PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ρεσταρτ σε νεο μηχανημα!!!!



Sebu
19-09-07, 00:22
Εχω στημενο το νεο μηχανημε εδω και 48 ωρες χωρις θεματα.

Μεχρι και το πρωι που εφυγα για τη δουλεια το ρεσταρτ στα Windows δουλευε κανονικα.

Τωρα το βραδυ που πηγα να κανω ρεσταρτ κολλησε στο desktop.

Μου δειχνει κανονικα ολα τα εικονιδια στην επιφανεια εργασιας,μου δειχνει ολα τα εικονιδια στο tray ενω θα επρεπε να τα διωξει και να κανει επανεκκινηση.

Οταν κανω Ctrl-Alt-Del δεν κανει τιποτα.Αν κανω δεξι κλικ στο My Computer μου βγαζει μηνυμα οτι τα Windows εχουν κλειδωσει τον υπολογιστη γιατι ειναι στη διαδικασια του shutdown.

Εκανα full scan με το NOD32 και με το Ad-Aware 2007 αλλα δεν βρεθηκε απολυτως τιποτα (αλλωστε ειναι 48 ωρων στησιμο).

Δεν αλλαξα κατι στην εγκατασταση ουτε προσθεσα κατι καινουριο ή αφαιρεσα απο το απογευμα και μετα.

Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη.

loukoumaki
19-09-07, 02:24
κοιτα κατι που μου ερχεται στο μυαλο μου ειναι οτι μαλον θα ειναι καποιος ιος αμα δεν εχεις firewall
εβαλες κανενα προγραμα που ειχε πιο παλια ι πιο καινουρια direct-x η κατι με τους δριωερσ της καρτας γραφικων ?

Elf Wizard
19-09-07, 05:54
Εχω στημενο το νεο μηχανημε εδω και 48 ωρες
Τι μηχάνημα έχεις; (επεξεργαστή, μνήμη, περιφερειακά, ηλικία του μηχανήματος κλπ.).

χωρις θεματα.
Xωρις θεματα; Δηλαδή;:hmm:


Μεχρι και το πρωι που εφυγα για τη δουλεια το ρεσταρτ στα Windows δουλευε κανονικα.

Τωρα το βραδυ που πηγα να κανω ρεσταρτ κολλησε στο desktop.

Ποια windows;

Όσο έλειπες, δούλεψε σ΄αυτό κάποιος άλλος; Τι έκανε;
Αν όχι, το είχες σβηστό ή το είχες αναμμένο να κάνει κάτι;
Aν ήταν αναμμένο, τι έκανε; και με ποια προγράμματα; (πχ, το 'χα να κατεβάζει torrents με azureus, έχοντας παράλληλα ενεργά τον comodo firewall και το avg free).

Μου δειχνει κανονικα ολα τα εικονιδια στην επιφανεια εργασιας,μου δειχνει ολα τα εικονιδια στο tray ενω θα επρεπε να τα διωξει και να κανει επανεκκινηση.

Οταν κανω Ctrl-Alt-Del δεν κανει τιποτα.Αν κανω δεξι κλικ στο My Computer μου βγαζει μηνυμα οτι τα Windows εχουν κλειδωσει τον υπολογιστη γιατι ειναι στη διαδικασια του shutdown.

Εκανα full scan με το NOD32 και με το Ad-Aware 2007 αλλα δεν βρεθηκε απολυτως τιποτα (αλλωστε ειναι 48 ωρων στησιμο).

Δεν αλλαξα κατι στην εγκατασταση ουτε προσθεσα κατι καινουριο ή αφαιρεσα απο το απογευμα και μετα.

Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη.
Ανοίγει κανονικά; Μόνον στην επανεκκίνηση κολλάει;

Sebu
19-09-07, 07:42
κοιτα κατι που μου ερχεται στο μυαλο μου ειναι οτι μαλον θα ειναι καποιος ιος αμα δεν εχεις firewall
εβαλες κανενα προγραμα που ειχε πιο παλια ι πιο καινουρια direct-x η κατι με τους δριωερσ της καρτας γραφικων ?

Κοιτα firewall εχω το Sygate το οποιο χρησιμοποιουσα στο παλιο μηχανημα οπως και το NOD για 3 χρονια περιπου χωρις προβληματα.

