PDA

Επιστροφή στο Forum : H Tellabs μεταφέρει τα ONTs εντός των σπιτιών



lewton
15-09-07, 03:10
Η Tellabs παρουσίασε έναν νέο τύπο ONT (Optical Network Terminal), ο οποίος θα τοποθετείται στο εσωτερικό των σπιτιών των πελατών σε αντίθεση με τον τύπο που χρησιμοποιείται μέχρι σήμερα και τοποθετείται στο εξωτερικό. O νέος αυτός τύπος επιτρέπει στην εταιρία να βελτιώσει το περιθώριο κέρδους της, χάρη στον ανανεωμένο σχεδιασμό του και μια νέα κλάση ημιαγωγών.

Η Tellabs είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής εξοπλισμού για δίκτυα BPON στον κόσμο λόγω της συνεργασίας της με τη Verizon, ωστόσο για κάθε ΟΝΤ που της πουλάει χάνει χρήματα. Με το πέρασμα της Verizon στο GPON η κερδοφορία της επιδεινώθηκε περεταίρω, εξαιτίας των εκπτώσεων που αναγκάστηκε να κάνει για να μη χάσει τη συνεργασία. Η Tellabs ελπίζει ότι με το νέο τύπο ΟΝΤ που σχεδίασε θα καταφέρει να περάσει σε κερδοφορία.

Επίσης η Tellabs σκέφτεται να εξαγοράσει μια εταιρία που κατασκευάζει ΟΝΤs, για να μη χρειάζεται να τα αγοράζει από τρίτο προμηθευτή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η τοποθέτηση του ΟΝΤ εντός των σπιτιών σημαίνει μειωμένα εργατικά κόστη για την εταιρία, ωστόσο έχει το μειονέκτημα ότι όποτε χρειαστεί να γίνουν εργασίες από τους τεχνικούς τους θα πρέπει ο πελάτης να βρίσκεται στο σπίτι του για να τους ανοίξει. Αυτός είναι και ο λόγος που αρκετοί κατασκευαστές διστάζουν να προχωρήσουν στην εγκατάσταση των ONTs εντός των σπιτιών.

Πηγή: telephonyonline.com (http://telephonyonline.com/fttp/technology/tellabs_onts_indoors_090607/)

ipo
15-09-07, 03:19
Σίγουρα είναι Tellabs και όχι Tellas;
:p

lewton
15-09-07, 03:24
Σίγουρα είναι Tellabs και όχι Tellas;
:p
Ναι καλέ. :p

nnn
15-09-07, 11:29
Έμεινα για λίγο μέχρι να προσέξω το b :rolleyes:

Hwoarang
15-09-07, 11:36
:rofl:

Εχετε δικιο. Το b δεν το βλέπεις με την μια. Ο "τυφλός" βλέπει ότι φαντάζεται :cool:

lewton
15-09-07, 12:39
Α να σας πω, επί του θέματος για να μην αρχίσω τις διαγραφές. :spam:


Καλά, αστειεύομαι (το ξέρω, το καταλαβατε).

flamelab
15-09-07, 14:01
Α να σας πω, επί του θέματος για να μην αρχίσω τις διαγραφές. :spam:


Καλά, αστειεύομαι (το ξέρω, το καταλαβατε).

Λογικό να ξεφύγουν από το θέμα αφού τέτοιες τεχνολογίες είναι ακόμα στο ΔΙΑΣΤΗΜΑ :demo: για την Ελλάδα . Και Tellas δεν θα ξανακούσετε αφού εξαγοράστηκε από την Wind για το internet .

Υ.Γ. Αυτά τα ψιλοκινέζικα του topic ελπίζω να γίνουν πραγματικότητα κάποτε στην Ελλάδα .

karavagos
15-09-07, 14:55
http://www.tellabs.com/products/1000/tlab1600ont_614.pdf

Jazzer
15-09-07, 16:46
Tα αρχικά ΟΝΤ θα μπορούσαν να σημαίνουν εδώ Οπτικές Ναι Τώρα ! :p

civil
15-09-07, 16:58
Tα αρχικά ΟΝΤ θα μπορούσαν να σημαίνουν εδώ Οπτικές Ναι Τώρα ! :p

:worthy::oneup::oneup:

Sebu
15-09-07, 18:02
Και εγω την πατησα.Το πρωι πριν πιο καφε καλα καλα,βλεπω την ειδηση πρωτη σελιδα και τρελαθηκα.

