PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play στη Καλλιθεα. Απορίες.



jpentz
18-09-07, 19:12
Καλησπέρα σας,

Μετά από υπέρ-πεντάμηνη ανάμονη για σύνεση σε πακέτο άλλης εταιρείας, αποφάσισα τελικά να στραφώ προς το 2play της Forthnet. Αυτή τη στιγμή έχω μια Shared-LLu 2Mbits. Είμαι σίγουρος ότι οι διάφορες απορίες που έχω θα έχουν απαντηθεί σε άλλα threads, αλλά ψάχνοντας αρκετή ώρα δεν καλύφθηκα πλήρως. Οπότε, ζητώ την κατανόηση σας και προχωράω στην παράθεση των ερωτημάτων.

1) Με απασχολεί σημαντικά το χρονικό διάστημα το οποίο θα μείνω "εκτός" Internet. Σε παλιότερο thread που είχα ανοίξει, κάποια παιδιά μου είχαν πει ότι ουσιαστικά θα μείνω εκτός για λίγες μέρες. Πήρα όμως χθές τηλέφωνο την τηλεφωνική εξυπηρέτηση της Forthnet, από όπου μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να αποσυνδεθώ από την υπάρχουσα σύνδεση και μετά να κάνω αίτηση για το 2play. Υπάρχει περίπτωση να έκανε λάθος η εκπρόσωπος της Forthnet, ή έτσι έχουν τα πράγματα; Με απασχολεί το ζήτημα γιατί υπάρχει και η προσφορά της δωρεάν ενεργοποίησης της υπηρεσίας έως το τέλος Σεπτεμβρίου.

2) Αν δεν κάνω λάθος, η τηλεφωνία που παρέχει το 2play δεν είναι μέσω της τεχνολογίας VoIP. Οπότε, υποθέτω, ότι δεν θα χρείαζεται κάποιο εξειδικευμένο Modem/Router, αλλά θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω το αξιόπιστο και αγέραστο Ethernet Modem D-Link DSL-300G+ το οποίο διαθέτω; Μήπως χρειάζεται ADSL2 modem;

3) Υπάρχει κανείς εδώ από Καλλιθέα που να έχει συνδεθεί πρόσφατα; Εντυπώσεις; Χρόνος ενεργοποίησης;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

slaughter
19-09-07, 11:25
1)η δωρεάν ενεργοποίηση θα συνεχίσει απλά κάθε τόσο το ανανεώνουν. Αν έχεις γραμμή από τον άλλο πάροχο κ όχι ΑΡΥΣ δεν ξέρω σίγουρα να σου πω. Αν έχεις ΑΡΥΣ νομίζω το κόβει κ η forthnet αλλά καλό είναι να ξεκινίσεις κ εσύ τις διαδικασίες από μεριά σου για να μην έχεις προβλήματα με διπλοχρεώσεις (βλεπε άλλα threads). Θα μείνεις καιρώ χωρίς Internet (είδικα αν έχεις γραμμή απο άλλο ISP) κ το πόσο παίζει

2)δεν είναι voip κ μπορείς να βάλεις όποιο router θες αρκεί να είναι ADSL2+ . else απλά δεν θα έχεις καλλες ταχύτητες

3)όχι εγώ πάντως

;)

jpentz
04-10-07, 14:17
Κανένας από Καλλιθέα;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.