PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL In A Box Plus Απορίες



KostasG82
17-09-07, 20:15
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι ένα νέο μέλος του forum και θεωρώ οτι είναι ίσως το καλύτερο για θέματα σχετικά με ADSL στον ελληνικό χώρο.

Σαν πρώτο post μου λοιπόν αποφάσισα να απευθύνω μια ερώτηση που οι έχοντες ADSL σύνδεση Forthnet σίγουρα θα γνωρίζουν την απάντηση.

Έχω την τύχη (η΄την ατυχία) να διαθέτω ADSL σύνδεση με την OTENET εδώ και ένα χρόνο. Συγκεκριμένα στις 14 Σεπτεμβρίου 2006 αγόρασα σε προσφορά το πακέτο της Otenet ON DSL Kit 1024 Kbps. Το πακέτο διέθετε προπληρωμένους τους 4 πρώτους μήνες και απο τον 5ο γινόταν μετατροπή σε συνδρομή αορίστου χρόνου. Επίσης υπήρχε δεσμευσή για μη διακοπή της υπηρεσίας πριν τη συμπλήρωση 12 μηνών.

Αφού λοιπόν ήρθε πια ο χρόνος να αποδεσμευτώ απο το συμβόλαιο αρχισα να αναζητώ εναλλακτικά πακέτα για ανανέωση της υπάρχουσας σύνδεσής μου. Απαραίτητη προυπόθεση οι υψηλότερες ταχύτητες και οι καλύτερες τιμές. Το μάτι μου έπεσε στο πακέτο ADSL in a box Plus της Forthnet το οποίο αυτή την εποχή είναι και σε προσφορά 129 ευρώ.

όταν σήμερα το πρωί λοιπόν επισκεφθηκα το ΠΛΑΙΣΙΟ της περιοχής μου για να προμηθευτώ το πακέτο, η κατα τα άλλα αξιολάτρευτη υπάλληλος με ενημέρωσε ότι η προσφορά εχει ως εξής. Αγοράζω το πακέτο, συμπληρώνω την αίτηση και παράλληλα συμπληρώνω και μια δεύτερη αίτηση αυξησης της ταχύτητας. Που σημαίνει ότι για τον πρώτο μήνα θα έχω 1024 Kbps και οχι παραπάνω παρόλο που η περιοχή μου καλύπτεται απο το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet. Μετα το πέρας του μήνα η εταιρια με βάση την αίτηση μου θα αυξήσει την ταχύτητα της σύνδεσης όσο αυτή θεωρεί. Σε ερώτηση μου προς την υπάλληλο με ενημέρωσε οτι κάτι αναλογο συμβαίνει με όλες τισ ιδιοτικές εατιρίες και οτι καμ΄΄ια δε δίνει μεγιστη τιμή σύνδεσης αμέσως.

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν αυτο έχει συμβει και στη δική σας σύνδεση και αν ναι γιατί γίνεται και δεν παρέχεται η μέγιστη προβλεπόμενη ταχύτητα με την ενεργοποίηση της σύνδεσης;

Ποιος μου εξασφαλίζει ότι μετά ένα μήνα η ταχύτητα θα αυξηθεί και δε θα συνεχίσω να έχω 1 mbit ένω έχω προπληρώσει για περισσότερα;

Γενικά συμφέρει ένα τέτοιο πακέτο; έχω ακούσει πολλά παραπονα για την Forthnet και έχω αρχίσει να έχω τις αμφιβολίες μου.

Οποιος έχει τη συγκεκριμένη σύνδεση η΄εταιρια ας μου στείλει καποια σχολια και εντυπωσεις για να ενημερωθω καλυτερα.

Οποιος εχει να προτεινει μια καλυτερη εναλλακτικη ας απαντηση ελευθερα.

