PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάγιο Εγκατάστασης οτε??



Settler
17-01-05, 03:39
Ένας φίλος μου έβαλε aDSL ΟΤΕ και του ήρθε αστρονομικός ο πρώτος λογαριασμός του ΟΤΕ...περι τα 270...τέλη εγκατάστασης κτλπ...

Εγώ που θέλω να βάλω adsl από ΟΤΕ και μετά να πάρω άλλον παροχέα τι να κάνω...

KyR-X
17-01-05, 03:41
Κάνε αίτηση σε άλλη εταιρία κατευθείαν.

Settler
17-01-05, 03:44
Π.Χ. Vivodi?...

Η ελάχιστη είναι έξι μήνες κι εγώ σε πρώτη φάση το θέλω μεχρι τέλος ιουνίου...

Εκτός αν συμφέρει ακόμα κι έτσι...

WaVe
17-01-05, 03:48
Δικια μου γνώμη αν είναι να βάλεις Vivodi full llu μην βάλεις καν.
Πήγαινε προς forthnet :)

Settler
17-01-05, 03:53
ναι αλλά θέλω τώρα μέχρι τον ιούνιου και από σεπτέμβριο για ένα χρόνο συνέχεια...

KyR-X
17-01-05, 03:54
Εγω εχω Vivodi shared και περιμένω το Full.

Settler
17-01-05, 03:56
ναι αλλά σε δεσμεύει για έξι μήνες...

WaVe
17-01-05, 03:59
ναι αλλά θέλω τώρα μέχρι τον ιούνιου και από σεπτέμβριο για ένα χρόνο συνέχεια...
Κοίταξε το ADSL in a box τις forthnet :)


Εγω εχω Vivodi shared και περιμένω το Full.
Αλήθεια γιατί θα το κανεις αυτό?
Για να κατεβάζεις με 5-8kb/s ?

Settler
17-01-05, 04:07
στο ADSL in a box τις forthnet αν δεν θέλω ίντερνετ για 3 μήνες θα μου κόψουν και το πάγιο ADSL...Οπότε τον Σεπτέμβριο θα πρέπει να ξαναπληρώσω...

Αν έχω κάπου άδικο πέστο...

Με το full llu δεν παίζουν ψηλές ταχύτητες δλδ?...

Εγώ άλλα ξέρω... ΑΠλά είναι δεσμεθτικό για 6 μήνες...

KyR-X
17-01-05, 04:10
WaVe Τι απο τα δυο είσαι?

μεταπωλητής forthnet?

πΟΤΕτζής?

Πηγαίνω σφαίρα. 32kbits/sec σταθερά σε κάθε κατέβασμα με 256κ σύνδεση απο Vivodi.
Pings με 30ms μέσα σε Θεσσαλονίκη και 98ms 110ms με Αγγλία στο site traceroute του Ping Ploter.

Έτσι ρε θα κερδίσετε πελάτες, δυσφημίζωντας τους άλλους? Και το κωλοδύκτιο χαλκού που κάνατε πειρατία και το κρατάτε με νύχια και με δόντια ή τα κάνατε πλακάκια με τον "εθνικό" provider (ο Θεός να τον κάνει) θα μας έρθει κάποια στιγμή κάποιος με WiMax και θα το βάλετε εκεί που ξέρετε..κι ο "Θείος" το καλώδιο οπτικής ίνας επίσης εκεί θα το βάλει.

Εγω πήγα στον πρώτο που ήταν αρκετά γεναίος να κάνει ιδιόκτητο δύκτιο.

Αντε πια λαμόγια, σας βαρέθηκα.

Settler
17-01-05, 04:14
Θεσ/νικη περί στρατού-θεαγένιο θα πάρω σύντομα από τη vivodi αν διαλέξω full llu?

KyR-X
17-01-05, 04:17
Με Full τα 98ms 110ms γίνωνται 86ms για Αγγλία και 20ms για μέσα Θεσσαλονίκη. Το 32Kbits/sec σταθεροποιείται και γίνεται και 35 κατά τη διάρκεια της ημέρας για σύνδεση 256k σε FullLLU.

Αυτά έχω σε οτι αναφορά το Shared κι αυτά ξέρω κι απο φίλους μου ως αναφορά το Full. Τώρα αν έτυχε σε 2 3 γκαντέμηδες στη κωλοπετεινίτσα να μην έχουν καλές ταχύτητες ή στην Αθήνα σε μερικές περιοχες για κάποιο χρονικό διάστημα λόγο αναβάθμισης της Vivodi είναι εντελώς άλλο θέμα.

