PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με forthnet... το βραδυ(!)



tolis_01
18-09-07, 11:19
Γεια σας παιδια. Εχω βαλει forthnet 2 play και εχω ενα προβλημα. Εδω και 3 μερες, μετα τις 7:00-7:30μμ μου κοβεται η adsl. Το πρωι που ξυπναω (κατα τις 12 δηλαδη :p) εχω κανονικα.
Πηρα χθες τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη (μην απορειτε πως επιασα γραμμη, στις 2:30πμ πηρα) και μου ειπανε οτι ισως καποιος παιρνει νυχτερινο ρευμα (φωτεινη επιγραφη ή κατι τετοιο). Εγω τωρα πως θα το δω αυτο? Να ρωταω με την σειρα τους γειτονες? Και μετα πως? Να μυρισω τα νυχια μου για να δω ποιος ειναι? Πρεπει να φερω εγω ηλεκτρολογο? Θα το βρει? Λογικα ειναι εξω απ'την πολυκατοικια το προβλημα. Αφου ειναι μετα τον κατανεμητη της πολυκατοικιας το προβλημα δεν ειναι στην δικαιοδοσια αλλουνου (ΟΤΕ)?
(εχει απεναντι ενα ψιλικατζιδικο μια μεγαλη εξωτερικη λαμπα, παιζει να ειναι αυτη?... δεν θυμαμαι αν την εβαλε τωρα :sorry:)
Και μια σημαντικη ερωτηση: Ο απο κατω εχει otenet 2Mbit. ΠΡΕΠΕΙ να εχει κι αυτος προβλημα? (δεν τον εχω ρωτησει ακομα).

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις. Αν μπορειτε απαντηστε στις περισσοτερες γιατι με καινε :)

secjournalist
18-09-07, 12:21
Noobish Ερώτηση--->Τι σχέση έχει το ρεύμα με την γραμμή DSL του ανθρώπου?

brell
18-09-07, 12:30
Επηρεάζεται η γραμμή adsl και γίνεται αποσύνδεση αν τραβάει πολύ ρεύμα κάποια συσκευή?
Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο?
Όποιος γνωρίζει αν αληθεύουν αυτά ας απαντήσει.
Λέτε οι διάφορες αποσυνδέσεις να έχουν σχέση με το ρεύμα?

karavagos
18-09-07, 12:32
Noobish Ερώτηση--->Τι σχέση έχει το ρεύμα με την γραμμή DSL του ανθρώπου?

Ότι σχέση έχει και το ασανσέρ :p

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1412283#post1412283

tolis_01
18-09-07, 12:41
Τελικα ο απο κατω (με otenet) δεν εχει προβλημα. Λιγο παραλογο δεν ειναι αυτο? :sorry:
(αμα ηταν το προβλημα που μου ειπαν δεν θα επηρεαζονταν ολη η πολυκατοικια?)

YiannisP
18-09-07, 12:45
Η 4νετ ειναι τοσο προηγμενη που πρωτοπορει και σ'αυτον τον τομεα ρε συ... τι συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια?!

Τι στον *μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιπ*? Το ρευμα τι σχεση εχει (και ειδικα το νυχτερινο ρευμα) με την γραμμη ιντερνετ?

secjournalist
18-09-07, 13:30
Δηλαδή το νυχτερινό ρεύμα εκτός από την χρέωση έχει και άλλες διαφορές?

karavagos
18-09-07, 13:31
Η 4νετ ειναι τοσο προηγμενη που πρωτοπορει και σ'αυτον τον τομεα ρε συ... τι συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια?!

Τι στον *μπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιπ*? Το ρευμα τι σχεση εχει (και ειδικα το νυχτερινο ρευμα) με την γραμμη ιντερνετ?

Καλό διάβασμα....

http://www.arrl.org/tis/info/powerline-FAQ.html

plex27
18-09-07, 13:34
Κινουμενο ρευμα=ηλ/μαγνητικο πεδιο=παρεμβολη σε καποιες συχνοτητες=θορυβος=μειωση επιδοσεων.

tolis_01
18-09-07, 13:34
Δηλαδή το νυχτερινό ρεύμα εκτός από την χρέωση έχει και άλλες διαφορές?

