PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με upload.



Vadur
19-01-05, 02:24
Παρακατω το τεστ:

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 18.15Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 384.65kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Το τελευταίο διάστημα το upload χάλια!Πήρα 121 και ακόμα περμένω τηλέφωνο απο τεχνικό!Eσείς τι λετε..?
Έχω 384/128 aDSL..

Kαι κατι ασχετο,
ειμαι over isdn,και έχω :
Alcatel Speedtouch 530i
Netmod
αν βγαλω το Netmod απο την πριζα και το σπλιτερ (συνεπώς και το τηλέφωνο),η DSL γραμμη θα δουλευει χωρις προβλήματα,δεν με ενοχλεί να μην έχω τηλεφωνο ορισμένες φορές..Με αλλα λόγια αν αφήσω μονο συνδεμενο το μοντεμ με το σπλιτερ και το σπλιτερ αντοιστοιχα στιν τηλεφωνκη πριζα και τιποτα αλλο θα δουλευει το ιδιο καλα με πριν(κανονικη συνδεση)?
Με ενοχλει ο ηχος του νετμοντ και το φοβαμαι λιγακι το netmodακι τα βραδια! :)

McAli
19-01-05, 02:45
Vadur, το Netmod δε χρειάζεται να είναι στη μπρίζα του ρεύματος ποτέ τώρα που έχεις DSL!!!

McAli
19-01-05, 02:47
όσο ρεύμα χρειάζεται για την λειτουργία του τώρα, το παίρνει από την τηλεφωνική γραμμή!

McAli
19-01-05, 02:48
Με ενοχλει ο ηχος του νετμοντ

τί ήχο κάνει;

ipo
19-01-05, 02:54
Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά και χωρίς να είναι στην πρίζα το NETMOD. Νομίζω όμως ότι δεν δουλεύει η δεύτερη γραμμή έτσι.

Το πρόβλημα με το upload, δημιουργήθηκε όταν επανέφεραν τα DSLAM στα 448/160 (γι' αυτό έχεις τόσο καλό download). Μπορείς να το λύσεις με τον ακόλουθο τρόπο.

Πάρε τηλέφωνο το 121 και δήλωσε βλάβη τονίζοντας ότι έχεις πρόβλημα με το upload της ADSL. Αν απλά το δηλώσεις, θα στο φτιάξουν μάλλον σε 10-20 μέρες. Αν όμως δείξεις ότι ξέρεις και επιμείνεις να σου κάνουν άμεσα τη γραμμή "reset", λέγοντάς τους ότι έτσι λύνεται το πρόβλημα με το upload (την αλήθεια δηλαδή θα πεις), τότε μπορεί σε λίγα λεπτά να έχει λυθεί το πρόβλημα σου, μιας και ένα κουμπί πρέπει να πατήσουν για να κάνουν reset τη γραμμή σου.

Καλή τύχη.

Vadur
19-01-05, 04:06
Ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον σας και φυσικα για τις απιστευτα αμεσες απαντησεις σας.
Λοιπον,μολις το βγαλα το παλιονετμοντακι!Κατι παραπανω απο ενα χρονο ηθελα να το κανω αυτο!
Ο ηχος ειναι διαπεραστικος,ισα που ακουγεται.Δεν ξερω πως να το πω.Το θυμαμαι απο τις καταραμενες ISDN μου μερες..Τωρα που το βγαλα σταματησε!
Τωρα το μονο που αναβοσβηνει ειναι το φωτακι
R.P. τ' αλλα ειναι σβηστα(το νετμοντ ειναι ακομα συνδεμενο στην τηλεφωινκη γραμμη διαμεσου σπλιτερ).θα το αφησω ετσι αφου εχω και τηλεφωνο(τροπος 1)!Ετσι κι αλλιως η δευτερη γραμμη ηταν αχρηστη....
Κατι αλλο,
αν το βγαλω το netmod και απο την τηλεφωνικη γραμμη δηλαδη απο το σπλιτερ θα δουλευει η γραμμη DSL χωρις προβληματα?Αν ναι τοτε συνδεω το Speedtouch κατευθειαν στην τηλεφωνικη πριζα χωρις σπλιτερ(τροπος 2)!

