PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια! Τεράστιο πρόβλημα πρόσβασης σε sites



christosv
16-09-07, 14:48
Έκανα μετατροπή της τηλεφωνικής γραμμής από ΟΤΕ σε ΤΕΛΛΑΣ και μετά από δύο βδομάδες ταλαιπωρία (μέχρι να ενεργοποιηθεί η γραμμή DSL και μετά να πάρω ΙP Address) τελικά έγινε η σύνδεση DSL. Η ταχύτητα είναι εξαιρετική (4Μbs με 420KBs downloads), αλλά υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με πολλές σελίδες οι οποίες δεν ανοίγουν (microsoft.com, otenet.com, plaisio.com κ.α.). Έκανα reset το modem και δοκίμασα από 3 υπολογιστές (2 Mac και ένα PC) και τους browsers: explorer, firefox και safari. Το προβλημα συνεχίζει! Με τον ΟΤΕ δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Οι τεχνικοί της ΤΕΛΛΑΣ δεν Έχουν ιδέα τι μπορεί να είναι. Στο Forum είδα και μια άλλη αναφορά σ'αυτό το πρόβλημα, αλλά η λύση που αναφέρθηκε ήταν η χρήση modem F200 της ΤΕΛΛΑΣ. Θέλω να χρησιμοποιήσω το δικό μου moderm/router που είναι το NETGEAR DG384.

Συνάντησε κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα με το ίδιο ή άλλο router? Βρήκε κάποια λύση?

Χρήστος

christosv
17-09-07, 22:28
Εδώ και μία εβδομάδα ταλαιπωρούμε με την ΤΕΛΛΑΣ. Για κάποιο περίεργο λόγο πολλές σελίδες δεν φορτώνουν πλήρως ή καθόλου. Για παράδειγμα:
www.microsoft.com
www.plaisio.gr
www.otenet.gr
όπως επίσης και επιμέρους σελίδες από διεθνή sites (π.χ. Market Data από το news.bbc.co.uk)

Παράλληλα, δεν μπορώ να συνδεθώ με το SMTP server της ΤΕΛΛΑΣ για να στείλω e-mail, ούτε και με το mail server της Apple για να πάρω τα e-mail μου από το .mac (ο ίδιος λογαριασμός λειτουργεί άψογα από τον Mac που έχω στο γραφείο).

Η ταχύτητα πρόσβασης είναι πολύ καλή, πλησιάζοντας τα 3.3 Μbs (μέχρι 420 KBs downloads)

Οι τεχνικοί της ΤΕΛΛΑΣ συνέχεια μου λένε ότι φταίει κάποιο software (browser, firewall, etc), το οποίο μου φαίνεται αδύνατο επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα σε τρείς υπολογιστές (δύο Mac και ένα PC). Επίσης είχα πριν ΟΤΕ aDSL το οποίο λειτουργούσε χωρίς προβλήματα (αλλά ήταν πολύ αργό :down: )

Υλικό:
Το modem/router Netgear DG384
Mac G5 Desktop - MacOS X 10.4.10
PowerBook G5 12" - MacOS X 10.4.10
Multirama PC - Windows XP

Ευχαριστώ

Davout
17-09-07, 23:26
DNS servers ποιούς έχεις βάλει; Αν έχεις επιλέξει συγκεκριμένους, γύρνα το σε "obtain DNS automatically" στα TCP/IP settings της σύνδεσης σου ή βάλε την IP του router σου.

villasg
17-09-07, 23:45
..........................
Υλικό:
Το modem/router Netgear DG384
Mac G5 Desktop - MacOS X 10.4.10
PowerBook G5 12" - MacOS X 10.4.10
Multirama PC - Windows XP

Ευχαριστώ


NETGEAR DG384 Πρόβλημα με σελίδες (sites)
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1429714&postcount=1

villasg
17-09-07, 23:45
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1432866&postcount=1

christosv
18-09-07, 09:28
DNS servers ποιούς έχεις βάλει; Αν έχεις επιλέξει συγκεκριμένους, γύρνα το σε "obtain DNS automatically" στα TCP/IP settings της σύνδεσης σου ή βάλε την IP του router σου.

Έχω δικιμάσει και το "obtain DNS automatically" και να βάλω το DNS της Τελλάς. Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα DNS όμως, επειδή η σελίδα αρχίζει να φορτώνει και κολλάει. Για παράδειγμα στο SAFARI λέει "Loading www.microsoft.com Completed 1 of 2 items" όταν πάω στην σελιδα www.microsoft.com.

Είναι πιθανόν να υπάρχει ασυμβατότητα του NETGEAR με την Τελλάς? Ή φταίει ο κόμβος που ανήκω? (Περιοχή Ανάληψης Ανατολικής Θεσσαλονίκης)

giavel
18-09-07, 16:53
καποια στιγμη είχα ενα usr9105 και το είχα ρυθμισμένο σε PPPoA και είχα τέτοια προβλήματα. όταν το γύρισα σε PPPoE όλα λύθηκαν. Για τσέκαρε το

christosv
18-09-07, 20:08
καποια στιγμη είχα ενα usr9105 και το είχα ρυθμισμένο σε PPPoA και είχα τέτοια προβλήματα. όταν το γύρισα σε PPPoE όλα λύθηκαν. Για τσέκαρε το

Thank you, thank you, thank you!!!

Αυτό ήταν. :oneup:

Μόλις γύρισα το modem στο PPPoE, άρχισαν να λειτουργούν όλες οι σελίδες!

Και να σκεφτείς όταν ρώτησα έναν από τους τεχνικούς (?) της Tellas, μου είπε ότι μόνο το PPPoA δουλεύει με την Τελλάς και να μήν το πειράξω! :down:

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια,

Χρήστος

giavel
19-09-07, 12:43
You're welcome.

Α ρε που μπλέξαμε ... όχι μόνο να πρέπει να βρίσκουμε μόνοι μας την λύση, αλλά όταν μιλάμε με την τηλεφωνική τους εξυπηρέτηση αντί να βοηθάνε να μας λένε και ανοησίες από πάνω....

Καλό κουράγιο

@ ADSLgr.com All rights reserved.