Αλλο ρολοι/μετρητη. Το οποιο και θα φταιει αν ειναι οντως αυτο το προβλημα μου.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ο απο κατω δεν εχει προβλημα. Αν ηταν προβλημα θορυβου δεν θα ειχε κι αυτος προβλημα? Μαλλον θα υποθεσω οτι οι γραμμες της forthnet ειναι πιο ευαισθητες (κρινοντας κι απο το οτι με πολλες τηλεφωνικες συσκευες εχουν προβλημα -αναγνωριση κλησεων κτλ.-)

fireblade9
18-09-07, 13:55
Παντως αμα ξαναπαρεις τηλεφωνο την τ.υ μπορει να σου πουνε οτι το προβλημα σου ειναι απο αλλου. :rolleyes:

Εγω εχθες το βράδυ και σημερα το πρωι δεν εμπαινα σε σελιδες com,gr ενω στο google εμπαινε κανονικα εβγαζε αποτελεσματα στο search και σε online παιχνιδι επαιζε κανονικα , τωρα αυτο , εσυ πως το βλέπεις;;;:hmm:

Προσπαθω να παρω τηλεφωνο στην τ.υ αλλα δεν εχω κανει ΤΑΜΑ:worthy: ακομα!!!!!!!!!

yiannismark
18-09-07, 14:04
Μια σκέψη: Όταν λές "κόβεται", εννοείς ότι αποσυγχρονίζεται ο ρούτερ ή ότι πέφτουν/μηδενίζονται οι ταχύτητες; Σκέφτομαι μήπως έχεις ξεκλείδωτο το wireless και το'χει πάρει κάποιος γείτονας πρέφα, οπότε το απογευματάκι που γυρνάει από τη δουλειά το ρίχνει στο download...

tolis_01
18-09-07, 14:08
Μια σκέψη: Όταν λές "κόβεται", εννοείς ότι αποσυγχρονίζεται ο ρούτερ ή ότι πέφτουν/μηδενίζονται οι ταχύτητες; Σκέφτομαι μήπως έχεις ξεκλείδωτο το wireless και το'χει πάρει κάποιος γείτονας πρέφα, οπότε το απογευματάκι που γυρνάει από τη δουλειά το ρίχνει στο download...

Nope, αποσυγχρονιζεται. Εξ'αλλου του τραβαω και ενα σωρο reset μπας και στρωσει και δοκιμασα και με το air ties (οχι wireless) που μου ειχαν στειλει.

tolis_01
19-09-07, 11:03
Λοιπον, τους πηρα χθες το βραδυ τηλεφωνο και εμαθα το εξης ωραιο. Ο απο κατω εχει κανονικα ιντερνετ (με οτενετ), γιατι το προβλημα θορυβου επηρεαζει μονο γραμμες... forthnet. (Τελικα αυτες οι γραμμες της forthnet εχουν προβλημα με τον θορυβο, την αναγνωριση κλησεων, το ασανσερ και και η αποδοση τους επηρεαζεται απο κλιμα στην Αυστραλια).
Το δηλωσα σαν βλαβη και τωρα ή θα μου ριξουν την ταχυτητα ή θα στειλουν αιτημα στον ΟΤΕ για καθαρισμο της γραμμης. Για να ειμαι ειλικρινης δεν περιμενω να κανουν τιποτα :(

Α, ξεχασα το βασικοτερο. Αν θες τεχνικη υποστηριξη απ'την forthnet... απαγορευεται να κοιμασαι νωρις. Παντα πιανω μετα τις 2:00πμ, και απ'οτι μου'πε αυτος που το σηκωσε μονο τοτε θα πιανω. Οποτε εγω τωρα πρεπει να ξενυχταω 1-2 βδομαδες για να παιρνω να δω τι εγινε. Μπραβο στην forthnet :down:

gdscream
19-09-07, 11:45
Έχουμε παρόμοιο πρόβλημα! Κατα τις 7.30το βράδυ Αποσυχρονίζεται από τα 10-11Mbit και κλειδώνει
σε χαμηλότερη ταχύτητα 1,7Mbit συνήθως(καμία φορα δεν μπορει να κρατήσει κ το συγχρονισμό). Αυτό το κάνει 4 μέρες που έχω ενεργοποιηθεί,
την ίδια ώρα περιπου. Το πρωί κ σε μένα είναι κανονικά. Η απαντηση της φορθνετ μπορεί να έχει κάποια βάση αλλά τόσο γκαντέμηδες είμαστε?