Ποιο να προτιμησω για καλυτερη DSL γραμμη,τροπο 1 η 2?

Οσο για το αλλο προβλημα θα παρω παλι τηλεφωνο για το reset που λες (reset τη DSL γραμμη ετσι?).Το φανταστηκα οτι θα ειναι κατι τοσο απλο!

ipo
19-01-05, 14:36
Οσο για το αλλο προβλημα θα παρω παλι τηλεφωνο για το reset που λες (reset τη DSL γραμμη ετσι?).Το φανταστηκα οτι θα ειναι κατι τοσο απλο!

Ακριβώς.


Ποιο να προτιμησω για καλυτερη DSL γραμμη,τροπο 1 η 2?

Το ίδιο είναι όσον αφορά την ποιότητα του ADSL. Όπως είπες το spitter δεν χρειάζεται αν δεν συνδέσεις κανένα τηλέφωνο στη γραμμή σου. Εννοείται ότι, αν δεν υπάρχει NETMOD συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή, τότε δεν θα έχεις τηλέφωνο καθόλου (ούτε οι άλλες πρίζες του σπιτιού θα λειτουργούν).

McAli
19-01-05, 14:43
Επιπλέον ένα προχειροκατασκευασμένο splitter μπορεί να δημιουργεί θόρυβο στη γραμμή....Σίγουρα να δεν θες τηλέφωνο, στείλε το netmod και το splitter στη ντουλάπα.

Vadur
19-01-05, 18:23
O ηχος δεν σταματησε,λαθος καταλαβα χθες!Ε μετα απο 8-ωρες online-gaming κάψιμο οτι θες νομιζεις! :roll:
Θα μπει στην ντουλαπα στανταρτ!
Αυριο πρωι θα παρω τηλεφωνο,μιας και η δουλεια αυτη μαλλον πρεπει να γινει πρωι..

ipo
19-01-05, 18:44
Vadur, το δικό μου Netmod δεν έκανε καθόλου θόρυβο. Δίπλα στο κρεβάτι μου το είχα και δεν άκουγα τίποτα. Και τονίζω ότι το βράδυ που έχει απόλυτη ησυχία ακούω τα πάντα και με ο παραμικρός θόρυβος θα με ενοχλούσε.

Προτείνω να πάρεις τηλέφωνο τον ΟΤΕ και να ζητήσεις να σου το αλλάξουν. Είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν συσκευή που να δουλεύει σωστά. Δεν έχω ξανακούσει για Netmod που κάνει θόρυβο. Υποθέτω ότι είναι πρόβλημα του μετασχηματιστή του κυκλώματος τροφοδοσίας.

vasper
19-01-05, 18:53
Είχα το πρόβλημα με το upload από τις 20 Δεκεμβρίου 2004. Το ανέφερα στις 22 όταν είδα ότι δεν διορθώνεται με τίποτα, ξανά στις 28, στις 4 Ιανουαρίου 2005, στις 6,7,10,11,12,13,14 και το έφτιαξαν προχθές!!! Είχαν λέει γενικό πρόβλημα στις ρυθμίσεις των DSLAM. Στην αρχή μου έλεγαν ότι είχαν απλά πολύ κίνηση και γι'αυτό δεν μου έδειναν upload !!! Τώρα πως γίνεται να έχω κανονικό Download και να κατεβάζω με 30 και 40kb/sec αλλά στο upload να μην πάει πάνω από 4... Όλοι ανέβαζαν από τα μέσα Δεκεμβρίου;;;!!!!

chatasos
20-01-05, 04:14
Siemens?