KyR-X
17-01-05, 04:18
Θεσ/νικη περί στρατού-θεαγένιο θα πάρω σύντομα από τη vivodi αν διαλέξω full llu?

Πάντως θα πάρεις πιο σύντομα απο εμένα που μένω Ντεπώ.

Αρχή ημερομηνίας αναβάθμισης(επέκτασης) απο Vivodi έλεγαν Ιανουάριο. Απο εκεί και πέρα δεν ξέρω τι παίζει, προφανώς ίσως κάποιος άλλος ξέρει καλύτερα.

lewton
17-01-05, 04:21
Κάνε αίτηση σε άλλη εταιρία κατευθείαν.

Διαφωνώ απόλυτα.
Έτσι δένεται με αυτήν την εταιρία.
Ή θα πάει μέσω Vivodi (οπότε δεν έχει και άλλη επιλογή εκτός από την HOL αλλά και πάλι αν πάει μέσω HOL) ή θα κάνει την άιτηση στον ΟΤΕ ώστε να είναι ελεύθερος να αλλάζει ISP όποτε θέλει (ανάλογα με τισ τιμές τους).
Επίσης, μιας και θέλει να κόψει το ADSL για το καλοκαίρι, είναι πιο εύκολο αν είναι κατευθείαν μέσω ΟΤΕ. Επίσης μπορεί απλά να κόψει τον ISP για το καλοκαίρι, ώστε να μην ταλαιπωρείται το φθινόπωρο πάλι με την ενεργοποίηση.

Settler
17-01-05, 04:28
Vivodi αν θέλω αύριο να αποκτήσω φουλ πόσα δίνω...
βάλε και την κατάργηση της υπάρχουσας οτε γραμμης?...
πάγιο τηλεφώνου έχει ι βίβο??

KyR-X
17-01-05, 04:29
Εγω σκόπεβα στην αρχή να παω ΟΤΕ και να το κρατήσω μόνο ενα μήνα και να βάλω Vivodi αλλά επειδή η κουτοπονηριά του ΟΤΕ καλά κρατεί, κι ενας φίλος που το έκανε είχε προβλήματα και τελικά έμεινε δυο μήνες χωρίς ιντερνετ, απλά έκανα αίτηση Vivodi περίμενα 1μιση μήνα και ήρθε. Αφού στη ψωροκώσταινα ζούμε, βιαστικές λύσεις = παραπάνω λεφτά.

Settler
17-01-05, 04:35
Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερα στη Γαλλια που με το τηλέφωνο σου έχεις αυτόματα cable... Τεσπα το κόβω αύριο να κάνω αίτηση vivodi και να περιμένω με την dial-up μέχρι να έρθει...Απλά αναρωτιέμαι αν αξίζει μιας και θα λείπω από το σπίτι από αρχές Ιουλίου μέχρι αρχές Σεπτεμβρίου...

KyR-X
17-01-05, 04:40
Περιόρισε τη χρήση της DialUp μέχρι να έρθει η αίτηση γιατί εμένα με φούσκωσαν περιέργως άλλα 120+ ευρώ στη τελευταία DialUp χρέωση που μου είχε έρθει απο πΟΤΕ, δηλαδή 195 ευρά για ενα δίμηνο τη στιγμή που έμπαινα με 70 το πολύ 100 κάθε δίμηνο, και κατά τη Παρασκευή που έβαζαν τη πόρτα όπως έμαθα απο τεχνικό είχαν κομένη τη γραμμή μου ολο το Σαβ/ιακο +Παρασκευή=3 ημέρες!

Δηλαδή προφανώς με εκδικήθηκαν έτσι ο σκατόβλαχοι.

Συγνώμη αλλά τα ξανασκέφτωμαι και με πιάνουν τα νεύρα μου :evil:

Settler
17-01-05, 04:44
μήπως ήταν και τα έξοδα κατάργησης της γραμμής?