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=131129

kmixalis
19-09-07, 12:01
ειναι οτι ποιο απιστευτο εχω διαβασει η ακουσει.
Μα καλα, ειναι δυνατον να πιστευεις τετοια πραγματα και να θετεις με την σειρα σου ερωτηματα στην οποια βλακεια γραφει ο καθε ενας???
ειμαι τεχνικος της δεη φιλε μου και αυτο που λες....... ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ.

tolis_01
19-09-07, 12:06
Κι ομως, εχει τυχει και σε αλλα παιδια απο εδω μεσα. Αλλα απ'οτι φαινεται ειναι προνομιο των γραμμων της forthnet :evil:

gdscream
19-09-07, 12:26
Αν δεν έχει σχέση το ρεύμα τότε τι να φταιει? Κλαύτα χαράλαμπε, ό,τι ειναι να κατεβάσουμε θα πρέπει να το έχουμε κάνει εγκαίρως κ πριν τις 7 - 7.30! Ε ρε γκαντεμιά!!:cry::cry:

tolis_01
19-09-07, 14:29
Θα μπορουσαμε να ξαναβαλουμε OTE φιλε μου. Εγω θα το ειχα ηδη κανει αν δεν ειχα την πιεση απ'τον αδερφο μου να κρατησουμε την forthnet (τα 2Mbit του φαινονται λιγα).

pk33
19-09-07, 14:50
Το πρόβλημα το έχεις εσύ γιατί η μεγάλη ταχύτητα έχει μικρότερες ανοχές σε θόρυβο από ότι τα 2Mbps που έχει ο κάτω. Μπορεί να φταίει καμιά λάμπα φθορισμού αν έχει κάποιο κατάστημα, ή καμιά φωτεινή επιγραφή που λειτουργέι το βράδυ, και παίρνει ρεύμα από γραμμή που βρίσκεται πολύ κοντά στα καλώδια του τηλεφώνου (στους τοίχους της πολυκατοικίας σου)
Δες τη διαδρομή από το escalit μέχρι το διαμέρισμά σου, και δες αν υπάρχουν πηγές θορύβου εκεί κοντά (λάμπες φθοριμού, φωτεινές επιγραφές κτλ)

pk33
19-09-07, 14:51
και κάτι άλλο, μήπως ο από κάτω σου έχει καμιά τέτοια πηγή θορύβου στον τοίχο απ όπου περνάνε τα καλώδια του τηλεφώνου για να ανέβουν στο δικό σου διαμέρισμα;

tolis_01
19-09-07, 15:08
Μπα οχι, δεν υπαρχει κατι τετοιο μεσα στην πολυκατοικια. Εξ'αλλου το προβλημα ξεκινησε το σαββατο, αν ειχε προστεθει κατι σε καποιο τοιχο κτλ. θα το ειχα προσεξει.

pk33
19-09-07, 15:16
μήπως πήρε κάτι ο απο κάτω σου το Σάββατο και το έβαλε στον τοίχο που περνάει το καλώδιο του τηλεφώνου σου;

tolis_01
19-09-07, 15:37
Θα τον ρωτησω, αλλα δεν νομιζω. Μα καλα τοσο ευαισθητες ειναι η γραμμες? (Να του πω μηπως να μην αναβει και φωτακι για να βλεπει το βραδυ? :rofl:) Και γιατι το παθαινουν ολο forthnet (βλ. σχετικα τοπικ στο φορουμ). Συμπτωση?

