλα που θα βάλω στο PC τι λέτε;

euri
18-01-05, 00:01
ioneyez, καλή τύχη και καλή αρχή στο μεγάλο νησί. Εύχομαι να σου πάνε όλα δεξιά (ή αριστερά, εξαρτάται από την οπτική γωνία 8) ).

Για το φορητό δεν έχω να σου πω πολλά πράγματα, αλλά μπορείς να δεις και τα Dell, τα οποία τώρα τελευταία είναι σε αρκετά δελεαστικές τιμές. Πχ, ένα σχετικά αντίστοιχων προδιαγραφών με αυτό που παραθέτεις και με τρία (3) χρόνια εγγύηση on-site κοστίζει τελική 1568 ευρώ (το μοντέλο είναι το D600). (Για την ακρίβεια αυτό που "έφτιαξα" στο site της Dell είχε την ΑΤΙ Mobility Radeon με 32 ΜΒ RAM όλα δικά της και όχι shared).

Σχετικά με το θέμα της εγγύησης να σου πω ότι η Dell είναι άμεση στην εξυπηρέτηση, και όταν λέει next business day, το εννοεί. Αχρείαστη να είναι βέβαια...

[Δεν εργάζομαι για τη Dell, απλώς είχα πρόσφατες εμπειρίες από δύο διαφορετικά μοντέλα της, τα D600 και D800, τα οποία αμφότερα είναι καταπληκτικά. Το 600άρι μάλιστα είναι και σχετικά ελαφρύ, στα επίπεδα του ΗΡ, ενώ το 800άρι είναι λίγο βαρύ, λόγω μεγάλης οθόνης]

ioneyez
18-01-05, 01:03
euri σε ευχαριστώ για τις ευχές και τις προτάσεις σου. Πήγα κατευθείαν στο site της Dell και κοίταξα για τον D600. Με τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά που έχει o HP εκτός από τα Windows και την κάρτα γραφικών που είναι XP Pro SP2 kai ATi Mobility RADEON 9000 32MB RAM αντίστοιχα στον Dell σε αντίθεση με τα XP Home SP1 και Intel Extreme Graphics 2 (μπουαχαχα!) για τον HP ο Dell έρχεται παρά κάτι 50% ακριβότερος. :shock: Βέβαια παίζουν και τα 3 χρόνια on-site εγγύηση σε αντίθεση με τον 1 χρόνο "φέρτο-μόνος-σου" του HP αλλά αν δεν κάνω λάθος υπάρχει δυνατότητα επέκτασης στα 3 χρόνια με €200 και μπορείς να την κάνεις μέχρι το τέλος της αρχικής εγγύησης οπότε νομίζω ότι ο HP συμφέρει καλύτερα οπότε πήγα και τον πήρα!!!

Απόλυτα αθόρυβος και από θερμοκρασία normal πράγματα μπορώ να πω μέχρι τώρα. Περισσότερες εντυπώσεις σύντομα!

ipo
18-01-05, 02:49
ioneyez, με γεια! Καλοτάξιδος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.