PDA

Επιστροφή στο Forum : Visual basic



ikyriakidis
16-01-05, 16:55
Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια επιγώντος.Θέλω να προσθέσω χρονόμετρο σε μια εργασία σε visual basic.Θέλω απλά να μετράει δευτερόλεπτα.Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει.

Rama
16-01-05, 17:24
Υπάρχει το timer control που έχει ένα και μοναδικό event που "σηκώνεται" κάθε φορά που περνάει το interval που του ορίζεις σαν property. Βάλτου λοιπόν interval = 1000 (milisecs) και γράψε οτι κώδικα θες στο event π.χ. :


label1.caption = now

WAntilles
16-01-05, 17:24
Βάλε ένα timer object.

Δώσ' του interval 1000 και ξεκίνα το.

Στο event ολοκλήρωσης του μετρούμενου χρόνου, κάνε το να αυξάνει την τιμή μιας integer μεταβλητής.

ikyriakidis
16-01-05, 17:27
Είμαι άσχετος.Το έκανα αυτο αλλα δεν το δείχνει στην οθόνη.Θέλει να κάνεις click πάνω στο label για να το δείξει.Και επίσης δέιχνει αριθμούς του τύπου 5000,00

tvelocity
16-01-05, 17:41
Όταν λές εργασία, ενοείς για σχολή; Αν ναι πιάσε τις σημειώσεις και διάβασε τις μπας περάσεις ποτέ το μάθημα :roll: Αν όχι άσε την Visual Basic και πιάσε καμιά σοβαρή γλώσσα (και φρόντισε να RTFM πρώτα)

odd
16-01-05, 17:44
Το χρονόμετρο δεν φένεται όταν τρέχει η εφαρμογή, απλά μετράει το χρόνο μεταξύ δύο events που ορίζεις.

ikyriakidis
16-01-05, 17:44
Ναι για τη σχολή είναι η εργασία.Δυστηχώς δεν μας έχουν δόσει σημειώσεις.

ikyriakidis
16-01-05, 17:47
odd εγώ θέλω να μετράει δευτερόλεπτα και να τα δείχνει σε ένα label.

porosis
16-01-05, 18:08
Βάζεις ένα timer(Timer1) σε μια φόρμα, στις ιδιότητες του βάζεις Interval 1000, και Enabled = True.

Ρίξε ένα label στην φόρμα (Label1) και βάλε στις ιδιότητες Caption = 0

Bάλε τον κώδικα για το event Timer1_Timer (διπλό κλικ πάνω στο χρονόμετρο που έβαλες στην φόρμα)



Private Sub Timer1_Timer()
Label1.Caption = CStr(CInt(Label1.Caption) + 1)
End Sub


Με αυτό ορίζεις ότι κάθε φορά που θα συμβαίνει το event Timer1_Timer (δηλαδή κάθε φορά που θα περνούν 1000ms) θα αυξάνεται η αριθμός που έχει το Caption του label κατά 1.

Τα CStr, CInt μετατρέπουν τις τιμές σε string και integer αντίστοιχα. Σε κάθε σοβαρή γλώσσα προγραμματισμού δεν μπορείς να προσθέσεις αριθμούς με strings αλλά επειδή δεν έχουμε να κάνουμε με τέτοια γλώσσα( :twisted: ) μπορείς να βγάλεις τις μετατροπές
δηλαδή:

Label1.Caption = Label1.Caption + 1

αφού θα φροντίσει αυτόματα η VB τις μετατροπές

ikyriakidis
16-01-05, 18:12
porosis φίλε με έσωσες.Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας.

Rama
16-01-05, 18:14
και φρόντισε να RTFM πρώτα


leukomas αν η σχολή σου έχει οποιαδήποτε σχέση με πληροφορική (που σίγουρα έχει) αυτό θα είναι το ευαγγέλιό σου, για τα φοιτητικά ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ χρόνια σου.

(Φιλικά χωρίς να θέλω να γίνω μπαμπάς :wink:)

ikyriakidis
16-01-05, 22:13
Αλλη μια βοήθεια θέλω γιατί έχω ψάξει όλο το net και δεν έχω βρεί τίποτα.Ξέρει κανείς πώς με το που θα πατάει ο χρήστης ένα κουμπί να πάιζει ήχος?

WAntilles
16-01-05, 22:19
beep

ikyriakidis
16-01-05, 22:22
WAntilles εκτός απο το beep καμιά βοήθεια πάιζει?

porosis
16-01-05, 22:27
WAntilles εκτός απο το beep καμιά βοήθεια πάιζει?

Για να παίξει ήχο, βάλε την εντολή "Beep" στο κατάλληλο event ! :mrgreen:

WAntilles
16-01-05, 22:28
Αυτή είναι η εντολή. Δεν κάνω πλάκα.

π.χ. αν θές να βγαίνει ήχος όταν πατήσει ο χρήστης ένα κουμπί, πήγαινε στο κουμπί αυτό, και στο On-Click event του, γράψε απλά:


beep

ikyriakidis
16-01-05, 22:33
χμ ίσως δεν το έθεσα σωστά.Θέλω να πάιζει κάποιο δικό μου ήχο.Διάβασα για ένα dll των windows αλλά πουθενά δεν βρήκα σωστό τρόπο χρήσης του.

ikyriakidis
16-01-05, 22:34
WAntilles sorry που σε αποπήρα πριν αλλά άλλο κατάλαβα.

ikyriakidis
16-01-05, 22:43
οκ το βρήκα.Ευχαριστώ πάντος.

