PDA

Επιστροφή στο Forum : με ποιο τρόπο μετρούν την γραμμή οι τεχνικοί του οτε;



Σελίδες : [1] 2

spartacus
14-09-07, 11:39
Με ποιο τρόπο ρε παιδια μετρούν τις γραμμές στον οτε; οι τεχνικοί της netone ειχαν ενα μαρκουτσι μαζί τους που μετραγε την μέγιστη δυνατή ταχύτητα της γραμμής, αφού μέτρησαν μου είπαν μαπα το καρπούζι δηλώνουμε βλάβη μιας και πάνω από 650 kbps δεν δίνει η νεα γραμμή, ερχεται σημερα τεχνικός του οτε με ένα μαυρο τηλεφωνο και μετραει την γραμμή, μου λεει όλα καλά μια χαρα ειναι η γραμμή σου, του λεω οι άλλοι μου ειπαν οτι εχει προβλημα, όχι μου λεει αυτοί δεν σου στελνουν το μεγιστο της γραμμής έχουν πρόβλημα, μα του λεω εσυ μετρας τηλεφωνια εγω θελω να δεις ποσο σηκωνει η γραμμη που μου βαλατε, σωπα ρε μου λεει εμεις ετσι μετράμε και δειχνουν ολα καλα, ειχε και μια συντομη επικοινωνια για να του επιβεβαιώσουν την οτι η γραμμή ειναι καλά και τέλοοοοοοοοοοος, μου ειπε κιολας οτι αφου ειμαι 4 χιλιομετρα μακρια δεν πρεπει να εχω 2mbps, του λεω ρε τωρα εχω ακομη οτε και εχω 2048 απροβλημάτιστα, με κοιταγε όλο απορία, βαλε conn-x λέει, και μη έχοντας τι άλλο να μου πει φευγει, μεσήλιξ γυρω στα 50, συμπέρασμα; να μην το πω γιατι θα με εξορίσουν στα ταρταρα, δηλαδή ντε και καλα να βαλω conn-x για να εχω τα 2048;

illmater
14-09-07, 12:03
Αμα πιάνει η γραμμή 650 kbps το μέγιστο πως είναι δυνατόν να σου λειτουργει η 2048 μια χάρα? καλά τον οτετζή άστονα ανίδεος και αδιάφορος φάνηκε, έκανε και την βαρύγδουπη δήλωση "βάλε conn-x" και ολοκλήρωσε την εποικοδομητική του επίσκεψη.

Dr.CHaNaS
14-09-07, 13:20
Οι τεχνικοι του ΟΤΕ εχουν ειδικες δυναμεις. Πως ειναι αυτοι που θεραπευουν με τα χερια τους μονο, οι του OTE εχουν τα "measuring hands". Με ενα απλο τηλεφωνο και τα χερια τους μετρανε attenuation,signal to noise,ποσοστο πιθανων παρεμβολων απο ηλιακο ανεμο και αμα βαλουν και το ποδι κανουν και ενα traceroute και σου λενε και τι αλλαγες θελουν ολα τα routerακια της διαδρομης για να πετυχεις το βελτιστο routing.

"ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΩΔΩΝΙΣΜΟΥ" ειναι η μαγικη λεξη. Αμα κανει ντριν ειναι ΟΚ. ΤΕΛΟC.

spartacus
14-09-07, 19:42
Αμα πιάνει η γραμμή 650 kbps το μέγιστο πως είναι δυνατόν να σου λειτουργει η 2048 μια χάρα? καλά τον οτετζή άστονα ανίδεος και αδιάφορος φάνηκε, έκανε και την βαρύγδουπη δήλωση "βάλε conn-x" και ολοκλήρωσε την εποικοδομητική του επίσκεψη.

Εκανα αιτηση για ανενεργό βροχο που μάλλον θα το μετανοιώσω, άλλη γραμμή λέει θα βάλουν, τι να πω εχω καταμπερδευτεί.

δεν ειχε ουτε σκαλα να ανεβεί να δει, τι θα εβλεπε ηθελα να ξερα αν δεν ημουν εκεί τυχαία, του εφερα καρέκλα, εχει σκάλες κλιμακωτες που πιάνουν ελάχιστο χώρο δεν ειναι δυσκολο, πλήρης αδιαφορία, με το ζόρι μου μίλαγε λες και έκανε αγγαρεία, μετά άμα λέω εγω γίνομαι κακός!!!! όλα στην τυχη, όλααααααααα στην Ελλάδα, μπορει καποιος να μου εξηγήσει αφού η γραμμή μου σηκωνει τωρα απροβλημάτιστα 2112/288 η νεα γραμμή αν δεν ειναι ελαττωματική δεν θα πρέπει τουλάχιστον να αποδίδει όσο η παλιά; δεν καταλαβαίνω ρε γαμώτο.

andreasp
14-09-07, 20:13
Μπορεί να εισαι και κωλόφαρδος και νέα γραμμή να ειναι πολύ καλύτερη.

spartacus
14-09-07, 21:27
Μπορεί να εισαι και κωλόφαρδος και νέα γραμμή να ειναι πολύ καλύτερη.

μου εφεραν γραμμη 650kbps ήρθε τεχνικος του οτε σημερα και αφού εκανε μετρήσεις με ενα κατοχικο τηλεφωνο ξερεις εκεινα τα μαυρα ειπε οτι η γραμμη ειναι ενταξει, κοβεις φλεβα ναι ή οχι;

illmater
14-09-07, 22:05
Ρε παιδια τι να πουμε τώρα ? δεν ξέρεις να κλάψεις ή να γελάσεις, ντροπή πια αυτή η ασχετοσύνη και η αδιαφορία
ορισμένων, και καλά ρε φίλε τεχνικέ, βαριέσαι αδιαφορείς δεν επιμορφώνεσαι πάει στο διάολο!, αλλά ούτε λίγο φιλότιμο δεν έχεις πάνω σου?

