PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL 768 - Πρόβληματα ταχύτητας - Τρίπολη



dpant2
14-09-07, 17:31
Στην Τρίπολη, η απόδοση (ταχύτητα κοκ) μιας απλής (Forthnet) ADSL 768 σύνδεσης ήταν ικανοποιητική τα τελευταία 2 χρόνια.

Ωστόσο, πρίν απο μια εβδομάδα η ταχύτητα έπεσε δραματικά τόσο στα downloads όσο και στο άνοιγμα των web σελίδων. Μάλιστα, την Δευτέρα 10/9/2007 δεν υπήρχε σύνδεση από τις 21:00 έως τις 01:00.
Τα συμπτώματα παρουσιάστηκαν ξαφνικά χωρίς καμία αλλαγή τόσο στις ρυθμίσεις του adsl modem μου (WAN settings ή Port forwarding κοκ) όσο και στο hardware/software που χρησιμοποιώ (δηλ. ίδιος browser, ίδιο pc, ίδιες ρυθμίσεις firewall κοκ).

Αρχικά φαντάστηκα πως ίσως αυτό οφειλόταν στις εργασίες που γίνονται στη περιοχή για την εγκατάσταση του ιδιόκτητου δικτύου της forthnet αλλά τώρα βρισκόμαστε στο τέλος της 2ης εβδομάδας και η απόδοση της σύνδεσης δεν έχει βελτιωθεί / αποκατασταθεί.

Γνωρίζει κάποιος γιατί έχει δημιουργηθεί αυτή η κατάσταση; Επίσημη ανακοίνωση δεν υπάρχει απ' όσο ξέρω και φυσικά είναι σχεδόν αδύνατο να συνδεθεί κάποιος με την υπηρεσία τεχνικής υποστήριξης της forthnet.

Οι ρυθμίσεις σύνδεσης μου είναι οι εξής:
ADSL modem: US Robotics 9106
Protocol: PPoA
VPI/VCI: 8/35
Encap: VC/MUX

Το adsl speed test της thinkbroadband αναφέρει:
speed down: 497.56 kbps
speed up: 161.43 kpbs

Αξίζει τέλος να σημειώσω οτι η έναρξη του ιδιόκτητου δικτύου forthnet στη Τρίπολη έχει ήδη καθυστερήσει 2 φορές: από τις 26/8/2007 -> 1/9/2007 και τώρα 1/10/2007 :( :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.