Οταν λεω χωρις θεματα εννοω πως δεν εκανε κολληματα ή τιποτα τετοιο και πως το shutdown και το restart δουλευαν κανονικα.

Ο υπολογιστης ειναι Q6600 G0 Stepping,GA-P35-DQ6 mobo, 2x1 GB Crucial Ballistix, HDD 250GB WD YS και 8800 GTS 640MB BFG.

Το μονο που ειχα βαλει ηταν το Ntune οταν εβαλα και τους drivers της καρτας την πρωτη μερα.

Εκανα full scan ολο το συστημα και ολους τους σκληρους με το NOD και το Ad-Aware αλλα δεν χτυπησε κατι.

Και μενα για ιο-ειδες μου φαινεται αλλα δεν βρισκει κατι ενω και το firewall δουλευει συνεχεια.

Το pc χθες το πρωι που εφυγα για τη δουλεια το εκλεισα κανονικα και δεν το χρησιμοποιει αλλος.Shutdown κανει κανονικα.

Απο Safe Mode που δοκιμασα κανει restart κανονικα.Μονο στα κυριως Windows κολλαει.Υπαρχει κατι αλλο να τρεξω για να τσεκαρω για "βακτηριδια" και κατασκοπους πλην των αναφερθεντων???

Προτασεις-ιδεες???

Elf Wizard
19-09-07, 14:41
Περίεργο!:hmm:

Δε νομίζω να βρει κάτι, αλλά καλού - κακού κάνε κι ένα σκανάρισμα για rootkits. Ένα καλό (από πολλά που υπάρχουν) είναι το avg ( http://free.grisoft.com/doc/downloads-products/ww/frt/0?prd=arw ).

Μπορεί βέβαια να 'ναι κανένας καινούριος ιός που δεν τον έχουν ακόμα στη λίστα τους τ' αντιβιοτικά.

Ίσως όμως και να σου χτυπάει κανένα πρόγραμμα. Μπορεί να στράβωσε κανένα και να μην ανταποκρίνεται στην εντολή κλεισίματος των windows. Λίγο ακραίο βέβαια, γιατί συνήθως όταν γίνεται κάτι τέτοιο σου βγάζουν μήνυμα τα windows.

Πριν κλείσεις τα windows, έχεις κατεβάσει όλα τα προγράμματα απ' τη μνήμη;

Αν όχι, κλείσε πρώτα όλα τα προγράμματα και μετά κλείσε τα windows. Τι γίνεται τώρα; Επιμένει το πρόβλημα;

Αν επιμένει, πήγαινε start->run γράψε msconfig και πάτα enter.
Πήγαινε στη καρτέλα services και κρύψε τις υπηρεσίες των windows. Μετά πήγαινε στη καρτέλα general , διάλεξε selective startup και ξεκλικάρισέ τα όλα. Πάτα OK -> Επανεκκίνηση.

Όταν ξαναξεκινήσει τι γίνεται; Κάνει restart κανονικά ή ακόμα ζορίζεται;

Αν μετά απ' αυτό κάνει restart κανονικά, μάλλον κάποιο πρόγραμμα χάλασε. Αν ακόμα δεν κάνει, ή χαλάσανε τα windows ή κάποιος ιός είναι.

Για να δούμε τι θα γίνει!:hmm:

Sebu
20-09-07, 02:30
Μολις απεγκατεστησα απο απλη περιεργεια το Ntune και ως δια μαγειας το restart επανηλθε.

Δεν ξερω γιατι και πως κολλαγε αλλα δεν εχω σκοπο να το ξαναβαλω επανω.Μαλλον το RivaTuner θα βαλω που το χρησιμοποιουσα και παλιοτερα και το ξερω.

Elf Wizard
20-09-07, 07:31
Μολις απεγκατεστησα απο απλη περιεργεια το Ntune και ως δια μαγειας το restart επανηλθε.
Όπως θα 'λεγε κι ο Conan: Ωωωω!!!!.....Μαγεία!!!!!!!:)


Τέλος καλό, όλα καλά!:oneup:

gosper
20-09-07, 11:17
Όπως θα 'λεγε κι ο Conan: Ωωωω!!!!.....Μαγεία!!!!!!!:)


Τέλος καλό, όλα καλά!:oneup:

Πρεπει να ναι τιγκα στα bugs αυτο το n-tuner..thnks god τελος καλο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.