sdikr
14-09-07, 22:20
Με ποιο τρόπο ρε παιδια μετρούν τις γραμμές στον οτε; οι τεχνικοί της netone ειχαν ενα μαρκουτσι μαζί τους που μετραγε την μέγιστη δυνατή ταχύτητα της γραμμής, αφού μέτρησαν μου είπαν μαπα το καρπούζι δηλώνουμε βλάβη μιας και πάνω από 650 kbps δεν δίνει η νεα γραμμή, ερχεται σημερα τεχνικός του οτε με ένα μαυρο τηλεφωνο και μετραει την γραμμή, μου λεει όλα καλά μια χαρα ειναι η γραμμή σου, του λεω οι άλλοι μου ειπαν οτι εχει προβλημα, όχι μου λεει αυτοί δεν σου στελνουν το μεγιστο της γραμμής έχουν πρόβλημα, μα του λεω εσυ μετρας τηλεφωνια εγω θελω να δεις ποσο σηκωνει η γραμμη που μου βαλατε, σωπα ρε μου λεει εμεις ετσι μετράμε και δειχνουν ολα καλα, ειχε και μια συντομη επικοινωνια για να του επιβεβαιώσουν την οτι η γραμμή ειναι καλά και τέλοοοοοοοοοοος, μου ειπε κιολας οτι αφου ειμαι 4 χιλιομετρα μακρια δεν πρεπει να εχω 2mbps, του λεω ρε τωρα εχω ακομη οτε και εχω 2048 απροβλημάτιστα, με κοιταγε όλο απορία, βαλε conn-x λέει, και μη έχοντας τι άλλο να μου πει φευγει, μεσήλιξ γυρω στα 50, συμπέρασμα; να μην το πω γιατι θα με εξορίσουν στα ταρταρα, δηλαδή ντε και καλα να βαλω conn-x για να εχω τα 2048;

Αλήθεια τα 4 χιλιόμετρα τα σκέφτηκες;

ΥΓ το adsl δεν είναι καθολική υπηρεσία, το περιέργο όμως είναι οτι κάποια στιγμή είχες τα 10 αλλά μετά στο αλλάξανε

spartacus
14-09-07, 22:32
Αλήθεια τα 4 χιλιόμετρα τα σκέφτηκες;

ΥΓ το adsl δεν είναι καθολική υπηρεσία, το περιέργο όμως είναι οτι κάποια στιγμή είχες τα 10
αλλά μετά στο αλλάξανε


Πρώτον δεν ζητησα 10 και ούτε ειχα ποτέ
Δευτερον το γνωριζω οτι δεν ειναι καθολική υπηρεσία
Τρίτον ζήτησα να έχω αυτό που έχω και τώρα απροβλημάτιστα 2112/288
Τεταρτον στα 4 χιλιόμετρα μπορώ να έχω 2 mbps, όχι; αν όχι τωρα γιατί τα έχω;
τι δεν καταλαβαίνεις; απάντησέ μου

spartacus
14-09-07, 22:49
Βλέπω ότι δεν απάντησες ακόμη, πάω να παίξω online Wolfenstein - Enemy Territory, και τα ξαναλέμε, ειμαι περίεργος να δω τι θα βρεις να μου πεις!!!

gianniskar
14-09-07, 22:51
Καλησπερα διαβασα το θεμα και θα παρακαλουσα τον κοσμο να μην λεει ανοησιες οταν δεν ξερει για τον οτε και τα συνεργεια του.Εκτιθεστε ανεπανορθωτα κυριοι. Λοιπον φυσικα και δεν μετραει με ενα μαυρο κατοχικο τηλεφωνο την γραμμη για το adsl σου μιλαει με κεντρο του οτε οπου μετρανε εκεινοι με ειδικο μηχανημα την γραμμη και βλεπουν το τηλεφωνο αν ειναι ενταξει.Ο Οτε ειναι ο μονος που εχει ειδικα συνεργεια που ασχολουνται μονο με βλαβες adsl εκει πρεπει να δηλωσεις το προβλημα.Οσο για τους τεχνικους των παροχων να σας πω οτι κατα κανονα δεν εχουν εμπιρεια και κανουν πολλα λαθη και αυτα τα λεω αφου τα ξερω απο πρωτο χερι. Αφηστε και τον παππου τεχνικο του οτε που οταν του μιλας για ιντερνετ ειναι σαν να του λες για την νασα. Ψαξτε λιγο να δειτε τι συμβαινει με τον οτε και τους παροχους την εεττ και ολη την κοροιδια της υποθεσης. φιλικα παντα.

sdikr
14-09-07, 22:52
Βλέπω ότι δεν απάντησες ακόμη, πάω να παίξω online Wolfenstein - Enemy Territory, και τα ξαναλέμε, ειμαι περίεργος να δω τι θα βρεις να μου πεις!!!


http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807

spartacus
14-09-07, 23:05
Ακόμη δεν ξεκίνησα και ειπα να ριξω μια ματια να δω αν μου απάντησες, αυτα που μου υποδεικνύεις τα εχω χιλιοδιαβάσει, λέει πουθενα ότι δεν μπορώ να έχω αυτό που έχω τώρα; 2112/288 δεν σε καταλαβαίνω και ούτε και θέλω γιατί θα με εκνευρίσεις, μιλάω Ελληνικά και όχι Τούρκικα.

Όσο για τον άλλο φιλο που τα ξερει καλύτερα θα του πω ότι δεν μπορώ εγώ να δηλώσω βλάβη και ότι δεν μπορώ εγω να υποδειξω στον οτε πως θα αποκαταστήσει την βλάβη, θα μπορούσε να μετρήσει την γραμμή ο τεχνικός του οτε όπως το εκαναν οι τεχνικοι της netone αλλά σιγά μην ασχοληθούν.

sdikr
14-09-07, 23:12
Αν το διάβαζες θα έβλεπες οτι λέει σε άψογες καταστάσεις θα πιάσεις τόσα
Σε άλλες χώρες δεν δίνουν adsl αν είσαι πάνω απο 3.5 χιλ απο το κέντρο

Ακόμα το μεγάλο πρόβλημα είναι αν κάνουν την μέτρηση με adsl2+ profile ή όχι
Διάβασε το λίγο καλύτερα βάλε μέσα το ότι έχεις adsl2+ και όχι απλό, βάλε ακόμα ενα ποσοστό πρόβλημα γραμμής και είσαι εκεί που είσαι

Δεν σου αρέσει το ξέρω, αλλά με 4 χιλιομέτρα this is life

spartacus
14-09-07, 23:17
σου λέω ότι ακόμη και με adsl2 plus μπορώ να έχω 2 mbps, την πρώτη φορά μετρησαν και βρηκαν ότι σηκώνει έως 2900, δεν τους άρεσε και ειπαν να πάμε για κάτι καλύτερο, ο εχθρός του καλού ειναι το καλύτερο, και τώρα εφεραν γραμμή που σηκώνει έως 650 kbps τι δεν καταλαβαίνεις;
προσπαθησαν την δευτερη φορα να βαλουν profile τα 2 mbps αλλά οπως προειπα η γραμμή ηταν για 650kbps

No-Name
14-09-07, 23:34
Ξαναδήλωσε βλάβη να φέρουν νέο βρόχο εφόσον δεν σε ικανοποιεί ο καινούριος