Λεω η Τελλας βαζει οπτικες ινες???Τρελαθηκε ο Αιγυπτιος :lol:

Μετα ειδα το b και συνηλθα απο το αρχικο σοκ.Ακουσα και τα λαμογια στην τηλεοραση να μιλανε για τις εκλογες και συνειδητοποιησα οτι ειμαι ακομα στην Ψωροκωσταινα :p

sunscreem
15-09-07, 18:49
Από ότι διάβασα στο νετ, η Verizon είναι η μοναδική εταιρία που έχει υιοθετήση τη τεχνολογία GPON στην Αμερική. Οπότε λογικό είναι η Tellabs που παράγει τέτοιο εξοπλισμό να κάνει @@@@ στη Verizon αφού άμα τη χάσει από πελάτη, θαι πάρα πολλά λεφτά μακροπρόθεσμα. Κάποια στιγμή όλα τα δίκτυα που έχουν οι εταιρίες χρειάζονται αναβάθμιση και εκεί προσβλέπει η Tellabs.

Γενικά όλες οι εταιρίες που ασχολούνται με την κατασκευή συσκευών για αυτή την τεχνολογία τον πίνουν, καθώς η BPON τεχνολογία πάει πολύ καλά και οι εταιρίες παροχής τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών εμφανίζονται διστακτικές να την αντικαταστήσουν από τώρα.

Αυτά για τα GPON.

Πάντως εγώ θα το προτιμούσα indoor το δικό μου ΟΝΤ για να μπορώ να το αναβαθμίζω όποτε θέλω εγώ.

C

anthoula
15-09-07, 20:03
Tα αρχικά ΟΝΤ θα μπορούσαν να σημαίνουν εδώ Οπτικές Ναι Τώρα ! :p
Σαν προεκλογικό σύνθημα ακούστηκε αυτό, κρίμα που δεν το «εκμεταλλεύτηκε» κανένα κόμμα. :p

21century
15-09-07, 20:17
Μην το λες αυοτ... εδω εγκαινιασαν 2 καινουργια σημεια ασυρματης προσβασης στην Αθηνα...

A_gamer
15-09-07, 20:28
Έμεινα για λίγο μέχρι να προσέξω το b :rolleyes:


Και εγω την πατησα.Το πρωι πριν πιο καφε καλα καλα,βλεπω την ειδηση πρωτη σελιδα και τρελαθηκα.

Λεω η Τελλας βαζει οπτικες ινες???Τρελαθηκε ο Αιγυπτιος :lol:

Μετα ειδα το b και συνηλθα απο το αρχικο σοκ.Ακουσα και τα λαμογια στην τηλεοραση να μιλανε για τις εκλογες και συνειδητοποιησα οτι ειμαι ακομα στην Ψωροκωσταινα :p

+1. :lol:

karavagos
15-09-07, 20:54
Πάντως εγώ θα το προτιμούσα indoor το δικό μου ΟΝΤ για να μπορώ να το αναβαθμίζω όποτε θέλω εγώ.


Πως?:hmm:

Πύρρος
15-09-07, 21:21
Tα αρχικά ΟΝΤ θα μπορούσαν να σημαίνουν εδώ Οπτικές Ναι Τώρα ! :p

Οπτικές; Ναι, Τραγούδα!

Jazzer
15-09-07, 23:31
Οπτικές; Ναι, Τραγούδα!
Όπως το πάρει κανείς, όνειρο σήμερα, αύριο μπορεί και πραγματικότητα.:p;)

sunscreem
17-09-07, 13:06
Πως?:hmm:

Δύο τρόποι:

Πρώτον με αναβάθμιση του firmware και δεύτερον με αντικατάσταση του κουτιού ολόκληρου. Αρκεί η οπτική ίνα να φθάνει στο σπίτι με connector και να μην χρειάζεται να γίνει κάποιο splice. Plug and Pray:whistle:

karavagos
17-09-07, 14:18
Πως?:hmm:

Δύο τρόποι:

Πρώτον με αναβάθμιση του firmware και δεύτερον με αντικατάσταση του κουτιού ολόκληρου. Αρκεί η οπτική ίνα να φθάνει στο σπίτι με connector και να μην χρειάζεται να γίνει κάποιο splice. Plug and Pray:whistle:

Λες να είναι τόσο εύκολο?:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.