PDA

Επιστροφή στο Forum : Thunderbird ερωτησεις: αναβαθμιση, ασυμβατοτητες και εξαγωγη σε outlook.



whitecat
18-09-07, 12:55
καλησπερα σας,

οσο και αν εψαξα σε παλιοτερα μηνυματα δε βρηκα απαντηση στα ερωτηματα μου:

1)
α) για τη μεταφορα των ημεηλ απο thunderbird 1.5.0.8 σε thunderbird 2.0.0.6.
αρκει η αντιγραφη του profile οπως καναμε για απλη αναβαθμιση σε ολες τις αλλες εκδοσεις του 1.x? η επειδη πηγε σε 2.x. υπαρχει θεμα συμβατοτητας?

β) τι αλλο πρεπει να μεταφερω για να μεταφερθουν και οι κωδικοι και οι ρυθμισεις για το μεηλ-σερβερ στην εκδοση 2? το λεω γιατι ειμαι σε εταιρικο δικτυο και εχει μπολικες ρυθμισεις που δε θυμαμαι απεξω και βαριεμαι να σημειωνω....

2) αν θελησω να επιστρεψω απο thunderbird σε outlook για λογους συμβατοτητας με τους συναδελφους μου....
υπαρχει τροπος να μεταφερθουν τα μηνυματα σε οποια μορφη και αν ειναι?
γιατι βρηκα λυση να τα μεταφερω μονο σε plain text μορφη.

προβληματα συμβατοτητας:
3)
καποια μηνυματα με εικονες μου βγαζει "to protect your privacy, Thunderbird has blocked remote images in this message". οταν πατω show images δειχνει σαν να φορτωνει τις εικονες και τελικα κολαει και δεν τις εμφανιζει ποτε.

4)
πολλα μηνυματα μου ερχονται με τα attachments η απλα το κειμενο σε html μορφη σε winmail.dat αρχειο και χρειαζομαι 3rd party reader για να το ανοιξω.
αυτα τα μηνυματα ερχονται απο συναδελφους με outlook και θα βοηθουσε να εχω συμβατοτητα.

ευχαριστω εκ των προτερων οποιον μπορει να απαντησει οτιδηποτε απο αυτα.
αν κατι εχει ηδη απαντηθει και δεν το βρηκα με το search τουλαχιστον δωστε ενα λινκ
;)

dvm
18-09-07, 13:37
Για την αναβάθμιση σε 2 δεν θυμάμαι να πείραξα τίποτα. Νομίζω τα παίρνει όλα αυτόματα.

whitecat
18-09-07, 14:01
α ωραια....
θα προσπαθησω λοιπον να το βαλω κατευθειαν...(αφου κρατησω ενα backup...)

κανεις αλλος για τα υπολοιπα μποριε να βοηθησει?
για τις ασυμβατοτητες με το outlook που εχω να αντιμετωπισω?
ευχαριστω και παλι

WAntilles
18-09-07, 14:35
α) για τη μεταφορα των ημεηλ απο thunderbird 1.5.0.8 σε thunderbird 2.0.0.6.
αρκει η αντιγραφη του profile οπως καναμε για απλη αναβαθμιση σε ολες τις αλλες εκδοσεις του 1.x? η επειδη πηγε σε 2.x. υπαρχει θεμα συμβατοτητας?

Να φτιάξεις καινούριο profile χωρίς να σβήσεις το παλιό.

Και μετά με κλειστό τον Thunderbird να αντιγράψεις:

- το directory mail που έχει τα μηνύματά σου
- το αρχείο abook.mab που είναι το address book


β) τι αλλο πρεπει να μεταφερω για να μεταφερθουν και οι κωδικοι και οι ρυθμισεις για το μεηλ-σερβερ στην εκδοση 2? το λεω γιατι ειμαι σε εταιρικο δικτυο και εχει μπολικες ρυθμισεις που δε θυμαμαι απεξω και βαριεμαι να σημειωνω....

Αυτά θα τα ξανακάνεις.

Σιγά, δεν είναι δύσκολο.