HereToLearn
14-09-07, 23:37
Καλησπέρα.
1
Για να μετρηθεί μια γραμμή στην οποία λειτουργεί ADSL, θα πρέπει να υπάρχει το modem του DSLAM από την μία και το modem του πελάτη (ή του τεχνικού) από την άλλη και να έχουν ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΕΙ!!
2
Αν ισχύει το παραπάνω ο τεχνικός μιλάει με το dslam και πέρνει μετρήσεις για SNM, Attenuation και ADR. Οι τιμές αυτές φαίνονται και στα details των περισσότερων routers αλλά οι μετρήσεις του dslam του ΟΤΕ είναι πιο αξιοπιστες. Τπ ADR σου δείχνει την μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να σηκώσει ο χαλκός σου μέχρι το σημείο που μπαίνει ο Router.
3
Πολύ σημαντικό είναι να έχεις σωστη συνδεσμολογία στο σπίτι, σε περιπτωση ύπαρξης τηλ. κέντρων, συναγερμών κτλ και πολύ σημαντικό είναι επίσης να έχεις καλό modem/router. Με άλλα λόγια οι χαμηλές ταχύτητες που αναφέρεις μπορεί να μπορούν να βελτιωθούν αισθητά από εσένα.
4 το ADSL2+ μπορεί υπό προυποθέσεις να πάει >4 χιλ, εγώ συγγεκριμμένα έχω δει 8άρα να πάιζει μια χαρά > από τα 3χιλ και με adr 14600!!!!!!!!
5 και τελευταίο και συγνώμη για την πολυλογία.
Οταν ο ΟΤΕτζής μετράει με το παλίο τηλέφωνο που λες τοποθετήται από την μεριά του κέντρου μια συσκευή (Φύσσα) που κουμπώνει σε έναν αναλογικό ή ψηφιακό μεταλάκτη μετρήσεων. Αυτή η συσκευή μετράει για ΓΗ, ΕΠΑΦΗ και ΕΝΩΣΗ στον χαλκό και απλά δείχνει ότι δεν υπάρχει βλάβη και μπορεί να περάσει σήμα από το κύκλωμα!

Δεν αναφέρω περισσότερες λεπτομέρειες αλλά στην διάθεση σας για να το πάμε παρακάτω...
Καλή συνέχεια!:)

No-Name
14-09-07, 23:41
Και επί τη ευκαιρία τώρα που το βρήκα διάβασε τι σημειώνω και πές μου ο πάροχος σου έστειλε κάποιον τεχνικό:whistle:

spartacus
14-09-07, 23:51
δυο φορες και τις δυο φορες η γραμμη ειχε προβλημα, δεν ηρθαν τεχνικοι του οτε και της netone μαζι την ιδια ωρα.

karavagos
15-09-07, 00:08
Για να μετρηθεί μια γραμμή στην οποία λειτουργεί ADSL, θα πρέπει να υπάρχει το modem του DSLAM από την μία και το modem του πελάτη (ή του τεχνικού) από την άλλη και να έχουν ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΕΙ!!


SELT = Single Ended Loop Test ;)
DELT = Dual Ended Loop Test

gianniskar
15-09-07, 01:25
καλησπερα και παλι μερικοι θελουν μασημενη τροφη παρε το 121 και δηλωσε βλαβη adsl πες ακριβως ποιο ειναι το προβλημα τι συμβαινει.θα σε παρουν τηλεφωνο εκεινοι να κανονισεις ραντεβου.Ασε τι κανουν οι ασχετοι κοιταξε εσυ τι θα κανεις.Ακου αν θες αυτα που σου λενε ισως κατι να ξερουν αυτοι που στα λενε.Εσυ νομιζεις οτι οι αλλοι ξαφνικα εφτιαξαν εταιριες με προσωπικο και καινουργια μηχανηματα? για ψαξε να δεις τι γινεται. Που βρηκε τα τηλεφωνικα κεντρα η τελλας? για ψαξε φιλε μου.

HereToLearn
15-09-07, 08:59
SELT = Single Ended Loop Test ;)
DELT = Dual Ended Loop Test

Ενδιαφέρον! Πω-Πω δεν το ήξερα..............
Γίνεται όμως στην Ελλάδα (δεν εννοώ αν μπορεί να γίνει αλλά αν εκτελείται από καμμία εταιρία????), ο ΟΤΕ δεν νομίζω να το κάνει..............

emeliss
15-09-07, 09:23
Αυτές οι μετρήσεις γίνονται από το dslam, ή με όργανο. Στην περίπτωση του φίλου, από την στιγμή που δεν ήταν σε dslam του ΟΤΕ και ο τεχνικός πήγε με χειροτηλέφωνο, δεν νομίζω να έχουν γίνει.

spartacus
15-09-07, 10:12
καλησπερα και παλι μερικοι θελουν μασημενη τροφη παρε το 121 και δηλωσε βλαβη adsl πες ακριβως ποιο ειναι το προβλημα τι συμβαινει.θα σε παρουν τηλεφωνο εκεινοι να κανονισεις ραντεβου.Ασε τι κανουν οι ασχετοι κοιταξε εσυ τι θα κανεις.Ακου αν θες αυτα που σου λενε ισως κατι να ξερουν αυτοι που στα λενε.Εσυ νομιζεις οτι οι αλλοι ξαφνικα εφτιαξαν εταιριες με προσωπικο και καινουργια μηχανηματα? για ψαξε να δεις τι γινεται. Που βρηκε τα τηλεφωνικα κεντρα η τελλας? για ψαξε φιλε μου.

Τι βλάβη ρε να δηλώσω αφού η γραμμή που εχω τωρα η αλλαγη δουλευει καλά, με την νεα γραμμή που θα παραλάβει η netone υπάρχει το πρόβλημα ασχολείται η netone διχως να μπορώ εγώ να επέμβω με οποιοδήποτε τρόπο, αν δεν εχεις καταλαβεις τι εχει συμβει και ποιες διαδικασίες ακολουθούνται φρόντισε να καταλάβεις και να μάθεις δίχως να λες εξυπνάδες περι μασημένης τροφής, εσενα περίμενα να μου πεις για το 121;

emeliss
15-09-07, 10:25
Να σου κάνω μια ερώτηση. Στους τεχνικούς που έρχονται μιλάς σε αυτό τον τόνο;

illmater
15-09-07, 11:04
Καλησπερα διαβασα το θεμα και θα παρακαλουσα τον κοσμο να μην λεει ανοησιες οταν δεν ξερει για τον οτε και τα συνεργεια του.Εκτιθεστε ανεπανορθωτα κυριοι. Λοιπον φυσικα και δεν μετραει με ενα μαυρο κατοχικο τηλεφωνο την γραμμη για το adsl σου μιλαει με κεντρο του οτε οπου μετρανε εκεινοι με ειδικο μηχανημα την γραμμη και βλεπουν το τηλεφωνο αν ειναι ενταξει.Ο Οτε ειναι ο μονος που εχει ειδικα συνεργεια που ασχολουνται μονο με βλαβες adsl εκει πρεπει να δηλωσεις το προβλημα.Οσο για τους τεχνικους των παροχων να σας πω οτι κατα κανονα δεν εχουν εμπιρεια και κανουν πολλα λαθη και αυτα τα λεω αφου τα ξερω απο πρωτο χερι. Αφηστε και τον παππου τεχνικο του οτε που οταν του μιλας για ιντερνετ ειναι σαν να του λες για την νασα. Ψαξτε λιγο να δειτε τι συμβαινει με τον οτε και τους παροχους την εεττ και ολη την κοροιδια της υποθεσης. φιλικα παντα.