valdazzar
20-01-05, 04:32
παιδια μιας και υπαρχουν και noobia, πως κανεις τεστ για το upload? γιατι εχω κι εγω προωλημα νομιζω (με βιβοντι,αλλα ασχετο)

McAli
20-01-05, 08:25
valdazzar, μία αναζήτηση στο google θα σου βγάλει πολλά,αλλά αν βαριέσαι όπως εγώ,σου βρήκα αυτό εδώ από ένα thread : http://www.bandwidthconnection.com/speedtest/

Vadur
01-02-05, 18:02
Ακομα τιποτα ρε παιδια με το προβλημα με το upload!
Εχω κανει απειρα τηλεφωνα στο 121 και 1242..απο τις 10 του μηνος,και ακομα τιποτα!
Μολις πριν λιγο με πηρε καποιος απο το 1242 και με ρωταγε για το προβλημα!Του ειπα για το reset και οτι ισως αποτελει την απλουστατη λυση του προβληματος..και μου ειπε να περιμενω!?
Το τεχνικο τμημα που ειναι?Τι να κανω?!....
:((((

McAli
01-02-05, 18:17
Το τεχνικο τμημα που ειναι?

μα το 1412 είναι το helpdesk!!

Για κάνε ένα τεστάκι σε καμιά ωρίτσα....

Vadur
01-02-05, 20:52
McAli,
δεν ενοουσε να περιμενω να το φτιαξει..Μου ειπε να περιμενω γενικως βελτιωση!Οτι δεν μπορει να κανει ο ιδιος reset και γενικα τιποτα!Να περιμενω καμοια βδομαδα και αν δεν φτιαχτει να ξαναπαρω το 121!Ειπε οτι θα στειλει fax κτλπ..
εδω τα αποτελεσματα πριν απο ενα λεπτο:

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 9.42Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 369.92kb/s

Ρε παιδια κλεισαμε μηνακι με το προβλημα!

Vadur
02-02-05, 18:01
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 139.80Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 302.33kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Tελικα το προβλημα λυθηκε! :)

party-pooper
02-02-05, 21:15
ναι αλλα το download σου επεσε κατα 40-50kbps.... lol

Vadur
02-02-05, 23:29
Μεσημερακι ηταν τι ηθελες να ειχα 400αρακι?! lolX3

Για τσεκαρε εδω το τεστ που εκανα τωρα :

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 143.29Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 387.51kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

:)

octap
05-02-05, 17:33
Έχω το πρόβλημα εδω και 1+ μήνα :'( :'(
ξεκινάω την εκστρατεία του Οδδυσέα με το 121...
wish me luck :O

McAli
05-02-05, 17:38
Vadur....

Tελικα το προβλημα λυθηκε! :)

Είδες; Καμία φορά απλά θέλει ένα τηλεφώνημα και λίγη υπομονή.

Με 'γεια!

McAli
05-02-05, 17:39
Octap......1242 πρώτα....

Vadur
08-02-05, 11:27
Vadur....


Είδες; Καμία φορά απλά θέλει ένα τηλεφώνημα και λίγη υπομονή.

Με 'γεια!


Οντως!
:)
Octap καλη τυχη!Και ενα μυστικο (!) τα τηλεφωνα στο 1242 και 121 πρωι Δευτερα η Τριτη ;) Υπομονη...

octap
16-02-05, 09:18
Από τις 05 Φεβρουαρίου που πρωτο-ποσταρα ότι θα πάρω το 121....
Έχω κάνει αναφορά βλαβης 5 φορές.
Στο 1242 δεν το σηκώνουν ποτέ. Μια φορά που έπιασα γραμμή μου είπαν να αναφέρω την βλάβη στο 121...τέλεια!!!!!:shock:
:guitar καποιος την παίζει κάπου εκεί

(προβλημα με το upload έχω)

@ ADSLgr.com All rights reserved.