προβληματα συμβατοτητας:
3)
καποια μηνυματα με εικονες μου βγαζει "to protect your privacy, Thunderbird has blocked remote images in this message". οταν πατω show images δειχνει σαν να φορτωνει τις εικονες και τελικα κολαει και δεν τις εμφανιζει ποτε.

Αυτό είναι θέμα του LAN σου ή του εταιρικού firewall ή του internet. Είναι remote εικόνες, όχι embedded στο μήνυμα. Δεν είναι θέμα του Thunderbird.


2) αν θελησω να επιστρεψω απο thunderbird σε outlook για λογους συμβατοτητας με τους συναδελφους μου....
υπαρχει τροπος να μεταφερθουν τα μηνυματα σε οποια μορφη και αν ειναι?
γιατι βρηκα λυση να τα μεταφερω μονο σε plain text μορφη.

4)
πολλα μηνυματα μου ερχονται με τα attachments η απλα το κειμενο σε html μορφη σε winmail.dat αρχειο και χρειαζομαι 3rd party reader για να το ανοιξω.
αυτα τα μηνυματα ερχονται απο συναδελφους με outlook και θα βοηθουσε να εχω συμβατοτητα.

Να μην επιστρέψεις σε outlook.

Οι συνάδελφοί σου είναι που είναι οι ασύμβατοι (και ανόητοι).

Ο Thunderbird είναι ο πλέον standard-compliant mail & news client.

Και φυσικά καί ο πλέον ασφαλής.

Το outlook μόνο ασφαλές ΔΕΝ είναι.

whitecat
18-09-07, 16:39
σε ευχαριστώ WAntilles

για το winmail.dat συμβιβαζομαι με το 3rd party reader που λειτουργει μια χαρα.
και ναι ουτε και εγω επιθυμω να επιστρεψω στο outlook.
υποσχομαι να προσπαθησω να μεινω πιστος στο open-source λειτουργικο.
:-)

Elf Wizard
19-09-07, 05:18
υποσχομαι να προσπαθησω να μεινω πιστος στο open-source λειτουργικο.
:-)

Καλωσήλθες στη παρέα της GNU whitecat!:oneup:

Αν ψάχνεις open source software για windows, ρίξε μια ματιά και κει:

http://osswin.sourceforge.net/ (απέχει πολύ απ' το να είναι πλήρης η λίστα, αλλά είναι μία αρχή)

http://theopencd.org/ (Αγγλικές εκδόσεις προγραμμάτων, όχι απαραίτητα η τελευταία έκδοση)

Μία (κατά τη γνώμη μου) καλύτερη ιδέα, είναι αν θέλεις κάποιο συγκεκριμένης λειτουργικότητας πρόγραμμα, κάνε ένα post. (πχ. ψάχνω για copylefted mail client).
Μετά θα μπορούσε ο καθένας μας, να πει τη γνώμη του (ίσως αναφέροντας και σχετικά ports για άλλα OSes (αν υπάρχουν)).

dvm
19-09-07, 13:56
Α επίσης έχουν φτιάξει ένα integrated (ή ξεχωριστό πρόγραμμα) calendar για το thunderbird. Ψάξε το αν σε ενδιαφέρει. Το integrated λέγεται Lightning.

Elf Wizard
19-09-07, 14:50
Α επίσης έχουν φτιάξει ένα integrated (ή ξεχωριστό πρόγραμμα) calendar για το thunderbird. Ψάξε το αν σε ενδιαφέρει. Το integrated λέγεται Lightning.
Αυτό δεν έχει βγει και σε ανεξάρτητο πρόγραμμα; (χωρίς thunderbird integration);

Μήπως θυμάσαι αν έχει βγει Ελληνικό εορτολόγιο;:hmm:

WAntilles
19-09-07, 20:36
[COLOR=Navy]Αυτό δεν έχει βγει και σε ανεξάρτητο πρόγραμμα; (χωρίς thunderbird integration);

http://www.mozilla.org/projects/calendar/sunbird/download.html

whitecat
21-09-07, 10:04
μια χαρα...
μενει μονο να δοκιμασω συμβατοτητα του lighting με το αντιστοιχο του outlook.

@ ADSLgr.com All rights reserved.