To γεγονός ότι η τεχνική υποστήριξη των παρόχων είναι χειρότερη από αυτή του ΟΤΕ δεν σημαίνει ότι η αντίστοιχη υποστήριξη του ΟΤΕ είναι αυτή που πρέπει να είναι.Από προσωπική μου εμπειρεία παρόλο που είμουν ευγενέστατος αντιμετώπισα ειρωνία, αδιαφορία και μια εν γένει απαράδεκτη αντιμετώπιση από τις τεχνικές υπηρεσίες του OTE με αποκορύφωμα την φράση ενός τεχνικού του ΟΤΕ "κάποια μαλ...α έχεις κάνεις εσύ στην ρυθμιση του ρουτερ, και δεν βρίσκω καμία βλάβη ,οπότε θεωρώ ότι δεν υπάρχει βλάβη!!!" πριν προλάβω να απαντήσω ο μάγκας είχε κλείσει το τηλέφωνο!!
χρειάστηκαν αλλεπάληλα τηλέφωνα διαμαρτυρίας στο 121, και για καλή μου τύχη έπεσα σε ένα νεαρό τεχνικό του ΟΤΕ Ελευσίνας, ο οποίος έδειξε διάθεση να βοηθήσει άκουγε ότι του έλεγα και τελικά παραδέχτηκε το πρόβλημα με δικαίωσε ,και έφτιαξε την βλάβη.
Και στο κάτω κάτω τον κάθε πελάτη του ΟΤΕ τον δεν τον ενδιαφέρει ούτε η τεχνική υποστήριξη των παρόχων ούτε έχει καμία σχέση η ΕΕΤΤ με την απόδοση των τεχνικών του ΟΤΕ.
Το ίδιο φιλικά πάντα.

unameit
15-09-07, 11:28
Να σου κάνω μια ερώτηση. Στους τεχνικούς που έρχονται μιλάς σε αυτό τον τόνο;

...lol...

antonis_GR
15-09-07, 11:55
Spartacus, ο τεχνικός της net one λογικά ήρθε με ένα analyzer τύπου : http://www.gaotek.com/index.php?main_page=product_info&products_id=152&cPath=60
που μετράει upstream & downstream rate, error count, DMM, MODEM simulation, PING and Trace testing ktlp.

Ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε και είδε ότι δεν έιναι νεκρή γραμμή κάνοντας έλεγχο σήματος...
οπότε εξαρτάται τι είδους βλάβη δήλωσε η netone, προς τον OTE ..

Το θέμα είναι κατα πόσο είσαι εσύ διατεθειμένος να κάνεις υπομονη μέχρι να σου αλλάξουν βροχο..

Τον εκνευρισμό σου τον καταλαβαίνω, είναι σαν να δήλωσες στον γιατρό ότι έχεις ημικρανίες και να σου
λέει ότι αφου χτυπάει η καρδια δεν υπαρχει πρόβλημα και ότι είσαι έτοιμος, αλλα καλό θα ήταν τουλάχιστον
στο forum να συγκρατείσαι όταν απευθύνεσαι σε άτομα που θέλουν να σε βοηθήσουν..

Εννοείται ότι την ταχύτητα που έχεις τώρα θα πρέπει τουλάχιστον να πιάσεις με τη netone
αν ο βρόχος είναι ok.

Φιλικά,
Αντώνης

karavagos
15-09-07, 12:20
Ενδιαφέρον! Πω-Πω δεν το ήξερα..............
Γίνεται όμως στην Ελλάδα (δεν εννοώ αν μπορεί να γίνει αλλά αν εκτελείται από καμμία εταιρία????), ο ΟΤΕ δεν νομίζω να το κάνει..............

Συνήθως οι συγκεκριμένες δυνατότητες των dslam πληρώνονται εξτρά, οπότε και οι πάροχοι τις περισσότερες φορές δεν τις αγοράζουν. Από την άλλη, σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιοι που θα τις έχουν αγοράσει.

stri250
15-09-07, 12:23
Να σου κάνω μια ερώτηση. Στους τεχνικούς που έρχονται μιλάς σε αυτό τον τόνο;

τώρα μέλισσα το πόστ σου είναι άκυρο γιατί ο gianniskar δεν είχε χρησιμοποιήσει και τόση ωραία γλώσσα οπότε αυτός ο τόνος του αρμόζει. Και ο τόνος απευθυνόταν σε αυτόν


να μην λεει ανοησιες οταν δεν ξερει για τον οτε και τα συνεργεια του.Εκτιθεστε ανεπανορθωτα κυριοι. Λοιπον φυσικα και δεν μετραει με ενα μαυρο κατοχικο τηλεφωνο την γραμμη για το adsl σου μιλαει με κεντρο του οτε οπου μετρανε εκεινοι με ειδικο μηχανημα την γραμμη και βλεπουν το τηλεφωνο αν ειναι ενταξει.Ο Οτε ειναι ο μονος που εχει ειδικα συνεργεια που ασχολουνται μονο με βλαβες adsl εκει πρεπει να δηλωσεις το προβλημα.. φιλικα παντα.

Λοιπόν ΓιάννηΣκαρ και μιλώντας πάντα φιλικά σαν και σένα. H NetOne όπως και η Vivodi δίνει τηλεφωνία μέσω ADSL δηλαδή VOIP δηλαδή καμμία σχέση το σήμα το τηλεφωνικό και οι συχνότητες στις οποίες λειτουργεί η PSTN και η συχνότητα του ADSL. PSTN δεν υπάρχει καθόλου στην ΝetOne, δηλαδή με το να βάλει την φύσσα και να μιλήσει στην άλλη μεριά δεν καταφέρνει κάτι ελέγχει μόνο την συνδεσιμότητα.