Περιμενω τα σχολια των χρηστων γιατι τα τιμολογια της οτενετ δεν αντεχονται και χρειαζομαι επιγοντως περισσοτερη ταχύτητα.

runner70
17-09-07, 23:30
Καλησπερα και καλως ηρθες :)
Δεν ξερω σε ποιο Πλαισιο πηγες,παντως στο πλαισιο του Συνταγματος που πηγα εγω για το πακετο ειχε μεσα μια αιτηση που συμπληρωνες για τα 24 Mbps παρομοια με αυτη τη συμβολαιου αοριστου χρονου Forthnet ADSL 24 Mbps Μπορει στο πακετο που σου ειπαν εσενα να ειχε μεσα παλιες αιτησεις και να μην ανεφεραν τα 24 Mbps.Πρωτη φορα ακουω οτι κανεις αιτηση για τα 1024 και μετα αιτηση για τα 24 και θα σε βαλουν λεει σε ενα μηνα... Τι λενε ρε οι ανθρωποι...
Απο τη στιγμη που υπαρχει διαθεσιμοτητα στο ιδιοκτητο της forthnet στο νουμερο σου κατευθειαν στα 24 πρεπει να σε βαλουν.
Κοιτα στο πακετο προπληρωνεις στην ουσια 6 μηνες,παιρνεις wifi router,υπαρχει η 12μηνη δεσμευση και 70 ευρω παγιο διακοπης πριν ληξει το 12μηνο.Απο αποψη χρηματων και ταχυτητων συμφερει.Αν δεν εχεις προβληματα σε ταχυτητες και αποσυχρονισμους τοτε ειναι η καλυτερη εταιρεια.Γιατι δεν θα χρειαστεις την τηλεφωνικη τους εξυπηρετηση και θα εχεις πληρωσει λιγα.Αν ομως λεω αν τους χρειαστεις να τους παρεις τηλεφωνο μπορει και να πιασεις αραχνες μεχρι να μιλησεις μαζι τους και να λυθει το προβλημα σου.

ariadgr
17-09-07, 23:59
Το μάτι μου έπεσε στο πακέτο ADSL in a box Plus της Forthnet το οποίο αυτή την εποχή είναι και σε προσφορά 129 ευρώ.

όταν σήμερα το πρωί λοιπόν επισκεφθηκα το ΠΛΑΙΣΙΟ της περιοχής μου για να προμηθευτώ το πακέτο, η κατα τα άλλα αξιολάτρευτη υπάλληλος με ενημέρωσε ότι η προσφορά εχει ως εξής. Αγοράζω το πακέτο, συμπληρώνω την αίτηση και παράλληλα συμπληρώνω και μια δεύτερη αίτηση αυξησης της ταχύτητας. Που σημαίνει ότι για τον πρώτο μήνα θα έχω 1024 Kbps και οχι παραπάνω παρόλο που η περιοχή μου καλύπτεται απο το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet. Μετα το πέρας του μήνα η εταιρια με βάση την αίτηση μου θα αυξήσει την ταχύτητα της σύνδεσης όσο αυτή θεωρεί. Σε ερώτηση μου προς την υπάλληλο με ενημέρωσε οτι κάτι αναλογο συμβαίνει με όλες τισ ιδιοτικές εατιρίες και οτι καμ΄΄ια δε δίνει μεγιστη τιμή σύνδεσης αμέσως.

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω αν αυτο έχει συμβει και στη δική σας σύνδεση και αν ναι γιατί γίνεται και δεν παρέχεται η μέγιστη προβλεπόμενη ταχύτητα με την ενεργοποίηση της σύνδεσης;

Ποιος μου εξασφαλίζει ότι μετά ένα μήνα η ταχύτητα θα αυξηθεί και δε θα συνεχίσω να έχω 1 mbit ένω έχω προπληρώσει για περισσότερα;.

Δε σου τα είπε καλά η υπάλληλος. Αυτό που σου είπε δεν έχει κανένα νόημα και καμία λογική. Ιστορίες για αγρίους που τις έβγαζε από το μυαλό της... :down: Θα πάρεις το πακέτο, χωρίς να ασχοληθείς καθόλου με την υπάλληλο, και θα στείλεις μόνος σου την αίτηση που αφορά ενεργοποίηση στο ιδιόκτητο δίκτυο. Έτσι θα ενεργοποιηθείς απευθείας στα "μέχρι 24Mbps".

@ ADSLgr.com All rights reserved.