WaVe
17-01-05, 05:43
KyR-X, δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοιο επιθετικότητα.
Πάντως μπορώ να σου λύσω την απορία σου, ΔΕΝ είμαι ούτε μεταπωλητής τις forthnet ΟΎΤΕ πΟΤΕτζης!!!
Έχω κάνει αίτηση tellas αν θες να ξέρεις απλά έχω ακούσει παρα πολύ καλά σχόλια για την forthnet και τα χειρότερα για την Vivodi.
Αν τώρα εσύ μένεις θεσσαλονίκη όπως κατάλαβα δεν γνωρίζω τι γίνετε γιατί μένω Αθηνα, αλλα εμενα όσοι γνωστη μου ξέρω που έχουν Vivodi και από forum ακούω πως κατεβάζουν με full llu 5-8kb/s και γι αυτό το είπα.
Τώρα αν πάμε να πούμε κάτι που γνωρίζουμε σε κάποιον και κάποιος άλλος έχει αντίθετη γνώμη καλο είναι να μην του επιτιθόμαστε :)

Bororo
19-01-05, 10:14
μήπως ήταν και τα έξοδα κατάργησης της γραμμής?



Settler, Δέν υπάρχει τέτοιο πράγμα! Η κατάργηση είναι Free of Charge!
Ε, όχι να τα παίρνουν και από εκεί! :guitar

manoulamou
19-01-05, 10:44
Τελικα δε βαζουμε μυαλο.
Για να καταλαβω μπαινουμε στο forum
για ενημερωνουμε αλληλους και να βοηθαμε
ή για να πλακωνομαστε σαν τους βαζελους με τους γαυρους?
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ermis333
19-01-05, 16:05
Settler, Αυτή τη στιγμή η Vivodi δεν αξίζει...όπως επίσης δε γίνεται να κόβεις και να βάζεις ADSL όποτε γουστάρεις, τουλάχιστον το πάγιο της ADSL γραμμής θα πρέπει να το πληρώνεις, γιατί μπορεί μετά να μη βρίσκεις πόρτες και άντε ξανά μανά 20+ μέρες στο περίμενε και άλλα 42€ έξοδα ενεργοποίησης.


Προσωπική μου άποψη ή παίρνεις το IZI της Tellas όπου σου δίνει δώρο όλα όσα χρειάζονται (πάγια ενεργοποίησης, modem κτλ.) άλλα σε δεσμέυει ένα χρόνο.

ADSL in a Box Forthnet (149€ τρέις μήνες ίντερνετ) η γραμμή μένει στο όνομα της Forthnet οπότε πάλι θα αναγκάζεσαι να πληρώνεις αν θες να κρατήσεις τη γραμμή.

Η τρίτη λύση, γραμμή από ΟΤΕ κατευθείαν και ISP όποιον γουστάρεις (εγώ θα πρότεινα Tellas,Forthnet,ACN<-τυχαία σειρά),

Υγ.Με την τρίτη λύση γλιτώνεις το πάγιο του ISP όταν θα λείπεις

ipo
19-01-05, 16:33
Settler, αυτή την εποχή, αν κάνεις μία βόλτα στο forum θα δεις ότι η Vivodi αντιμετωπίζει σοβαρότατα προβλήματα και παρέχει ταχύτητες χειρότερες από PSTN και pings που αφαιρούν τη δυνατότητα να παίζεις on-line παιχνίδια. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να το ρισκάρεις, ελπίζοντας να βρεθείς στην θέση εκείνων που έχουν Vivodi και δεν έχουν προβλήματα.

Πιστεύω ότι η καλύτερη περίπτωση για εσένα, αν θέλεις να διακόψεις οπωσδήποτε τη γραμμή ADSL το καλοκαίρι, είναι να πάρει το ADSL in a box της FORTHnet.

Εγώ πάντως στη θέση σου θα έκανα στο 134 αίτηση για δική μου ADSL γραμμή, την οποία θα διατηρούσα το καλοκαίρι (χωρίς να πληρώνω ISP), μιας και τα έξοδα ενεργοποίησης (41,3 ευρώ) είναι συγκρίσιμα με τα έξοδα των τριών καλοκαιρινών μηνών (23,5 x 3 = 70,5 ευρώ). Δηλαδή θα πληρώσεις 19 ευρώ παραπάνω το καλοκαίρι, αλλά τον Σεπτέμβριο θα έχεις κατευθείαν και σίγουρα γραμμή, χωρίς να χρειάζεται να υπομείνεις το χρονικό διάστημα (3 έως 60 μέρες) και την ταλαιπωρία της επανενεργοποίησης.

Άμα η γραμμή ADSL από τον ΟΤΕ είναι δική σου, μπορείς να επιλέγεις όποτε θέλεις, όποιον ISP θέλεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.