Τώρα αν πραγματικά ήξεραν τί τους γίνεται των παροπλισμένων τεχνικών του ΟΤΕ του Μίλκο και τυρόπιτα και της αγένειας και στ'@@μου που έχουν, τότε θα έβαζαν σήμα ADSL από τη μία και μόντεμ ή όργανο από την άλλη και θα μετρούσαν την ποιότητα με DELT. Οπότε μην μου πουλάς οτι δεν αξίζει κανείς όσο ο ΟΤΕ. Αλλά έτσι είναι το μονοπώλιο φίλε μου πιάνει ο καθένας μια θέση στον Οργανισμό και άμα λάχει λέει και στον πελάτη να σταματήσει να τον σκοτίζει, κοφτά!!! οι μάγκες.

Τώρα όσον αφορά το θέμα σου Σπάρτακε αν όντως κλειδώνει τόσο η γραμμή στα 650 τότε να δηλώσεις στην Νετονε ότι δεν δέχεσαι την υπηρεσία τους υπό αυτές τις συνθήκες και ζήτα τους αλλαγή βρόχου αν γίνεται.

Ειδικά μηχανήματα και πράσσειν άλογα.... οι Δόκτωρες τεχνικοί του ΟΤΕ

spartacus
15-09-07, 21:48
Spartacus, ο τεχνικός της net one λογικά ήρθε με ένα analyzer τύπου : http://www.gaotek.com/index.php?main_page=product_info&products_id=152&cPath=60
που μετράει upstream & downstream rate, error count, DMM, MODEM simulation, PING and Trace testing ktlp.

Ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε και είδε ότι δεν έιναι νεκρή γραμμή κάνοντας έλεγχο σήματος...
οπότε εξαρτάται τι είδους βλάβη δήλωσε η netone, προς τον OTE ..

Το θέμα είναι κατα πόσο είσαι εσύ διατεθειμένος να κάνεις υπομονη μέχρι να σου αλλάξουν βροχο..

Τον εκνευρισμό σου τον καταλαβαίνω, είναι σαν να δήλωσες στον γιατρό ότι έχεις ημικρανίες και να σου
λέει ότι αφου χτυπάει η καρδια δεν υπαρχει πρόβλημα και ότι είσαι έτοιμος, αλλα καλό θα ήταν τουλάχιστον
στο forum να συγκρατείσαι όταν απευθύνεσαι σε άτομα που θέλουν να σε βοηθήσουν..

Εννοείται ότι την ταχύτητα που έχεις τώρα θα πρέπει τουλάχιστον να πιάσεις με τη netone
αν ο βρόχος είναι ok.

Φιλικά,
Αντώνης


Υπομονή γαϊδουρινή έχω απλά με εκνευρίζει η όλη κατάσταση, εκνευρίζομαι με αυτούς που δεν γνωρίζουν ή νομίζουν ότι γνωρίζουν τις διαδικασίες και θέλουν οπωσδήποτε να πουν κατι και γεμίζει το νήμα με μπούρδες που βαριέται να διαβάσει ο άλλος που ισως να μπορεί να πει κάτι χρήσιμο, θα περιμένω να δω τι στο καλό θα γίνει.

DaveMurray
16-09-07, 07:48
Ναι, όλα ωραία, χρυσά κτλ κτλ.... Γιατί δεν βάζουμε στο μυαλουδάκι μας και την σκέψη η οποία λέει "εκενυρίζομαι με με αυτούς, που έχουν αδικαιολόγητα παράπονα, και δεν τα εκφράζουν εκεί που πρέπει, παρά μόνο ανοίγουν νήματα για να τρολάρουν, να φωνάξουν, και να γεμίσουν την κοινότητα με άχρηστα νήματα;"

Ας είμαστε ρεαλιστές, να μαζεύουμε στοιχεία, να τα καταχωρούμε, και να κάνουμε έξυπνες κινήσεις.... Ας είμαστε έξυπνοι και όχι γκρινιάρηδες, εκεί που δεν πρέπει.... :whistle:

gianniskar
16-09-07, 09:24
καλημερα και παλι. Σπαρτακε εγω δεν θελησα να κανω υποδειξεις ουτε και τιποτα αλλο ακουσα ενα προβλημα και θελησα να βοηθησω Ολα αυτα που λεω τα ξερω απο 1ο χερι για τον οτε και τους παροχους.Φυσικα υπαρχουν και οι κακοι επαγγελματιες παντου ειναι αυτοι. Μετην εθελουσια ο οτε θελησε να διωξει κοσμο με την νοοτροπια αυτη την ασχημη που πολλοι αναφερουν.Ολοι οι νεοι υπαλληλοι δουλευουν με φιλοτιμο και αυτοι κρατουν τον οτε αφου η δοικηση τον εχει εγκαταλειψει στην μοιρα του.Γιατι τοση μανια με τον οτε κυριοι? ολοι μονο στραβα εχετε να πειτε? και δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να αμφισβητησει πραγματα που εγω κανω καθε μερα και αυτος δεν εχει δει ουτε στον υπνο του. Σας ειπα οταν δεν ξερετε τι λετε και τι γινεται στην πραξη δεν θα λετε οτι θελετε και αναφερομαι σε ολους αυτους που ανφεραν το ονομα μου.Το στιλ μου αυτο ειναι και αυτο γινεται οταν διαβαζω πραγματα απο ανθρωπους που πολυ αμφιβαλω αν εχουν ιδεα τι λενε. Ελλληνα οιδιμονα και παντογνωστη δεν τα ξερεις ολα. φιλικα παντα.

dimpard
16-09-07, 10:36
καλημερα και παλι. Σπαρτακε εγω δεν θελησα να κανω υποδειξεις ουτε και τιποτα αλλο ακουσα ενα προβλημα και θελησα να βοηθησω Ολα αυτα που λεω τα ξερω απο 1ο χερι για τον οτε και τους παροχους.Φυσικα υπαρχουν και οι κακοι επαγγελματιες παντου ειναι αυτοι. Μετην εθελουσια ο οτε θελησε να διωξει κοσμο με την νοοτροπια αυτη την ασχημη που πολλοι αναφερουν.Ολοι οι νεοι υπαλληλοι δουλευουν με φιλοτιμο και αυτοι κρατουν τον οτε αφου η δοικηση τον εχει εγκαταλειψει στην μοιρα του.Γιατι τοση μανια με τον οτε κυριοι? ολοι μονο στραβα εχετε να πειτε? και δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να αμφισβητησει πραγματα που εγω κανω καθε μερα και αυτος δεν εχει δει ουτε στον υπνο του. Σας ειπα οταν δεν ξερετε τι λετε και τι γινεται στην πραξη δεν θα λετε οτι θελετε και αναφερομαι σε ολους αυτους που ανφεραν το ονομα μου.Το στιλ μου αυτο ειναι και αυτο γινεται οταν διαβαζω πραγματα απο ανθρωπους που πολυ αμφιβαλω αν εχουν ιδεα τι λενε. Ελλληνα οιδιμονα και παντογνωστη δεν τα ξερεις ολα. φιλικα παντα.