Α, εβαλα G.Lite στο mode του ρουτερ και επεσα στα 4Mbit. Θα γινει κατι, ή πρεπει να μου ριξουν αυτοι την ταχυτητα? (μπας και στρωσει)

Ioudas1
19-09-07, 17:21
Καλό διάβασμα....

http://www.arrl.org/tis/info/powerline-FAQ.html



Ενδιαφέρον το άρθρο, αν και θα ήταν καλύτερο να είχε περισσότερο λεπτομερές.
Τέλος πάντων, για αυτό τον τελευταίο καιρό έχουν γεμίσει οι δρόμοι από τους ΔΕΗτζήδες με το ρανταράκι (ραδιοανιχνευτής κατεύθυνσης θορύβου) στο χέρι [όπως φαίνεται στο άρθρο σχήμα 2] να γυρνούν δεξιά και αριστερά για να ενοπίσουν τον θόρυβο στις ηλεκτρικές γραμμές και να καθαρίσουν έτσι τις γραμμές της forthnet.:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
Αυτό το ρανταράκι χρειάζεται και ο φίλος μας ο tolis_01 για να εντοπίσει την πηγή θορύβου!:rofl::rofl::rofl::rofl:

tolis_01
19-09-07, 19:48
Λοιπον, η ωρα ειναι 7:46 και ναι, εχω ιντερνετ :worthy:
Δεν ξερω τι εγινε. Ισως να μην εχει κοπει ακομα. Κατω (στην πυλωτη της πολυκατοικιας) αλλαζουν μια καμμενη λαμπα, δεν ξερω αν επαιξε καποιο ρολο.

gdscream
19-09-07, 21:03
Εμένα ήταν μια χαρά στα 10Mbit μέχρι στις 8:50μμ έκανε disconnect:cry: και δεν μπορουσε να συχρονίσει με τιποτα το sagem. Τωρα έβαλα το speedtouch κλείδωσε στα 3.700Mbps.

Για ένα ανεξήγητο λόγο πέφτει το margin noise Upstream από 28db που ήταν, πήγε στο 9db και πάντα πέφτει το βράδυ:mad:

Κανας τεχνικός της φορθνετ δεν μπαίνει στο φορουμ? δεν μπορω να πιάσω γραμμή στο ΤΥ :mad:

tolis_01
19-09-07, 21:06
Κανας τεχνικός της φορθνετ δεν μπαίνει στο φορουμ? δεν μπορω να πιάσω γραμμή στο ΤΥ :mad:

Αν δεν εχεις δουλεια το πρωι, κατσε και παρε μετα τις 2 το βραδυ. Μονο τοτε το σηκωνουνε (ο ιδιος παντα). Ολες τις αλλες ωρες ΔΕΝ ΚΑΛΕΙ ΚΑΝ (σε εμενα τουλαχιστον).

gdscream
19-09-07, 21:12
Θα περιμένω αυριο να μου φέρουν το μοντεμ που δίνει η φορθνετ ,θα δω πως θα πάει με αυτο, και αν συνεχισουν τα προβληματα θα τους πάρω ξημερώματα

tolis_01
20-09-07, 01:24
Και ναι, αυριο παω να παιξω τζοκερ. Πηρα πριν απο 10 λεπτα τηλ. στην ΤΥ (δηλαδη σχεδον μια ωρα πριν τις 2:00πμ) και το σηκωσανε :worthy:
Τους ειπα να κρατησουν standby την δηλωση της βλαβης αφου σημερα δουλευε κανονικα. Απο αυριο βλεπουμε (ξενυχτι προβλεπεται παλι, τα τσιγαρα, τα ποτα και η forthnet εχουν κλεισει τα καλυτερα τα σπιτια που λεει και γνωστο λαικο ασμα :rofl:)

karavagos
20-09-07, 01:30
Εμένα ήταν μια χαρά στα 10Mbit μέχρι στις 8:50μμ έκανε disconnect:cry: και δεν μπορουσε να συχρονίσει με τιποτα το sagem. Τωρα έβαλα το speedtouch κλείδωσε στα 3.700Mbps.

Για ένα ανεξήγητο λόγο πέφτει το margin noise Upstream από 28db που ήταν, πήγε στο 9db και πάντα πέφτει το βράδυ:mad:


Τράβα 2 screenshots με το DMT tool (http://dmt.mhilfe.de) και σύγκρινε τα γραφήματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.