WAntilles
16-01-05, 22:44
WAntilles sorry που σε αποπήρα πριν αλλά άλλο κατάλαβα.

Εγώ φταίω που δεν ήμουν σαφής.


χμ ίσως δεν το έθεσα σωστά.Θέλω να πάιζει κάποιο δικό μου ήχο.Διάβασα για ένα dll των windows αλλά πουθενά δεν βρήκα σωστό τρόπο χρήσης του.

Χμ.

Αυτό μόνο με API call το ξέρω.

Πήγαινε στη Microsoft στο P-SDK και δές τίς 2 παρακάτω συναρτήσεις:

Playsound
sndPlaySound

Γενικά είναι πολύ χρήσιμο να κατεβάσεις ολόκληρο το platform SDK από εδώ:

http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdk-full.htm

porosis
16-01-05, 23:10
Γενικά είναι πολύ χρήσιμο να κατεβάσεις ολόκληρο το platform SDK από εδώ:

http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdk-full.htm


Τι κάνει αυτό :?:

Είναι 300MB :shock:

leukonas, αν θες να δεις πληροφορίες για ένα API Call δες στο api text viewer (προγραμματάκι που έρχεται μαζί με την vb) ή ψάξε στο Google. Μάλλον σου αρκεί το PlaySound ή το sndPlaySound που ανέφερε ο WAn

WAntilles
16-01-05, 23:24
Γενικά είναι πολύ χρήσιμο να κατεβάσεις ολόκληρο το platform SDK από εδώ:

http://www.microsoft.com/msdownload/platformsdk/sdkupdate/psdk-full.htm


Τι κάνει αυτό :?:

Είναι το πλήρες documentation του Win-32 API.


Είναι 300MB :shock:

Ναι αλλάζει αραιά (όποτε βγαίνει νέο Service Pack ή λειτουργικό - δηλαδή κάθε 1-2 χρόνια) και πλέον δεν μας νοιάζει διότι έχουμε DSL.


leukonas, αν θες να δεις πληροφορίες για ένα API Call δες στο api text viewer (προγραμματάκι που έρχεται μαζί με την vb) ή ψάξε στο Google. Μάλλον σου αρκεί το PlaySound ή το sndPlaySound που ανέφερε ο WAn

Leukonas κατέβασέ το κάποια στιγμή αν σκοπεύεις ν' ασχοληθείς.

Είναι πραγματικά καλό documentation.

Rama
17-01-05, 21:02
Αν δεν θες να "μπλέξεις" με το API των Windows (γιατί είναι λίγο μαμακία μέσα από VB) τότε μπορείς να βάλεις στην φόρμα σου το αντικείμενο του media player.Είναι πιο εύκολο από όσο ακούγεται. ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΟΥ. :computing

pontifikas
18-01-05, 16:22
To rtfm είναι για αυτούς που δεν έχουν internet.Αν έχεις δίκτυο είναι χαζό να ανοίγεις manuals ¨οταν μπορείς να βρείς παραπλήσια(συχνά αυτούσια, αν και έτσι δεν μαθαίνεις) παραδείγματα.

ikyriakidis
18-01-05, 17:07
Οπως και να έχει με το manual δεν βγάζεια πάντα άκρη.Το καλήτερο είναι να ψάχνεσε.Αν δεν υπάρχει χρόνος όμως αναγκαστικά ρωτάς και ζητάς βοήθεια.

lazar
19-01-05, 02:07
Όταν λές εργασία, ενοείς για σχολή; Αν ναι πιάσε τις σημειώσεις και διάβασε τις μπας περάσεις ποτέ το μάθημα :roll: Αν όχι άσε την Visual Basic και πιάσε καμιά σοβαρή γλώσσα (και φρόντισε να RTFM πρώτα)

Σωστός ο tvelocity!

tvelocity
19-01-05, 02:09
To rtfm είναι για αυτούς που δεν έχουν internet.Αν έχεις δίκτυο είναι χαζό να ανοίγεις manuals ¨οταν μπορείς να βρείς παραπλήσια(συχνά αυτούσια, αν και έτσι δεν μαθαίνεις) παραδείγματα.

Μάλον δεν έχεις πιάσει το νόημα του RTFM :roll:

AsGoodAsItGets
19-01-05, 08:29
Είναι το πλήρες documentation του Win-32 API.

Διόρθωση:
Δεν είναι το documentation μόνο, το κυριότερο απ΄όλα, είναι οι βιβλιοθήκες (DLLs. libs, include files και source κώδικας) για τη διασύνδεση και προγραμματισμό πολλών λειτουργιών των windows.
π.χ. κομμάτι του PSDK είναι και το DirectX SDK.

Αλλά είναι μάλλον περιττό για τον φίλο μας εδώ. :)

AsGoodAsItGets
19-01-05, 08:34
pontifikas, έχει δίκιο ο tvelocity, το rtfm (Read The F...ing Manual, για όσους δεν το ξέρουν) δεν το παίρνεις τοις μετρητοίς, επί λέξη.

Σημαίνει γενικά, πριν αρχίσεις να ρωτάς και να πρήζεις κόσμο για τετριμμένα πράγματα, ψαχ΄το. Παλιά που δεν ήταν τόσο διαδεδομένο το internet δεν είχες και πολλές επιλογές. :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.