Καλημέρα, gianniskar
Όλοι έχουν κάτι άσχημο να καταμαρτυρήσουν στους τεχνικούς του ΟΤΕ, γιατί οι ίδιοι οι τεχνικοί το επιτρέπουν με τη στάση τους.
Στον ύπνο μου δεν βλέπω όνειρα με τεχνικούς, αλλά πέρσι που μετακόμισα, μετέφερα την ISDN & ADSL(ΟΤΕ) γραμμή και ο τεχνικός που ήρθε για την σύνδεση, βρήκε ότι η γραμμή είχε πολύ θόρυβο. Κατέληξε στο συμπέρασμα ότι φταίει η καλωδίωση της πολυκατοικίας και ότι έπρεπε να αλλαχτεί και έφυγε χωρίς να κάνει την σύνδεση.
Μου τόνισε με ύφος ενοχλημένου Καθηγητή, που απευθύνεται σε αγράμματο, ότι με τόσο θόρυβο δεν θα δουλέψει η τηλεφωνία, πόσο μάλλον η ADSL.
Έμεινα άφωνος. Αφού έφυγε, δοκίμασα και ένωσα μόνος μου τα καλώδια και λειτούργησε το τηλέφωνο και το modem συγχρόνισε κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα για ένα χρόνο.
"οιδιμονας", όπως λες, δεν είμαι, αλλά ο τεχνικός του ΟΤΕ ήταν απαράδεκτος.
Μπορεί να ισχυρίζεσαι ότι είσαι καλός στην δουλειά σου, αλλά πολλοί άλλοι δεν είναι.
Μήπως πρέπει να κλωνοποιηθείς? :p

gianniskar
16-09-07, 11:01
φιλε μου εχω ακουσει πολλα και αλλα χειροτερα απο αυτα που λες εσυ αλλα δεν παουν να ισχυουν ολα αυτα για αυτον που προσπαθει αν κανει την δουλεια του σωστα.μετα την ενα χρονο τι εγινε? τελος παντων δεν καταλαβαινω το μενος μερικων που τα εχουν με τον οτε και με τους τεχνικους του.

spartacus
16-09-07, 11:03
καλημερα και παλι. Σπαρτακε εγω δεν θελησα να κανω υποδειξεις ουτε και τιποτα αλλο ακουσα ενα προβλημα και θελησα να βοηθησω Ολα αυτα που λεω τα ξερω απο 1ο χερι για τον οτε και τους παροχους.Φυσικα υπαρχουν και οι κακοι επαγγελματιες παντου ειναι αυτοι. Μετην εθελουσια ο οτε θελησε να διωξει κοσμο με την νοοτροπια αυτη την ασχημη που πολλοι αναφερουν.Ολοι οι νεοι υπαλληλοι δουλευουν με φιλοτιμο και αυτοι κρατουν τον οτε αφου η δοικηση τον εχει εγκαταλειψει στην μοιρα του.Γιατι τοση μανια με τον οτε κυριοι? ολοι μονο στραβα εχετε να πειτε? και δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να αμφισβητησει πραγματα που εγω κανω καθε μερα και αυτος δεν εχει δει ουτε στον υπνο του. Σας ειπα οταν δεν ξερετε τι λετε και τι γινεται στην πραξη δεν θα λετε οτι θελετε και αναφερομαι σε ολους αυτους που ανφεραν το ονομα μου.Το στιλ μου αυτο ειναι και αυτο γινεται οταν διαβαζω πραγματα απο ανθρωπους που πολυ αμφιβαλω αν εχουν ιδεα τι λενε. Ελλληνα οιδιμονα και παντογνωστη δεν τα ξερεις ολα. φιλικα παντα.

οταν λες παρε το 121 τι θελεις να σου απαντήσω εγώ; το 121 στην περιπτωσή μου δεν έχει θέση εκτος κι αν ξερεις τιποτα μαϊμουδιες να κανουμε!!, το 121 θα το πάρω για να δηλώσω βλάβη στην γραμμή που έχω και όχι για την πανάθλια γραμμή που περέδωσε ο οτε στην netone, ο τεχνικος ειχε υφος χιλιων καρδιναλίων και μόνο οτι μου ειπε οτι αφου δεν εισαι στα 2,5 χιλιόμετρα τι θες και ζητας τα 2 mbps μου φτάνει και περισεύει για τον πω αδιάφορο και άσχετο με την ευρυζωνικότητα, αυριο μεθαυριο θα μου ζητηθεί από το σωματείο μου να απεργήσω γι΄αυτόν που θα κινδυνεύσει η δουλειά του από πιθανή πλήρη και όχι ντεμί ιδιοτικοποίηση του οτε, πως να το κάνω όταν αυτός δεν με σεβεται και δεν προσπαθεί; γαμω το κερατό μου δουλεύω σε μοναδα τεχνητου νεφρού 18 χρόνια, με το μισο προσωπικό απο οσο χρειάζεται για να δουλεψει σωστα μια μονάδα και προσπαθώ να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερα την δουλειά μου και ας εχω ενα σωρό δικαιολογίες για να πω ωχ βρε αδερφέ λιγοι ειμαστε, έχω νεφροπαθή που τον βάζω στο μηχάνημα και ειναι οτετζής και μου λέει ότι προβλημα έλλειψης προσωπικού δεν υπάρχει, γιατί λοιπόν δεν εργάζονται, οι περισσότεροι από τους τεχνικούς με αυταπάρνηση και σεβασμό στον πολίτη του οποίου την βοήθεια θα χρειαστούν αυριο; γιατί ειναι μόνιμοι; γιατί ειναι ωχαδερφιστές; γιατί;
έχω ερθει σε επαφή με τουλάχιστον 7 τεχνικους όλα αυτά τα χρόνια και μόνο ένας προσπάθησε να κάνει κάτι μιας και με ειδε με τα σιδερα στο πόδι ,ήμουν τεζα για 10 μήνες στο σπίτι μετα από ενα σοβαρό τροχαίο ατύχημα με την μηχανή και με προφανώς με λυπήθηκε, δεν έχω ανάγκη τον οικτο κανενός, απλά πραγματα ζητάω, ενδιαφέρον και σεβασμό στον πολίτη.


Υ.Γ
Έτσι ξαφνικά η πλειοψηφεία των χρηστών εδω μέσα έχει όλο και κάτι να καταμαρτυρήσει στους τεχνικούς του οτε; νομιζεις ότι δεν έχουμε άλλη δουλειά να κανουνε; ή δεν έχουμε που αλλού να γκρινιάξουμε; για τους χαμηλούς μισθούς; για τις χαμηλές συνξτάξεις; για την ακρίβεια; και τόσα άλλα.

dimpard
16-09-07, 11:08
.....μετα την ενα χρονο τι εγινε?

"για ένα χρόνο": είναι η χρονική διάρκεια από την ημέρα της μεταφοράς της γραμμής (Οκτώβρης 2007), μέχρι σήμερα.
Δεν υπήρξε πρόβλημα.

emeliss
16-09-07, 18:22
Ας χαλαρώσουμε λίγο.

Τελικά δεν κατάλαβα. Θα σου αλλάξουν το ζευγάρι;

spartacus
16-09-07, 20:20
ο τεχνικός του οτε που ήρθε μου ειπε οτι δεν εγινε καμια αλλαγή στην γραμμή, και αφού κουδουνάει όπως ειπε χαριτολογώντας ενας φίλος σε προηγούμενο μύνημά του τοτε ειναι εντάξει, το αν η γραμμή ειναι καλή έτσι ώστε να μπορεί ο τελικός πελάτης να εχει dsl της προκοπής ούτε που τους νοιάζει μιας και ειναι σε ξενο από το δικό τους δίκτυο, ας συνεχίσουν ετσι!!! οταν ερθει η ωρα θα καταλάβουν οτι τέτοιου είδους αντιμετώπιση στους πολίτες είναι απαράδεκτη θα ειναι όμως πολύ αργα γιατί θα εχουν μεινει μόνοι τους αφημένοι στην τύχη τους.

emeliss
17-09-07, 06:56
Τότε μιλάς με netone να το δώσουν αυτοί ξανά βλάβη στον ΟΤΕ.

DaveMurray
17-09-07, 12:10
Και θα γίνεται όπως είναι φυσικό μπαλάκι... Ας μαζέψει τα απαραίτητα έγγραφα και ακουστικά έγγραφα και αποδείξεις που χρειάζονται, να είναι έξυπνος, και όταν θα έχει αρκετές αποδείξεις και είναι βέβαιαος για όλα καταγγελία και μήνυση. Με παράπονα, τηλέφωνα σε 121, οτε, netone κτλ, ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ δεν βγάζεις άκρη. Μόνο με τον νόμο και τις αποδείξεις, και πάλι ούτε στανταρ είναι (οι αντίπαλοι έχουν στρατιά δικηγόρων) και πολυέξοδο.... Ας δούμε την πραγματικότητα και ας μην φωνάζουμε ανούσια και χάνουμε την ζαχαρένια μας... Δεν θα μας βρεί άλλος την λύση στο πρόβλημα μας, μόνοι μας θα την βρούμε :)

emeliss
17-09-07, 15:37
Διαφωνώ. Οι πάροχοι έχουν τρόπο διευθέτησης προβλημάτων των πελατών τους με τον ΟΤΕ. Με τα δικαστήρια δεν θα κερδίσει κάτι.

DaveMurray
17-09-07, 15:48
Το βλέπουμε καθημερινά αυτό για το αν ισχύει... :p

spartacus
17-09-07, 15:53
μάλλον θα ζητησουν λεει αλλαγη βροχου, θα ωφελήσει πραγματικά κάτι τετοιο; ειναι ευκολο να γίνει; αυτή η αλλάγη σε ποιο κομμάτι της γραμμής θα γίνει αν γίνει;

No-Name
17-09-07, 16:07
Ακρά θα αλλάξουν και θα φέρουν νέα γραμμή στο Κατανεμητη του κτηρίου σου, αν και θα πάρει 15 εργασιμες για να το κάνει ο ΟΤΕ οπότε έχεις μέλλον.

Λογικά θα σου φέρουν οκ βρόχο...τώρα στη πράξη θα δείς

gianniskar
17-09-07, 17:07
Για τον ''πονεμο'' φιλο μου εχει βαλει το θεμα και παλι δεν μπορεις να βαζεις ολους τους τεχνικους του οτε στο ιδιο καζανι και ας εχει δει 500. Ειλικρινα μετα την εθελουσια ο οτε με λιγοτερο απο το μισο προσωπικο του προσπαθει να τα βγαλει περα με την ξεφρενη πορεια των παροχων που εχουν τις πλατες τις ΕΕΤ.Ελεος πια ψαξτε να μαθετε λιγο τι γινεται με ολο το θεμα.Ξαναλεω παντου υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελμετιες.Ακομα και εγω εχω παραδειγματα να πω αλλα δεν σημαινει οτι η παλιοτερη δημοσιουαλληλιστικη συμπεριφορα υπαρχει ακομα.Ειδικα απο την νεα γενια υπαλληλων που αυτοι κρατουν τον οτε σημερα κυριολεκτικα φιλε μου αν εχεις τοσο μεγαλο προβλημα επικοινωνησε μαζι μου.

DaveMurray
17-09-07, 17:46
Δεν συμφωνώ με τον φίλτατο τεχνικό του ΟΤΕ. όπου και δεν ξέρουμε καν αν είναι, δεν μας δίνει 100% σιγουριά μια δήλωση σε μια κοινότητα... Όπότε ας έχουμε κάποιες επιφυλάξεις.... Αλήθεια και χωρίς διάθεση του να προσβάλω τον φίλτατο συνομιλιτή και συμφορουμίτη μας, εκεί στον ΟΤΕ πως προσέλαβαν τεχνικό, όπου είναι "ολίγον ανορθογραφός" ;

Και να έρθω στην άποψη μου. Από την στιγμή που πληρώνουμε τόσο ακριβά, με τα χρήματα δίνουμε εντολή στην εταιρεία πια ΟΤΕ (και όχι απευθείας στους τεχνικούς) με οποιοδήποτε κόστος να είναι κοντά μας και να μας παρέχει όσο το δυνατόν καλύτερα τις υπηρεσίες.... Οπότε μην σε πιάνει (αν είσαι πράγματι τεχνικός στον ΟΤΕ) ύφος και λόγια για να υπερασπιστείς τον εαυτό σου η τους συναδέλφους σου, δεν την λέμε σε εσάς, την λέμε στο ΣΥΝΟΛΟ και ΗΓΕΣΙΑ της εταιρείας που απλώς καταχράζεται τα χρήματα μας και δεν μας παρέχει ΤΙΠΟΤΑ.... Αν το καλοσκεφτείς η πλειάδα των παραδειγμάτων και το μεγαλύτερο ποσοστό στην παρών κοινότητα και γενικά στην Ελλάδα, αφορεί τα κακά παραδείγματα που έχουμε απο πολλούς τεχνικούς (όχι όλους).... Ας φροντίσει λοιπόν ο ΟΤΕ να παίρνει τεχνικούς που έχουν γνώσεις και έχουν σπουδάσει, και όχι με το τσουβάλι στα τοπικά κέντρα ότι λάχει και χωρίς δημοκρατικές και διαφανείς διαδικασίες για να μην έχουμε επιτέλους αυτά τα κακά παραδείγματα...

dream_GR
17-09-07, 18:26
οι τεχνικοί του ΟΤΕ εχουν διάθεση να βοηθήσουν αυτό το εχω διαπιστώσει αρκετές φορές. Ομως... πάμε παρακάτω είδικά για το κομμάτι που μας κόφτει αυτό του ADSL.

O Απλός τεχνικός για οικιακούς πελάτες δεν εχει σωστά εργαλεία. Ερχεται για μετρηση ψηφιακής γραμμής υψηλής συχνότητας με ενα μικροφωνοακουστικό με dial-disk απο ΣΙΕΜΕΝΣ-ΙΤΤ τηλέφωνο με δίσκο απο την δεκαετία 70-80 πιασμένο με μονωτική ταινία και με φελιζόλ για να ακουμπαει αναπαυτικά στον ώμο τους. Με τέτοιο όργανο τι μετράνε? Ψηφιακό θόρυβο? Η απλά ακούνε οτι η γραμμή εχει τάση? Τεσπα... τα Sunrise τα οργανα που εχουν 10,000€ δεν τα ξέρουν?

Οι Τεχνικοί που πάνε σε γραμμές και συνδέσεις για μεγάλες εταιρίες (Μπίζνες accounts) πάνε απο ότι εχω ακούσει με τέτοια οργανα μέτρησης (Sunrise) και κάνουν καλή δουλεια στην επιλογή καθατρού χάλκινου ζευγους. Αλλά πρέπει να είσαι μεγάλος πελάτης ή να εχεις παραγγείλει μισθωμένο κύκλωμα (ευθεία).

Επίσης δεν εχουν καμμιά καθοδήγηση απο προιστάμενο που να εχει γνώσεις σε θέματα υψηλής τεχνολογίας όπως το adsl. Οταν κόλλαγε ο τεχνικός που παιδέυτηκε αρκετά να βρούμε γιατί δεν δούλευε η 8άρα γραμμή ΟΤΕ, ο Τεχνικός προιστάμενος με τον οποίο μιλαγε συνέχεια του ελεγε πραγματικές π@π@ριές. Εγώ του έλεγα του τεχνικού τι να κάνει για να πάρουμε μετρήσεις. Στο τέλος καταλήξαμε με ένα λαπτοπ μου, να πηγαίνουμε βόλτα με το αυτοκίνητάκι του ΟΤΕ πρώτα στο BOX, μετά στο ΚΑΦΑΟ και μετά στο DSLAM να δούμε πόσα dB βγάζει η μέτρηση του MODEM μας.

Δυστυχώς και αυτό είναι το χειρότερο δεν εχουν και τον απαιτούμενο χρόνο να πειραματιστούν για να βελτιώσουν μια γραμμή με θόρυβο. Εχουν 5-10-20 δουλειές/βλάβες που εχει ο κάθε τεχνικός να καθαρίσει σε μία μέρα. Αν εσύ/εγω με το πρόβλημα στην γραμμή τους φάς 2-3 ώρες πάει η εργάσιμη του. Και αν μεσα στην εργάσιμη εχει απλά να ξανασυνδέσει κανένα κομμένο τηλεφωνο (δουλειά 5-10 λεπτών) αυτά εχουν προτεραιότητα και ετσι συνήθεις βλάβες θορύβου τις πιάνουν κατά της 12-13:00 το μεσημέρι ώστε αν πάνε να παρουν πολύ χρόνο να εχουν δικαιολογία να την κοπανήσουν.

Γενικά οι τεχνικοί δεν φταίνε οταν το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ είναι εγκατεστημένο πρό 30-40 ετίας και έτσι εχουν προβλημα να περάσουν υψηλές ταχύτητες απο πολλαπλά ζεύγη ορίων με διατομή 0.4μμ όπως είναι τα παλαιά τους καλώδια. Για να λυθούν αυτά πρέπει να ξαναπεράσουν νέες πλεξούδες... και νομίζετε οτι θα κάτσουν να το κάνουν ποτε΄για εμάς?

soularav
17-09-07, 18:58
μου εφεραν γραμμη 650kbps ήρθε τεχνικος του οτε σημερα και αφού εκανε μετρήσεις με ενα κατοχικο τηλεφωνο ξερεις εκεινα τα μαυρα ειπε οτι η γραμμη ειναι ενταξει, κοβεις φλεβα ναι ή οχι;
Πώς, πως δε ξέρω.. τέτοιο είχε και ο αστυνόμος Μπέκας !!!!!!! :lol:

Ioudas1
17-09-07, 20:58
O Απλός τεχνικός για οικιακούς πελάτες δεν εχει σωστά εργαλεία.
Γενικά οι τεχνικοί δεν φταίνε οταν το χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ είναι εγκατεστημένο πρό 30-40 ετίας και έτσι εχουν προβλημα να περάσουν υψηλές ταχύτητες απο πολλαπλά ζεύγη ορίων με διατομή 0.4μμ όπως είναι τα παλαιά τους καλώδια. Για να λυθούν αυτά πρέπει να ξαναπεράσουν νέες πλεξούδες... και νομίζετε οτι θα κάτσουν να το κάνουν ποτε΄για εμάς?

Ο απλός τεχνικός για οικιακούς πελάτες δεν εχει σωστά εργαλεία.........
Γιατί έχει τις γνώσεις......................; :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Που δεν ξέρει καν ότι το adsl λειτουργεί σε διαφορετικές συχνότητες από το τηλ. κανάλι pstn..............;):down::down:
Πολλαπλά ζεύγη ορίων με διατομή χαλκού 0.4mm2 έχουν χρησιμοποιουθεί στο εξωτερικό επίσης. Άλλωστε η γνωστή απώλεια 13,81db ανά km έχει υπολογιστεί για διατομή 0,4mm2.
Έχεις αναρωτηθεί γιατί στο εξωτερικό συμπεριφέρονται καλύτερα οι γραμμές (μιλώ μόνο για τις γραμμές χωρίς τα μηχανήματα); Τα φταίει αποκλειστικά μόνο η παλαιότητα των γραμμών στην Ελλάδα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.